Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Am luat 9.70 la titularizare, dar nu mai vreau să continui în învățământ
cioncaa
Trimis: 21 Jul 2017, 03:44 PM

Începător
*

Grup: Members

Așa cum am scris și în titlul subiectului (și) anul acesta am fost la examenul de titularizare, unde am scos nota 9.70 (media 9.77), dar nu vreau să mai continui în învățământ. Este al patrulea an când particip la acest concurs, la primele două am avut note peste 8,50, iar anul trecut și anul acesta am fost primul pe județ la disciplina mea.
Anul acesta mi-am luat și definitivatul (din prima încercare) cu media 8.80. Astea-s laudele, acum să vă spun și motivul...

Nu vreau sa continui în învățământ dintr-un motiv simplu de tot: pentru că nu pot. Nu pot să mă titularizez pentru că inspectoratul tocmai atunci (după ani-lumină), când apare un post titularizabil comite boacăna sau „greșeala” după cum s-au scuzat ei, să „strecoare” necesitatea avizului de educație specială, în condițiile în care nu este vorba de o școală specială, ci un liceu tehnologic. La toate celelalte discipline de la acest liceu nu există această cerință. Această neregulă tocmai eu am descoperit-o cu patru zile înainte de proba scrisă. Mi-am anunțat colegii, am anunțat inspectorul disciplinei, am fost la inspectoratul școlar unde am vorbit cu inspectorul scolar pentru managementul resurselor umane care mi-a răspuns pe un tot foarte ridicat și posesiv că este o greșeală și nu-mi poate garanta că se va corecta până la ședința din 26 iulie. A spus că a trimis o adresă către minister pentru rezolvarea greșelii. Abia acum după afișarea rezultatelor, când am revenit la inspectorat pentru a cere alte lămuriri, doamna inspector și-a cerut scuze în numele departamentului și a spus că încearcă să rezolve problema.
Și totuși cu scuzele astea (din ceasul al nouălea) sunt sanse foarte mari să nu ocup acest post. De cel putin 6-7 ani nu a mai fost diponibil, pentru concurs, un post titularizabil și tocmai când apare unul și ăsta e pus greșit. În toți ani aceștia s-au titularizat vreo doi colegi cu legea 253 în rest nimic...

Așa că eu m-am decis. Dacă anul acesta nu reușesc, nu mai are nici un rost să continui. Și nici nu v-am povestit istoria postului de la acest liceu, unde de doi ani de zile titularul este pe concediu medical iar la catedră era un profesor asociat, care e norocos să aibă un unchieș cel mai bazat om din județ, astfel ca anul acesta a fost propulsat mai Sus. Sunt prea multe legături care nu se văd și de care nu se poate trece.

O carieră frumoasă vă doresc!

Acest mesaj a fost modificat de către cioncaa la data 21 Jul 2017, 03:45 PM
Mesaj personal
liadan
Trimis: 21 Jul 2017, 04:32 PM

Utilizator avansat

AȘA, ȘI..........CHIAR TREBUIE FĂCUTE PUBLIC ACESTE LUCRURI..........?????????
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 21 Jul 2017, 06:01 PM

Utilizator avansat

Da, trebuie facute public! La nivel de inspectorat face cine ce vrea, aici macar mai vad si alti oameni, poate cu functii inalte, la ce lucruri josnice se recurge in ziua de azi in invatamant. La mine in judet anul acesta nu este post titularizabil pe limba engleza, DAR... in lista posturilor complete pe perioada determinata apare un post (engleza- franceza, post complet 18 ore- post care apare asa de cateva luni) cu viabilitate de 4 ani, post eliberat in urma unui pretransfer. De ce nu e in lista posturilor titularizabile?????? Eu sunt titulara, dar ma gandesc la cei care anul acesta nu au nici macar o sansa... . Alt caz, la o scoala de la sat sunt scoase 4 ore de limba engleza pentru care trebuie aviz...ca esti ortodox confused06.gif bataie de joc

Cioncaa, nu te lasa, ia legatura cu ministerul pana nu e prea tarziu. Nu-i lasa sa isi bata joc de tine, de pregatirea si munca ta si implicit de viitorul tau.

--------------------
'You touch the sky when your knees hit the ground.'
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 21 Jul 2017, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cioncaa @ 21 Jul 2017, 04:44 PM)
Așa cum am scris și în titlul subiectului (și) anul acesta am fost la examenul de titularizare, unde am scos nota 9.70 (media 9.77), dar nu vreau să mai continui în învățământ. Este al patrulea an când particip la acest concurs, la primele două am avut note peste 8,50, iar anul trecut și anul acesta am fost primul pe județ la disciplina mea.
Anul acesta mi-am luat și definitivatul (din prima încercare) cu media 8.80. Astea-s laudele, acum să vă spun și motivul...

Nu vreau sa continui în învățământ dintr-un motiv simplu de tot: pentru că nu pot. Nu pot să mă titularizez pentru că inspectoratul tocmai atunci (după ani-lumină), când apare un post titularizabil comite boacăna sau „greșeala” după cum s-au scuzat ei, să „strecoare” necesitatea avizului de educație specială, în condițiile în care nu este vorba de o școală specială, ci un liceu tehnologic. La toate celelalte discipline de la acest liceu nu există această cerință. Această neregulă tocmai eu am descoperit-o cu patru zile înainte de proba scrisă. Mi-am anunțat colegii, am anunțat inspectorul disciplinei, am fost la inspectoratul școlar unde am vorbit cu inspectorul scolar pentru managementul resurselor umane care mi-a răspuns pe un tot foarte ridicat și posesiv că este o greșeală și nu-mi poate garanta că se va corecta până la ședința din 26 iulie. A spus că a trimis o adresă către minister pentru rezolvarea greșelii. Abia acum după afișarea rezultatelor, când am revenit la inspectorat pentru a cere alte lămuriri, doamna inspector și-a cerut scuze în numele departamentului și a spus că încearcă să rezolve problema.
Și totuși cu scuzele astea (din ceasul al nouălea) sunt sanse foarte mari să nu ocup acest post. De cel putin 6-7 ani nu a mai fost diponibil, pentru concurs, un post titularizabil și tocmai când apare unul și ăsta e pus greșit. În toți ani aceștia s-au titularizat vreo doi colegi cu legea 253 în rest nimic...

Așa că eu m-am decis. Dacă anul acesta nu reușesc, nu mai are nici un rost să continui. Și nici nu v-am povestit istoria postului de la acest liceu, unde de doi ani de zile titularul este pe concediu medical iar la catedră era un profesor asociat, care e norocos să aibă un unchieș cel mai bazat om din județ, astfel ca anul acesta a fost propulsat mai Sus. Sunt prea multe legături care nu se văd și de care nu se poate trece.

O carieră frumoasă vă doresc!

Eu va sfatuiesc sa va linistiti si orice ar fi, sa luati la suplinire daca nu reusiti la titularizare. Este munca dv, ar fi pacat. O sa va titularizati, timpul le rezolva pe toate. Intamplator, si eu tot cu aceeasi nota m-am titularizat.. Va doresc succes.
Mesaj personal
Tipei
Trimis: 22 Jul 2017, 08:46 AM

Utilizator
**

D-le Georgescu, mă bucură optimismul dvs.
Eu am al doilea an cea mai mare notă din județ la titularizare, dar nu sunt posturi titularizabile.Anul acesta am avut ore la 2 școli, unde postul s-a eliberat fiindcă cel care a predat anterior nu și-a luat definitivatul, dar el era acolo cu art. 253, deci era titular! Evident, postul a devenit pe perioadă determinată și școlile au anunțat viabilitate tot pentru un an.
Acum, am informația că un titular iese la pensie în 31 august.Eu mă prezint la repartiție în 28-29 august.
Întrebare: Cum pot schimba orele luate la prima repartiție, dacă orele titularului apar după această dată, deci în 1 septembrie?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 22 Jul 2017, 10:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tipei @ 22 Jul 2017, 09:46 AM)
D-le Georgescu, mă bucură optimismul dvs.
Eu am al doilea an cea mai mare notă din județ la titularizare, dar nu sunt posturi titularizabile.Anul acesta am avut ore la 2 școli, unde postul s-a eliberat fiindcă cel care a predat anterior nu și-a luat definitivatul, dar el era acolo cu art. 253, deci era titular! Evident, postul a devenit pe perioadă determinată și școlile au anunțat viabilitate tot pentru un an.
Acum, am informația că un titular iese la pensie în 31 august.Eu mă prezint la repartiție în 28-29 august.
Întrebare: Cum pot schimba orele luate la prima repartiție, dacă orele titularului apar după această dată, deci în 1 septembrie?

Aici. in general depinde de regulile interne ale isj ului ...in principiu. prin cerere de renuntare dar facuta inainte, ca sa fie luata in considerare luata in sed publica..dar atrenyie,,,prin acea cerere renuntati la acele ore definitiv...

Mesaj personal
Peg
Trimis: 25 Aug 2017, 09:53 AM

Utilizator activ

Notele nu sunt argumente pentru avantajele solicitate de tine. Sunt oameni capabili cărora nu li se acordă note ca asa vor mușchii inspectorilor sau a directorilor si alții care au note pentru că le-a plăcut culoarea părului. Evaluatorii cunosc si scrisul după atâția ani.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 25 Aug 2017, 09:55 AM
Mesaj personal
freya1
Trimis: 27 Aug 2017, 06:47 AM

Utilizator avansat

La urma urmelor, nu scrie pe fruntea ta titular, suplinitor, etc
Daca esti chiar pasionat, etc asa cum sustii, sunt sigura ca probabil stralucesti oriunde
Si ca titular dupa doi, trei, patru ani te poti trezi ca "zbori" in alta parte daca n-ai timp de scris carti, facut proiecte, etc. Vorbesc despre restrangeri. Get used to it.
Si...la un momet dat, daca te implici in viata de familie, ai copii mici, nu ai bone, sau nu ai "bone" full time, "femei de servici" etc, etc, nu ai timp de scris carti si alcatuit programe de pus moturi la basc.

--------------------
Mesaj personalTrimite email
georgescu123
Trimis: 27 Aug 2017, 01:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (freya1 @ 27 Aug 2017, 07:47 AM)
La urma urmelor, nu scrie pe fruntea ta titular, suplinitor, etc
Daca esti chiar pasionat, etc asa cum sustii, sunt sigura ca probabil stralucesti oriunde
Si ca titular dupa doi, trei, patru ani te poti trezi ca "zbori" in alta parte daca n-ai timp de scris carti, facut proiecte, etc. Vorbesc despre restrangeri. Get used to it.
Si...la un momet dat, daca te implici in viata de familie, ai copii mici, nu ai bone, sau nu ai "bone" full time, "femei de servici" etc, etc, nu ai timp de scris carti si alcatuit programe de pus moturi la basc.

Viata merge inainte si ca titular si ca suplinitor, am fost 7 ani suplinitor si m-am simtit si cu acest statut foarte bine.
Mesaj personal
Calib
Trimis: 8 Jan 2019, 12:08 AM

Utilizator
**

QUOTE (Peg @ 25 Aug 2017, 10:53 AM)
Notele nu sunt argumente pentru avantajele solicitate de tine. Sunt oameni capabili cărora nu li se acordă note ca asa vor mușchii inspectorilor sau a directorilor si alții care au note pentru că le-a plăcut culoarea părului. Evaluatorii cunosc si scrisul după atâția ani.

Ce avantaje solicită în opinia ta Peg ( din familia Bundy probabil) ?
Ce influență să aibă inspectorii asupra notelor când lucrările se corectează in alte județe? Cine să recunoască scrisul?
Dacă era după inspectori, eu cum nu mă înțelegeam cu cele de la resurse aș fi avut nota scăzută după mintea ta!
Vorbești aiurea.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 9 Jan 2019, 01:44 PM

Utilizator avansat

Asa va fi lupta multi ani, pana va veti titulariza.Eu am dat 12 ani examen,pana la titularizare.Dupa 3 ani, e cam putin sa va plictisiti.Daca va doriti asa mult sa fiti profesor si sunteti pasionat de meserie,trebuie sa va calmati si inca vreo cativa ani, depinde de noroc, mai dureaza! Nu disperati si mai ales nu va plictisiti.Munca aceasta cu copiii necesita rabdare, daca va doriti!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved