Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (47) « Primul ... 45 46 [47]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DETAȘARE
nicoletanicol
Trimis: 26 Jul 2018, 08:00 AM

Utilizator activ

Grup: Members

sigur ca da
Mesaj personal
Ralu288
Trimis: 27 Jul 2018, 11:55 PM

Utilizator
**

Se poate detasa un titular fara definitivat ? Va multumesc !
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Jul 2018, 06:10 AM

Mentor

QUOTE (Ralu288 @ 28 Jul 2018, 12:55 AM)

Art. 84
(13) Cadrele didactice numite cu statut de titular în baza rezultatelor obținute la concursul de ocupare a posturilor didactice vacante în unitățile de învățământ preuniversitar, sesiunea 2018, precum și cadrele didactice repartizate pe perioadă nedeterminată în baza prevederilor art. 253 din Legea nr.1/2011 cu modificările și completările ulterioare, care s-au prezentat la postul didactic/catedra pe care au fost repartizate și pentru care s-au încheiat contracte individuale de muncă pe perioadă nedeterminată, pot beneficia de detașare la cerere, în baza punctajelor obținute conform anexei nr. 2, în primul an după repartizare, respectiv concurs, până la data începerii cursurilor, precum și pe parcursul anului școlar, în baza hotărârii comisiei paritare de la nivelul inspectoratului școlar, cu avizul Ministerului Educației Naționale.

--------------------
Mesaj personal
bogdan1985
Trimis: 28 Jul 2018, 11:48 AM

Utilizator activ

QUOTE (Ralu288 @ 28 Jul 2018, 12:55 AM)

Nu se poate detasa fara definitivat. In situatia asta am fost si m-am putut detasa doar dupa ce am obtinut definitivatul.
Mesaj personal
ionicaionica
Trimis: 26 Aug 2018, 02:58 PM

Utilizator
**

Bună ziua! M-ar interesa dacă este posibil sa te detașezi în aceiași unitate cu PJ (de la structura la unitatea cu PJ).Care ar fi legea? Mulțumesc anticipat!
Mesaj personal
ionicaionica
Trimis: 26 Aug 2018, 02:59 PM

Utilizator
**

Vă rog, dacă mă puteți ajuta cu aceasta informație!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 26 Aug 2018, 03:24 PM

Mentor

QUOTE (ionicaionica @ 26 Aug 2018, 03:58 PM)
Bună ziua! M-ar interesa dacă este posibil sa te detașezi în aceiași unitate cu PJ (de la structura la unitatea cu PJ).Care ar fi legea? Mulțumesc anticipat!

Nu. Trecerea de la o structură la alta înseamnă încadrare, nu detașare. Este posibilă detașarea în cadrul unității de învățământ doar pe o altă specializare pentru care aveți calificare.

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 29 Aug 2018, 06:22 PM

Utilizator activ

Buna seara

Daca vrea cineva detasare prin concurs, deci cu nota din 2018, care cerere din anexa 14 o completeaza ? (eu am vazut numai cu punctaj, deci in interesul invatamantului sau la cerere, prin concurs specific) sau este o alta cerere pe undeva?

Imi poate trimite cineva un link, va multumesc mult.
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 3 Sep 2018, 04:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (Roxana B @ 29 Aug 2018, 07:22 PM)
Buna seara

Daca vrea cineva detasare prin concurs, deci cu nota din 2018, care cerere din anexa 14 o completeaza ? (eu am vazut numai cu punctaj, deci in interesul invatamantului sau la cerere, prin concurs specific) sau este o alta cerere pe undeva?

Imi poate trimite cineva un link, va multumesc mult.

Pai daca ai fost anul asta la concurs nu iti trebuie dosar pentru detasarea la cerere
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 4 Sep 2018, 05:58 PM

Utilizator activ

Buna Nicoleta, am citit din mesaje si si tu ai urmarit detasarea. Da e adevarat, dar eu am folosit deja nota pentru titularizare, mi-a explicat Mihai Andrei ca o nota are un singur scop, asa ca eu as putea sa-mi depun dosar pentru detasare prin concurs specific, daca in seara asta mai apare vreun post pe materia mea, unul bun, dar crede-ma ca sunt extenuata! Nu cred ca mai reusesc.

Nu stii prin absurd (ca si scoala unde am obtinut trebuie respectata) se poate acum detasare si la anul pretransfer?Ca daca nu, nu as vrea sa imi epuizez sansa pentru pretransfer.
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 4 Sep 2018, 08:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (Roxana B @ 4 Sep 2018, 06:58 PM)
Buna Nicoleta, am citit din mesaje si si tu ai urmarit detasarea. Da e adevarat, dar eu am folosit deja nota pentru titularizare, mi-a explicat Mihai Andrei ca o nota are un singur scop, asa ca eu as putea sa-mi depun dosar pentru detasare prin concurs specific, daca in seara asta mai apare vreun post pe materia mea, unul bun, dar crede-ma ca sunt extenuata! Nu cred ca mai reusesc.

Nu stii prin absurd (ca si scoala unde am obtinut trebuie respectata) se poate acum detasare si la anul pretransfer?Ca daca nu, nu as vrea sa imi epuizez sansa pentru pretransfer.

Eu cred ca te poti detasa acum si anul viitor sa faci un pretransfer, dar stii unde?
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 6 Sep 2018, 03:04 PM

Utilizator
**

Nu cred te poti detasa daca anul acesta te-ai titularizat.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 6 Sep 2018, 05:41 PM

Utilizator activ

Sorin Flaviu, se poate doar ca dupa 1 septembrie, la noi a fost azi, 6 septembrie si s-a putut. Faci dosar cu punctaj, adica detasare concurs specific.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 6 Sep 2018, 05:42 PM
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 7 Sep 2018, 07:33 AM

Utilizator
**

QUOTE (Roxana B @ 6 Sep 2018, 06:41 PM)
Sorin Flaviu, se poate doar ca dupa 1 septembrie, la noi a fost azi, 6 septembrie si s-a putut. Faci dosar cu punctaj, adica detasare concurs specific.

Mie mi s-a spus ca nu se poate unsure.gif
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 7 Sep 2018, 08:49 AM

Utilizator
**

La noi la Inspectorat au aparut azi noi posture. Cum se pot lua? Trebuie depusa cerere sau dosar? In cate zile?
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 7 Sep 2018, 01:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (sorinflaviu @ 7 Sep 2018, 09:49 AM)
La noi la Inspectorat au aparut azi noi posture. Cum se pot lua? Trebuie depusa cerere sau dosar? In cate zile?

cu cerere si dosar depus in 3 zile de la publicarea postului
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 11 Jan 2019, 07:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 14 Mar 2014, 08:36 AM)
Prima este cerută de către cadrul didactic, cea de a doua este cerută de către unitatea de învățământ sau este oferită de către inspectorat, în cazul restrângerilor de activitate rămase nerezolvate.

Adica directorul trimite catre unitatea scolara unde e profesorul care s-ar detasa, ca il vrea ca detasat? Se da examen?
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 11 Jan 2019, 07:09 PM

Utilizator avansat

Sau depun dosar ca de titularizare si ma duc la examen, dar post cum iau? In sedinta publica de titularizare sau e sedinta publica pentru detasare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Jan 2019, 07:16 PM

Mentor

Directorul se adresează în scris către cadrul didactic de care este interesat, nu către școala în care acesta lucrează. Dacă acceptați solicitarea directorului, vă depuneți acordul la școala respectivă și la inspectorat. În cazul detașării în interesul învățământului nu trebuie să participați la concurs, nici la vreo ședință publică. Numele dumneavoastră va apărea în dreptul postului în lista posturilor ocupate la actualizarea listelor din 23 august.

--------------------
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 11 Jan 2019, 07:33 PM

Utilizator avansat

Multumesc mult!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (47) « Primul ... 45 46 [47]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved