Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Vreau să devin cadru didactic
Alina Omuț
Trimis: 27 Sep 2018, 08:43 PM

Începător
*

Grup: Members

Vă rog frumos, aș fi interesată anul viitor să dau examen pentru a intra în sistem la o catedră însă sunt în dubii cu profilul. Am terminat Facultatea de Științe Economice-Marketing, Master în Reciclarea deșeurilor și metode de expertiză a materialelor biodegradabile și am modulul de Psihopedagogie,de 3 ani, cu licență . Ce aș putea preda cu aceste diplome?
Mulțumesc anticipat!
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Sep 2018, 10:34 PM

Mentor

Aici ai centralizatorul, unde gasesti disciplinele pe care le poti preda cu fiecare tip de studii.
Centralizator
Nu stiu mai multe, economia nu e specialitatea mea. Cu studiile de baza si modulul I poti preda la gimnaziu, iar cu master (dar nu sunt sigura in ce domeniu!) si modulul II, si la liceu. Raspunsul il gasesti in centralizator.
Prin noiembrie apare si metodologia de miscare, si acolo o sa gasesti si calendarul.
Succes mult!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 27 Sep 2018, 11:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alina Omuț @ 27 Sep 2018, 09:43 PM)
Vă rog frumos, aș fi interesată anul viitor să dau examen pentru a intra în sistem la o catedră însă sunt în dubii cu profilul. Am terminat Facultatea de Științe Economice-Marketing, Master în Reciclarea deșeurilor și metode de expertiză a materialelor biodegradabile și am modulul de Psihopedagogie,de 3 ani, cu licență . Ce aș putea preda cu aceste diplome?
Mulțumesc anticipat!

faptul ca masterul nu e pe domeniu cam greu, nu prea ai ce, nu poti preda la liceu economie si module economice, iar la gimnaziua nu prea ai ce. Doar educatie tehnologica, dar trebuie sa dai concurs pe economie sau ceva din stiinte economice ca nu te accepta pe Tehno, si iei post daca ramane ceva, la urma repartizarilor, in lipsa personalului cu specializarea respectiva.
poti preda in invatamantul obligatoriu (10 clase) cu nivelul 1. Problema e ca nu (prea) poti ocupa un astfel de post prin concurs pt ca ele se scot pe nivel liceal si daca nu ai modul 2 nu te primeste aplicatia de la titularizare; te poti inscrie pe disciplina, da nu poti ocupa un post la liceu in sedinta publica. Doar daca nu-s candidati sa se imparta ceva la urma sau sa gasesti vreun liceu sa te vrea directorul si sa-ti dea orele doar la cls. 9-10, asa ar merge.
Mesaj personal
docx
Trimis: 28 Sep 2018, 06:21 PM

Mentor

Pot fi discipline tehnice la liceu, profilul Protectia mediului.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 28 Sep 2018, 10:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 28 Sep 2018, 07:21 PM)

eu stiu ca masterul nu iti da a 2-a specializare. chiar daca masterul s-ar incadra la protectia mediului, nu o primeste centralizatorul si aplicatia ca nu are facultatea in domeniu. Deci specializarile trebuie sa se incadreze in Marketing- studii de licenta.
Mesaj personal
Alina Omuț
Trimis: 29 Sep 2018, 01:32 PM

Începător
*

QUOTE (mihai.andrei @ 28 Sep 2018, 12:36 AM)
Vă rog frumos, aș fi interesată anul viitor să dau examen pentru a intra în sistem la o catedră însă sunt în dubii cu profilul.  Am terminat Facultatea de Științe Economice-Marketing, Master în Reciclarea deșeurilor și metode de expertiză a materialelor biodegradabile și am modulul de Psihopedagogie,de 3 ani, cu licență .  Ce aș putea preda cu aceste diplome?
Mulțumesc anticipat!

faptul ca masterul nu e pe domeniu cam greu, nu prea ai ce, nu poti preda la liceu economie si module economice, iar la gimnaziua nu prea ai ce. Doar educatie tehnologica, dar trebuie sa dai concurs pe economie sau ceva din stiinte economice ca nu te accepta pe Tehno, si iei post daca ramane ceva, la urma repartizarilor, in lipsa personalului cu specializarea respectiva.
poti preda in invatamantul obligatoriu (10 clase) cu nivelul 1. Problema e ca nu (prea) poti ocupa un astfel de post prin concurs pt ca ele se scot pe nivel liceal si daca nu ai modul 2 nu te primeste aplicatia de la titularizare; te poti inscrie pe disciplina, da nu poti ocupa un post la liceu in sedinta publica. Doar daca nu-s candidati sa se imparta ceva la urma sau sa gasesti vreun liceu sa te vrea directorul si sa-ti dea orele doar la cls. 9-10, asa ar merge.

Mulțumesc frumos. O să fac și modulul 2 de pedagogie și voi încerca după.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Sep 2018, 09:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alina Omuț @ 29 Sep 2018, 02:32 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 28 Sep 2018, 12:36 AM)
Vă rog frumos, aș fi interesată anul viitor să dau examen pentru a intra în sistem la o catedră însă sunt în dubii cu profilul.  Am terminat Facultatea de Științe Economice-Marketing, Master în Reciclarea deșeurilor și metode de expertiză a materialelor biodegradabile și am modulul de Psihopedagogie,de 3 ani, cu licență .  Ce aș putea preda cu aceste diplome?
Mulțumesc anticipat!

Mulțumesc frumos. O să fac și modulul 2 de pedagogie și voi încerca după.

Cel mai bine si sigur e sa faci master pe st economice si modul 2 in paralel.
Mesaj personal
docx
Trimis: 1 Oct 2018, 09:19 PM

Mentor

QUOTE (mihai.andrei @ 28 Sep 2018, 10:11 PM)

eu stiu ca masterul nu iti da a 2-a specializare. chiar daca masterul s-ar incadra la protectia mediului, nu o primeste centralizatorul si aplicatia ca nu are facultatea in domeniu. Deci specializarile trebuie sa se incadreze in Marketing- studii de licenta.

Mea culpa. Am gandit rapunsul ca probabilitate/posibilitate/nesiguranta, dar a iesit foarte categoric. Imi pun cenusa in cap pentru asta.
Raspunsul corect e in primul mesaj - numai sfantul centralizator stie.
Mesaj personal
Calib
Trimis: 7 Jan 2019, 07:54 PM

Utilizator
**

Mulțumesc anticipat!

Cu științe economice sau inginerești , dar fără masterat pe același domeniu cu licența,nu prea poți preda nimic la gimnaziu decât eventual informatică pentru cei care au terminat Contabilitate și informatică de gestiune, iar la liceu nu poți ocupa post cu Ciclul 1 Bologna (licență) decât clasele 9-10, dar posturile fiind scoase pe nivel liceal (9-12) nu poți să iei un asemenea post.
Sfat : fă masterat pe același DOMENIU cu licența +modul psihopedagogic nivel 2, altfel faci masteratul degeaba pe alt domeniu.
Mesaj personal
Calib
Trimis: 8 Jan 2019, 02:29 AM

Utilizator
**

Nu poate preda Protectia Mediului, dacă nu are și licența pe același DOMENIU cu masteratul, chiar dacă masteratul i-ar permite, el nu oferă specializare in acel domeniu, fără licență pe acel domeniu, care reprezintă baza.
Licența+ masteratul trebuie să fie pe același DOMENIU.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved