Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (159) « Primul ... 157 158 [159]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
maria_maria1970
Trimis: 8 Dec 2018, 02:04 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua am o mare rugaminte ,va rog f.mult sa ma ajutati cu un raspuns.Sunt titulara in 3 scoli:10,5,3.Asi dori sa -mi intregesc norma la scoala unde am 10 ore cu trei optionale .Ce se intampla cu cele trei ore de la scoala de unde ,,plec,, vor fi rezervate in continuare sau se vor scoate la concurs si ocupate pe perioada nedeterminata ?Multumesc foarte mult.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Dec 2018, 06:10 PM

Mentor

QUOTE (maria_maria1970 @ 8 Dec 2018, 03:04 PM)
Buna ziua am o mare rugaminte ,va rog f.mult sa ma ajutati cu un raspuns.Sunt titulara in 3 scoli:10,5,3.Asi dori sa -mi intregesc norma la scoala unde am 10 ore cu trei optionale .Ce se intampla cu cele trei ore de la scoala de unde ,,plec,, vor fi rezervate in continuare sau se vor scoate la concurs si ocupate pe perioada nedeterminata ?Multumesc foarte mult.

Se vor ocupa...smile.gif
Mesaj personal
Trif Marius
Trimis: 11 Dec 2018, 12:54 PM

Utilizator
**

Buna ziua domnul Costi, pentru concursul national de titularizare 2019 doresc sa ma inscriu in Municipiul Bucuresti si Judetul Giurgiu,nu cunosc exact procedura legala, stiu ca trebuie sa depun dosar in aceste 2 locatii, eu locuiesc in Bucuresti si mai stiu ca voi sustine concurs doar intr-o singura locatie (preferabil Bucuresti in cazul meu) intrebarile sunt: unde voi sustine inspectia la clasa?, si cum voi valida fisa/fisele de inscriere? ,pot opta sa sustin inspectia la clasa si concursu in Bucuresti? stiu ca repartizarea pe posturi se va face comform ierarhiei mediilor pe o lista unica pe tara (cu prioritate candidatii cu domiciliul in judetul de resedinta din buletin in cazul a 2 medii identice), am cautat acest aspect in metodologie dar e neconcludent. Va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cum e cu incrierea in 2 judete, este pentru prima oara si nu cunosc exact legislatia.

Acest mesaj a fost modificat de către Trif Marius la data 11 Dec 2018, 12:58 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Dec 2018, 01:22 PM

Mentor

Veți susține prima probă a concursului atât în București, cât și în Giurgiu. A doua probă a concursului (proba scrisă) o veți susține fie la București, fie la Giurgiu.

Validarea înscrierii o veți face atât la București, cât și la Giurgiu.

Pentru repartizare, nu se întocmește o listă cu toți candidații din țară, ci o listă cu toți candidații care au susținut prima probă a concursului în județul respectiv, indiferent de locul susținerii probei scrise. În cazul mediilor de repartizare egale, departajarea se face conform prevederilor art. 63.

Art. 63
(1) În cazul mediilor de repartizare egale obținute la concurs, prioritate la ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate au, în ordine:

a) candidații cuprinși în programe recunoscute de Ministerul Educației Naționale, prin care se recrutează, se selectează, se pregătește și se sprijină personalul didactic pentru a desfășura activități de predare în unități de învățământ preuniversitar situate în medii dezavantajate;

b. candidații cu domiciliul în localitatea în care se află postul didactic/catedra solicitat(ă);

c) candidații care au dobândit gradul didactic I;

d) candidații care au dobândit gradul didactic II;

e) candidații care au dobândit definitivarea în învățământ;

f) candidații cu media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15;

g) candidații cu media cea mai mare obținută la examenul de licență/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obținută la examenul de bacalaureat pentru absolvenții liceelor pedagogice.

--------------------
Mesaj personal
Trif Marius
Trimis: 11 Dec 2018, 01:49 PM

Utilizator
**

Multumesc mult pentru raspunsul acordat, tot mai am cateva nelamuriri, prima proba a concursului de care aminteati dumneavoastra in raspuns faceti referire la inspectia la clasa?, adica voi sustine inspectie la clasa si in Bucuresti si in Giurgiu?, va fi putin complicat in anul 2019 deoarece inspectiile pe geografie se vor desfasura pe parcursu a maxim 7-8 zile lucratoare, exista posibilitatea unui decalaj intre inspectii, adica sa nu le programeze in aceeasi zi in ambele locatii si Bucuresti si Giurgiu deoarece imi va fi imposibil sa sustin inspectia in ambele locatii, evident ca voi sustine proba scrisa in Bucuresti, referitor la repartitia pe posturi, in Bucuresti se va face repartitia pe posturi in baza mediei de repartitie (75% proba scrisa, 25% inspectia) iar in Giurgiu in baza notei de la inspectia la clasa? (prima proba a concursului?).
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Dec 2018, 02:00 PM

Mentor

QUOTE (Trif Marius @ 11 Dec 2018, 01:49 PM)
Multumesc mult pentru raspunsul acordat, tot mai am cateva nelamuriri, prima proba a concursului de care aminteati dumneavoastra in raspuns faceti referire la inspectia la clasa?, adica voi sustine inspectie la clasa si in Bucuresti si in Giurgiu?, va fi putin complicat in anul 2019 deoarece inspectiile pe geografie se vor desfasura pe parcursu a maxim 7-8 zile lucratoare, exista posibilitatea unui decalaj intre inspectii, adica sa nu le programeze in aceeasi zi in ambele locatii si Bucuresti si Giurgiu deoarece imi va fi imposibil sa sustin inspectia in ambele locatii, evident ca voi sustine proba scrisa in Bucuresti, referitor la repartitia pe posturi, in Bucuresti se va face repartitia pe posturi in baza mediei de repartitie (75% proba scrisa, 25% inspectia) iar in Giurgiu in baza notei de la inspectia la clasa? (prima proba a concursului?).

Da, prima probă a concursului este inspecția specială la clasă. Dacă se va întâmpla ca repartizarea pentru inspecția specială la clasă să coincidă, va trebui să solicitați reprogramarea uneia dintre ele.
Indiferent de județ, repartizarea se face în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare.

--------------------
Mesaj personal
Trif Marius
Trimis: 11 Dec 2018, 06:10 PM

Utilizator
**

Va multumesc mult pentru raspunsuri, domnul Costi!.
Mesaj personal
Andragel
Trimis: 12 Dec 2018, 03:14 PM

Utilizator
**

Domnule Costi,

Cum credeți că rămâne cu 253? Curtea îl declarase neconstituțional în toate formele dar a rămas în lege. Există vreo nesiguranță sau cale de atac pentru aceste titularizări?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Dec 2018, 03:46 PM

Mentor

Din 2014 și până în prezent, neexistând nicio sesizare, CCR nu a emis nicio decizie asupra art. 253. Deci, în prezent, nu există niciun motiv ca actualul art. 253 să nu se aplice.

Dar, ținând cont de părerea exprimată de către CCR privind art. 253 cu prilejul Deciziei nr. 528 din 17 iulie 2018, nu există niciun dubiu că, dacă va exista o sesizare, forma actuală a art. 253 va fi declarată neconstituțională.

--------------------
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 12 Dec 2018, 05:40 PM

Utilizator activ

Între un candidat cu definitivat și altul debutant ,cine are prioritate ptr titularizare cu art 253?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Dec 2018, 05:51 PM

Mentor

QUOTE (GalbenRoz @ 12 Dec 2018, 05:40 PM)
Între un candidat cu definitivat și altul debutant ,cine are prioritate ptr titularizare cu art 253?

Art. 52
(6) În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care îndeplinesc cumulativ condițiile de repartizare prevăzute la alin. (1)-(4), prioritate la repartizarea pe post/catedră o are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra, conform art. 1 alin. (3). În situația în care nici domiciliul nu conduce la departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia se realizează repartizarea, conform art. 51 alin. (2). În cazul notelor/mediilor de repartizare egale, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii:

a) gradul didactic;

b. nota/media cea mai mare obținută la gradul didactic sau la examenul de definitivare în învățământ;

c) media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15;

d) media cea mai mare obținută la examenul de licență/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obținută la examenul de bacalaureat pentru absolvenții liceelor pedagogice.

--------------------
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 12 Dec 2018, 06:16 PM

Utilizator activ

Multumesc!
Mesaj personal
Andragel
Trimis: 12 Dec 2018, 07:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 12 Dec 2018, 04:46 PM)
Din 2014 și până în prezent, neexistând nicio sesizare, CCR nu a emis nicio decizie asupra art. 253. Deci, în prezent, nu există niciun motiv ca actualul art. 253 să nu se aplice.

Dar, ținând cont de părerea exprimată de către CCR privind art. 253 cu prilejul Deciziei nr. 528 din 17 iulie 2018, nu există niciun dubiu că, dacă va exista o sesizare, forma actuală a art. 253 va fi declarată neconstituțională.

Ma scuzati dar sesizare din partea cui? Se poate intampla si in anul acesta scolar si sa se modifice metodologia? Multumesc!
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 12 Dec 2018, 07:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Andragel @ 12 Dec 2018, 08:08 PM)
QUOTE (costi_52 @ 12 Dec 2018, 04:46 PM)

Ma scuzati dar sesizare din partea cui? Se poate intampla si in anul acesta scolar si sa se modifice metodologia? Multumesc!

Si eu sunt curioasă...dacă e publicată metodologia se mai poate schimba ceva în acest an școlar?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Dec 2018, 08:00 PM

Mentor

QUOTE (anateodora @ 12 Dec 2018, 07:55 PM)
Si eu sunt curioasă...dacă e publicată metodologia se mai poate schimba ceva în acest an școlar?

Evident. În ultimii 5-6 ani metodologiile au fot modificate cel puțin o dată.

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Dec 2018, 08:03 PM

Mentor

QUOTE (Andragel @ 12 Dec 2018, 07:08 PM)

1. Din partea unui cadru didactic, cum s-a întâmplat și prima dată (2012-2014).
2. Da. Așa s-a întâmplat și în 2014.

--------------------
Mesaj personal
Andragel
Trimis: 13 Dec 2018, 12:10 AM

Utilizator
**

Mulțumesc frumos!
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 13 Dec 2018, 07:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 12 Dec 2018, 09:03 PM)
QUOTE (Andragel @ 12 Dec 2018, 07:08 PM)

1. Din partea unui cadru didactic, cum s-a întâmplat și prima dată (2012-2014).
2. Da. Așa s-a întâmplat și în 2014.

Din cate imi amintesc si in 2014 a fost o problemă cu art 253...cum ca nu e constituțional...si până la urmă tot a rămas....nu?
Mesaj personal
Daniel85
Trimis: 19 Jan 2019, 06:41 AM

La prima intervenție

Un profesor titular pe istorie este obligat sa accepte in incadrare Educatia sociala??? Sau poate refuza si sa~si depuna dosar pt completarea normei didactice intr~o alta unitate de invatamant???
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 19 Jan 2019, 01:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Daniel85 @ 19 Jan 2019, 07:41 AM)
Un profesor titular pe istorie este obligat sa accepte in incadrare Educatia sociala??? Sau poate refuza si sa~si depuna dosar pt completarea normei didactice intr~o alta unitate de invatamant???

Eu zic ca poate, nu e obligat. Daca pe decizia lui scrie Istorie si nu vrea sa accepte completare in scl cu ed. sociala, treaba lui.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (159) « Primul ... 157 158 [159]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved