Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (166) « Primul ... 164 165 [166]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ART. 253 LEN
NicoIulia
Trimis: 29 Mar 2018, 12:15 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua!Daca suntem doua candidate pe un post,pentru titularizare cu art.253,amandoua indeplinim conditiile, amandoua avem domiciliul in localitate numai ca eu am nota 7.85 iar colega are nota mai mica,ar trebui sa imi fac griji?Mentionez ca si ea isi va depune dosar la inspectorat si nu inteleg de ce,daca eu am nota mai mare.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 29 Mar 2018, 12:40 PM

Mentor

Art. 52
(6) În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care îndeplinesc cumulativ condițiile de repartizare prevăzute la alin. (1)-(4), prioritate la repartizarea pe post/catedră o are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra, conform art. 1 alin. (3). În situația în care nici domiciliul nu conduce la departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia se realizează repartizarea, conform art. 51 alin. (2). În cazul notelor/mediilor de repartizare egale, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii: a) gradul didactic; cool.gif nota/media cea mai mare obținută la gradul didactic sau la examenul de definitivare în învățământ; c) media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15; d) media cea mai mare obținută la examenul de licență/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obținută la examenul de bacalaureat pentru absolvenții liceelor pedagogice.

--------------------
Mesaj personal
carmen.calin
Trimis: 29 Mar 2018, 01:32 PM

Utilizator
**

Buna ziua! Daca eu am post intr-o structura(gimnaziu) dintr-un liceu, ma pot titulariza cu art.253 in conditiile in care nu am modul psihopedagogic nivelul II finalizat? Master am, postul este publicat pe nivel gimnazial, viabilitate are.
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 30 Mar 2018, 12:22 AM

Utilizator avansat

QUOTE (carmen.calin @ 29 Mar 2018, 02:32 PM)
Buna ziua! Daca eu am post intr-o structura(gimnaziu) dintr-un liceu, ma pot titulariza cu art.253 in conditiile in care nu am modul psihopedagogic nivelul II finalizat? Master am, postul este publicat pe nivel gimnazial, viabilitate are.

Daca e pe gimnaziu puteti!
Mesaj personal
carmen.calin
Trimis: 30 Mar 2018, 05:29 AM

Utilizator
**

QUOTE (georgescu123 @ 30 Mar 2018, 01:22 AM)
QUOTE (carmen.calin @ 29 Mar 2018, 02:32 PM)

Daca e pe gimnaziu puteti!

Sper sa fie asa. Imi fac probleme pentru ca personalitatea juridica avand-o liceul, si pe decizie si pe revisal apare invatamant liceal. Insa postul pe care l-am luat in sedinta si pe care vreau sa ma titularizez este pe gimnaziu, publicat pe gimnaziu.
Mesaj personal
davide
Trimis: 3 Apr 2018, 08:59 AM

Începător
*

buna ziua ! vă rog să-mi comunicați dacă am șanse să mă titularizez -art. 253- în următoarele condiții
-eu am nota la ex. de titularizare-an 2014-9.30, contracandidatul are 9.50;
- mi s-a prelungit contractul INDIVIDUAL DE MUNCA PE PERIOADA DETERMINATA, CANDIDAT CU DEF. CU NOTA/MEDIA CEL PUTIN 7, contracandidatul a ocupat IN SEDINTA PUBLICA (ANGAJARE PE PERIOADA DETERMINATA) un post de PROFESOR - LOGOPED în două localități din județ-15 ore;
-eu locuiesc în oraș, contracandidatul s-ar putea să locuiască într-o comună din județ.
vă mulțumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Apr 2018, 09:08 AM

Mentor

Art. 52
(6) În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care îndeplinesc cumulativ condițiile de repartizare prevăzute la alin. (1)-(4), prioritate la repartizarea pe post/catedră o are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra, conform art. 1 alin. (3). În situația în care nici domiciliul nu conduce la departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia se realizează repartizarea, conform art. 51 alin. (2). În cazul notelor/mediilor de repartizare egale, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii: a) gradul didactic; cool.gif nota/media cea mai mare obținută la gradul didactic sau la examenul de definitivare în învățământ; c) media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15; d) media cea mai mare obținută la examenul de licență/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obținută la examenul de bacalaureat pentru absolvenții liceelor pedagogice.

--------------------
Mesaj personal
Augustalilly0308
Trimis: 3 Apr 2018, 07:17 PM

Începător
*

Bună seara! În prezent ocup postul de invatator de la structura unit.de inv.Am medie/nota peste 8 la ex.național 2014 și este post viabil 4 ani la școala de centru.As putea depune dosar pt.titularizare art.253?.Eu știu din ani trecuți ca se poate postul fiind în aceeași unitate de învățământ , dar directorul susține ca nu.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Apr 2018, 07:39 PM

Mentor

Nu are nicio valoare părerea directorului. Depuneți dosarul la inspectorat!

--------------------
Mesaj personal
Augustalilly0308
Trimis: 3 Apr 2018, 08:08 PM

Începător
*

Oricum am făcut dosarul în 05 îl depun la ISJ .Vă mulțumesc mult ☺
Mesaj personal
carmen.calin
Trimis: 5 Apr 2018, 02:10 PM

Utilizator
**

Pentru cei inscrisi la definitivat 2018 si care depun dosar pentru titularizare cu art. 253, este obligatoriu ca pana in acel moment sa fie ambele inspectii realizate+nota la portofoliu? Sau este suficient sa faca dovada ca sunt inscrisi (o inspectie realizata)?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Apr 2018, 02:24 PM

Mentor

Nu contează dacă ați susținut vreo inspecție specială. Condiția este să fiți înscrisă la examenul pentru obținerea definitivării în învățământ.

--------------------
Mesaj personal
auraduda
Trimis: 25 Jul 2018, 05:11 PM

Utilizator avansat

Pentru d-nul Costi as avea o intrebare? Absolvent de 2018 cu examen de titularizare doar in 2018, cu nota peste 9, nu am luat post titularizabil ca nu au fost, sper sa iau un post vacant pentru un an. Daca va ramane art 253 in forma aceasta si ma inscriu la definitivat pentru sesiunea 2019, iar postul va deveni vacant pe 4 ani pot sa fiu propusa la titularizare conform acestui articol, sau mai trebuia sa fi sustinut si alte probe in anul anterior. Nu stiu in care articol de conditii specifice ma incadrez, ca art 52, lit a) cu iii ma deruteaza cu lectiile pentru definitivat. Doresc sa stiu daca pot primi propunere pentru titularizare cu art 253 in anul 2019 sau nu.Va multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 25 Jul 2018, 05:32 PM

Mentor

Propunere nu veți primi de la nimeni. Dumneavoastră trebuie să depuneți la inspectorat cererea și dosarul prin care solicitați repartizarea în baza art. 253. Faceți abstracție de inspecțiile la definitivat, din moment ce, la concursul național 2018 nu ați înlocuit inspecția specială la clasă cu inspecțiile pentru definitivat, sesiunea 2018 (pe care nici nu le-ați susținut).

--------------------
Mesaj personal
auraduda
Trimis: 25 Jul 2018, 05:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 25 Jul 2018, 06:32 PM)
Propunere nu veți primi de la nimeni. Dumneavoastră trebuie să depuneți la inspectorat cererea și dosarul prin care solicitați repartizarea în baza art. 253. Faceți abstracție de inspecțiile la definitivat, din moment ce, la concursul național 2018 nu ați înlocuit inspecția specială la clasă cu inspecțiile pentru definitivat, sesiunea 2018 (pe care nici nu le-ați susținut).

Deci as putea solicita in anul 2019, art 253 cu conditia sa fiu inscrisa la definitivat? Scuze de insistente.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 25 Jul 2018, 06:06 PM

Mentor

Da, dacă va mai exista art. 253 în forma actuală.

--------------------
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 25 Jul 2018, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 25 Jul 2018, 07:06 PM)
Da, dacă va mai exista art. 253 în forma actuală.

De ce spuneti asta? Se poate schimba ceva? Sau e în discuție anularea articolului??
Mesaj personal
Dascăl11
Trimis: 14 Dec 2018, 07:33 PM

Utilizator
**

Sunt incadrat pe o catedra de istorie la un liceu (am dubla specializare, istorie-religie, 12 ore de istorie, 6 de religie), in acest an am obtinut nota 9,15. Din 1 septembrie 2019, colega de pe cealalta catedra de istorie (din liceul in care lucrez) va intra in pensie. Ma pot titulariza cu articolul 253, daca acest post va fi scos? Mulțumiri.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Dec 2018, 07:56 PM

Mentor

Da, dacă postul va fi publicat în februarie vacant și viabil.

--------------------
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 1 Jan 2019, 01:09 PM

Utilizator
**

Buna ziua,am ore in 4 unitati scolare ,ma pot titulariza cu articolul 253?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 1 Jan 2019, 01:55 PM

Mentor

Art. 52
5) Catedrele vacante incomplete, indiferent de regimul de mediu, necesare pentru a se constitui o catedră vacantă din mai multe specializări și/sau în mai multe unități de învățământ, în vederea repartizării acesteia pe perioadă nedeterminată cadrelor didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, în baza art. 253 din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare, se publică în lista posturilor didactice/catedrelor vacante sub același cod.

--------------------
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 1 Jan 2019, 07:11 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos..
Mesaj personal
Calib
Trimis: 8 Jan 2019, 08:36 AM

Utilizator
**

QUOTE (maria_maria1970 @ 1 Jan 2019, 02:09 PM)
Buna ziua,am ore in 4 unitati scolare ,ma pot titulariza cu articolul 253?

Pai in vara trecută ziceai că ești în situația de a te titulariza cu acest articol și te interesa ce se întâmplă cu deciziile emise în 2018.
Până la urmă, nu te-ai titularizat in 2018 cu articolul 253?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (166) « Primul ... 164 165 [166]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved