Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (161) « Primul ... 159 160 [161]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PRETRANSFER
nicoletanicol
Trimis: 28 Dec 2018, 02:22 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (mihai.andrei @ 16 Dec 2018, 07:50 PM)
QUOTE (lena2000 @ 16 Dec 2018, 03:59 PM)
Anul viitor vreau sa particip la pretransfer la cerere ...S-a revenit la cerere cu consimtamantul directorilor ( in favoarea pilosilor ) ???

Da. din ce am citit, dar nu f. atent si tot, in prima faza e pretransferul consimtit prin aprilie-mai, parca (cum era pana in 2017) si mai exista apoi si pretransferul prin concurs (cum a fost vara aceasta), prin iulie. Dar probabil ce e bun se va lua la pretransfer consimtit. Doar cine stie cum, sa nu ia nimeni acord pe vreun post si sa-l poata lua cineva prin concurs.

Oricum se ia la restrangere de activitate orice post bun. Nu ramane nimic pentru pretransfer
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 28 Dec 2018, 03:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sorinflaviu @ 28 Dec 2018, 03:17 PM)
Pretransferul cu acordul directorului va fi inaintea tranferului pentru restrangere de activitate? Asa sustine cineva la noi in scoala ca I s-a spus la Inspectorat

Nu. uitati-va in metodologie. eu stiu ca mereu ordinea e restrangere si apoi pretransfer. Acum ca practic unui post i se pun conditii si la restrangere poate nu le indeplineste nimeni si nu primeste acord ca sa-l ocupe si apare candidatul "ideal" la pretransfer si-l ia, merge, da e alta discutie.
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 28 Dec 2018, 08:37 PM

Utilizator
**

Eu sunt detasata pe un post. Au prioritate continuitatile la detasare sau restrangerile de activitate ?
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 28 Dec 2018, 09:23 PM

Utilizator
**

Sa presupunem ca unui post i se pun condiții specifice astfel încât sa nu fie luat nici la restrângere nici la pretransfer în vederea repartizării cu 253. Este legal ca persoana repartizata cu 253 sa nu îndeplinească condițiile specifice, sau este obligatoriu sa le îndeplinească? (și eventual doar după examenul de titularizare, la repartizarea suplinitori lor, eventual prin continuitate sa nu se mai tina cont de condițiile specifice).
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 28 Dec 2018, 10:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sorinflaviu @ 28 Dec 2018, 09:37 PM)
Eu sunt detasata pe un post. Au prioritate continuitatile la detasare sau restrangerile de activitate ?

Teoretic restrangerile sunt inainte, au prioritate. Daca nu-l ia nimeni la restrangere/ pretransfer, puteti primi continuitate.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 28 Dec 2018, 10:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Eli13 @ 28 Dec 2018, 10:23 PM)
Sa presupunem ca unui post i se pun condiții specifice astfel încât sa nu fie luat nici la restrângere nici la pretransfer în vederea repartizării cu 253. Este legal ca persoana repartizata cu 253 sa nu îndeplinească condițiile specifice, sau este obligatoriu sa le îndeplinească? (și eventual doar după examenul de titularizare, la repartizarea suplinitori lor, eventual prin continuitate sa nu se mai tina cont de condițiile specifice).

Da, e legal (poate nu si moral, dar e alta discutie...) ca cel cu 253 sa nu indeplineasca conditiile cerute la restrangere si pretransfer. Nu ii cere nimeni dosar cu ce activitati are. Sunt niste criterii de indeplinit doar prin lege, sa aiba nota etc
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 29 Dec 2018, 04:01 PM

Utilizator
**

Mulțumesc pentru răspuns.
În acest caz nu risca Ca sau directorul un proces juridic pe motiv ca au acționat cu premeditare în vederea favorizarii unei anume persoane? ( îmi explica cineva ca exista ceva termeni juridici pe astfel de cazuri, dar sincer nu rețin ce termeni și exemplele nu aveau legătură cu învățământul).
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 29 Dec 2018, 04:16 PM

Utilizator
**

Iar un fost director pensionar de ceva ani emitea o idee conform căreia una e condiție a postului de a avea cursuri step by step ( deoarece clasa este în regim step by step deci o impune postul) și alta sa ai condiție specifica de exemplu 3 premii la olimpiada ( condiția aceasta fiind deja asupra omului nu a postului).
Prin urmare ce tip de condiții specifice ar putea apărea?

Acest mesaj a fost modificat de către Eli13 la data 29 Dec 2018, 04:17 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Dec 2018, 04:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Eli13 @ 29 Dec 2018, 05:01 PM)
Mulțumesc pentru răspuns.
În acest caz nu risca Ca sau directorul un proces juridic pe motiv ca au acționat cu premeditare în vederea favorizarii unei anume persoane? ( îmi explica cineva ca exista ceva termeni juridici pe astfel de cazuri, dar sincer nu rețin ce termeni și exemplele nu aveau legătură cu învățământul).

Nu ma prea pricep la chestii juridice. Dar eu zic ca nu. De ce? Ei respecta legislatia. Asa e la nivel national, le permite. Nu o fac de capul lor.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Dec 2018, 05:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Eli13 @ 29 Dec 2018, 05:16 PM)
Iar un fost director pensionar de ceva ani emitea o idee conform căreia una e condiție a postului de a avea cursuri step by step ( deoarece clasa este în regim step by step deci o impune postul) și alta sa ai condiție specifica de exemplu 3 premii la olimpiada ( condiția aceasta fiind deja asupra omului nu a postului).
Prin urmare ce tip de condiții specifice ar putea apărea?

Aia cu premii la olimpiada e conditie specifica a scolii, clar.
Daca postul e publicat pe step scrie in conditiile generale, la avize necesare si iti trebuie curs sau ce se face pt a putea preda la cls step. Chit ca se ia la Suplinire, e un aviz necesar pt a lua postul, nu o conditie specifica. Asa cred eu
Daca era post normal scos fara aviz step si punea scl conditie specifica pt step, era altceva.
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 16 Jan 2019, 03:16 PM

Utilizator
**

Buna ziua ,va rog f mult sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate :pentru pretransfer consimtit din rural in urban ,este nevoie de domiciliul stabil ...sau poate fi si flotant?......dar din urban in rural.....Multumesc foarte mult .....

Acest mesaj a fost modificat de către maria_maria1970 la data 16 Jan 2019, 03:19 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 16 Jan 2019, 03:31 PM

Mentor

Pentru pretransfer contează domiciliul, nu reședința.

--------------------
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 16 Jan 2019, 03:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 16 Jan 2019, 04:31 PM)
Pentru pretransfer contează domiciliul, nu reședința.

Multumesc frumos
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (161) « Primul ... 159 160 [161]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved