Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (914) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> AJUTOR ENGLEZA TITULARIZARE
SOULFLYINTHESKY
  Trimis: 18 Aug 2006, 08:13 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Avand in vedere ca la anul voi termina si eu facultatea si voi sustine examenul de titularizare am urmarit cu mare interes atat subiectele date la examen cat si discutiile purtate pe acest forum de aceea as dori sa ne ajutati pe cei mai novice in ale examenului de titularizare.De aceea sa incepem cu primul subiect la cel cu "CONTEXTUALIZE THE TEXT"o cerinta repetata de vreo 3 ani incoace .Ce ar trebui sa atingem noi in acest subiectca sa fie punctat la aproape maximum de puncte.Cam ce au scris cei care au dat examene la acest subiect.
EI CE SPUNETI MA VETI AJUTA? sign67.gif
Mesaj personal
Mad-ox
Trimis: 18 Aug 2006, 08:23 AM

Utilizator activ

Si eu sunt exact in situatia ta! sa speram ca ne va ajuta somebody! By the way din ce oras esti?

--------------------
The way is not in the sky, the way is in the heart!
Mesaj personal
Alina,Craiova
Trimis: 18 Aug 2006, 09:58 AM

Utilizator activ

La acest subiect cred ca trebuie incadrata opera in perioada istorica din care face parte(inceputul\sfarsitul secolului respectiv)iar de aici poti sa spui din ce curent literar face parte, si sa dai cateva amanunte despre evenimentele si personajele istorice din acea perioada care au influentat literatura si poti mentiona cateva evenimente culturale majore ale perioadei. De asemenea poti caracteriza curentul din care face parte opera respectiva(stil, tehnici narative, puncte de vedere,etc.)
Eu asta am scris, nu pot sa spun cu exactitate daca a fost bine dar am luat o nota destul de buna si am reusit sa ma titularizez. character40.gif
Datele referitoare la contextualizare se gasesc in cartile de la facultate, care contin operele studiate din sec.XVIII, XIX si XX. sau in cursuri.
Sper ca ti-am fost de ajutor. sign28.gif Multa bafta! cool20.gif
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 18 Aug 2006, 10:07 AM

Utilizator avansat

You must discuss the social, historical and cultural background of the work.

Therefore, you must enlarge upon the events, trends of the period in which

the work was written , and may refer to other relevant contemporary authors

and their works
that may have had something in common with the work under

discussion (themes,symbols, narrative technique, style...), may have been

influenced by it or may have influenced it. You may also refer briefly to other

works of the same author and compare them with the work you are to

contextualise.

--------------------
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul. " Plato
Mesaj personalTrimite email
Mad-ox
Trimis: 18 Aug 2006, 10:11 AM

Utilizator activ

Alina, Craiova

Exista si o proba practica/orala, daca da asta din ce consta? Sau ce ai primit tu la aceasta proba practica?

--------------------
Mesaj personal
Alina,Craiova
Trimis: 18 Aug 2006, 10:38 AM

Utilizator activ

Eu am dat examen intr-un judet nepilot unde nu s-a dat proba practica. Dar pot sa-ti spun de la colege de-ale mele care au dat in Dolj.Se face inscrierea cu dosar la scoala la care vrei sa ocupi post, apoi se programeaza candidatii de catre scoala respectiva.Tu mergi si vezi pe lista cand trebuie sa sustii proba practica , ce lectie ai de predat si bibliografia pregatitoare.Te prezinti, sustii si esti anuntat daca ai fost admis sau respins.Daca esti admis la proba practica poti sa te prezinti apoi la cea teoretica. rolleyes.gif Asta e valabil numai in judetele pilot. In celelalte, nu trebuie sa sustii decat proba teoretica. Asa a fost anul acesta, la anul vom mai vedea, pentru ca s-a propus sa nu se mai sustina titularizare la nivel national ci doar local.(cu primarul, directorul, un prof. de specialitate si membri ai cons. local), cel putin asa am inteles eu. sign28.gif
Mesaj personal
Alina,Craiova
Trimis: 18 Aug 2006, 10:43 AM

Utilizator activ

Proba practica este cam in genul celor sustinute in facultate la practica pedagogica.Numai ca acolo erau anumite scoli repartizate pentru practica si profesori metodisti care-ti evaluau activitatea sustinuta la clasa, iti dadeau sfaturi sau iti faceau unele observatii legate de predare cool.gif
Mesaj personal
Mad-ox
Trimis: 18 Aug 2006, 11:08 AM

Utilizator activ

Alina,Craiova, ai putea te rog sa de-scrii concret ce ai avut tu la acest examen ca sa stiu la ce sa ma astept la anul cand ma voi confrunta si eu cu acest sistem. TNX

--------------------
Mesaj personal
profa_de_engleza
Trimis: 18 Aug 2006, 11:33 AM

Utilizator activ

Pt ajutor, iata subiect concret proba orala, bucuresti: design an optional curriculum for grade 10, bilingual class(creative writing).mention objectives, activities, competences, evaluation. Ideea e ca nu prea am auzit ca se pica, se noteaza doar cu admis/respins, profesorii sunt "de-ai nostri", adica te potzi trezi cu shefa ta de catedra in comisie( nu fitze de la inspectorat care habar n-au cu ce se mai mananca munca la catedra), shi in rest.......chiar e ok daca-l dai.Am auzit shi varianta ca acest examen are valabilitate 3 ani,dar asta mai trebuie verificat. Singura problema: proba e cu 2-3 zile inainte de examen, shi multi sunt cei care s-au inscris dar nu s-au mai prezentat ca sa nu piarda timpul pe la ushi asteptand sa intre. Bafta!
Mesaj personal
Mad-ox
Trimis: 18 Aug 2006, 11:41 AM

Utilizator activ

I see, mersi mult pt cei care ajuta! sign28.gif

--------------------
Mesaj personal
Alina,Craiova
Trimis: 18 Aug 2006, 12:51 PM

Utilizator activ

Imi pare rau, eu nu am sustinut proba orala pentru ca am dat examen intr-un judet nepilot, deci nu-ti pot exemplifica hipri.gif
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 18 Aug 2006, 01:31 PM

Utilizator
**

And now can you recomand what to write at the second subject concerning with the "comparision with other contemporary literary productions" .Should we refer to historical period or at the literary current? And please can you recommend what books to read at literature.THANKS!! sign67.gif
Mesaj personal
Alina,Craiova
Trimis: 18 Aug 2006, 02:01 PM

Utilizator activ

For "comparison with other literary productions", you have to compare the main character of the novel with a character(s) from other works placed in the same historical period and state things they have in common, or things that make them different. You could also find characters from other works that are exactly the opposite of the hero\heroine. sign28.gif
I cannot recommend you books but I can tell you what books I have:
"Victorian Literature", Victor Olaru; "20th Century British Literature", Felicia Burdescu; "Manual de Literatura Engleza si Americana",Bantas, Clontea Brinzeu and of course my lectures. cool20.gif
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 18 Aug 2006, 03:10 PM

Utilizator
**

other ideas and sugestions?

Acest mesaj a fost modificat de către SOULFLYINTHESKY la data 18 Aug 2006, 03:14 PM
Mesaj personal
Mad-ox
Trimis: 18 Aug 2006, 04:12 PM

Utilizator activ

soulflynthesky, la ce facultate inveti, in ce oras?

--------------------
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 18 Aug 2006, 05:26 PM

Utilizator
**

daca imi spui de ce intrebi iti voi raspunde la aceasta intrebare.
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 18 Aug 2006, 05:31 PM

Utilizator
**

MESAJ PENTRU MAD-OX......Poate ti se par cam nepotrivite intrebarile de pe forum dar nu trebuie ,eu intreb doar ca sa fiu sigura de ceea ce trebuie sa invat ca mai apoi sa scriu la celebrul examen din 2007.Un alt motiv al intrebarilor mele este faptul ca foarte multi au luat note mici si deja am emotii .eu doar vreau sa fiu sigura de ceea ce trebuie sa scriu.Tu poate te gandesti :"la ce facultate o fi asta?asta de nu stie nimic?" Ma repet eu doar vreau sa fiu sigura sign67.gif

Acest mesaj a fost modificat de către SOULFLYINTHESKY la data 18 Aug 2006, 05:38 PM
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 18 Aug 2006, 05:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SOULFLYINTHESKY @ 18 Aug 2006, 02:31 PM)
And now can you recomand what to write at the second subject concerning with the "comparision with other contemporary literary productions" .Should we refer to historical period or at the literary current? And please can you recommend what books to read at literature.THANKS!! sign67.gif

'recomand', 'concerning with', 'comparision', to ... historical', 'or at the' ... a few 'errors'

'sugestions' - in the other post ...

to be SURE about what you write ... wink.gif cool.gif

Acest mesaj a fost modificat de către tonymichael2046 la data 18 Aug 2006, 06:01 PM

--------------------
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 19 Aug 2006, 07:58 AM

Utilizator
**

thanks a lot for your suggestions.I will keep that in mind
Mesaj personal
marianarusu
Trimis: 19 Aug 2006, 10:19 AM

Utilizator avansat

SINCER MA ASTEPTAM LA MAI MULT AJUTOR DIN PARTEA CELOR MAI EXPERIMENTATI.HAIDETI SA-I AJUTAM MAI MULT PE CEI INCEPATORI wink.gif

--------------------

If you want to know your past life,
look into your present condition;
if you want to know your future,
look into your present action.

It is not the wind that is moving;
it is not the flag that is moving;
it is mind that is moving.

There are no holy places and no holy people,
only holy moments, only moments of wisdom.

Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 19 Aug 2006, 02:23 PM

Utilizator avansat

When comparing a work with another contemporary work or other

contemporary works, we must refer to the elements of literary analysis,

displaying their differences and similarities:

a.for fiction - short story, novel and drama- characterization, plot,

conflict, setting, tone, point of view, theme, motifs, word choice, figurative

language, symbol, irony, historical/social/philosophical context.

b.for poetry: word choice, imagery, rhythm and meter, structure, symbol,

theme, sound devices, irony, atmosphere, tone, historical/social/philosophical

context.

I hope your expectations have eventually been met. smile.gif

--------------------
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul. " Plato
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 21 Aug 2006, 07:52 AM

Utilizator
**

va multumesc foarte mult pentru raspunsurile de pana acum! wink.gif
Acum as dori niste lamuriri in privinta metodicii la ce anume tb. sa ne referim atunci cand avem de facut un plande lectie ca cel de anul acesta (sub 1.c),trebuie neaparat sa facem planul pe baza textului dat la examen sau putem sa tratam ce putem/vrem din subiectul,respectiv romanul care il vom primi la examen.
Si inca ceva ce inseamna complementary skills(subiect primit in 2005).Astept cat mai mult ajutor .Va multumesc inca odata. sign67.gif
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 21 Aug 2006, 04:09 PM

Utilizator
**

va rog ajutati-ma si cu subiectele de mai sus!!!!!!!!!!!
Pe vremuri erati mai promti sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către SOULFLYINTHESKY la data 21 Aug 2006, 04:17 PM
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 21 Aug 2006, 04:53 PM

Utilizator avansat

Well, you must formulate your answer in perfect accordance with

the assignment. If the assignment states that you must use only the text given,

then you will use only the text given. If the assignment states that you may use

other excerpts or works, then you may choose which to refer to.

Aye, we were more enthusiastic a long time ago, but I can assure you our worthy

nature is still flawlessly altruistic smile.gif .

--------------------
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 21 Aug 2006, 05:07 PM

Utilizator
**

THANKS FOR YOUR HELP!!! sign28.gif
I WAS SURE THAT YOU 'LL BE THE ONE THAT WOULD HELP ME!!!!!!

EXCEPT HARMER CAN SOMEBODY ELSE RECOMMEND OTHER METHODOLOGY WORKS TO READ.

WHAT COMPLEMENTARY SKILLS MEANS?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (914) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved