Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (914) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> AJUTOR ENGLEZA TITULARIZARE
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 22 Aug 2006, 07:29 AM

Utilizator
**

Grup: Members

PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!DON'T LET ME ALONE IN THE DARK!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
bubuletzz
Trimis: 22 Aug 2006, 09:52 AM

Utilizator avansat

Exista 2 categorii de skills-uri:
- receptive skills (adica reading si listening)
- productive skills (adica writing si speaking)

Atunci cad ti se cere sa folosesti pt. o lectie complementary skillstrebuie sa alegi skills-uri din fiecare categorie. De exemplu: reading+speaking; reading+writing; listening+speaking; listening+writing.
Acesta a fost subiectul din 2005 parca. wink.gif

Multa bafta!
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 22 Aug 2006, 10:14 AM

Utilizator
**

THANK YOU BUBULETZZ!!!!!!!!!!!!! sign28.gif
Mesaj personal
crissio
Trimis: 22 Aug 2006, 01:04 PM

Utilizator avansat

Pe langa Harmer, eu l-am mai citit pe Penny Ur, si "In-Service Distance Training Course for Teachers of English", British Council, (Rada Balan, Cristina Ciuta, Mihaela Dascalu, Elza Gheorghiu, Eleonora Olaru). Cea din urma e aproape la fel cu Harmer, dar are un format putin mai atragator, in sensul ca are diverse exercitii pt. consolidarea a ceea ce implica capitolele de teorie. Eu zic ca merita sa o ai in biblioteca, la fel si pe Harmer. Si deocamdata nu am vazut nici un subiect dat la examenele de titularizare pe care sa nu-l gasesti in cartile astea. Spor la citit, si mult succes!
Mesaj personal
Mr.mockingbird
Trimis: 22 Aug 2006, 01:04 PM

Utilizator
**

Dacă am o întrebare în felul următor: Specify and illustrate types of CONDITIONAL clauses. Ce să înțeleg prin Specify?

--------------------
"The aim of life is to live, and to live means to be aware, joyously, drunkenly, serenely, divinely aware." Henry Miller
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 01:23 PM

Utilizator avansat

To specify = to state something in an exact and detailed way.

You must designate them and present extensively their characteristics.

--------------------
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul. " Plato
Mesaj personalTrimite email
tonymichael2046
Trimis: 22 Aug 2006, 01:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mr.mockingbird @ 22 Aug 2006, 02:04 PM)
Dacă am o întrebare în felul următor: Specify and illustrate types of CONDITIONAL clauses. Ce să înțeleg prin Specify?

in other words, NAME the types and give examples ... wink.gif

--------------------
crissio
Trimis: 22 Aug 2006, 01:26 PM

Utilizator avansat

Personal, am invatat la gramatica din cartea d-lui profesor Mihai Zdrenghea de la UBB Cluj (mi-a fost profesor). E foarte detaliata, si la examene reproduc, pe cat posibil, -nu sunt genul care invata ad literam-, din ea. Oricum, daca stii bine gramatica (mai ales atat de teoretizata si detaliata) din aceasta carte, nu mai e nevoie sa-ti bati capul cu felul in care e exprimata cerinta ("specify and illustrate"). E vorba practic de a enumera si a dovedi ca cunosti felurile conditionalei, si apoi a le ilustra prin exemple. Cartea o gasesti la cab. d-lui profesor, care e la fac. de Litere pe str. Horea, Cluj-Napoca. E foarte buna, am multe alte carti, dar de asta sunt foarte multumita. Costa 500.000 cu un CD inclus.
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 01:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crissio @ 22 Aug 2006, 02:26 PM)
Personal, am invatat la gramatica din cartea d-lui profesor Mihai Zdrenghea de la UBB Cluj (mi-a fost profesor). E foarte detaliata, si la examene reproduc, pe cat posibil, -nu sunt genul care invata ad literam-, din ea. Oricum, daca stii bine gramatica (mai ales atat de teoretizata si detaliata) din aceasta carte, nu mai e nevoie sa-ti bati capul cu felul in care e exprimata cerinta ("specify and illustrate"). E vorba practic de a enumera si a dovedi ca cunosti felurile conditionalei, si apoi a le ilustra prin exemple. Cartea o gasesti la cab. d-lui profesor, care e la fac. de Litere pe str. Horea, Cluj-Napoca. E foarte buna, am multe alte carti, dar de asta sunt foarte multumita. Costa 500.000 cu un CD inclus.

Will you please be so kind as to tell us the precise title of this English grammar? I am sure our colleagues would also be very interested in acquiring it. smile.gif

--------------------
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul. " Plato
crissio
Trimis: 22 Aug 2006, 01:52 PM

Utilizator avansat

A PRACTICAL ENGLISH GRAMMAR with exercises - Mihai Mircea Zdrenghea, Anca Luminita Greere
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 22 Aug 2006, 01:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crissio @ 22 Aug 2006, 02:04 PM)
Pe langa Harmer, eu l-am mai citit pe Penny Ur, si "In-Service Distance Training Course for Teachers of English", British Council, (Rada Balan, Cristina Ciuta, Mihaela Dascalu, Elza Gheorghiu, Eleonora Olaru). Cea din urma e aproape la fel cu Harmer, dar are un format putin mai atragator, in sensul ca are diverse exercitii pt. consolidarea a ceea ce implica capitolele de teorie. Eu zic ca merita sa o ai in biblioteca, la fel si pe Harmer. Si deocamdata nu am vazut nici un subiect dat la examenele de titularizare pe care sa nu-l gasesti in cartile astea. Spor la citit, si mult succes!

Jeremy Harmer, 'The practice of Englishlanguage teaching', Longman, 566.000 ROL
'In-Service Distance Training Course ...', Polirom, 219.000 ROL (se gaseste si in librarii, cred ca stocul editurii e epuizat)

iar pentru gramatica iti MAI recomand:

'A University Grammar of English' by Randolph Quirk, Longman (o gasesti la British Council)

'A Practical English Grammar' by Thomson & Martinet, OUP (tot la British Council)

'Gramatica limbii engleze' (G.G.-Farnoaga, E. Comisel, Ed. Lucman)

'An A-Z English Grammar Usage' by Geoffrey Leech ..., Longman, 425.000 ROL

si o sinteza 'extrem de exhaustiva' pentru intelegerea istoriei si culturii britanice- 'Istoria civilizatiei britanice' de Adrian Nicolescu, Ed. Institutului European, 3 volume, cam 1000000 ROL toate trei ...

p.s. eu am enumerat unele din cartile pe care le am si care consider ca sunt mai bune. cu siguranta, lista este deschisa ... wink.gif cool.gif

--------------------
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 01:56 PM

Utilizator avansat

Thank you so much, crissio. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Ms Dalloway la data 22 Aug 2006, 01:57 PM

--------------------
Mr.mockingbird
Trimis: 22 Aug 2006, 01:59 PM

Utilizator
**

God bless those who help others! biggrin.gif sign28.gif biggrin.gif sign28.gif biggrin.gif sign28.gif biggrin.gif

--------------------
"The aim of life is to live, and to live means to be aware, joyously, drunkenly, serenely, divinely aware." Henry Miller
Mesaj personal
crissio
Trimis: 22 Aug 2006, 02:06 PM

Utilizator avansat

Mersi Tony. Eu am amintit doar din ce carti am invatat acum, inainte de ex. M-am rezumat doar la cateva, dar indestulate. Avand in vedere ca timpul e scurt, dupa bac, am preferat sa ma concentrez pe acestea. Dar multumesc mult ca ne esti de ajutor (in cazul in care am intrebari, pot apela la tine, precum si la Ms. Dalloway, care ne-a mai ajutat si in alte cazuri). E foarte bine ca, pe cat ne sta in putinta, ne ajutam intre noi.
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 02:14 PM

Utilizator avansat

Aye, it seems that we, English teachers, are such exemplary

altruistic natures, that we can't help helping others and being helped... cool.gif

Those who are greener smile.gif may certainly count on us smile.gif

--------------------
bubuletzz
Trimis: 22 Aug 2006, 02:17 PM

Utilizator avansat

Good books, Tony!

Seria How to Teach (Writing, Spealing, Grammar, Vocabulary and Pronuciation) de la ed. Longman este deasemenea foarte utila. Sunt vreo 5 carti pe diferite skills-uri. Costa cam 400.000 fiecare.

Apropo, pt. metodica predarii literaturii are cineva vreo carte pe care sa ne-o recomande? sign28.gif
Mesaj personal
bubuletzz
Trimis: 22 Aug 2006, 02:18 PM

Utilizator avansat

Spelling, sorry!
Mesaj personal
Mr.mockingbird
Trimis: 22 Aug 2006, 02:23 PM

Utilizator
**

De nu ar fi aceste cărți atât de scumpe hipri.gif

--------------------
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 02:28 PM

Utilizator avansat

Not to worry, you may easily find most of them at British Council. smile.gif

--------------------
tonymichael2046
Trimis: 22 Aug 2006, 02:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mr.mockingbird @ 22 Aug 2006, 03:23 PM)
De nu ar fi aceste cărți atât de scumpe hipri.gif

yep, unfortunately, such a big hindrance for those who wanna b.u.y. them sad.gif

--------------------
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 22 Aug 2006, 04:29 PM

Utilizator
**

WOW ,YOU ALL CAME BACK ,I AM SO GLAD YOU ARE BACK AND STILL HELPING ME !!!!!!!!!!!!
CONGRATULATIONS FOR ALL YOUR HELP AND KEEP IT THAT WAY!!!! happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif

AND NOW IF YOU ALL ALLOW ME MAY I RECOMMEND A METHODOLOGICAL BOOK??

THANK YOU!!!!!!

THAT BOOK IS WRITTEN BY JIM SCRIVENER AND THE TITLE IS "LEARNING TEACHING"MACMILLAN........I BOUGHT IT ACCIDENTALLY,I HOPE IT WILL BE HELPFUL biggrin.gif

THANKS AGAIN FOR YOUR HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I LOVE YOU ALL!!!!!!!!!!!!!!!!!1 sign28.gif
Mesaj personal
SOULFLYINTHESKY
Trimis: 22 Aug 2006, 04:35 PM

Utilizator
**

OF COURSE YOU CAN WRITE OPINIONS ABOUT IT!!! wink.gif
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 05:04 PM

Utilizator avansat

Thank you so much for your recommending us such inspiring material,

soulflyinthesky. smile.gif We can assure you that we shall inform you of our opinions on

it as soon as we read it, or we may express them before that. cool.gif

As for teaching literature, there are two works that may be consulted:

Collie, J. & Slater, S. - Literature in the Language Classroom. Cambridge

Lazar, G. - Literature and Language Teaching, Cambridge
.

I have not had the pleasure of consulting them yet, but I heartily recommend

them to you, smile.gif though I am sure I shall consult them myself in the distant or, nay,

perchance near future, no doubt about it. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Ms Dalloway la data 22 Aug 2006, 05:05 PM

--------------------
Mr.mockingbird
Trimis: 22 Aug 2006, 05:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ms Dalloway @ 22 Aug 2006, 03:28 PM)

Dear Ms Dalloway,

Din păcate sad.gif nu locuiește toată lumea în Cluj sau București și să aibă acces la British Council! Noi din Mures nu prea avem acces la aceste biblioteci pentru obținerea acestor cărți, fiindcă nu avem British Council. Sau știe cineva că se împrumută aceste cărți la Cluj și pentru studenții din alte orașe?

--------------------
Mesaj personal
Ms Dalloway
Trimis: 22 Aug 2006, 06:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mr.mockingbird @ 22 Aug 2006, 06:12 PM)
QUOTE (Ms Dalloway @ 22 Aug 2006, 03:28 PM)

Dear Ms Dalloway,

Din păcate sad.gif nu locuiește toată lumea în Cluj sau București și să aibă acces la British Council! Noi din Mures nu prea avem acces la aceste biblioteci pentru obținerea acestor cărți, fiindcă nu avem British Council. Sau știe cineva că se împrumută aceste cărți la Cluj și pentru studenții din alte orașe?

Dear Mr. mockingbird,

I must express my deep regret for your not living in such oustanding cities as

Sibiu, Cluj or Bucharest are smile.gif. Nevertheless, if I come across with any

information that may solve your problem I will inform you instantly, of course. cool.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (914) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved