Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> restrangere activitate, dar post vacant
nicoletanicol
Trimis: 2 Jan 2019, 07:32 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Cum se explica ca o persoana intra in restrangere de activitate desi la scoala sunt posturi vacante? Cunosc o persoana (membra PSD) care a intrat in restrangere la o scoala si astfel a reusit sa se transfere in localitatea de domiciliu. Dar, la scoala de unde a plecat a ramas post vacant. Si eu as vrea sa pot face asta, dar nu sunt membru in niciun partid
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 3 Jan 2019, 11:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoletanicol @ 2 Jan 2019, 08:32 PM)
Cum se explica ca o persoana intra in restrangere de activitate desi la scoala sunt posturi vacante? Cunosc o persoana (membra PSD) care a intrat in restrangere la o scoala si astfel a reusit sa se transfere in localitatea de domiciliu. Dar, la scoala de unde a plecat a ramas post vacant. Si eu as vrea sa pot face asta, dar nu sunt membru in niciun partid

Imposibil....e prima data cand aud asta...nu putea intra in restrangere...
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 3 Jan 2019, 11:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 4 Jan 2019, 12:07 AM)
Cum se explica ca o persoana intra in restrangere de activitate desi la scoala sunt posturi vacante? Cunosc  o persoana (membra PSD) care a intrat in restrangere la o scoala  si astfel a reusit sa se transfere in localitatea de domiciliu. Dar, la scoala de unde a plecat a ramas post vacant. Si eu as vrea sa pot face asta, dar nu sunt membru in niciun partid

)))) e prima data cand VAD asta...
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 6 Jan 2019, 01:34 PM

Utilizator activ

QUOTE (georgescu123 @ 4 Jan 2019, 12:07 AM)
Cum se explica ca o persoana intra in restrangere de activitate desi la scoala sunt posturi vacante? Cunosc  o persoana (membra PSD) care a intrat in restrangere la o scoala  si astfel a reusit sa se transfere in localitatea de domiciliu. Dar, la scoala de unde a plecat a ramas post vacant. Si eu as vrea sa pot face asta, dar nu sunt membru in niciun partid

In unele scoli este o practica ca cei fara "sustinere" sa fie impinsi pe restrangeri si completari in alte unitati ca apoi sa aiba clica de partid jumatati de norme la plata cu ora sau sa-si aduca oameni obedienti.
Mesaj personal
Ioan71
Trimis: 6 Jan 2019, 02:02 PM

Utilizator
**

Sunt doua variante
1) Exista restrangere cu adevarat ,dar mai pleaca ulterior prin pretransfer sau prin concurs un cadru didactic si asa apare postul vacant.
2)La momentul constituiri catedrelor se poate ca unele clase sa nu aiba nr minim de elevi si astfel apare restrangerea de activitate ,iar ulterior vin elevi prin transfer si este pastrata acea clasa.Aici au directorii scolilor cu structuri posibilitatea de jonglare,muta elevii in SIIR de la o clasa la alta si astfel ba dispare clasa si avem restrangere ,dupa care ii muta inapoi si apare clasa si avem post vacant.
Daca apare post liber nu e obligatoriu sa fie si vacant.
Mesaj personal
Calib
Trimis: 7 Jan 2019, 11:43 AM

Utilizator
**

Păi doamna respectivă dorea alt post, din localitatea ei, și atunci s-a găsit metoda : să fie băgată în restrângere in mod fals, pentru a putea lua postul dorit,deși în școala unde lucra, erau suficiente ore.
Ce vă mai mirați ?!
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 9 Jan 2019, 01:29 PM

Utilizator activ

Asa este cum spune Calib, unii intra in restrangere cand vor ei
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 9 Jan 2019, 01:55 PM

Utilizator avansat

In scoala in care sunt eu , cam in fiecare inceput de semestru 2 ,cand trebuie facute catedrele ,ma alarmeaza directiunea ca nu ies orele ,normele ,ca nu sunt destule clase.Toamna ,se aproba clasele ,iar unii(cei importanti), nu doar ca au norma de 18 ore ,dar au si plata cu ora(prietenii stiu de ce)

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 9 Jan 2019, 01:58 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved