Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cui prodest? Quid prodest?, E la misto sau e pe bune?
profudebio
Trimis: 12 Oct 2019, 09:59 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare. Am lipsit doi ani din invatamant, am fost in concediu fara plata. Anul acesta m-am intors si, pentru pacatele mele, am luat ore la clasa a V-a si a VI-a. Mi s-a spus ca s-a schimbat programa, nicio problema, mi-am spus, o catana veche ca mine se adapteaza in orice situatie. Dar situatia este destul de verzulie, oameni buni.
M-am pomenit fiind silit sa predau si explic notiuni de clasa a VIII-a la clasa a V-a si notiuni de clasa a X-a la piticii de-a VI-a. Incredibil! Deoarece in ultimii 17 ani am predat aproape exclusiv la clase de liceu teoretic, materia e adanc infipta in capatana mea. Dar sa incerci sa explici notiuni de anatomia si fiziologia plantelor (meristeme, cambiu, felogen, parenchimuri de diferite tipuri, rolul cloroplastelor, fazele fotosintezei etc.) pe care un adolescent de 16-17 ani nu are probleme sa le asimileze, la niste copilandri de 12-13 ani mi se pare curata nebunie.
Intrebarea mea este urmatoarea: cine a fost barosanul care a hotarat bataia asta de joc si cand? A existat o dezbatere publica nationala? Cu cine? Nu pot crede ca din zecile de mii de colegi de Biologie care s-au aliniat ca oile in spatele acestei programe aberante n-au fost voci care sa protesteze!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
alex.nemeth
Trimis: 12 Oct 2019, 11:25 AM

Utilizator avansat

Nu cred că e o situație apărută în ultimii doi-trei ani. De foarte mult timp sunt predate la gimnaziu noțiuni aparent savante și apoi sunt reluate și aprofundate în ciclul liceal. Elevii nu au nicio problemă atâta timp cât li se cere doar să le memoreze mecanic și să le reproducă.
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 12 Oct 2019, 04:54 PM

Mentor

Intrati pe site Men sau ISE si la programe, veti gasi autorii. Si sunt generatia care va sustine evaluarea interdisciplinara. La romana clasa a 7 e jale. Dar, noi suntem oi. Nu comentam. Ne supunem.

Acest mesaj a fost modificat de către Nectara Mircioaga la data 12 Oct 2019, 04:57 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 12 Oct 2019, 05:04 PM

Mentor

QUOTE (profudebio @ 12 Oct 2019, 10:59 AM)

M-am pomenit fiind ”silit” sa predau si explic notiuni de clasa a VIII-a la clasa a V-a si notiuni de clasa a X-a la piticii de-a VI-a.

”Silit” de Programă sau de Manual?

confused06.gif

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 12 Oct 2019, 05:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 12 Oct 2019, 06:04 PM)

M-am pomenit fiind ”silit” sa predau si explic notiuni de clasa a VIII-a la clasa a V-a si notiuni de clasa a X-a la piticii de-a VI-a.

”Silit” de Programă sau de Manual?

confused06.gif

cool20.gif
1992-2001
Perioada în care am fost dascăl de liceu.
Am respectat doar programa, era normal. Nu am cerut elevilor mei, vreodată/niciodată, să folosească un manual... N-am dictat, niciodată. N-am avut, niciodată, "pretenția" ca vreun elev să devină papagal...

În fine, nu cred că, între timp, profesorii au pierdut dreptul de a fi suverani în privința alegerii conținuturilor lecției, în funcție de... și de...

Doar dacă s-au tâmpit foarte mult, în loc să evolueze (?!)

Na, noapte bună!

Soundgarden - Black Hole Sun (Official Music Video)
https://www.youtube.com/watch?v=3mbBbFH9fAg

Mesaj personal
jordan
Trimis: 12 Oct 2019, 06:04 PM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 12 Oct 2019, 06:43 PM)

Am respectat doar programa, era normal.

Ce spui ”monșer”?

Programa-i ”fudulie”, Manualu-i ”temelie”!

rolleyes.gif

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 13 Oct 2019, 02:35 PM

Utilizator avansat

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare. Am lipsit doi ani din invatamant, am fost in concediu fara plata. Anul acesta m-am intors si, pentru pacatele mele, am luat ore la clasa a V-a si a VI-a. Mi s-a spus ca s-a schimbat programa, nicio problema, mi-am spus, o catana veche ca mine se adapteaza in orice situatie. Dar situatia este destul de verzulie, oameni buni.
M-am pomenit fiind silit sa predau si explic notiuni de clasa a VIII-a la clasa a V-a si notiuni de clasa a X-a la piticii de-a VI-a. Incredibil! Deoarece in ultimii 17 ani am predat aproape exclusiv la clase de liceu teoretic, materia e adanc infipta in capatana mea. Dar sa incerci sa explici notiuni de anatomia si fiziologia plantelor (meristeme, cambiu, felogen, parenchimuri de diferite tipuri, rolul cloroplastelor, fazele fotosintezei etc.) pe care un adolescent de 16-17 ani nu are probleme sa le asimileze, la niste copilandri de 12-13 ani mi se pare curata nebunie.
Intrebarea mea este urmatoarea: cine a fost barosanul care a hotarat bataia asta de joc si cand? A existat o dezbatere publica nationala? Cu cine? Nu pot crede ca din zecile de mii de colegi de Biologie care s-au aliniat ca oile in spatele acestei programe aberante n-au fost voci care sa protesteze!

Felicitări, domnule profesor!
Aveți perfectă dreptate! La fel se-ntâmplă cam la toate materiile. Este foarte multă informație și foarte puțin timp pentru aprofundarea noțiunilor de bază, din păcate.
Eu uneori mă-ntreb dacă autorii de manuale sunt la zi cu vârsta psihologică și cognitivă a elevilor ce vor învăța după conținuturile științifice propuse... Mă-ntreb și dacă manualele sunt pilotate de dumnealor sau, măcar, dacă există linii de comunicare între autorii de manuale și profesorii care predau după manualele avizate. Eu nu am auzit de așa ceva, până acum. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 13 Oct 2019, 02:41 PM

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
4ward
Trimis: 14 Oct 2019, 10:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Nectara Mircioaga @ 12 Oct 2019, 05:54 PM)
Intrati pe site Men sau ISE si la programe, veti gasi autorii. Si sunt generatia care va sustine evaluarea interdisciplinara.

S-a amânat din nou.Abia cei care încep gimnaziul anul viitor ... (dacă nu se va renunța definitiv).

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 15 Oct 2019, 08:14 AM

Utilizator avansat

Aleg să-i ignor pe ”zeii educației” care au făcut și au dres cât timp au fost la catedră. Dar este inuman ceea ce se întâmplă. Din discuțiile cu colegii mei am încercat să aflu cum predau ei noțiunile atât de abstracte unor copii care atunci iau legătura cu Biologia. Nimeni n-a știut să-mi dea un răspuns, toți au zâmbit stânjeniți. Oameni buni, există un motiv pentru care profesorii de matematică nu predau derivatele și integralele la clasa a VI-a, iar profesorii de fizică nu încep într-a VI-a cu Legile lui Kirkoff, nu? Este bătaie de joc la adresa psiho-pedagogiei să introduci elevii în Biologie cu noțiuni legate de ecosisteme, biotop, biocenoză, relații trofice, consumatori primari, secundari și terțiari! Este pur și simplu sfidare pe față!
fleetwood
Trimis: 15 Oct 2019, 09:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profudebio @ 15 Oct 2019, 09:14 AM)
Aleg să-i ignor pe ”zeii educației” care au făcut și au dres cât timp au fost la catedră. Dar este inuman ceea ce se întâmplă. Din discuțiile cu colegii mei am încercat să aflu cum predau ei noțiunile atât de abstracte unor copii care atunci iau legătura cu Biologia. Nimeni n-a știut să-mi dea un răspuns, toți au zâmbit stânjeniți. Oameni buni, există un motiv pentru care profesorii de matematică nu predau derivatele și integralele la clasa a VI-a, iar profesorii de fizică nu încep într-a VI-a cu Legile lui Kirkoff, nu? Este bătaie de joc la adresa psiho-pedagogiei să introduci elevii în Biologie cu noțiuni legate de ecosisteme, biotop, biocenoză, relații trofice, consumatori primari, secundari și terțiari! Este pur și simplu sfidare pe față!

smile.gif
În primul rând, Kirchhoff.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Gustav_Robert_Kirchhoff

Nu contează, în principiu... am înțeles ce vrei să spui.
smile.gif

"Este bătaie de joc la adresa psiho-pedagogiei să introduci elevii în Biologie cu noțiuni legate de ecosisteme, biotop, biocenoză, relații trofice, consumatori primari, secundari și terțiari! Este pur și simplu sfidare pe față!"
confused24.gif

N-am habar, așa o fi cu ecosistemul, biotopul...

Poate înțelegi că școala/știința e grea și ne explici/traduci și nouă un clip:
Ecosystem (Biology class 7,8,9,10)
https://www.youtube.com/watch?v=PB_pq9EMlsw

Sigur, ai la îndemână și variante soft, frumos colorate:
Ecology introduction | Ecology | Khan Academy
https://www.youtube.com/watch?v=OfV3VNgjpvw

Nu înțeleg de ce ești speriat. E vorba să introduci niște noțiuni, poate e bine să atașezi programa, ca să ne fie mai clar despre ce este vorba...

Revenind la Legile lui Kirchhoff... ai dreptate! Nu se pretează, psihopedagogic, pentru clasele mici - mai nou, de vreo 20 de ani, nici măcar pentru clasele mari...
Pentru că te consider un profesor implicat, îți spun un secret, în speranța că te va ajuta să te mai destinzi... Le povestești copiilor despre Legea lui OHM, ecuația e simplă, sigur o mai ții minte... pe o porțiune de circuit, I=U/R... o complici cu cea pentru întreg circuitul, I=E/(R+r) și... te oprești! DOAR LE POMENEȘTI că în cazul unor circuite electrice complexe se aplică și Legile lui Kirchhoff, despre care vor învăța mai târziu... Sigur, dacă-i vrei olimpici, le bagi în cap...

Relax!
cool20.gif

https://www.youtube.com/watch?v=poGhaY2q5GI
character40.gif
sign28.gif
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 20 Oct 2019, 05:40 PM

Utilizator avansat

Chestiile legate de ecosisteme sunt mult prea abstracte pentru mintea unor copii de 11 ani. Funcțiile de nutriție, hrănirea autotrofă, heterotrofă și mixotrofă sunt mult prea mult pentru mintea celor de 12 ani! Asta încercam să spun. Despre legea lui Ohm, o știu pe de rost: Dacă ești om cu mine, sunt și eu om cu tine! laugh.gif
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved