Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Completare de normă
viviana271986
Trimis: 10 Dec 2015, 08:05 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara!in cazul in care mai am nevoie de 1-2 ore pentru completarea catedrei si nu le pot obtine la nivelul scolii sau local, ma pot adresa inspectoratului?sau este un numar minim de ore?Pot ocupa un post cu mai multe ore?
Mesaj personal
Dumitru Camelia
Trimis: 16 Jan 2016, 04:48 PM

Începător
*

Un cadru didactic care are doar 9 ore se afla in situatia de intregire a normei sau completare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 16 Jan 2016, 04:59 PM

Mentor

Completare. Întregirea presupune reducerea numărului unităților de învățământ sau a specialităților predate.

--------------------
Mesaj personal
Dumitru Camelia
Trimis: 16 Jan 2016, 05:23 PM

Începător
*

Un cadru didactic titular care are 9 ore se afla in situatia de completare de norma.Atunci el depune la unitatea scolara la care vrea sa-si completeze norma cerere si dosar ? Mai trebuie dosar si la inspectorat ?
Ce fel de cerere trebuie ?
Mesaj personal
sorin1985
Trimis: 17 Jan 2016, 01:33 PM

Utilizator avansat

In cazul completarii normei didactice pe perioada nedeterminata, avand continuitate neintrerupta la completarea normei didactice in ultimii trei ani scolari, este necesar acordul unitatii de invatamant? Daca da, cand se solicita acest acest acord?

Acest mesaj a fost modificat de către sorin1985 la data 17 Jan 2016, 01:33 PM
Mesaj personal
mitricunairinel
Trimis: 19 Jan 2016, 06:21 PM

Utilizator
**

Am o mare nelamurire! Am studiat metodologia care la "intregire norma" mentioneaza ca un cadru didactic isi poate intrgii norma din doua unitati intr-o unitate pe specialitatile din diploma insa de la inspectorat am inteles ca nu se poate pe mai multe specialitati afara de cele din decizia de numire (nu diploma). Specific ca este vorba de intregirea normei din doua unitati unde sunt titulara pe l. franceza si doresc intregire cu ore de l. romana a doua specializare si specializarea pe care m-am titularizat. Mam transferat pe l. franceza intrucat m-am titularizat in alt judet si nu am prins ore de l. romana in apropierea domiciliului.

Chiar sunteți profesor de limba română?

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 19 Jan 2016, 06:31 PM
Mesaj personal
Dumitru Camelia
Trimis: 20 Jan 2016, 04:54 PM

Începător
*

D-l Costi ,

Am citit metodologia mobilitate 2016-2017 dar nu imi este clara completarea de norma.
Sunt titulara am catedra incompleta de 9 ore (in anul scolar 2016-2017) si o singura specializare Biologie.
Pentru completarea de normei cu 7 ore (norma este de16 ore in invatamantul special) depun cerere catre CA la o alta unitate scolara pana pe 25 ianuarie ? Sau iau orele in sedinta publica la inspectorat in periada 16-23 februarie?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 20 Jan 2016, 05:07 PM

Mentor

În ianuarie depuneți cerere de completare de normă către CA din unitatea de învățământ unde lucrați. Evident, dacă există posibilitatea completării. Dacă CA nu aprobă cererea sau în unitate nu există posibilitatea completării, vă adresați inspectoratului (17-19 februarie) și participați la ședința publică din 23 februarie.

--------------------
Mesaj personal
eli_dea
Trimis: 20 Jan 2016, 11:07 PM

Utilizator activ

Daca primesc acordul unei scoli pentru intregirea normei, mai trebuie sa depun dosar la ISJ?In ce perioada?
Mesaj personal
eig27
Trimis: 21 Jan 2016, 10:48 AM

Utilizator activ

D-le Costi,

În mediul rural completarea normei didactice se poate efectua pe o perioadă nedeterminată, cu acordul cadrului didactic.Mai trebuiesc îndeplinite și alte condiții? Ce trebuie să fac pentru a beneficia de i astfel de completare?
Vă mulțumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Jan 2016, 10:57 AM

Mentor

Dacă vă exprimați acordul, rămâne să vă prezentați în ședința publică din 23 februarie pentru a semna procesul-verbal.

--------------------
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 23 Jan 2016, 12:27 AM

Utilizator activ

o alta anomalie a minunatei noastr metodologii,negandita,in mediul urban titularul isi poate completa catedra in scoala cu ore din aria curriculara,daca esti de biologie poti preda matematica,desi nu ai nicio pregatire in acest sens,dar ce mai conteaza?!..daca din tractorist poate ajunge parlamenar...apropo vor sa dea o ordonanta prin care titularul poate ramane pana la 5 ani in sisten,peste varsta de pensionare..3 nu erau de ajuns!
Mesaj personal
shanti
Trimis: 23 Jan 2016, 09:01 AM

Utilizator avansat

Nu se procedeaza asa in scoli d-na bibliotecar ceea ce afirmati e doar o presupunere in schimb pot afirma ca am intalnit cazuri cand biologia este predata de colega de fizica/chimie.
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 23 Jan 2016, 03:59 PM

Utilizator activ

Din pacate sunt profesor si ma doare ca biologia poate fi predata de cei cu facultatea de fizica,chimie si invers,repet, fara studii adecvate,
,atunci sa desfiintam facultatile si creem una singura...nmita Haos
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 23 Jan 2016, 04:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sofia39 @ 23 Jan 2016, 02:59 PM)
Din pacate sunt profesor si  ma doare ca biologia poate fi predata de cei cu facultatea de fizica,chimie si invers,repet, fara studii adecvate,
,atunci sa  desfiintam facultatile si creem una singura...nmita Haos

cool20.gif
Cel mai bine se vede lipsa de profesionalism a profesorilor de chimie care predau fizica si biologie la examenul de Evauare Nationala la clasa a VI-a.

Se doreste preluarea modelului occidental de ,,stiinte".
In primul rand trebuie pregatiti profesorii pentru a preda ,,stiinte".
Profesorul emerit de chimie nu va fi niciodata un profesor emerit de fizica sau biologie.
Faptul ca la scolile mici profesorul de chimie preda si fizica si biologia sau profesorul de fizica preda si biologia si chimia se va vedea in dificultatile pe care le vor avea elevii la liceu.
Am scris pe alt topic ca un profesor de matematica ar putea sa predea 2 ore de fizica pentru completarea normei. Aceasta masura eu o vad doar cu caracter temporar.
Din pacate in ultimul timp multe scoli mici au profesori 3 in 1 la stiinte, la istorie-geografie si eventual o limba straina sau ingineri care sunt super-calificati si predau matematica-fizica-chimie-biologie-tehnologie-desen-muzica-geografie-etc.

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 23 Jan 2016, 04:31 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 23 Jan 2016, 05:00 PM

Utilizator avansat

Se da urmatoarea situatie:profesor, specializare dubla X, Y, titular pe disciplina X.Incepand cu anul urmator pierde 2-3 ore.Ar putea sa-si completeze norma cu ore din specialitatea Y, predate de un pensionar care si-a prelungit activitatea ? Cine are prioritate ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
roset
Trimis: 23 Jan 2016, 05:59 PM

Mentor

Profesorul, desigur! Față de acesta, încă în sistem, școala are anumite obligații tongue.gif , pe când pentru un pensionar, nu!Și contractele de muncă sunt diferite! (Pensionarul pe perioadă determinată!)

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 23 Jan 2016, 06:01 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roset
Trimis: 23 Jan 2016, 06:05 PM

Mentor

QUOTE (sofia39 @ 23 Jan 2016, 03:59 PM)
Din pacate sunt profesor si ma doare ca biologia poate fi predata de cei cu facultatea de fizica,chimie si invers,repet, fara studii adecvate,
,atunci sa desfiintam facultatile si creem una singura...nmita Haos

CREĂM cool.gif catedre ,,cum putem” prin școli (mai ales în mediul rural, unde și metodologia este destul de permisivă! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
musia
Trimis: 23 Jan 2016, 06:47 PM

Utilizator avansat

Eu am cerut 3 ore de istorie(predau geografie, dar in trecut am predat 9 ani istorie si chiar ma pricep si imi mai si place) si nu mi s-au dat. Cum ati reusit sa luati ore din aria curriculara? Am citit si eu metodologia dar cand le-am cerut am avut surpriza neplacuta sa fiu refuzata invocandu-se un articol stupid din Legea educatiei cum ca nu mi se poate da decat mentorat, scoala dupa scoala si parca mai era ceva. Ce primeaza? Legea sau metodologia?(Parca as intreba ce a fost mai intai, oul sau gaina?)
Mesaj personal
atomic
Trimis: 23 Jan 2016, 08:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 23 Jan 2016, 06:00 PM)
Se da urmatoarea situatie:profesor, specializare dubla X, Y, titular pe disciplina X.Incepand cu anul urmator pierde 2-3 ore.Ar putea sa-si completeze norma cu ore din specialitatea Y, predate de un pensionar care si-a prelungit activitatea ? Cine are prioritate ?

"complatarea normei" este etapa inaintea "prelungirii contractului pensionabililor"

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 23 Jan 2016, 08:15 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 23 Jan 2016, 05:00 PM)

O astfel de situație este imposibilă. În primul rând, nu există posibilitatea prelungirii activității pensionarilor. Pensionarii pot solicita retitularizarea, cu renunțarea la pensie. Dar, această etapă din calendarul mobilității se va desfășura abia în perioada 25 aprilie - 09 mai. Or, completarea normei didactice pentru titulari se desfășoară în perioada 25 ianuarie - 12 februarie (la nivelul unității de învățământ) și 17 - 23 februarie (la nivelul inspectoratului școlar).

--------------------
Mesaj personal
atomic
Trimis: 23 Jan 2016, 08:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 23 Jan 2016, 09:15 PM)

O astfel de situație este imposibilă. În primul rând, nu există posibilitatea prelungirii activității pensionarilor. Pensionarii pot solicita retitularizarea, cu renunțarea la pensie. Dar, această etapă din calendarul mobilității se va desfășura abia în perioada 25 aprilie - 09 mai. Or, completarea normei didactice pentru titulari se desfășoară în perioada 25 ianuarie - 12 februarie (la nivelul unității de învățământ) și 17 - 23 februarie (la nivelul inspectoratului școlar).

Pensionarii pot solicita retitularizarea, cu renunțarea la pensie.

asa progresam ... cu termeni noi ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 23 Jan 2016, 08:31 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 24 Jan 2016, 08:31 AM

Utilizator activ

din pacate acest lucru se intampla in mediul URBAN! PROFESOR DE BIOLOGIE,FARA PREGATIREA NECESARA PREDA FIZICA!METOLOGIA PERMITE.LA GIMNAZIU
Mesaj personal
4ward
Trimis: 24 Jan 2016, 01:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 23 Jan 2016, 08:15 PM)
QUOTE (4ward @ 23 Jan 2016, 05:00 PM)

Nu cunosc bine terminologia.Este vorba despre acea perioada de 3 ani dupa pensionare.Prin comasarea unor clase, si la disciplina Y se vor pierde ore.Nu stiu cum ar urma sa fie incadrat pensionarul(ar fi al 3-lea an).

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 24 Jan 2016, 02:13 PM

Utilizator avansat

Din câte am citit în Metodologie, trebuie făcută cerere de completare la școală.Există o cerere-tip?

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 24 Jan 2016, 02:14 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved