Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (166) « Primul ... 164 165 [166]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
Pop Ramona Liliana
Trimis: 3 Jun 2019, 09:06 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Mulțumesc mult!
Mesaj personal
anastasia11
Trimis: 4 Jun 2019, 11:21 AM

Utilizator
**

O persoana urmeaza sa elibere un post in urma detasarii la cerere prin concurs specific, in august. Ce poate face un titular pentru a obtine acest post. Doar varianta detasarii in interesul invatamantului in afara calendarului mobilitatii este posibila? Va multumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Jun 2019, 11:55 AM

Mentor

În afară de cele două variante din afara calendarului mobilității (detașare la cerere prin concurs specific și detașare în interesul învățământului), are la dispoziție două variante:
- detașarea la cerere prin concurs specific;
- detașarea în interesul învățământului din perioada 2-9 septembrie, care nu este considerată în afara calendarului mobilității.

--------------------
Mesaj personal
lala48
Trimis: 4 Jun 2019, 05:46 PM

Utilizator
**

am primit continuitate cu medie peste 7 si def.,medie din 2018,dar mai am nevoie de 3 ore.In vara aceasta nu mai merg la concurs.
Pot sa-mi completez in sedinta cand se striga continuitatile avand prioritate in fata candidatilor cu nota din 2019sau trebuia sa depun alt dosar ptr.angajare cu nota din 2018 ptr. cele 3 ore?Alt dosar pentru angajare as putea sa depun in data de 19 august.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Jun 2019, 07:13 PM

Mentor

Dacă nu depuneți cerere pentru repartizare în baza mediei din 2018, nu veți figura în baza de date pentru ședința din 26-27 august.

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 5 Jun 2019, 07:15 PM

Utilizator activ

Buna seara,

La detasarea prin concurs specific(punctaj) nu se sustine inspectie, nu-i asa?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Jun 2019, 07:30 PM

Mentor

QUOTE (Roxana B @ 5 Jun 2019, 07:15 PM)
Buna seara,

Așa-i

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 5 Jun 2019, 07:44 PM

Utilizator activ

Multumesc, deci nu se sustine.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Jun 2019, 08:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 5 Jun 2019, 07:30 PM)
QUOTE (Roxana B @ 5 Jun 2019, 07:15 PM)
Buna seara,

Așa-i

Nici daca doresti sa treci pe o alta specializare?

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Jun 2019, 09:00 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 5 Jun 2019, 08:35 PM)

Nici

--------------------
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Jun 2019, 09:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 5 Jun 2019, 09:00 PM)
QUOTE (pattricia @ 5 Jun 2019, 08:35 PM)

Nici

Multumesc mult!

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 9 Jun 2019, 07:12 PM

Utilizator activ

Buna seara,

Un profesor care a avut ore la mai multe scoli, dar la o scoala a avut mai multe ore si baza, obtine calificativ de la toate scolile sau numai de la scoala de baza? Care este baza legala?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 Jun 2019, 07:48 PM

Mentor

Art. 4
(5) În cazul în care un angajat, personal didactic sau didactic auxiliar, desfășoară activitate în două sau mai multe unități sau instituții de învățământ, evaluarea anuală a activității se face în fiecare unitate cu personalitate juridică în care angajatul funcționează. Cadrele didactice au obligația să își completeze fișele de autoevaluare/evaluare în fiecare unitate de învățământ. Unitatea de învățământ respectivă are obligația de a elibera o adeverință din care să rezulte punctajul pe fiecare domeniu în parte. Aceste adeverințe vor fi depuse de cadrul didactic/didactic auxiliar la unitatea de învățământ unde are funcția de bază. Media punctajelor se va realiza pe domenii, în consiliul de administrație al unității de învățământ unde se face evaluarea finală și acordarea calificativului.

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 10 Jun 2019, 05:06 PM

Utilizator activ

Multumesc frumos!
Mesaj personal
Neagu George
Trimis: 10 Jun 2019, 11:56 PM

Utilizator activ

Un cadru didactic titularizat prin art. 253 are dreptul sa solicite completarea normei in alta scoala? In acest caz isi pastreaza statutul de titular? Dar daca este in situatia de restrangere de activitate? Poate participa la sedintele de repartizare de la ISJ alaturi de cadrele didactice titulararizate la nivelul sistemului?

Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Jun 2019, 03:19 PM

Mentor

Nu există mai multe categorii de titulari. Toți sunt ai sistemului de învățământ. Evident, toți titularii au aceleași drepturi.

--------------------
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 12 Jun 2019, 10:39 AM

Utilizator
**

Buna ziua,
in situatia in care in scoala in care as vrea sa ma angajez anul trecut s a eliberat un post prin transferul profesoarei respective in alt judet si pe locul ei a venit o suplinitoare cu nota 5 la titularizare, a predat in anul 2018-2019 si acum e inscrisa la definitiva, ce sanse am eu care abia dau titularizarea sa iau postul respectiv (daca va mai fi prelungire de transfer), daca iau nota peste 7 sa intru pe postul doamnei transferate? Am prioritate in fata suplinitoarei respective sau nu? Mentionez ca postul nu apare nicaieri si suplinitoarea ar vrea sa si prelungeasca sederea.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Jun 2019, 11:19 AM

Mentor

Nu puteți solicita repartizarea pe un post care nu apare în listă. Verificați la inspectorat care este situația postului.

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 16 Jun 2019, 03:52 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

De ce nu sunt disponibile rezultatele la Bacalaureat din anii trecuti?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 17 Jun 2019, 10:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 16 Jun 2019, 04:52 PM)
Buna ziua,

De ce nu sunt disponibile rezultatele la Bacalaureat din anii trecuti?

GDPR, protectia datelor. Au sters si bac si evaluare nationala.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 18 Jun 2019, 09:14 PM

Utilizator activ

Asa e. Mi s-a explicat in privat si nu am revenit cum am revenit mai demult cu clarificari si pentru alte persoane, nu am avut suficient timp. Multumesc frumos,
Mesaj personal
velours
Trimis: 22 Jun 2019, 08:40 PM

Utilizator activ

Sunt profesor de fizica si am observat ca de la an la an se imputineaza orele de fizica din scoala. Anul acesta termin a doua facultate de matematica. La catedra de matematica din scoala sunt ore suficiente, in sensul ca fiecare coleg de matematica are in jur de 6-7 ore suplimentare. Aceste ore nu se scot niciodata pt ca sunt pastrate pentru siguranta. Am dreptul sa cer ore de matematica , dat fiind faptul ca acum voi avea si diploma? Cum trebuie sa procedez? In ce etapa ma incadrez? Intregire? Completare? Directorul este profesor de matematica si nu mai vrea un om in olus la catedra de matematica. Zice ca nu sunt disponibile.

--------------------
Mesaj personal
TRAISTARUDANIELA
Trimis: 24 Jul 2019, 11:01 AM

Utilizator
**

Buna ziua domnule Costi,
Am si eu o intrebare legata de acele posturi ascunse sub motivul ca titularul nu anunta la timp scoala despre un eventual concediu de studii sau fara plata. Cati ani poate ramane un post rezervat? Dupa 1 septembrie, daca se stie ca a fost adusa pe un asemenea post o persoana care nu a participat la niciun examen, unde putem solicita postul? Directorul poate numi pe oricine? Unde se pot face sesizari la nivelul ministerului? Multumesc
Mesaj personal
3 utilizator(i) citesc acest subiect (2 vizitatori și 1 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (166) « Primul ... 164 165 [166]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved