Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lămuriri de la MEdC, privind unele probleme sesizate
ghigyy
Trimis: 6 Nov 2006, 12:00 PM

Utilizator
**

Grup: Members

mistoo ... io am bagat dosaru si p fam ne iese vro 300 d mii d om... si nu m`or ales... un prieten... ( taicasu ii in italia ) maicasa are pensie si e numa el cu frasu si cu maicasa a trecut acolo numa alocatia lui si a lu` fratesu... si el ia bani... faina treaba...
Mesaj personal
hcornelia
Trimis: 14 Nov 2006, 01:35 PM

Utilizator avansat

Am si eu o intrebare. Daca unui elev care nu a depus actele pentru "bani de liceu" (nu se incadra la data depunerii dosarelor, ambii parinti traind) dar intre timp ambii parinti decedad, i se poate acorda acest ajutor? In scoala deja unii elevi au acumulat peste 20 de absente nemotivate si deci au pierdut acest ajutor, nu se poate transfera acesti bani la cazuri precum cel prezentat mai sus? Astept raspunsul dumneavoastra.
Mesaj personal
Razvan Sinescu
Trimis: 14 Nov 2006, 01:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (hcornelia @ 14 Nov 2006, 02:35 PM)
Am si eu o intrebare. Daca unui elev care nu a depus actele pentru "bani de liceu" (nu se incadra la data depunerii dosarelor, ambii parinti traind) dar intre timp ambii parinti decedad, i se poate acorda acest ajutor? In scoala deja unii elevi au acumulat peste 20 de absente nemotivate si deci au pierdut acest ajutor, nu se poate transfera acesti bani la cazuri precum cel prezentat mai sus? Astept raspunsul dumneavoastra.

Stimata Doamna Neacsu Cornelia,

Parerea mea este ca nu se mai poate face nimic, deoarece pentru programul "Bani de liceu" 2006 s-a luat in calcul venitul de pe lunile iunie, iulie si august. Va sfatuiesc sa intrebati si la ISJ-ul local.

Numai bine,

--------------------
Răzvan Sinescu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
hcornelia
Trimis: 14 Nov 2006, 02:15 PM

Utilizator avansat

Va multumesc pentru raspuns.
Mesaj personal
ciocioara
Trimis: 28 Nov 2006, 02:41 PM

Utilizator
**

Daca aveti cunostinta de existenta unui formular tip de monitorizare a absentelor pentru bursa "Bani de liceu" va rog sa mi-l trimiteti si mie.
Va multumesc!
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 20 Sep 2007, 10:58 AM

Utilizator avansat

Va rog mai actualizati datele de aici si cu
Mai mult, urmare a modificării aduse în ședința de Guvern de miercuri, 12 septembrie, HG nr. 1488/2004 privind derularea programului „Bani de liceu", de acest ajutor vor beneficia și elevii aflați în anul de completare. Până în acest an, sprijinul financiar în cuantum de 180 de lei lunar se acorda elevilor care frecventau liceul sau școala de arte si meserii, cursuri de zi.

Citat luat de aici

Dar va rog legea cu tot cu semnaturi, nu doar o stire de presa tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 20 Sep 2007, 11:01 AM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
dusile
Trimis: 22 Sep 2007, 08:40 PM

Utilizator avansat

Domnilor ce mai asteptati de la MEC??? cand ei nu raspund in scris la sesizari nu fac proiecte si doar 15 modificari in 10 ani
Chiar nu ati inteles ca nu se vrea nimic ?
Se astepat de la elevi dar ei ?????? sign28.gif
Mesaj personal
nicole_sanaploianu
Trimis: 28 Sep 2007, 10:04 AM

La prima intervenție

Avem o problema la liceul nostru, va rog sa imi raspundeti daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare.
Eleva locuieste la o matusa dupa ce tatal ei a decedat, mama a abandonat-o imediat dupa nastere. Matusa nu a facut inca dosar la protectia copilului pentru obtinerea tutelei. Cumm se procedeaza in acest caz?
Cine intocmeste dosarul pentru Bani de liceu , ce venituri se iau in calcul?
Mesaj personal
Ionuț Airinei
Trimis: 10 Oct 2007, 09:31 AM

SIVECO România - Technical Support Supervisor

Stimata doamna Sanaploianu,

Conform punctului XII de la adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=77849#:

În conformitate cu prevederile art. 115 din Codul Familiei orice persoană care află de existența unui minor lipsit de îngrijire părintească, este obligat să înștiințeze autoritatea tutelară, în termen de cel mult 5 zile.
Potrivit prevederilor art. 119 din Codul Familiei autoritatea tutelară va comunica în scris tutorelui numirea sa. Drepturile și îndatoririle tutorelui încep de la data comunicării. Între timp autoritatea tutelară poate lua măsurile provizorii cerute de interesele copilului.

Conform celor spuse mai sus, se vor lua in calcul veniturile tutorelui.

Numai bine,

--------------------
Ionuț Airinei
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
miric1
Trimis: 27 Dec 2007, 01:11 AM

Utilizator activ

din banii de liceu daca s-a oprit o suma pentru fondul scolii unde ne adresam? cine poate primi chitanta pe banii opriti elevul sau parintele?
Mesaj personalYahoo
dusile
Trimis: 27 Dec 2007, 12:50 PM

Utilizator avansat

Dragi PRIETENI ,

Pentru oprire de bani luati abuziv FONDURI DE FONDURI numai la politie sau procuratura zic eu o parere. lA NIVEL DE DIRECTOR SI MINISTER NIMIC NU SE REZOLVA NU VA BATETI CAPUL AU FACUT SI ALTII. S-au primit bani de la guvern miliarde si directorii nu au fost in stare sa ai cheltuie sa faca proiecte .Mai repede cer de la parinti si se fac ca fac o hartie de mana fara valoare cica DONATIE SE NUMESTE . Si s-au intors bani inapoi la guvern s-a cheltuit doar 10 %.
Scoala este o politica si afacere bunicica -buna, se invart bani frumusei miliarde bune .Doar nu credeti ca are cineva interes cu legea invatamantului sa faca ceva sa schimbe in bine si va zic ceva logic si de ce ?
Prostimea poate fi manipulata cei destepti judeca si nu ai poti manipula .
Credeti ca in an electoral mai intereseaza pe cineva de banci ...elevi... doar la profi le va da un os mic un DVD ca sa puna stampila unde trebuie .
Cum credeti ?? sign28.gif
Mesaj personal
janbart
Trimis: 26 Sep 2008, 07:46 PM

Utilizator avansat

Care venituri nu intră în calculul venitului lunar pe membru de familie?
Știu că alocația de stat nu intră, dar pensia de urmaș sau alocația suplimentară?
Dacă aveți aceste informații, vă rog să-mi trimiteți un link.
Mulțumesc!

--------------------
A fi om e lucru mare.
Mesaj personalTrimite email
save heres
Trimis: 28 Sep 2008, 02:56 PM

Utilizator
**

va rog sa-mi spuneti daca bursa "Dinu Patriciu"este luata in calcul la stabilirea venitului pt.programul "Bani de liceu"?
Mesaj personal
dusile
Trimis: 28 Sep 2008, 05:32 PM

Utilizator avansat

Nu va suparati ca va intreb dar a simtit cineva ca o facut ceva Patriciu ? a premiat ceva vreun olimpic a oferit ceva cat timp da bursa si cat ?
Eu nu am auzit sa faca ceva interesant fundatia lui ? nu se prea afirma sign28.gif
Mesaj personal
LAVINIAEL
Trimis: 1 Oct 2008, 07:43 AM

Utilizator
**

Alocatia complementara nu se ia in calcul. Pensia de urmas este un venit permanent. Bursa Fundatiei Dinu Patriciu se acorda pe perioada unui an scolar si nu se ia in calcul
Mesaj personal
janbart
Trimis: 1 Oct 2008, 11:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LAVINIAEL @ 1 Oct 2008, 08:43 AM)
Alocatia complementara nu se ia in calcul. Pensia de urmas este un venit permanent. Bursa Fundatiei Dinu Patriciu se acorda pe perioada unui an scolar si nu se ia in calcul

Mulțumesc pt. lămuriri!
Nu ai cumva un articol de lege care să precizeze aceste aspecte?

--------------------
A fi om e lucru mare.
Mesaj personalTrimite email
marlup
Trimis: 21 Oct 2008, 02:23 PM

Utilizator
**

In cazul in care s-a intarziat depunerea dosarului la liceu,unde se poate depune?
Mesaj personal
radunegru
Trimis: 26 Feb 2009, 05:18 PM

Utilizator
**

Elevii care au ramas corigenti pe semestrul I mai pot primi bani de liceu pe sem II ?
Multumesc.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ciaciru
Trimis: 1 Mar 2009, 08:15 AM

Utilizator avansat

Da. Primirea bursei este conditionata doar de numarul de absente. Sa nu depaseasca 20 absente.
Mesaj personal
madalina1992
Trimis: 17 Mar 2009, 07:26 PM

Începător
*

Bună ziua! Momentan nu s-au bagat banii de liceu pe card pe luna feb. Am auzit ca nu se vor da nici luna aceasta. Este adevarat? sad.gif De ce se intarzie atat sa se bage banii??
Mesaj personal
pretty_iony_girl
Trimis: 30 Mar 2009, 02:49 PM

Începător
*

eu nu am primit banii nici pe luna ianuarie nici pe februarie... de ce se intarzie atat?cand ne vor da banii?chiar am nevoie de banii astia... se poate s ne raspunda si noua cineva?multumesc
Mesaj personal
axelaceax
Trimis: 1 Apr 2009, 09:16 PM

Utilizator
**

Au venit banii de liceu de pe luna februarie abia azi in aprilie. Vor veni banii pentru luna martie tot in aprilie ?
Mesaj personal
madalina1992
  Trimis: 1 Apr 2009, 09:32 PM

Începător
*

sign28.gif eu am luat azi pe februarie si martie. In sfarsit... happy30.gif
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 10 Oct 2011, 09:47 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Dragoș Cârciumaru @ 29 Sep 2005, 11:46 AM)
Bună ziua,

Am mai primit de la Directia Juridic din cadrul MEdC cateva lamuriri legate de criteriile specifice si metodologia de acordare a sprijinului financiar in cadrul Programului national "Bani de Liceu".

1. In conformitate cu prevederile art.2 alin.(1), beneficiarii programului national de protectie sociala "Bani de liceu" sunt elevii care se afla in inretinerea familiilor al caror venit brut lunar pe membru de familie, realizat in ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, este de maxim 1500000 lei, precum si elevii care beneficiaza de o masura de protectie ori aflati sub tutela sau curatela in cadrul respectarii conditiei de venit precizate mai sus.

Prin urmare, elevii care beneficiaza de o masura de protectie sunt inclusi in programul national de protectie sociala "Bani de liceu" , in cazul respectarii conditiei de venit precizate mai sus.

2. Cu privire la elevii care au parintii in strainatate, precizam ca in Anexa 1 din O.M.Ed.C. nr. 4839/01.10.2004 privind criteriile specifice si metodologia de acordare a sprijinului financiar in cadrul programului national de protectie sociala "Bani de liceu" reprezentantul legal " cunoscand prevederile art. 292 din Codul Penal privind falsul in declaratii, confirm pe propria raspundere ca toate informatiile prezentate sunt corecte, exacte, complete si sustinute de actele autentice depuse."

In conformitate cu prevederile art. 1 (5) din O.M.Ed.C. nr. 4839/01.10.2004 privind criteriile specifice si metodologia de acordare a sprijinului financiar in cadrul programului national de protectie sociala "Bani de Liceu" persoanele din cadrul unitatii de invatamant, desemnate sa primeasca dosarele, vor confrunta actele in original prevazute la aliniatul.(3) cu copiile, iar acestea din urma vor trece mentiunea "conform cu originalul" pe fiecare pagina, sub care vor semna atat primitorul, cat si solicitantul.

Prin urmare, actele de nastere sau actele de identitate ale membrilor familiei trebuie prezentate in original pentru a putea fi confruntate cu copiile xerox, aceasta operatiune fiind obligatorie inainte de primirea dosarului.

3. H.G. nr. 1488/2004 privind aprobarea criteriilor si a cuantumului srijinului financiar ce se acorda elevilor in cadrul programului national de protectie sociala "Bani de Liceu" si nici O.M.Ed.C. nr.4839/01.10.2004 nu fac nici o referire la numarul de elevi dintr-o familie care au dreptul la acest program.

Prin urmare, tinand cont de faptul ca legiuitorul nu a limitat numarul de elevi dintr-o familie care au dreptul sa beneficieze de sprijinul financiar prevazut in programul national de protectie sociala "Bani de Liceu", fiecare elev dintr-o familie care beneficiaza de sprijinul financiar in cadrul programului national de protectie sociala "Bani de Liceu" primeste un sprijin financiar.

Numai bine,

Am întâlnit două situații în care elevii sunt în grija bunicilor, iar aceștia susțin că părinții nu le acordă niciun sprijin în creșterea copiilor.

Caz concret. Mama plecată în Italia și nu mai ține legătura cu familia, iar tata necunoscut. Elev crescut de bunici. Nu au tutelă, nici curatelă... Cred că cei dela Protecția copilului trebuiau sesizați, iar primăria trebuia să demareze procedura pentru tutelă sau curatelă...

Identic. Copil crescut de bunic. Părinții nu mai țin legătura cu familia. Nu există tutală sau curatelă. În ambele cazuri, ancheta socială este favorabilă acordării Bursei "Bani de liceu". Ba, mai mult, primarul a sunat și a vorbit cu responsabila comisiei. Mă întreb de ce nu s-a îngrijit să instaureze tutela, dacă știa de această situație...

Cazul III. În cazul în care bunicul are curatelă, elevul este minor, se ia în calcul, consider, declarația notarială a bunicului că nepotul nu are venituri??

Sper să primesc un răspuns edificator de la o persoană avizată...

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...

user posted imagexuser posted image
Mesaj personalYahooMSN
uiui
Trimis: 9 Dec 2011, 11:08 AM

Utilizator activ

Ar fi posibil ca elevii care beneficiaza de programul social "Bani de liceu" in cazul in care pe parcursul anului scolar pierd acest drept din cauza absentelor nemotivate de la cursuri sa li se interzica depunerea dosarului "Bani de liceu" in anul scolar urmator? Spun asta pentru ca in fiecare an mai mult de 40% din cei care primesc acest ajutor, in primele trei luni ale anului scolar, ies din program datorita absentelor. Am elevi de clasa a XII-a sau a XIII-a care incepand din clasa a IX-a de liceu au iesit din program an de an in primele trei luni. Cred ca implementarea acestei sanctiuni in Metodologia "Bani de liceu" ar da rezultate pozitive in ceea ce priveste frecventa la cursuri a elevilor de liceu care beneficiaza de acest program.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved