Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea Învățământului Superior, proiect aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
Mihai Floarea
Trimis: 31 Dec 2007, 12:33 AM

Utilizator activ

Grup: Members

D-le Gigel Militaru,
Lucrurile despre care scrieți sînt, într-adevăr, grave. Ca profesor de liceu, știam doar din auzite că sînt probleme în învățămîntul de stat, fără să am însă date mai clare. De aceea, țin mai întîi să vă mulțumesc.
În al doilea rînd, nu înțeleg însă de ce nu-i lăsați, cum se spune, în plata Domnului pe toți ticăloșii din facultatea de stat unde profesați trasferîndu-vă în învățămîntul privat?
Și soluția „acțiunilor mult mai radicale” – cum le numiți dv. – este o cale, însă mult mai anevoioasă. De unul singur, drumul este însă și mai greu… Eu vă urez succes, orice cale ați alege.
În ceea ce privește soluțiile propuse (concursuri internaționale, concedierea nulităților etc.) le consider viabile și sper să aibă cine să le pună în aplicare.

D-lui Ciprian Ciucu îi dau dreptate parțial cînd afirmă: „reforma educației ar trebui să continue cu formarea personalului didactic, care la nivel de metodică și pedagogie se afla încă (și datorită [corect semantic este "din cauza"] facultăților de științe ale educației) nivelul anilor ‘70- ’80. Proiectul de lege referitor la statutul cadrelor didactice, care însoțește proiectul de lege a învățămîntului, este din același film alb-negru. Avem nevoie de profesori care sa faciliteze învățarea și dezvoltarea unor abilități necesare vieții, avem nevoie de modele și nu de mici dictatori care să le bage pe gît elevilor 'materie'”.
Ei bine, „formarea personalului” nu s-a întrerupt niciodată pentru cei devotați profesiei. Ea a continuat, din fericire, și oficial, prin perfecționări (sistemul de credite transferabile în cadrul Universității București, ori al CCD), cursuri AeL etc. E drept că la catedrele din așa-numitul învățămînt preuniversitar, din nefericire, au rămas puțini oameni calificați, mulți preferînd învățămîntul superior privat ori schimbarea profesiei din pricina salariilor mizere. Nu mai interpretez, ca prin anii ’80, învățămîntul ca pe un act patriotic, ca pe o datorie față de oamenii satelor în primul rînd (am făcut navetă grea, bucureștean fiind, prin localități din județele limitrofe Giurgiu, Călărași și SAI), dar aș stimula legislativ mult mai substanțial pe cei ce profesează calificat la sate. Totodată, rețin și subscriu la propunerea cuiva de a se ține cont de profesorii dezavantajați care se chinuie să predea științele exacte prin liceele cu profil umanist, iar prin liceele cu profil real – discipline umaniste.
De ce postez astfel de observații pe forumul profesorilor din învățămîntul superior – aș putea fi întrebat. Aș răspunde: fiindcă, scuzat să fiu, dar nimeni nu vrea să vorbească despre faptul că o discriminare s-a făcut și continuă să se facă din punct de vedere al statutului socio-profesional și salarial al celor două categorii de personal didactic, fără a se recunoaște că munca la clasele V-XII este mult mai grea decît la nivelul postliceal și universitar... Aici și nu în universitate se facilitează deprinderea unor abilități, se pun bazele unei gîndiri independente, critice, se modelează caracterul etc.
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
vlaston
Trimis: 31 Dec 2007, 09:02 AM

Utilizator avansat

QUOTE (LStoleriu @ 31 Dec 2007, 12:25 AM)

2. Poate nu mai sunt eu la curent dar știu că legea actuală spune (spunea?) că în cazul universităților private care își încetează activitatea, clădirile care au fost construite/cumpărate folosind bani din taxele studenților (nu cele cu care s-a început activitatea) devin proprietatea ministerului. În proiectul de față nu am găsit așa ceva. Am scăpat eu?

Cheers!

Legea 480/2006 a rezolvat aceasta problema in felul umator:

Art116 (3): In caz de desfiintare, dizolvare sau lichidare, patrimoniul universitatii particulare, infiintata prin lege, revine fondatorilor.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
Lucnov
Trimis: 31 Dec 2007, 06:22 PM

La prima intervenție

Am anumite propuneri pentru a îmbunătăți LEGEA ÎNVĂȚĂMÂNTULU SUPERIOR în România. Cred că este binevenit acest forum pentru dezbatere publică, cred că persoanele sunt bine intenționate cunosc problematica și sper în schimbări ce vor avea repercusiuni pozitive.

Articolul 9 , paragraful 5
La punctul d) se propune ca prin autonomia universitară fiecare universitate să stabilească condițiile de desfășurare a concursurilor de selectare a personalului didactic și de cercetare.

Consider și este necesar să se menționeze următoarele: în cadrul aceleiași discipline nu se acceptă să se încadreze rude de gradul 1. Iată sunt situații în care mama sau tata este șef de disciplină și fiul sau fiica sunt proaspeți angajați preparatori sau asistenți. Astfel de persoane sunt avantajate de părinți prin publicații în reviste, cărți și prin alte metode ce arată necinste. Practic au dosare ce prezintă performanțe de invidiat. Dar acestea sunt false , nu reprezintă valoarea reală a copiilor șefilor. Acești copii pot fi chiar mult sub medie, ca valoare intelectuală, cunoștințe în specialitatea respectivă. Ei ajung repede în posturi de conducere și pot fi reale bombe ce duc la distrugerea adevăratelor entități în știință.
Legea învățământului nu trebuie să permită în cadrul aceleiași universități să existe această anomalie ca la aceeași disciplină să fie încadrate rude de gradul 1 (cel puțin de gradul 1).

Articolul 18 , paragraful 5

Este vorba despre prelungirea perioadei de activitate peste vârsta de 65 de ani. Aceste cadre didactice universitare sunt atestate în funcție de Senatele universitare.

Iată ce s-a întâmplat la UMF Gr.T.Popa – Iași. Senatul era format din persoane de peste 65 de ani. Astfel toți au fost prelungiți. Oare este corect ? Practic Senatul si-a prelungit doar prin propriul aviz perioada de conducere. Cu alte cuvinte eu propun, eu semnez și avizez propunerea

Propun următoarele:
Cadrul didactic universitar ce dorește prelungirea activității didactice peste vârsta de 65 de ani trebuie să obțină (prin vot secret), peste 60% din voturile catedrei și aceeași condiție în cadrul votului în departamentul de care aparține. Apoi să fie atestat și de Senat dacă a trecut de aceste două etape de confirmare a prelungirii.

Alegerile pentru funcțiile de Rector și Decan.

Sistemul piramidal pe care îl propuneți este evident o poartă către aplicarea jocului de interese, traficul de influență și fraudă.
Este mult mai ușor să domini un număr mic de persoane decât întreaga populație. Dacă decanul este ales dintre cadrele didactice propuse de fiecare catedră deci din consiliu, atunci într-o catedră de exemplu formată din 15 cadre didactice se poate ușor impune alegerea unei anumite persoane. Astfel se fac jocurile de interese personale. Se poate forma o rețea de „aleși” dictați.

Corect și democratic este ca Rectorul să fie ales prin vot secret de cadrele didactice titulare și cercetătorii titulari ai universității. Orice persoană cu titlul de conferențiar universitar, profesor universitar sau cercetător gradul II din cadrul universității indiferent că este membru al senatului poate sa-și depună dosarul pentru funcția de Rector.
Asemănător Decanul este ales prin vot secret de toate cadrele didactice titulare și cercetătorii din facultatea respectivă.
Semnalez că această formă este aplicată în special în cadrul societăților științifice internaționale, pentru alegerea Președintelui și a membrilor din comitetele de conducere.

Nu uitați votul tuturor persoanelor reprezintă dorința reală a comunității respective!

Va mulțumesc si sper in bine.
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 1 Jan 2008, 11:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Lucnov @ 31 Dec 2007, 07:22 PM)
Este vorba despre prelungirea perioadei de activitate peste vârsta de 65 de ani. Aceste cadre didactice universitare sunt atestate în funcție de Senatele universitare.

Iată ce s-a întâmplat la UMF Gr.T.Popa – Iași. Senatul era format din persoane de peste 65 de ani. Astfel toți au fost prelungiți. Oare este corect ? Practic Senatul si-a prelungit doar prin propriul aviz perioada de conducere. Cu alte cuvinte eu propun, eu semnez și avizez propunerea.

Daca sunteti de la UMF-Iasi transmiteti salutarile mele si urarile de un an nou cu tot ce isi doreste lui Dumi Branisteanu. Mai spune-i ca ceea ce scrisese el atunci in 2003 in prima varianta a studiului FAR si i-am modificat eu e din pacate perfect adevarat. El vorbea atunci de " haitele mafiote georontocrate " etc... Atunci eu l-am contrazis zicind ca nu e chiar asa. I-am si modificat textul lui ultra radical.

Din pacate, acum peste 4 ani, constat ca el e cel ce a avut dreptate.

Legat de intrebarea dumnevoastra (retorica evident).
Nu e deloc corect! E IMORAL si ILEGAL ce fac aceste personaje care isi acorda siguri anual prelungiri de activitate. Dar asta e si miza lor: sa fie vesnici in functii. Pentru ca asta le asigura putere si bani. Multi bani.
Poate Sebi sau Stefan ne spun din experintele lor de ce nu si-au afisat aceste personaje declaratiile de avere... De teama ca nu si le pot justifica fiscal asta e raspunsul.

Acest mesaj a fost modificat de către Gigel Militaru la data 1 Jan 2008, 11:23 PM
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 4 Jan 2008, 03:55 PM

Utilizator avansat

Propuneri concrete:

Legea asta asa cum este acum e reforma de fum... Nu aduce nimic nou. Ministru NU are curajul sa demafiotizeze sistemul. Primii pasi, daca ar dori sa faca asta, se fac simplu prin citeva decizii ferme care ar trebuie puse in lege si ei nu le pun:

1 ) pensionarea strica la 65 de ani a tuturor cadrelor universtiare asa cum este peste tot in UE pentru a elibera mediu de gerontrocratia care il sufoca si al deschide tinerilor care nu au unde sa vina ca ocupa ei pozitiile.

2 ) conducere de tip corporatist (ca in SUA) al universitatilor si facultatilor prin:
a) consiliu de administratie format din oameni de afaceri, personalitati publice, finantatori privati --- toti din exteriorul univesitatilor.
b ) concursuri publice internationale pentru functiile executive (rector, prorector, decan, sef de departamente) intr-o universiate. Nu mafiile locale care se aleg intre ei prin amenitari, minciuni, santaje fara nici un fel de plan managerial.
c ) desfintarea catedrelor (care nu se mai regasesc pe nicarieri in UE si care in Ro sunt niste feude teribile in mana unor viziri/baroni universtiari si unde nimeni nu misca in fata marelui vizir) si organizarea universtilor ca in vest pe departamente.

3) Demafiotizarea concursurilor de promovare academica prin:
a) anunt public international pentru orice pozitie.
b ) comisie de concurs intenationala (asa cum este peste tot in UE) pentru fiecare pozitie definitiva intr-o universitate.

4) depolitizarea si deparazitarea universtiatilor de clientii partidelor politice care s-au facut si profesori universitari.

5) reevaluarea tuturor titlurilor academice (la standarde UE) si concedierea tuturor nulitatilor universitare facuti profesori la apelul de seara al bocancilor sau prin trafic de influenta al clanurilor universtiare: eu il avansez pe al tau, tu mediocrul meu.

6) Eliberarea universtiatilor de clanuri si rudedenii prin lege clara si dura anti nepotism.

E cazul de ce sa motivez fiecare din aceste necesitati imperioase care trebuiesc neaparat legiferate? Fiecare din ele sta la baza mafiotizarii si dezastrului universitar actual.

Cine are curajul sa le rosteasca? Sa ne sustina? Sa le propuna? sad.gif
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 4 Jan 2008, 03:59 PM

Utilizator avansat

Propuneri concrete:

Legea asta asa cum este acum e reforma de fum... Nu aduce nimic nou. Ministru NU are curajul sa demafiotizeze sistemul. Primii pasi, daca ar dori sa faca asta, se fac simplu prin citeva decizii ferme care ar trebuie puse in lege si ei nu le pun:

1 ) pensionarea strica la 65 de ani a tuturor cadrelor universtiare asa cum este peste tot in UE pentru a elibera mediu de gerontrocratia care il sufoca si al deschide tinerilor care nu au unde sa vina ca ocupa ei pozitiile.

2 ) conducere de tip corporatist (ca in SUA) al universitatilor si facultatilor prin:
a) consiliu de administratie format din oameni de afaceri, personalitati publice, finantatori privati --- toti din exteriorul univesitatilor.
b ) concursuri publice internationale pentru functiile executive (rector, prorector, decan, sef de departamente) intr-o universiate. Nu mafiile locale care se aleg intre ei prin amenitari, minciuni, santaje fara nici un fel de plan managerial.
c ) desfintarea catedrelor (care nu se mai regasesc pe nicarieri in UE si care in Ro sunt niste feude teribile in mana unor viziri/baroni universtiari si unde nimeni nu misca in fata marelui vizir) si organizarea universtilor ca in vest pe departamente.

3) Demafiotizarea concursurilor de promovare academica prin:
a) anunt public international pentru orice pozitie.
b ) comisie de concurs intenationala (asa cum este peste tot in UE) pentru fiecare pozitie definitiva intr-o universitate.

4) depolitizarea si deparazitarea universtiatilor de clientii partidelor politice care s-au facut si profesori universitari.

5) reevaluarea tuturor titlurilor academice (la standarde UE) si concedierea tuturor nulitatilor universitare facuti profesori la apelul de seara al bocancilor sau prin trafic de influenta al clanurilor universtiare: eu il avansez pe al tau, tu mediocrul meu.

6) Eliberarea universtiatilor de clanuri si rudedenii prin lege clara si dura anti nepotism.

E cazul de ce sa motivez fiecare din aceste necesitati imperioase care trebuiesc neaparat legiferate? Fiecare din ele sta la baza mafiotizarii si dezastrului universitar actual.

Cine are curajul sa le rosteasca? Sa ne sustina? Sa le propuna? sad.gif
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 4 Jan 2008, 05:14 PM

Utilizator avansat

Am inteles ca in 2010 UE va pune in practica un nou cadru, post Bologna, SEIS: spatiul european al inv. superior. In acest context vor fi reglementari noi, specifice inv. superior, obligatorii pt. toate tarile UE. Atunci ce rost mai are proiectul de lege pt. inv. superior, adoptat undeva in 2008-2009, dar inutil in 2010, cand oricum normele UE prevaleaza asupra celor adoptate in Romania.

--------------------
Dedalus
Trimis: 4 Jan 2008, 09:37 PM

Utilizator
**

Acesta este un topic despre lege. Eu mi-am spus parerea. poate ar fi bine sa existe un dialog pe tema asta.

Imi mentin ideea ca legtea trebuie rescrisa in intregime.
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 5 Jan 2008, 07:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vlaston @ 4 Jan 2008, 06:14 PM)
Am inteles ca in 2010 UE va pune in practica un nou cadru, post Bologna, SEIS: spatiul european al inv. superior. In acest context vor fi reglementari noi, specifice inv. superior, obligatorii pt. toate tarile UE. Atunci ce rost mai are proiectul de lege pt. inv. superior, adoptat undeva in 2008-2009, dar inutil in 2010, cand oricum normele UE prevaleaza asupra celor adoptate in Romania.

Pentru ca "reglementarile, normele etc" UE nu sunt si legi. Intr-un stat ele au nevoie de legi sa poata fi aplicate.

Din cauza asta trebuie. Numai ca daca dai legi ca sa mimezi reforma, ca sa ii pacalesti pe cei din UE mai bine nu le mai dai. Stai acasa!
Mesaj personal
kovacs_stefan
Trimis: 5 Jan 2008, 07:26 PM

Utilizator activ

character40.gif Legile invatamantului trebuie sa fie elaborate dupa o lunga discutie cu cei care muncesc efectiv in sistem. Noi suntem cei care putem sa spunem cum trebuie sa fie legea. Totusi daca s-a facut, asta este - trebuie sa mergem mai departe. Vreau sa vad cate din sesizarile noastre pe acest forum vor fi transformate in amendamente si vor fi luate in seama! Eu incerc sa vad ce se intelege prin REFORMA IN INVATAMANT! Prin legile lansate in dezbatere eu vad doar rezolvarea unor cereri din partea sindicatelor. REFORMA ESTE ...O NOUA FORMA? SAU UN NOU CONTINUT? SAU .... cool20.gif
Mesaj personal
sebi77
Trimis: 5 Jan 2008, 10:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (Gigel Militaru @ 5 Jan 2008, 08:14 PM)
Pentru ca "reglementarile, normele etc" UE nu sunt si legi. Intr-un stat ele au nevoie de legi sa poata fi aplicate.

Din cauza asta trebuie. Numai ca daca dai legi ca sa mimezi reforma, ca sa ii pacalesti pe cei din UE mai bine nu le mai dai. Stai acasa!

Regulamentele, Deciziile din UE, sunt legi si fac parte din dreptul intern conform prevederilor din Constitutie:

Articolul 148
(1) Aderarea României la tratatele constitutive ale Uniunii Europene, în scopul transferării unor atribuții către instituțiile comunitare, precum și al exercitării în comun cu celelalte state membre a competențelor prevăzute în aceste tratate, se face prin lege adoptată în ședința comună a Camerei Deputaților și Senatului, cu o majoritate de două treimi din numărul deputaților și senatorilor.

(2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum și celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate față de dispozițiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.

(3) Prevederile alineatelor (1) și (2) se aplică, în mod corespunzător, și pentru aderarea la actele de revizuire a tratatelor constitutive ale Uniunii Europene.

(4) Parlamentul, Președintele României, Guvernul și autoritatea judecătorească garantează aducerea la îndeplinire a obligațiilor rezultate din actul aderării și din prevederile alineatului (2).
Mesaj personalYahoo
Gigel Militaru
Trimis: 5 Jan 2008, 10:39 PM

Utilizator avansat

Multam Sebi pentru aceasta precizare. Stim bine pe ce lume traim. Pe ei ii doare in cot (sa nu zic in posterior) de legi si norme. Ei sunt legea insasi si fac orice: taie si spanzura dupa bunul plac, isi croiesc discipoli dupa chipul si asemnarea lor.

Rechinii universitari fac orice pentru a se mentine la putere si in functii pentru ca pentru ei asta inseama bani. Nu putini si nu neaparat albi.

Te-ai intrebat vreodata de ce tovarashii mei nu vor sa isi posteze declaratiile de avere pe site deci le-a fost cerut explicit in citeva rinduri. Asta inseamna exact sa fi mafiot: sa sti legea si sa o incalci cu buna stiinta. Ei bine, nici acum, cu legea ANI publicata de peste 10 luni nu vor sa le publice. Sfideaza legea in fata! Pur si simplu ii doare in fund.

La fel am avut parte si acum trei saptamini: personajul respectiv care a fost votat din nou sef de catedra (e sef de diverse din anii 70) a mai sfidat o lege. Legea Ticu. Pur si simplu urla ca el nu depune declaratia ca nu a fost securist. Si lumea l-a votat ... in unanimintate. A fost suficient un semn facut de marele vizir in fata caruia nimeni nu misca si gata.

Asta ca sa sti despre ce mediu ... european vorbim. sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Gigel Militaru la data 5 Jan 2008, 10:52 PM
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 6 Jan 2008, 07:37 PM

Utilizator avansat

Se pare ca nu sunt sigurul nebun care crede asta. Va las sa cititi ce spune domnul Nicolae Hurduc (am avut mici dispute in trecut cu domnul Hurduc, pe teme minore dar in ceea ce privesc chestiunile fundamentale se pare ca suntem pe aceiasi lungime de unde):

http://www.forumul-academic-roman.org/cgi-...3;start=570#570

Dar un mic fragment ce spune domnia sa:

"Ca o completare la cele spuse mai sus, dupa parerea mea, parcurgem cea mai grava criza a sistemului educational, de cand s-au pus bazele Romaniei moderne. Este o criza mai grava decat cea din perioada comunismului si aceasta se datoreaza pe de o parte lipsei acute de personal cu adevarat competent, iar pe de alta parte rezistentei enorme a sistemului educational la reforma.

.....

Vrem criterii nationale, fixate de niste rectori, decani si sefi de departamente care n-au stiut niciodata ce inseamana standarde adevarate, ca sa ne putem mandri apoi pe la toate telviziunile marca OTV, ce mai mandrete de universitati avem noi si ce buni am fi, daca nu ne-ar persecuta masonii, hunii, gepizii si mai ales cotobocii. Se pare ca UBB a ratat deja sansa de a se se reforma cu adevarat. NU degeaba a fost asa o mare graba si s-au fixat alegeri pe 30 decembrie ! Ma mir ca nu pe 31, eventual intre 12 si 1 noaptea. Este pacat, pentru ca UBB ar fi trebuit sa devina una dintre universitatile de referinta ale Romaniei. Nu ne ramane decat sa steptam rezultatele alegerilor din celelalte universitati mari, insa e clar ca am pornit cu stangul in aceasta etapa care ar fi trebuit sa insemne nu numai o schimabre de generatii, ci mai ales de mentalitati. "
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 6 Jan 2008, 07:42 PM

Utilizator avansat

Se pare ca nu sunt sigurul nebun care crede asta. Va las sa cititi ce spune domnul Nicolae Hurduc (am avut mici dispute in trecut cu domnul Hurduc, pe teme minore dar in ceea ce privesc chestiunile fundamentale se pare ca suntem pe aceiasi lungime de unde):

http://www.forumul-academic-roman.org/cgi-...3;start=570#570

Dar un mic fragment ce spune domnia sa:

"Ca o completare la cele spuse mai sus, dupa parerea mea, parcurgem cea mai grava criza a sistemului educational, de cand s-au pus bazele Romaniei moderne. Este o criza mai grava decat cea din perioada comunismului si aceasta se datoreaza pe de o parte lipsei acute de personal cu adevarat competent, iar pe de alta parte rezistentei enorme a sistemului educational la reforma.

.....

Vrem criterii nationale, fixate de niste rectori, decani si sefi de departamente care n-au stiut niciodata ce inseamana standarde adevarate, ca sa ne putem mandri apoi pe la toate telviziunile marca OTV, ce mai mandrete de universitati avem noi si ce buni am fi, daca nu ne-ar persecuta masonii, hunii, gepizii si mai ales cotobocii. Se pare ca UBB a ratat deja sansa de a se se reforma cu adevarat. NU degeaba a fost asa o mare graba si s-au fixat alegeri pe 30 decembrie ! Ma mir ca nu pe 31, eventual intre 12 si 1 noaptea. Este pacat, pentru ca UBB ar fi trebuit sa devina una dintre universitatile de referinta ale Romaniei. Nu ne ramane decat sa steptam rezultatele alegerilor din celelalte universitati mari, insa e clar ca am pornit cu stangul in aceasta etapa care ar fi trebuit sa insemne nu numai o schimabre de generatii, ci mai ales de mentalitati. "
Mesaj personal
sebi77
Trimis: 6 Jan 2008, 10:40 PM

Utilizator activ

Sa speram ca nu se supara dom' Margo' pe mine dar i-am contestat alegerea la Minister (traiasca partidul, poporul si conducatorul unic).

Acest mesaj a fost modificat de către sebi77 la data 6 Jan 2008, 10:43 PM
Mesaj personalYahoo
betinal
Trimis: 14 Jan 2008, 10:51 AM

Începător
*

Parerea mea este ca trebuie urgent luate masuri in ceea ce priveste modalitatile de sustinere a examenelor!

Si aici ma refer la absolut toate examenele unde sunt pusi asa zisi "supraveghetori", si de ce nu si la sesiunile studentilor nu doar la examenele liceenilor sau ale celor din ciclul gimnazial sau chiar mergand mai departe la examenele de titularizare si orice alte examene.

Eu as sustine ideea cu supravegherea prin intermediul camerelor de luat vederi in taote salile unde se sustin examene. Inregistrarile sa se stocheze pentru a dovedi ca nu s-a copiat si astfel sa fie promovate valorile si nu pilele sau prestigiul institutiilor respective raportand un procent eronat uneori de promovabilitate si subiectivitatea profesorilor in a nota elevii la clasa vizavi de notele de la examene, unde un elev poate mai slab pregatit sa pice pe un subiect mai usor sau pe care il stapaneste si sa ia o nota mult peste media notelor luate in catalog.

Ca si infrastructura inseamna multa investitie, insa daca se ia in considerare ca s-au demarat proiecte de dotare cu calculatoare in toate scolile, inclusiv cele din mediul rural, cred ca nu mai este decat un pas pana la montarea unor camere de luat vederi, un soft adecvat, si astfel sa se puna in aplicare o metoda de intimidare foarte buna pentru a elimina total fraudele din sistemul de invatamant de la toate nivelurile!

VREM VALORI!!! STOP CORUPTIEI LA TOATE NIVELURILE!!

Bafta Crancena!
Mesaj personalYahoo
Mercedes07
Trimis: 14 Jan 2008, 09:10 PM

Utilizator
**

parerea mea este ca sistemul de invatamant este depasit , nu se promoveaza valoarea , cel mai bun ex. sunt chiar tezele cu subiect unic ,care au fost fraudate si s-a urmarit sa promoveze ,sa ia note de 5 sau mai mari elevii f. slabi ,in timp ce elevilor buni li s-au depunctat tezele . aceste teze nu indica pregatirea reala sau valoarea elevilor si sunt o aberatie.ele trebuie sa reprezinte cel mult un sfert din nota pt. repartizarea in licee. cred ca cea mai buna forma de departajare ,pt. admiterea in liceu ar fi sa se dea examene la fiecare din licee ,iar tezele sa ramana asa cum erau ,pana la introducerea acestor teze absurde.daca se doreste introducerea clasei a 9a la gimnaziu , ar trebui sa nu se aplice decat pt. elevii care vor fi in clasa a 5a ,prima de gimnaziu ,la momentul aparitiei legii. character40.gif
Mesaj personal
Endre
Trimis: 17 Jan 2008, 12:12 AM

Începător
*

Sunt un cetatean de origine maghiara din Tg. Mures care am absolvit liceul "Papiu Ilarian" la sectia romana. Referitor la invatarea limbii romane ca limba straina, respectiv separarea asta pe criteriu etnic care se urmareste acuma, parerea mea este ca, nu o sa duca la nimic bun, decat la tensiuni etnice precum cele din martie 1992, care sincer nu -si au locul intr-un stat membru al U niunii Europene.
In conditiile in care nicaieri nu stiu sa existe scoli infiintate strict pe criteriu etnic subventionate de stat si toata lumea tinde catre o facultate multiculturala recunoscuta in Europa si nu numai (ex. Universitatea "Babes-Bolyai" singura din tara recunoscuta la nivel international), la noi ca la nimeni. Avem de la gradinite, scoli, liceu maghiar, facultati particulare maghiare, facultati de stat cu sectii de predare in limba maghiara, cum am invatat eu pana acuma, cred ca se poate invata si de acuma in colo, fara atatea mofturi.
Mesaj personal
ssptv
Trimis: 20 Jan 2008, 05:53 PM

La prima intervenție

Comentarii la proiectul legii invatamantului:
A) Invatamant superior:
1.De ce intr-un sistem de invatamant “gratuit” si in acelasi timp finantat de catre contribuabil cu 6% din PIB ,se pot percepe taxe pentru “admitere si inmatriculare”?Totodata,prin art.1,alin.(7) ,legiuitorul nu fixeaza ce taxe poate introduce Senatul unei universitati,existand posibilitatea ca ,pe parcurs,studentii sa fie nevoiti sa plateasca taxa pentru folosirea aleeilor universitatii.Propunere: stabilirea ,in detaliu ,a taxelor ce pot fi instituite de Senatele universitatilor.
2.Referitor la art 9,alin.(1) ,am constatat ,in timp, o intelegere gresita a conceptului de autonomie,astfel incat,incepand cu profesorii asistenti si terminand cu conducerea universitatilor se incalca sistematic drepturile fundamentale ale omului ,inclusiv drepturi de ordin religios. Pt exemplificare: profesorii ,abuzand de functia pe care o au,programeaza examene in zilele de sarbatori legale sau duminica.In acest caz,propun ca ,in asemenea cazuri,incalacarea unor asemenea drepturi ,sa fie inclusa in normele de drept penal ca infractiune.
3.Capitolul 3 “Statutul juridic al universitatilor”:alin (7) prevede posibilitatea universitatilor de a infiinta societati comerciale.Cum se impaca acest aspect cu prevederile art.1,alin(9) unde se specifica foarte clar caracterul non-profit al sistemului national universitar?A se vedea si Lgea nr.31/1990 privind societatile comerciale si implicatiile juridice ale acestui aspect .
Mesaj personal
cristian2007
Trimis: 28 Jan 2008, 08:53 PM

Utilizator
**

Noua lege ar trebui sa prevada desfiintarea universitatilor particulare care sunt o cangrena intelectuala si profesionala.Am terminat istoria la Universitatea din Sibiu dupa 4 ani de munca.Am devenit profesor de istorie in Olt si am ,,colegi,, absolventi de Spiru Haret sau la Faultatea de pedagogie din Slatine care prin tot felul de mafiotisme au ajuns la catedra dar sunt mostre de incompetenta si nesimtire.Asta ar trebui sa prevada noua lege.
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 28 Jan 2008, 09:31 PM

Utilizator
**

Directivele UE trebuie transpuse prin legi in dreptul intern, intr-un termen dat. REgulamentele si decisziile au aplicabilitate ca atare.

Nu exista conform tratatelor UE, o competenta exzclusiva a Uniunii in ce priveste eductia.

Toate declaratiile samd date (inclusiv procesul Bologna) NU au caracter obligatoriu (sunt "non-binding") ca orice decizie politica.

Si apoi de ce naiba trebuie sa ne spuna UE ce sa facem???

Chiar nu suntem in stare sa facem, in 20 (DOUAZECI) de ani o lege a invatamantului superior????

Ce-i asa de complicat in asta?!!!

E foarte clar- dati invatamantului superior posibilitatea de a raspunde cerereilor peitei si NU, NU, NU stabiliti reguli DIFERITE pentru invatamantul superior de stat fata de cel privat, asa cum este in prezent.

Legea invatamantului superior trebuie rescrisa de cineva care stie despre ce e vorba in domeniu.

Cu tot respectul, asa cum e nu are nici o relevanta si nu poate duce la absolut nimic. Am explicat o data de ce. SDunt atatea prostii in ea ca mi-ar trebui vreo 20-30 de pagini sa explic.

Puneti-o pe asta la Parlament, lasati sa treaca si acvolo ca nu se uita nici draku l;a ea, si dupa aia mirati-va ca va injura copii pe la colturi si ca sunt violenti.

Ce ar putea sa faca daca le luati sansa unui viitor???

Mesaj personal
cristian2007
Trimis: 30 Jan 2008, 12:22 AM

Utilizator
**

Prin noua lege propun desfiintarea universitatilor particulare.Sunt o rusine si o cale siguara de indobitocire a unei natiuni.Ce inseamna invatamant la distanta?referate de pe internet si bani la ,,profesori,, si uite asa ajungem la catedra si nenorocim generatii de copii.Domnule Adomnitei luati, va rog masuri in acest sens!
Mesaj personal
sebi77
Trimis: 31 Jan 2008, 05:39 PM

Utilizator activ

Eu le-as propune spre desfintare si pe cele de stat (asa cum s-a facut in Germania), si apoi reinfintate cele care indeplinesc criteriile de acreditare si autorizare.

Intr-o discutie avuta cu juristul UBB, acesta a afirmat ca nu exista obligatia mentinerii standardelor de calitate minime, ca nu scrie nicaeri treaba asta. Adica daca le indeplinesti la un anumit moment te-ai acreditat pa si la revedere, mai discutam despre acreditari si autorizari peste 4 ani cel putin...

Mesaj personalYahoo
sebi77
Trimis: 31 Jan 2008, 05:40 PM

Utilizator activ

Eu le-as propune spre desfintare si pe cele de stat (asa cum s-a facut in Germania), si apoi reinfintate cele care indeplinesc criteriile de acreditare si autorizare.

Intr-o discutie avuta cu juristul UBB, acesta a afirmat ca nu exista obligatia mentinerii standardelor de calitate minime, ca nu scrie nicaeri treaba asta. Adica daca le indeplinesti la un anumit moment te-ai acreditat pa si la revedere, mai discutam despre acreditari si autorizari peste 4 ani cel putin...

Mesaj personalYahoo
vlaston
Trimis: 12 Feb 2008, 09:17 AM

Utilizator avansat

Intrebari la care proiectul de lege nu raspunde:

1. Mai sunt universitatile de stat "de stat"? Asa cum se vad lucrurile acum sunt de fapt privatizate de facto. Doar bani "sug" de la stat. In rest sunt "autonome".

2. Ce inseamna autonomie, unde incepe si unde se termina? Pot face ce vor intr-o baza materiala de zeci de miliarde de euro si pe bani bugetari?

3. Unde-i calitatea care ar trebui s-o produca in schimbul banilor, daca nici o universitate romaneasca nu e intre primele 500 din lume?

4. De ce statul, presupus, proprietar, nu-si impune managerii prin concurs international, urmat de contracte de management care sa prevada standarde de performanta? Desi da banu, statul nu mai are niciun cuvant de spus. ZERO, vorba cuiva. Intre timp, sute de mii de studenti mai platesc si din buzunar ca sa obtina .. nimic. Sigur, or fi existand si exceptii, dar situatia generala asta este.

5. Pentru a nu fi indiferenti ce valoare are diploma obtinuta, tori studentii ar trebui sa-si achite 50% din studii, cu exceptia celor foarte saraci si foarte performanti.

6. Statul sa nu mai finanteze decat primele 10 universitati stabilite de un auditor extern, din UE sau USA. Celelalte sa plateasca chirie pentru spatiile utilizate. Trebuie ca studentii romani sa fie incurajati sa studieze si in alte tari, in universitati perfomante.

7. Cred ca pentru invatamantul superior statul ar putea chiar sa renunte la postura de intermediar. Sa micsoreze impozitele celor care au copiii la facultate, sa privatizeze toate univ., cu una doua exceptii, iar studentii sa-si plateasca direct studiile, la univ. care merita acest lucru.

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved