Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Cupa SIVECO - ediția a V-a, 2007, Ediția a V-a, înternațională sub semnul lui Jules Verne
inkidu
Trimis: 21 Mar 2007, 07:52 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Cateva intrebari....

1. Am citit regulametul insa din el nu reiese in ce consta valoarea premiilor ( ex. locul I, II , III etc. ). Sunt interesat ce beneficii se vor afla la finalul cupei si ce vor castiga concret proiectele finaliste. Conform articolului 26 din regulament lucrările vor putea fi achiziționate de SIVECO România SA; se pot da exemple din anii precedenti la ce suma se ridica suma ?

2. Conform Art. 20 din regulament: " Cerințele și criteriile de evaluare pentru etapa finală se stabilesc de către comisia de jurizare cu o zi înainte de începerea concursului și vor fi comunicate participanților în momentul începerii concursului " ; se poate da o justificare a acestui fapt ? Cum vor putea altfel concurentii sa realizeze pe ce aspecte ale proiectului se pune accent ?

Multumesc anticipat.
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 22 Mar 2007, 12:36 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Stimate sau Stimată inkidu,

Iti multumesc pentru interesul pe care il arați față de acest concurs.

Referitor la cele două întrebari pe care le pui se cuvine să fac înainte de a răspunde punctual, câteva precizări.

Concursul Național de Software Educațional Cupa SIVECO (incepând cu anul acesta internațional) NU are un caracter comercial.

Scopul acestui concurs, așa cum am mai scris de multe ori pe acest forum este de a crea o comunitate de elevi și profesori creatori de software educațional în adevăratul sens al cuvântului. Adică profesioniști. Asta înseamnă un proces de creație care să se bazeze pe cunoaștere, dincolo de talent. Acesta este de fapt și motivul pentru care continuăm concursul cu o Școală de Vară SIVECO.

Nu ne-am gandit niciodată la aspectul mercantil (în sensul negativ al cuvântului) pe care participanții la acest DEMERS EDUCAȚIONAL l-ar lua în calcul.

Și pot să spun cu claritate, ca niciodată nu am simțit vreo undă de "da.. noi ce primim dacă participăm?" din partea niciunui finalist în cei cinci ani de când există acest concurs.

Concursul și apoi Școala de Vară sunt evenimente educaționale 100%. Asta înseamnă că nu mai rămâne nici un procent sau fracțiune de procent pentru o altă interpretare.

Revenind la intrebări:

Premiul I se traduce prin participarea întregii echipe la OnLine Educa Berlin, cel mai important eveniment internațional al anului în domeniul eLearning. Prin participare înțeleg acoperirea tuturor cheltuielilor de deplasare, masă, diurnă și cazare pentru membri echipei câștigătoare.

Cu riscul de a te dezamăgi nu exista alte premii oficiale sau declarate înanitea finalei.
Au existat în fiecare an dar au fost conjucturale. Și probabil mult sub nivelul celor cu care probabil că ești obișnuit de la alte concursuri (iPod-uri, imprimante, ..etc)

Așa încât în afară de bucuria de a ști mai mult și de a te confrunta în mod real cu cei mai buni creatori de software educațional din țară nu identific alte "beneficii".
Celor care au participat până acum cred că li s-a parut important, nu știu ție cum ți se pare.

Într-adevăr au existat situații în care aceste produse au fost achiziționate pe bază de contract. Nu foarte multe situații dar au fost. Cu cât? Imi pare rău dar nu pot să îți spun. Nu mă ocup cu comerțul și chiar dacă aș face-o există nivele de discreție și de respect pentru finaliștii anilor trecuți care m-ar împiedica să discut aspecte financiare.

În legătură cu întrebarea a II-a

Concursul are două etape:

Etapa I în care participanții trimit module din lucrări și primesc feedback de la comisie.
Cele mai bune 20 de lucrări sunt declarate admise în finală.
Din acest moment finaliștii primesc toate detaliile necesare unei organizări a lucrării. Toate indicațiile referitoare la itemii de evaluare le sunt puse la dispoziție.

De asemenea sunt publice grilele de evaluare din anii trecuți.

Dragă inkidu,

Îți stau la dispoziție pentru întrebări suplimentare sau în situația în care nu am fost foarte clar cu aceste răspunsuri.

Succes,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
maria rados
Trimis: 23 Mar 2007, 02:06 PM

Utilizator
**

Mult succes viitorilor participanti la Cupa Siveco 2007. Este o competitie care merita din plin toata energia creatoare a elevilor si profesorilor. Subiectul de anul acesta este unul foarte incitant si imi pare rau ca nu voi putea participa. Eu si cu bebitza mea, Ariadna, va dorim sa aveti spor la munca si sa va bucurati din plin de atmosfera absolut incendiara a acestui concurs.Totodata, ii salut cu mult drag pe toti cei pe care i-am intalnit la editiile anterioare si promit ca voi reveni cu forte proaspete imediat ce bebelusul meu imi va permite.
Mesaj personal
alexandru1990
Trimis: 24 Mar 2007, 11:08 PM

Utilizator
**

...as vrea sa stiu si eu ceva mai mult despre locul de desfasurare a Cupei Siveco 2007....toti cei care au informatii noi sunt rugati sa-mi spuna si mie biggrin.gif

--------------------
Alexandru, Finalist Cupa SIVECO 2007
Ploiesti
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 26 Mar 2007, 11:24 AM

Draga Alex,

Intai de toate trebuie sa te califici pentru a putea sa participi la finala.

Locul de desfasurare al finalei nu este inca definit. E grav?

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
alexandru1990
Trimis: 26 Mar 2007, 09:27 PM

Utilizator
**

Intrebam si eu asa... doar din curiozitate....... biggrin.gif

--------------------
Alexandru, Finalist Cupa SIVECO 2007
Ploiesti
Mesaj personal
Elfstone
Trimis: 3 May 2007, 09:00 AM

La prima intervenție

err... am o mica intrebare:

am facut o trimitere pe cupa.siveco@siveco.ro acum ceva vreme... si inca nu am primit raspuns... sa ma ingrijorez ? biggrin.gif oricum..am continuat lucrul si am mai progresat...

o zi buna ! sign28.gif
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 3 May 2007, 09:24 AM

Draga Elfstone,

De la nici un Elfstone nu am primit nici o lucrare.

Daca ai totusi incredere, nu iti este teama si te recomanzi atunci poate ca am sa pot identifica un eventual mail de la tine.

In general, atunci cand scri o scrisoare te recomanzi si o semnezi. Asta doar in situatia in care nu vrei sa o dai anonima:)

Primesc foarte multe scrisori de la yo3av, cipsy_cool, crampe, cocoshila409, cri_cri si alti ingeniosi.

Recunosc, nu iau in seama scrisorile nesemnate. Probabil ca am invatat la scoala chestia asta si nu ma pot dezbara de ea.

Iti urez incredere si succes,

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
chaos9
Trimis: 11 May 2007, 09:40 PM

La prima intervenție

Am incercat sa imi trimit modelul de lectie la cupa.siveco@siveco.ro si am primit asta:
This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

Radu.Jugureanu@siveco.ro
Mesaj personal
nod_software
Trimis: 17 May 2007, 06:40 PM

Începător
*

Buna ziua.

Am si eu o intrbare:

//----
Lucrările trebuie să aibă un conținut predominant interactiv și pot avea ca suport informatic Flash, Cult 3D, Java, Java 3D sau compatibil ActiveX.
//----

Putem sa facem un program(.exe) intr-un mediu de dezvoltare cum este: Borland C++ 5.0 sau Borland Delphi 2005 .....etc ?

O prezentare....

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 18 May 2007, 05:58 AM

Dragi concurenti,

Nu este important mediul de dezvoltare ci modul de vzualizare care trebuie sa fie web based.

Din oricare din mediile enumerate de tine poti exporta un ActiveX care sa fie browsabil.

Succes,

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
nod_software
Trimis: 18 May 2007, 09:09 AM

Începător
*

Buna ziua.

Va multumesc

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Andrei Stoica
Trimis: 24 May 2007, 11:48 AM

Finalist Cupa SIVECO 2006

Anul acesta nu mai particip, dar urez succes tuturor competitorilor!! Astept sa vad lucrarile de anul acesta wink.gif Bafta!

--------------------
"We could change the world if God gave us the Source Code."

Finalist Cupa Siveco 2005 cu lucrarea: Teoreme de paralelism in spatiul euclidian.
Finalist Cupa Siveco 2006 cu lucrarea: Liste
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiICQAOLYahooMSN
dragos_iordache
Trimis: 24 May 2007, 05:35 PM

Utilizator
**

Buna ziua!

Am si eu mai multe probleme legate de proiect:
1. ce inseamna web based?? trebuie sa se poata deschide in browser web? neaparat? am facut proiectul in flash(nu e complet), si se deschide ca o animatie in flash.
2. am trimis un mail la adresa cupa.siveco@siveco.ro, si nu am primit raspuns, si am banuit sa mailul nu a fost primit... poate cineva sa confirme primirea lui? se termina cu "Sperand ca este in "top 15" al preferintelor dumneavoastra, astept un raspuns pentru a stii ce mai trebuie lucrat la acest proiect. APOI NE VOM STRADUI SA AJUNGEM PE PRIMUL LOC.":)

Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 24 May 2007, 08:06 PM

Draga Dragos,

Mai incearca inca o data sa trimiti pe adresa: radu.jugureanu@siveco.ro.

Cand ai trimis?

In ce priveste aplicatia ta in flash, nu mai ai decat un pas pana sa sa o exporti swf si apoi sa o asezi intr-un html..

Succes.

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
dragos_iordache
Trimis: 25 May 2007, 11:16 AM

Utilizator
**

am retrimis mailul...sper ca de data asta sa am noroc
Mesaj personal
scytale
Trimis: 26 May 2007, 01:13 AM

Utilizator avansat

O intrebare cam tarziu dar incerc: anul acesta cupa siveco nu mai are tematica restransa tematica specifica claselor de liceu? cu alte cuvinte se pot trata si alte domenii poate necuprinse in tematica de liceu insa in stransa legatura cu opera si tematica abordata de Jules Verne?

Va multumesc

Acest mesaj a fost modificat de către scytale la data 26 May 2007, 01:13 AM
Mesaj personal
Vasile Roman
Trimis: 26 May 2007, 07:54 PM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

Trebuie sa tratezi o tema (capitol/lectie) care se afla in programa scolara, cu cat mai multa interdisciplinaritate, cu atat mai bine.
SUCCES!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
haven
Trimis: 28 May 2007, 05:59 PM

Utilizator
**

Am trimis si eu proiectul ... va rog sa imi spunetzi daca l-atzi primit ...si ce ar trebuii sa mai adaug la el ... cat se poate de repede va rog frumos .
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 29 May 2007, 10:16 AM

Draga Haven,

Daca l-ai trimis sub un alt nume s-ar putea sa il fi primit.
Daca l-ai trimis cu numele Haven...nu l-am primit.

O zi buna,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Adi Fanatiu
Trimis: 29 May 2007, 06:44 PM

Utilizator
**

Buna seara !

Am trimis versiunea finala a aplicatiei mele pe adresa cupa.siveco@siveco.ro conform cerintelor impuse de catre regulament.

O singura problema am avut: softul a avut dimensiuni prea mari, asa ca am impartit arhiva in doua parti, pe care le-am trimis in doua e-mail'uri succesive.

Am avut grija sa dau toate detaliile de dezarhivare in primul e-mail (ca sa fiu sigur).

Sper ca acest lucru nu reprezinta o piedica si softul meu va fi luat in calcul.

Daca se poate, imi puteti confirma primirea e-mail'urilor ?

Va multumesc,
Adi Fanatiu

p.s. Am urmat sfatul domnului Jugureanu si mi'am facut un cont cu numele meu real, renuntand la pseudonimul de Elfstone (doar pentru forumul SEI biggrin.gif)
Mesaj personalYahoo
haven
Trimis: 29 May 2007, 09:29 PM

Utilizator
**

Am retrimis proiectul ... Va rog sa imi dati o confirmare ... Multumesc
Mesaj personal
dragos_iordache
Trimis: 30 May 2007, 06:52 PM

Utilizator
**

maine se mai pot trimite softuri... va rog raspundeti cat de repede puteti.

multumesc
Mesaj personal
Hascki
Trimis: 2 Jun 2007, 08:32 AM

Utilizator
**

cata presiune pentru cei care spera sa se califice in finala smile.gif

--------------------
Hascki
Butunoi Bogdan, Finalist Cupa Siveco 2007 Timisoara
Mesaj personalYahoo
Laurentiu_
Trimis: 2 Jun 2007, 07:52 PM

Finalist Cupa SIVECO 2006

@dragos: se pot trimite doar pana in ziua specificata de regulament

@hascki: asa este tot timpul ... in schimb suspansul creste si mai mult pana cand se afla participantii in finala... Si fiecare finala este memorabila

--------------------
"People who live in glass houses shouldn't throw stones." Famous Proverb
Mesaj personalTrimite emailICQAOLYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved