Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (53) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Matematica, bat-o vina!
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 12:15 AM

Mentor

Grup: Members

Dvs. nu sunteti profesor de matematica. Cel putin la figurat. Noapte buna !

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 12:16 AM

--------------------
Mesaj personal
virgil1072
Trimis: 8 Feb 2013, 12:16 AM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 8 Feb 2013, 01:11 AM)
Mai gandesti mult ? Am trecut deja de miezul noptii ... Mentionez firesc ceea ce se intelege de la sine cand nu se precizeaza domeniul, adica domeniul maxim de sens real. In cazul de fata x este real si evident diferit de -3 .

Păcat...

S-a descoperit și mulțimea numerelor reale extinse...

S-au inventat limite laterale (cls. a XI-a), mai există C - mulțimea nr. complexe....
Și mai sunt atâtea de aflat.......

Acest mesaj a fost modificat de către virgil1072 la data 8 Feb 2013, 12:16 AM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 12:18 AM

Mentor

Aici intervine relatia de ordine despre care elevul inclusiv de liceu o cunoaste numai peste multimea numerelor reale.
Este limpede acum ca nu poate fi vorba de multimea nr - lor complexe ?!
Pentru a incheia, ofera te rog alta solutie la nivelul clasei a VIII-a, asta pt-ca asa zici tu ca abia aici elevul face cunostinta cu intervalele.
Poti sa o postezi si maine. Poate astfel noaptea asta va fi un sfetnic bun pentru tine si iti vei cere scuze pentru evolutia ta din seara asta.

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 12:21 AM

--------------------
Mesaj personal
virgil1072
Trimis: 8 Feb 2013, 12:21 AM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 8 Feb 2013, 01:18 AM)
Aici intervine relatia de ordine despre care elevul inclusiv de liceu o cunoaste numai peste multimea numerelor reale. Este limpede acum ca nu poate fi vorba de multimea nr - lor complexe ?!

De ce nu specificați precis clasa pentru care doriți rezolvarea?
Nu doriți ajutor de la un biet coleg?

P.S. Revin în 10 min.
Poate vă hotărâți asupra clasei.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 12:22 AM

Mentor

Am precizat clasa, vezi mai sus, clasa a VII - a sau clasa a VIII -a, cum doresti.

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 12:24 AM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 12:31 AM

Mentor

Apropos de numere complexe si de limite laterale la care faci aluzie intr-un mesaj precedent. Sunt autorul unei carti de analiza matematica in editura TEORA si a unei carti de numere complexe in editura Scorpion7 - prima editura privata pentru carti de uz scolar si universitar aparuta dupa evenimentele din 1989.

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 12:32 AM

--------------------
Mesaj personal
virgil1072
Trimis: 8 Feb 2013, 12:32 AM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 8 Feb 2013, 01:22 AM)
Am precizat clasa, vezi mai sus, clasa a VII - a sau clasa a VIII -a, cum doresti.

V-am expus clar metodele ceva mai sus.
Ce nu este în regulă?

P.S. Măcar între un profesor și d-voastră ar trebui utilizat un limbaj politicos!

O noapte plăcută VĂ doresc!

Acest mesaj a fost modificat de către virgil1072 la data 8 Feb 2013, 12:33 AM
Mesaj personal
virgil1072
Trimis: 8 Feb 2013, 12:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 8 Feb 2013, 01:31 AM)
Apropos de numere complexe si de limite laterale la care faci aluzie intr-un mesaj precedent. Sunt autorul unei carti de analiza matematica in editura TEORA si a unei carti de numere complexe in editura Scorpion7 - prima editura privata pentru carti de uz scolar si universitar aparuta dupa evenimentele din 1989.

V-am fost elev și v-am admirat...
Acum chiar regret comportamentul TĂU!
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 12:41 AM

Mentor

Eu nu observ nici o metoda mai sus. Se pare ca ti s-a facut somn in fata acestei probleme. Pacat. Noapte buna. Poate conversam maine,
insa te rog pe m.p. Cu o conditie, sa-ti ceri scuze celorlalti useri, colegi de-ai nostri. Mie nu este nevoie sa te scuzi. Eu te-am iertat din start.
Poti sa-mi dai mai exact coordonatele metodei folosite de tine in rezolvarea acestei probleme ? Este prea vag acest "mai sus".

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 12:47 AM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 12:52 AM

Mentor

wait ... Daca in 10 minute nu apari, ma duc la culcare si maine dimineata iti voi oferi solutia "temei tale pentru acasa". Ce mica-i
lumea si in aceasta lume pentru un om care sta pe loc, un om care urca pe varful unui munte pare din ce in ce mai mic. cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 12:59 AM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 01:10 AM

Mentor

Daca un coleg de matematica care nu are somn stie solutia si are si bunavointa de a-l ajuta pe virgil1072, atunci il rog frumos sa posteze
acum. Poate astfel colegul nostru va dormi linistit in noaptea asta. Eu voi parasi in clipa urmatoare acest forum. Noapte buna tuturor ! cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 8 Feb 2013, 05:45 AM

Utilizator avansat

Eu sunt dascal
Cautati si celelalte ,,povestiri" de pe site-ul USV.
Aici este alta ,,poveste"
Mesaj personal
max 24
Trimis: 8 Feb 2013, 07:31 AM

Utilizator avansat

Mai cat de penibil poate sa fie tipul asta cu intervalul lui. Daca o problema e formulata cu un interval, gata, nu se poate da decat la a opta. Desi intervalul, prin definitie, reprezinta o multime de numere care satisfac niste inegalitati, iar inegalitatile se stiu si la a-7-a!
Dupa el ESENTA MATEMATICII sta in niste denumiri si niste notatii. In niste simple conventii.
Acum vad ca habar nu are ca pe multimea C nu exista relatie de ordine.
Dar el stie sa scrie cu diacritice si sa predea la elevi care au uitat tabla inmultirii. Ce-o fi predand la ei??

Acest mesaj a fost modificat de către max 24 la data 8 Feb 2013, 07:32 AM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 08:58 AM

Mentor

Buna dimineata tuturor ! Se pare ca virgil1072 are ore dimineata
la scoala sau inca mai cauta raspunsul la intrebarea elevului "curios". biggrin.gif

cool20.gif V.V.N.

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 09:00 AM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 05:42 PM

Mentor

O fi "patit" ceva Virgil1072 ?! O fi intrat in dizgratia moderatorilor ca in disgratia unor useri a intrat de mult. Mie mi se pare simpatic prin consecventa sa in respectarea programei scolare si a simbolurilor standard folosite in matematica. Il mai astept pana la miezul noptii dupa care, daca nu-si va face aparitia pana atunci voi posta ceea ce am promis. Pacat, mai ne impartaseam si noi din parerile proprii despre deosebirile intre scoala veche si scoala "altfel" din zilele de astazi. O seara buna tuturor !

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 05:44 PM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 07:11 PM

Mentor

Buna seara tuturor !

Max24. Pe multimea C a numerelor complexe exista o relatie de ordine, insa altfel definita si
se numeste ordinea lexicografica a perechilor ( a , b ) , unde numarul complex este z=a+bi .

Virgil1072. O asemenea intrebare care vine de la un elev "curios" te obliga sa-i raspunzi. Curiozitatea elevului trebuie incurajata, chiar si atunci cand simti ca elevul n-a urmarit altceva decat sa te puna in incurcatura. Daca pentru moment nu esti in stare sa-i raspunzi, atunci pana a doua zi gandeste, cerceteaza, consulta colegii pentru a descoperi si alte tehnici/metode/procedee de a rezolva problema propusa. In general o problema rezolvata nu se abandoneaza, urmeaza etapa de "slefuire" pentru ca solutia sa arate precum "cristalul", daca se poate inimitabila, personalizata, numai tu sa te recunosti in ea. Iata mai jos "raspunsul" pe care il voi da elevului "curios" (si intregii clase) pentru problema propusa. Sper sa-ti faci aparitia curand, mai ales ca am aflat ca mi-ai fost elev. Tin mult sa-ti exprimi o parere, parerea unui fost elev conteaza foarte mult pentru mine. Eu am ramas identic cu mine insumi de cand ma cunosc.

Lema. Daca a<b , atunci a < x < b <===> ( x - a )( x - b ) < 0 . Utilizand aceasta simpla lema pentru X =(5x-1)/(x+3) , obtinem:

1 < X < 2 <==> ( X - 1 )( X - 2 ) < 0 <==> [(5x-1)/(x+3)-1][(5x-1)/(x+3)-2]<0 <==> (4x-4)(3x-7)<0 <==> (x-1)(3x-7)<0 <==> 1 < x < 7/3 .

Observatie. Aceasta metoda are avantajul de a ajunge direct la solutie si nu de a rezolva separat
fiecare inegalitate, cea din stanga si cea din dreapta insotite in final de intersectia celor doua.

cool20.gif V.V.N

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 07:22 PM

--------------------
Mesaj personal
John270566
Trimis: 8 Feb 2013, 07:22 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 8 Feb 2013, 08:11 PM)
Buna seara tuturor !

Max24. Pe multimea C a numerelor complexe exista o relatie de ordine, insa altfel definita si
se numeste ordinea lexicografica a perechilor ( a , b ) , unde numarul complex este z=a+bi .

Virgil1072. O asemenea intrebare care vine de la un elev "curios" te obliga sa-i raspunzi. Curiozitatea elevului trebuie incurajata, chiar si atunci cand simti ca elevul n-a urmarit altceva decat sa te puna in incurcatura. Daca pentru moment nu esti in stare sa-i raspunzi, atunci pana a doua zi gandeste, cerceteaza, consulta colegii pentru a descoperi si alte tehnici/metode/procedee de a rezolva problema propusa. In general o problema rezolvata nu se abandoneaza, urmeaza etapa de "slefuire" pentru ca solutia sa arate precum "cristalul", daca se poate inimitabila, personalizata, numai tu sa te recunosti in ea. Iata mai jos "raspunsul" pe care il voi da elevului "curios" (si intregii clase) pentru problema propusa. Sper sa-ti faci aparitia curand, mai ales ca am aflat ca mi-ai fost elev. Tin mult sa-ti exprimi o parere, parerea unui fost elev conteaza foarte mult pentru mine. Eu am ramas identic cu mine insumi de cand ma cunosc.

Lema. Daca a<b , atunci a < x < b <===> ( x - a )( x - b ) < 0 . Utilizand aceasta simpla lema pentru X =(5x-1)/(x+3) , obtinem:

1 < X < 2 <==> ( X - 1 )( X - 2 ) < 0 <==> [(5x-1)/(x+3)-1][(5x-1)/(x+3)-2]<0 <==> (4x-4)(3x-7)<0 <==> (x-1)(3x-7)<0 <==> 1 < x < 7/3 .

cool20.gif V.V.N

Cred că vă pierdeți degeaba vremea cu un bețâvan ratat.
În urmă cu ceva timp, mie mi-a zis că pun reclame și că edu.ro ar trebui să mă pună la plată.

--------------------

user posted image user posted image
user posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
Taticu
Trimis: 8 Feb 2013, 07:30 PM

Mentor

Asa mi-a spus si mie Raibor cu multa vreme in urma, desi era ff simplu sa-si dea seama ca blogul meu nu are reclame si tot efortul meu era gratuit. Ceea ce am castigat prin acest blog a fost respectul tinerilor elevi, studenti si profesori de pretutindeni si invitatii care depasesc cel putin 10 pe an, insa nu am onorat nici una dintre ele deoarece aveam alte destinatii pe care le cunosti ff bine. NU Sorine, nu m-am adresat in special lui, ci colegilor mai tineri de pe acest forum. Si asa individul asta mi-a lasat impresia ca nu-i profesor de matematica. Un profesor de matematica nu ajunge sa comenteze lipsa unei cratime. Iar un fost elev de-al meu care sa fi facut matematica (ii cunosc pe toti si acum vorbesc cu fiecare pe telefon, din tara sau din afara) nu s-ar fi exprimat ca exemplarul acesta. Mai degraba este o clona sau un "prieten" al unora care vor sa transmita indirect niste rautati gratuite. Multumesc pentru informatie. O seara buna !

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 8 Feb 2013, 07:35 PM

--------------------
Mesaj personal
virgil1072
Trimis: 15 Feb 2013, 09:30 PM

Utilizator activ

Stimate domnule profesor

Cu lema dumneavoastră vă învârtiți ca un cățel după propria LUI coadă (sau a domniei voastre?).
Îmi pare rău (????) să vă spun că ați pierdut contactul cu programa școlară și - ce este mai important - cu nivelul învățământului românesc de azi.
Dar înălțimea voastră știe să lucreze DOAR cu elevi IMINENȚI (era să spun EMINENȚI).
cU RESPECTE, EU!

P.S.
@MAX 24: ce OAMĂN deosebit este voi!

@John270566:
a) De când te rușinezi de numele tău?
cool.gif Schimbă-ți și tu poza aceea de la avatar.... Prea seamănă a sala marelui tron.

Acest mesaj a fost modificat de către virgil1072 la data 15 Feb 2013, 09:32 PM
Mesaj personal
John270566
Trimis: 15 Feb 2013, 09:41 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 8 Feb 2013, 08:30 PM)
[...] aveam alte destinatii pe care le cunosti ff bine. [...]

Apropo, cand incepeti noua activitate?

--------------------

user posted image
Taticu
Trimis: 16 Feb 2013, 05:19 PM

Mentor

QUOTE (John270566 @ 15 Feb 2013, 10:41 PM)
Apropo, cand incepeti noua activitate?

Ti-am raspuns prin m.p. S-au afisat pe undeva problemele propuse la olimpiada
de mate
?! Da-mi te rog si mie un link. Multumesc. Daca nu ești ocupat acum,
"cântă la pian" prin click pe cifrele roșii din "semnatura" mea. O zi buna ! cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 16 Feb 2013, 05:23 PM

--------------------
Mesaj personal
max 24
Trimis: 16 Feb 2013, 06:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (virgil1072 @ 15 Feb 2013, 10:30 PM)
Stimate domnule profesor

Cu lema dumneavoastră vă învârtiți ca un cățel după propria LUI coadă (sau a domniei voastre?).
Îmi pare rău (????) să vă spun că ați pierdut contactul cu programa școlară și - ce este mai important - cu nivelul învățământului românesc de azi.
Dar înălțimea voastră știe să lucreze DOAR cu elevi IMINENȚI (era să spun EMINENȚI).
cU RESPECTE, EU!

P.S.
  @MAX 24: ce OAMĂN deosebit este voi!

@John270566:
            a) De când te rușinezi de numele tău?
            cool.gif Schimbă-ți și tu poza aceea de la avatar.... Prea seamănă a sala marelui tron.

Hai domle, lasa-ne cu "nivelul invatamantului romanesc de azi". El se datoreaza, in parte si faptului ca profesori ca domnul Nicula au iesit la pensie si le-au luat locul unii ca dumneata.
Nu trebuie sa predai la elevi eminenti ca sa-ti dai seama ca poti reformula in 2 secunde o problema care cere apartenenta la un interval prin 2 inegalitati.
Aici te-ai facut de bafta dpdv profesional!
Dar, le ce sa ne asteptam de la cineva care vine si ne spune ca preda la elevi de-a opta care nu stiu tabla inmultirii, dar el a luat bani 3 ani de pe urma "predarii" la acea clasa? Mai e nevoie de comentarii?

Acest mesaj a fost modificat de către max 24 la data 16 Feb 2013, 06:14 PM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 16 Feb 2013, 06:40 PM

Mentor

@ Sorin & Max24. Am gasit aici problemele propuse la O.M.L. - Galati.
Acum am ce sa va dau la schimb. biggrin.gif Multumesc. cool20.gif V.V.N (<== click).

--------------------
Mesaj personal
John270566
Trimis: 16 Feb 2013, 06:44 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 16 Feb 2013, 07:40 PM)
@ Sorin & Max24. Am gasit aici problemele propuse la O.M.L. - Galati.
Acum am ce sa va dau la schimb. biggrin.gif Multumesc. cool20.gif V.V.N (<== click).

Pana le "bibilesc" pentru postare pe site, pun provizoriu aici Cluj 2013 gimnaziu+liceu, subiecte+barem.
http://www.mediafire.com/?ljf82832sj6qvqd

--------------------

user posted image
Taticu
Trimis: 16 Feb 2013, 07:18 PM

Mentor

@ Sorin & Co. O.K. Multumesc. Ar trebui ca olimpiada sa fie o zi de sarbatoare pentru profesori. Un prilej de a intalni colegii din liceele invecinate, uneori chiar si pe colegii din facultate. Iar la etapele finale este un foarte bun prilej de a intalni unii colegi din tara. Imi amintesc ca ma duceam uneori pe cont propriu la finale, inclusiv la cea de informatica. In felul acesta am vazut mai toate orasele mari din tara. Cel mai mult mi-a placut C.N.E. Gojdu din Oradea. Imi amintesc ca avea atunci un director care tinea intreg orasul intr-o palma. Era cu noi si prof. univ. Octavian Stanasila. La un moment dat il roaga pe director "cum reusim sa ne cumparam si noi niste cojoace Alain Delon sau niste pantofi ?" stiind ca orasul Oradea era renumit cu asemenea produse. Raspunsul directorului a fost instantaneu: "nu-i nici o problema" si prin telefon a rezolvat cu cei doi directori de la cojoace si de la incaltaminte ca sa ne prezentam cand dorim (cel tarziu pana la ora sase dupa amiaza) la fabricile respective. Mi-a parut tare rau ca nu aveam la mine decat jumatate de salariu ... M-am invatat minte atunci. Data viitoare o luam si pe sotie si ceva mai multi bani la mine. V-am oferit un exemplu prin care am vrut sa demonstrez ca O.M. - etapa finala poate deveni o sabatoare de neuitat. Weekend placut !

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 16 Feb 2013, 07:19 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (53) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved