Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> nota 5 la purtare ?!
corinapop
Trimis: 5 Mar 2011, 09:38 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Este incredibil ce i se poate intampla fiicei mele, eleva in clasa Xll-a, Colegiul Tehnologic Grigore Cerchez. Fiica mea a primit nota 5 la purtare datorita faptului ca a avut 20 de absente si pentru ca nu a respectat tinuta impusa de liceu (camasa alaba si pantalon negru), in urma careia ar fi trebuit sa achite o amenda de 70 ron. pentru 7 abateri. As vrea sa mentionez ca am participat la ultima sedinta cu parintii, care a avut loc cu 3 zile inaintea inchiderii sem l. Atunci d-na diriginte a acestei clase nu m-a instiintat ca daca nu vor fi achitate aceste amenzi nota ei la purtare va fi scazuta, spunandu-mi ca nota ei va fi 8, pentru cele 20 absente. In ultima zi a sem l. d-na diriginta a clasei XII-a C, in loc ca elevii sa-si primeasca situatia la invatatura, i-a pus pe elevi sa dea o declaratie pe proprie raspundere, cum ca daca parintii nu vor veni in decursul vacantei intersemestriale sa ia situatia la invatatura si nu oriunde, ci la un restaurant pe care d-na il detine, vor avea alte 3 puncte sacazute la purtare pe semestrul acesta. Nu am reusic sa ajung acolo , in plus ma asteptam ca situatia sa fie data elevilor ( mai ales ca fiica mea este majora de 3 luni, ca si majoritatea elevilor). Pe data de 21 ll 2011 am venit eu la scoala fiindca d- na diriginta refuza sa-i dea situatia scolara pe sem l. Atunci am vazut si mediile si nota la purtare 5. La explicatiile pe care le-am solicitat, mi s-a raspuns ca a fost deizia consiliului profesoral si ca dansa nu este obligata sa ma instiinteze de acest lucru, (eu il consider deosebit de grav. fiindca nimeni nu o va crede pe fiica mea ca aceasta nota a fost primita pentru ca nu a purtat camasa alba si pantalon negru. Acest fapt este scris si in foaia pe care d-na diriginta mi-a dat-o :
Nr. absente nemotivate 20 - fara se se scrie data cand a lipsit
Amenzi - 7 .. se precizeaza data cand nu a avut camasa alba
Diverse -
Purtare 5
V-am redat ultima parte a acestei hartii. nedatate, nestampilate, doar cu semnatura d-nei diriginta. Totodata vreau sa va spun ca am cerut procesul verbal in urma careia s-a luat aceasta decizie, nu mi-a fost prezentat asa ceva.
Cu toate aceste am mers la d-nul Director, care a convocat din nou consiliul, la care am participat si eu. Decizia consiliului a fost nota 7(de fapt as fi trebuit 8, dar cred ca mi l-a scazut mie, . As dori acum sa va intreb cum am sa fac, fiindca stiu ca se va razbuna pe fiica mea, cum as putea sa fac sa o mut la un alt liceu. stiu ca este mai greu acum... dar daca va ramane aici, SIGUR VA REPETA ANUL. As dori sa vorbesc cu un inspector din invatamant am foate multe sa spun si nu le pot reda aici.
DEJA AU INCEPUT AMENINTARILE CA NU O VA LASA SA INTRE IN BACALAUREAT !

Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc.
Semneaza un parinte disperat.
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 5 Mar 2011, 12:42 PM

Utilizator avansat

Mergeti in audienta la inspectorul scolar general din judetul dvs. (nu stiu in ce judet sunteti). E bine sa aveti si un memoriu scris. Acelasi memoriu il lasati si la conducerea colegiului si il puteti trimite ministrului invatamantului.
Mesaj personal
corinapop
Trimis: 5 Mar 2011, 04:26 PM

Utilizator
**

QUOTE (just.me14 @ 5 Mar 2011, 01:42 PM)
Mergeti in audienta la inspectorul scolar general din judetul dvs. (nu stiu in ce judet sunteti). E bine sa aveti si un memoriu scris. Acelasi memoriu il lasati si la conducerea colegiului si il puteti trimite ministrului invatamantului.

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Eu am facut o sesizare la liceu, . Locuiesc in Bucuresti, fiica mea invata la Colegiul Tehnologic Grigore Cerchez.calsa Xll. La ultimul consiliu convocat de D-nul Director in urma mai multor sesizari din partea parintilor, vis-a-vis de comportamentul d-nei diriginte. fata de elevi si parinti, am obtinut modificarea notei de la 5 la 7.
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 5 Mar 2011, 04:34 PM

Utilizator avansat

Am vazut. Urmaresc topicul si pe forumul profesorilor (l-a deschis utilizatorul Mata-Hari).
Sa auzim de bine!
Mesaj personal
iulya_x
Trimis: 5 Jun 2011, 05:28 PM

Utilizator activ

sunt elevi care au sute de absente si tot nota 10 au la purtare , deci nu e corect , pentru 20 de absente si nerespectarea uniformei , mi se pare chiar absurd , sincer .

Acest mesaj a fost modificat de către iulya_x la data 5 Jun 2011, 05:28 PM

--------------------
Supernatural
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved