Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nemultumit ( suparat rau ), despre admiterea 2011 la liceu
Cristy123
  Trimis: 12 Jul 2011, 10:53 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua este vorba despre admitere la liceu .La capacitate am avut : romana 4.00 la , matematica 4.80 : media de absolvire 6.82 si media admitere 5.61 va rog sa faceti ceva de ce nu am putut intra la liceu am ales profil mecanic si anu asta a fost media 4.78 de intrare
Ma numesc : Ciubotariu Cristian jud : Suceava : oras Siret

Eu creca ati facut nedreptate fata de mine si as vrea va rog din tot sufletu sa intru pentru ca alti au putut intra cu medii mai mici
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 13 Jul 2011, 09:31 AM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Draga Cristian,

Ti-am raspus prin MP.
Nu s-a facut nici-o nedreptate, doar ca media ta de admitere a fost prea mica pentru a intra la specializarile completate in fisa de admitere.

Te poti inscrie in etapa a II-a a repartizarii ce va avea loc pe 22 iulie.

Succes,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
CICRISTIAN
Trimis: 13 Jul 2011, 01:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (Cristy123 @ 12 Jul 2011, 11:53 PM)
Buna ziua este vorba despre admitere la liceu .La capacitate am avut : romana 4.00 la , matematica 4.80 : media de absolvire 6.82 si media admitere 5.61 va rog sa faceti ceva de ce nu am putut intra la liceu am ales profil mecanic si anu asta a fost media 4.78 de intrare

Eu creca ati facut nedreptate fata de mine si as vrea va rog din tot sufletu sa intru pentru ca alti au putut intra cu medii mai mici

Am vazut, m-am uitat si pe site, dar oricum sunteti foarte foarte muti care ati ramas nerepartizati. Ori ai gresit codul, ori nu ai pus destule optiuni. Iti spun sincer: calculatorul nu greseste. S-ar putea sa fie strecurata si o greseala umana, dar nu cred, pentru ca s-au verificat de foarte multe ori. Oricum, ai de exemplu chiar la tine in Siret: COLEGIUL TEHNIC "LATCU VODA" SIRET, cu 9 locuri liberele la filologie. Imi pare rau, dar aceasta repartizare este o chestie extrem de serioasa, trebuie puse o groaza de optiuni, nu doar 2 optiuni si gata, mai ales ca ai o medie destul de mica si trebuie completate cu atentie. Bafta!
Mesaj personal
tyta
Trimis: 26 Jul 2011, 01:48 PM

Mentor

Io creca mai bine meri cu vaca...si, eventual, mai citesti cate ceva, mai aduni fara sa-ti folosesti degetele......Lasa, baiete, liceul, pentru cei care chiar vor sa invete!

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
Am_a_deus
Trimis: 26 Jul 2011, 02:38 PM

Utilizator
**

QUOTE (tyta @ 26 Jul 2011, 02:48 PM)

Io creca mai bine meri cu vaca...si, eventual, mai citesti cate ceva, mai aduni fara sa-ti folosesti degetele......Lasa, baiete, liceul, pentru cei care chiar vor sa invete!

Reactia aceasta este complet nepotrivita, mai ales din partea unui profesor. Binenteles ca, la mediile lui, n-a avut nici un chef de scoala, insa un profesor nu trebuie sa judece un elev, trebuie sa faca tot posibilul sa-l educe. Nici eu nu cred ca o sa se trezeasca si o sa se schimbe, insa liceul si portita de schimbare trebuie sa fie tot timpul langa el, deoarece fiecare om are liberul-arbitru. Iar daca am refuza fiecarui elev cu rezultate proaste dreptul de a merge la liceu, noi am fi vinovati de omorarea unei minti.

Cu respect, Andrei.
Mesaj personal
docx
Trimis: 26 Jul 2011, 03:01 PM

Mentor

QUOTE (Am_a_deus @ 26 Jul 2011, 03:38 PM)
Reactia aceasta este complet nepotrivita, mai ales din partea unui profesor. Binenteles ca, la mediile lui, n-a avut nici un chef de scoala, insa un profesor nu trebuie sa judece un elev, trebuie sa faca tot posibilul sa-l educe. Nici eu nu cred ca o sa se trezeasca si o sa se schimbe, insa liceul si portita de schimbare trebuie sa fie tot timpul langa el, deoarece fiecare om are liberul-arbitru. Iar daca am refuza fiecarui elev cu rezultate proaste dreptul de a merge la liceu, noi am fi vinovati de omorarea unei minti.

Cu respect, Andrei.

Poate ca raspunsul a parut ironic, dar e cam real. Cum spunea unu' odata, ne nastem cu drepturi egale, dar nu cu posibilitati egale; nici macar intelectuale. Crezi ca unul cu asemenea drag de carte ar termina macar 10 clase? Si ajunge sa dea bacul, sa-l pice cu brio, si sa dea vina pe profi ca l-au incurajat sa ajunga pana in clasa a 12-a. Nu i s-a refuzat dreptul la scoala, ci i s-a oferit un sfat realist, pe masura aptitudinilor; pentru cel caruia nu-i place sa invete nimic, scoala e un chin.
Multi n-ar recunoaste ca n-au nici in clin nii in maneca cu scoala, dar fudulia e mare.
PS. Profii n-au dreptul sa-i judece pe elevi, zici tu; dar elevii au?
Mesaj personal
CICRISTIAN
Trimis: 26 Jul 2011, 03:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (docx @ 26 Jul 2011, 04:01 PM)

Niciunul dintre noi nu are dreptul sa il judece pe altul, doar avem dreptul de a-l sfatui pentru a ajunge pe un drum mai bun.
Mesaj personal
Am_a_deus
Trimis: 26 Jul 2011, 03:18 PM

Utilizator
**

Fiecare elev/student ar trebui sa aiba dreptul de a alege ce vrea sa faca cu viitorul lui. Poate nu a demonstrat ca merita, dar trebuie sa aiba aceleasi sanse ca restul de varsta lui, pentru ca, teoretic mai are timp.

Si nu cred ca un elev are dreptul sa judece un profesor, dar nici nu cred ca un profesor nu trebuie sa refuze sa educe un elev pentru ca nu crede ca elevul merita.
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 26 Jul 2011, 03:26 PM

Utilizator avansat

a fost deja repartizat în tura a IIa la Colegiul tehnic CUZA din Suceava la mecanică.

--------------------
"It's not wise to upset a Wookiee"
Mesaj personal
docx
Trimis: 26 Jul 2011, 04:03 PM

Mentor

QUOTE (chewbacca @ 26 Jul 2011, 04:26 PM)
a fost deja repartizat în tura a IIa la Colegiul tehnic CUZA din Suceava la mecanică.

Partea cea mai grea trecut, drumul spre bac e liber, mai are un singur hop de trecut (bacul, fireste).
Mesaj personal
tyta
Trimis: 8 Aug 2011, 12:07 PM

Mentor

QUOTE (Am_a_deus @ 26 Jul 2011, 03:38 PM)

Cu respect, Andrei.

Cu respect, Andrei, iti spun ca liceul nu ar trebui sa mai fie gradinita, unde toti neavenitii intra si se sterg pe picioare cu profesorii. Cine vrea sa invete, sa faca liceul, cine nu poate sau nu vrea sa invete, sa faca altceva, o meserie din care sa-si castige painea cea de toate zilele. Mai lasa-ma cu teoriile alea de le-ai insirat mai sus, ca sunt satula de ele si de sustinatorii lor. Pana cand cei asemeni domnului Ciubotariu nu vor constientiza ca ori fac scoala, ori bat barbunca, nu se va schimba nimic in societatea asta pe care toti o vor altfel dar nu se desprind de tarele celei vechi. Fara suparare, Andrei, dar ceea ce vrei tu nu e altceva decat un comunism sadea.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 19 Sep 2011, 02:18 PM

Utilizator avansat

Buna ziua este vorba despre admitere la liceu .La capacitate am avut : romana 4.00 la , matematica  4.80 : media de absolvire 6.82 si media admitere 5.61 va rog sa faceti ceva de ce nu am putut intra la liceu am ales profil mecanic si anu asta a fost media 4.78 de intrare
Ma numesc : Ciubotariu Cristian  jud : Suceava : oras Siret

Cata rautate !
Este dreptul lui sa-si continue studiile, atata timp cat legea ii permite. Daca vorbeste de admitere, inseamna ca re 14-15 ani. Credeti ca la varsta asta nu se poate redresa daca are niste profesori buni ?

in disperarea dumneavoastra de a cuceri suprematia si simpatia celorlalti colegi forum-isti, dati raspunsuri LIPSITE de maturitate, profunzime si profesionalism, asa cum s-ar cere de la un dascal.
Inteleg sa va stropsiti la parinti din n considerente, dar nu va puteti controla nici in cazul unui pusti de 14-15 ani ? Imbracati esenta a ce doriti sa transmiteti intr-o "haina" decenta, puteti sa-i transmiteti sa puna mana pe carte in alt mod, nu ca la coltul strazii.

De aceea nu va mai respecta elevii, pentru ca sunteti mai vulgari decat ei !

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 19 Sep 2011, 02:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (CICRISTIAN @ 26 Jul 2011, 04:10 PM)
QUOTE (docx @ 26 Jul 2011, 04:01 PM)

Niciunul dintre noi nu are dreptul sa il judece pe altul, doar avem dreptul de a-l sfatui pentru a ajunge pe un drum mai bun.

Si sfatul colegei catre un elev de 14-15 ani "du-te la vaci" vi se pare pertinent ?
Pe undeva pe aici se pierde respectul.........

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
Valentin Achim
Trimis: 19 Sep 2011, 03:13 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Vă rog să reveniți la subiectul discuției.

Cu stimă,

--------------------
Valentin
Analist programator - Inginer de sistem
"Învață din greșelile altora, că nu ai timp sa le faci tu pe toate." - Sigmund Freud
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved