Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum instalez/realizez upgrade la versiunea AEL 4.0.1.5?
cannot_find_server
Trimis: 30 Nov 2005, 09:55 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am o intrebare: de unde iau un oracle pt instalarea AEL v 4. nu situ cat? Am instalat recent windows server 2003. Puteti sa-mi oferiti un link? Si eventual numele firmei care se ocupa de instalarea AEL in Timisoara, just in case?
Multumesc.
btw: singurul motiv pt. care am dat click pe raspunde e acela ca nu pot posta un mesaj nou blink.gif

--------------------
"Constantly choosing the lesser of two evils is still choosing evil."
Jerry Garcia
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Cosmin Zah
Trimis: 1 Dec 2005, 10:22 AM

Utilizator avansat

Domnule profesor,

Am o intrebare: de unde iau un oracle pt instalarea AEL v 4. nu situ cat? Am instalat recent windows server 2003.

In toate liceele in care a fost implementata platforma AeL s-a predat si un kit de instalare Oracle 9i (3 CD-uri). In cazul in care in liceul dumneavoastra nu mai exista acest kit, il puteti imprumuta de la orice liceu din Timisoara.

btw: singurul motiv pt. care am dat click pe raspunde e acela ca nu pot posta un mesaj nou

In aceasta sectiune a forumului (Intrebari frecvente AeL) nu pot fi postate subiecte noi decat de catre moderatori.

Numai bine,

--------------------
Cosmin Zah
Mesaj personal
alex.bumbacea
Trimis: 3 Mar 2006, 09:58 PM

Utilizator
**

La mine e ceva fff complicat....
am facut unbackup al bazei de date.... dupa fff mult timp si avea ceva de genul... 4K... si l-am restaurat... din greseala.... unsure.gif
mai am un backup vechi de vreo 900 Mb... (toata chestia e ca atunci cand au venit cei de la siveco sa instaleze eu nu am fost aici.... si .... tot ce stiu... e din manulale...). Dupa ce am restaurat baza de date(aia wrong)... imi arata: "Eroare: class java.lang.NoClassDefFoundError
exista vre-o solutie ptr asa ceva? situatia ma depaseste un pic in momentul de fata....
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Cosmin Zah
Trimis: 13 Mar 2006, 11:08 AM

Utilizator avansat

Domnule Alexandru Bumbacea,

"Eroare: class java.lang.NoClassDefFoundError

Probabil baze de date restaurata de dumneavoastra era incompleta. Puteti remedia situatia rstaurand backup-ul mai vechi, cel de dimensiune 900MB. Detalii despre restaurarea unei baze de date se gasesc in Manualul de instalare si configurare AeL disponibil pe CD-ul de instalare AeL in directorul \docs\installation.

Daca mai aveti nelamuriri nu ezitati sa ne contactati.

Numai bine,

--------------------
Cosmin Zah
Mesaj personal
anelize
Trimis: 5 Nov 2006, 02:39 PM

Utilizator
**

de unde pot sa descarc pachetul de lectii ael ??????????????????????
hipri.gif huh.gif confused06.gif dry.gif
Mesaj personal
Adrian Bota
Trimis: 5 Nov 2006, 08:50 PM

Utilizator avansat

--------------------
Audio, video, disco ~ (Latin) I hear, I see, I learn
Mesaj personal
verde23
Trimis: 9 Jan 2007, 12:59 PM

Utilizator activ

Eu ...administrator nou la scoala. Nu pot face nici back-up si nici actualizare ca-mi cere parola de conectare user sys si parola utilizator AEL. unde le gasesc?
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 9 Jan 2007, 01:33 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Stimata doamna Goia,

Va rog sa ne comunicati unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactata, date pe care le puteti posta pe forum, trimite prin MP sau email la adresa ael@portal.edu.ro.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.
Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
Camelia Berceanu
Trimis: 23 Oct 2008, 06:42 AM

Utilizator
**

Buna ziua,
Datorita unor virusi de care nu am reusit sa scap cu ajutorul antivirusilor am fost nevoita sa formatez serverul de ael. Am instalat Oracle, am instalat AeL si am inceput sa Editez unitatea curenta, dar cred ca am gresit ceva pentru ca nu reusesc sa asociez elevii la clasa. Ma puteti ajuta?
Va multumesc

--------------------
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 5 Nov 2008, 05:18 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Stimata doamna Berceanu,

Ne bucuram ca situatia semnalata s-a rezolvat.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
elenusa_2000
Trimis: 19 Jul 2013, 11:58 PM

Utilizator
**

Gandul la configurarea serverului nu ma lasa sa dorm.
Am si eu aceeasi intrebare ca a unui alt utilizator: Cine se ocupa in scoala de configurarea serverului?
Eu am specializarea matematica-informatica dar sunt profesor de matematica si cursuri AEL nu am facut si nu am fost prezenta atunci cand s-a predat laboratorul SEI rural acum 5 ani (fiind navetista) si pe vremea acea nu eram responsabil de laborator, iar acum sunt responsabila cu 2 laboratoare (structura +scoala coordonatoare). Am instalat win 8 pe statii si winserver2012Standard dar configurarea serverului nu, ce sa mai vb de serverul AEL?
Ce sfat imi puteti da?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved