Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> De ce apare mesajul "Eroare de sistem! Eroare: class java.lang.NoClassDefFoundError "?
Viorel Jigman
Trimis: 24 Jan 2005, 04:36 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Grup: SIVECO Romania

Eroare de sistem!
Eroare: class java.lang.NoClassDefFoundError

Mesajul de eroare de mai sus este cauzat de imposibilitatea comunicarii serverului de aplicatie AEL cu baza de date Oracle. Aceasta problema are la baza cauze multiple. O parte din aceste cauze sunt enumerate mai jos si sunt insotite de metode de rezolvare.

1. Cauza: pe serverul AEL ruleaza o aplicatie de tip antivirus configurata foarte restrictiv. Aceasta aplicatie nu permite conectarea serverului AEL la baza de date.

Solutie: configurarea aplicatiei antivirus astfel incat ea sa nu interfere cu functionarea sistemului AEL. Cateva sfaturi pe aceasta tema se gasesc in documentul "AEL - Solutii de securitate si protectie a datelor" de la adresa http://portal.edu.ro/index.php/articles/c151/.

Este recomandat sa se foloseasca doar produsele software incluse in dotarea standard a laboratoarelor AEL.

2. Cauza: modificarea setarilor de baza ale sistemului de operare de pe server (schimbare nume, schimbare adresa IP).

Solutie:
I) In fisierul X:\oracle\ora90\network\ADMIN\listener.ora (unde X: reprezinta discul pe care este instalat Oracle) se modifica linia

(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = nume_server)(PORT = 1521))

astfel incat nume_server sa fie noul nume al serverului.

II) Se acceseaza meniul Start -> Programs -> Siveco Romania -> Ael Server -> Server home 0 -> Configurare server si se alege optiunea "Configurarea serverului aplicatiei AEL". Se introduc informatiile de conectare la baza de date si se vor rula automat scripturile de reconfigurare a serverului. Dupa aparitia mesajului "Configurare terminata" se poate accesa sistemul AEL.

3. Cauza: realizarea unei operatii de restaurare de baza de date incomplet sau incorect realizata.
Cauze secundare:

a ) Realizarea unui backup incomplet din cauza lipsei spatiului pe hard-disk. La restaurarea acestui backup apare mesajul din titlu.

Solutie: verificarea spatiului disponibil pe discul unde este instalat sistemul AEL. Verificarea fisierului log rezultat in urma operatiunii de backup. In cazul unei operatiuni reusite, la sfarsitului fisierului log scrie: "Export terminated successfully without warnings."

b ) Restaurarea unui backup dintr-o alta versiune AEL (vezi cazul frecvent in care se restaureaza in AEL 4.0.1.5 o baza de date provenita din AEL 3.2.0.3).

Solutie: se instaleaza AEL 3.2.0.3, se restaureaza baza de date si apoi se realizeaza upgrade la AEL 4.0.1.5.

Solutie de urgenta: se acceseaza meniul Start -> Programs -> Siveco Romania -> Ael Server -> Server home 0 -> Configurare server si se alege optiunea "Configurarea serverului aplicatiei AEL". Se introduc informatiile de conectare la baza de date si se vor rula automat scripturile de reconfigurare a serverului. Dupa aparitia mesajului "Configurare terminata" se poate accesa sistemul AEL. In urma acestei operatiuni se vor pierde, insa, diacriticile din baza veche.

Indiferent care sunt cauzele mesajului din titlu, pentru a afla cauza exacta avem nevoie de fisierele log ale aplicatiei. Pentru a gasi cat mai usor fisierele log se face click dreapta pe directorul X:\Program Files\Siveco Romania\Ael Server\Server home 0 (unde X: reprezinta discul pe care este instalat AEL) si se alege optiunea Search.

In campul "Search for files or folders..." se scrie *.log si utilitarul Search va gasi toate fisierele de tip .log din acest director.

Includeti aceste fisiere intr-o arhiva si atasati arhiva unui mail catre adresa ael@portal.edu.ro impreuna cu un numar de telefon (de preferinta mobil) la care puteti fi contactat.

--------------------

Viorel Jigman
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Toth_Al
  Trimis: 25 Jan 2005, 03:58 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Acest mesaj a aparut dupa o instruire cu formatorii AEL (!!!!!!) care au realizat mai multe backup-uri si ..........?????. Pana acum n-am avut probleme de acest gen
Am incercat toate variantele din solutiile oferite de dvs. dar tot nu reusesc sa ma conectez in AEL.
Nu exista o alta modalitate de remediere a problemei ?
Mesaj personal
Viorel Jigman
Trimis: 25 Jan 2005, 04:08 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Domnule Alexandru Toth,

Citez din mesajul de mai sus:
Indiferent care sunt cauzele mesajului din titlu, pentru a afla cauza exacta avem nevoie de fisierele log ale aplicatiei. Pentru a gasi cat mai usor fisierele log se face click dreapta pe directorul X:\Program Files\Siveco Romania\Ael Server\Server home 0 (unde X: reprezinta discul pe care este instalat AEL) si se alege optiunea Search.

In campul "Search for files or folders..." se scrie *.log si utilitarul Search va gasi toate fisierele de tip .log din acest director.

Includeti aceste fisiere intr-o arhiva si atasati arhiva unui mail catre adresa ael@portal.edu.ro impreuna cu un numar de telefon (de preferinta mobil) la care puteti fi contactat.

Asteptam fisierele log, pe adresa ael@portal.edu.ro.

Numai bine,

--------------------

Viorel Jigman
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
lmcata
Trimis: 21 Feb 2008, 10:44 PM

Utilizator
**

Grup: Members

am si eu o intrebare
cum pot reintroduce clasele in perioada de valabilitate
platforma ael nu mai recunoaste nici o clasa si cele care sunt introduse imi spune ca nu mia sunt in perioada de valabilitate
Mesaj personal
Rares Mertic
Trimis: 22 Feb 2008, 08:55 AM

Technical Support Engineer

Stimate domnule Lupu,
am si eu o intrebare
cum pot reintroduce clasele in perioada de valabilitate
platforma ael nu mai recunoaste nici o clasa si cele care sunt introduse imi spune ca nu mia sunt in perioada de valabilitate

V-am raspuns prin email.

Pentru eventuale nelamuriri sau probleme aparute la parcurgerea unei etape nu ezitati sa ne contactati la numarul de telefon TELVERDE - 0800 410 444 (gratuit apelabil din retelele RomTelecom si RDS).

Am inregistrat situatia dumnevoastra cu numarul ASM-2678.

Numai bine,

--------------------
Rares Mertic
SIVECO România
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved