Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Update AeL de la versiunea 4 la versiunea 5
Alexandra Ciupercă
Trimis: 15 Sep 2006, 10:56 AM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Grup: Members

Dragi utilizatori,

AeL 5 este însoțit de o nouă aplicație, ASM (AeL School Manager), care îndeplinește funcționalitățile specifice modulului de secretariat din AeL 4, dar este o aplicație mult mai complexă . Prin intermediul aplicației ASM se va realiza colectarea de date primare și de situații statistice de la unitățile dotate cu laboratoare în una din etapele SEI, informații care vor ajunge la Inspectoratele Școlare Județene și apoi la MEdC, completând Baza de Date Națională a Educației (BDNE). Celelalte unități (care nu au primit laboratoare) sunt constituite în Centre de Colectare a Datelor, informațiile fiind introduse într-o aplicație asemănătoare ASM-ului, numită DCC. Astfel, datele vor ajunge în aplicația BDNE fie de la unitățile care lucrează cu ASM, fie de la cele cu DCC.

Actualizarea AeL de la versiunea 4 la versiunea 5 presupune urmatoarele:

1.Din modulul de secretariat în ASM se vor importa: elevii, personalul și utilizatorii .
2.Perioadele pentru anul școlar curent vor fi automat create
3.Nu vor fi importate clasele, deci elevii nu vor mai fi asociați unei clase, iar personalul nu va mai fi încadrat pe unitate (asocierile trebuie realizate din nou în ASM). De aceea, va sfatuim ca inainte de update sa realizati un export al elevilor pe clase, in excel, pentru a nu avea probleme in completarea informatiilor in ASM (elevii se vor asocia clasele). La adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=27825 gasiti scriptul de export a datelor elevilor
4.Se păstrează încadrarea utilizatorilor în una din categoriile profesori sau elevi, dar numele de utilizator, după import, va fi format numai din litere mari indiferent de forma initiala.
5.Va fi importat întreg modulul Bibliotecă, păstrându-se drepturile date utilizatorilor
6.Se păstrează istoricul activităților susținute în AeL (lecții susținute, logări, etc)

Atasat aveti un ghid AeL care cuprinde informatii despre update, instalare, lectii, instruire, procedura de backup si alte informatii utile.

Mult succes,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3349 )
Fișier atașat  ghid_liceu.pdf

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
Ion Laslo
Trimis: 15 Sep 2006, 05:07 PM

Utilizator activ

-La mulți ani pentru noul an școlar character40.gif , tuturor cititorilor și nu numai! rolleyes.gif

E binevenită versiunea 5.2 ptr AeL având în vedere facilitațile aduse de ASM pentru Licee. Am lucrat si lucrez cu AeL 5.1 pentru Gimnaziu de cand cu procesul de Implementare. Intrebarea:
-Când intrăm în posesia pachetului AeL 5 ptr licee? că la ISJ-uri nu a ajuns nimic, iar prin parteneri nici atât-doar lucrăm cu ei.
Cu respect, Nelu

prof. Ion Laslo, Liceul Teoretic Carei, jud. SM

un sfârșit de săptămână fain!

Acest mesaj a fost modificat de către Ion Laslo la data 15 Sep 2006, 05:14 PM

--------------------
prof. info, ing. sistem, admin retea IT+AeL- Liceul Teoretic CAREI, Senior Teacher -Intel@Teach-Instruire in societatea cunoasterii, examinator ECDL
CamiFB
Trimis: 17 Sep 2006, 05:04 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Sunt profesoara la un liceu din Deva si as dorii si eu cateva lamuriri.
- cand s-a facut instruirea profesorilor in AEL eram in concediu de crestere a copilului si am invatat singura sa utilizez aplicatia(mai am ceva mici neclaritati). Am fost saptamana trecuta la consfatuiri si mi s-a spus ca in curand vor incepe noi cursuri de initiere in AEL5 care este diferit de AEL 4.
- eu la scoala pot face update daca tot merg la cursuri?

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Cosmin Zah
Trimis: 18 Sep 2006, 10:15 AM

Utilizator avansat

Stimate domnule Ion Laslo,

Când intrăm în posesia pachetului AeL 5 ptr licee? că la ISJ-uri nu a ajuns nimic, iar prin parteneri nici atât-doar lucrăm cu ei.

Pachetele cu cd-uri pentru liceu au fost trimise saptamana trecuta catre Inspectoratele Scolare Judetene. Cred ca cel mai bine ar fi sa contactati ISJ.

Numai bine,

--------------------
Cosmin Zah
Mesaj personal
Ion Laslo
Trimis: 18 Sep 2006, 10:51 AM

Utilizator activ

-Multă sănătate d-le Cosmin,
mulțumesc pentru precizare, eu am sunat la ISJ saptămâna trecută, Joi și nu se știa nimic, de aceea am scris pe forum. Dacă
Pachetele cu cd-uri pentru liceu au fost trimise saptamana trecuta catre Inspectoratele Scolare Judetene.

probabil că această săptămână vor ajunge. Am să mă conformez.

o zi bună și spor la lucru,
cu respect

Acest mesaj a fost modificat de către Ion Laslo la data 18 Sep 2006, 10:51 AM

--------------------
prof. info, ing. sistem, admin retea IT+AeL- Liceul Teoretic CAREI, Senior Teacher -Intel@Teach-Instruire in societatea cunoasterii, examinator ECDL
Ion Laslo
Trimis: 19 Sep 2006, 07:00 PM

Utilizator activ

Revin eu cu informatia:
La ISJ - SM au ajuns pachetele cu Software Educational AeL adică AeL 5.2.0.1
am ridicat acest pachet azi de la ISJ.
O zi buna!

--------------------
eugen_b
Trimis: 21 Sep 2006, 12:46 PM

Utilizator activ

Buna ziua tuturor.
Va rog, poate cineva sa ma lamureasca cum e cu procedura de verificare a porturilor (1098, 1099,...daca sunt active), serviciilor asociate lor precum si tipul de protocol asociate (TCP sau UDP) pentru ASM client. Exista o configurare standard prestabilita, daca nu atunci ar fi bine de dat un algoritm.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Eugen
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Viorel Jigman
Trimis: 21 Sep 2006, 01:51 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Grup: SIVECO Romania

Domnule Balogh,

Puteti verifica daca porturile respective sunt deschise folosind comanda (intr-un Command Prompt):

telnet ip_server port

unde,

ip_server reprezinta adresa IP a serverului AeL

port reprezinta portul pe care doriti sa-l testati.

Exemplu: telnet 192.168.1.1 1099

Daca reusiti conectarea atunci portul este deschis.

Succes!

--------------------

Viorel Jigman
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
eugen_b
Trimis: 21 Sep 2006, 05:35 PM

Utilizator activ

Multumesc mult pentru raspuns. Deocamdata studiez terenul pana la sosirea pachetului.
Cu stima Eugen Balogh
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Alex_chiriac
Trimis: 21 Sep 2006, 06:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (CamiFB @ 17 Sep 2006, 06:04 PM)
. Am fost saptamana trecuta la consfatuiri si mi s-a spus ca in curand vor incepe noi cursuri de initiere in AEL5 care este diferit de AEL 4.

Este adevarat eu am fost astazi la ISJ Ilfov am ridicat pachetul AeL dar nu am fost anuntat de nici un curs . Eu am venit pe postul de informatician anul acesta si nu am nici un curs de intretinere in Ael este vreo problema? Oricum AeL 4 am invatat singur dupa un manual de utilizare. Astept raspuns. Multumesc anticipat pentru raspuns

Acest mesaj a fost modificat de către Alex_chiriac la data 21 Sep 2006, 06:28 PM

--------------------
Omul cat traieste invata. Cand are nevoie de tine cineva te gaseste si in gaura de sarpe. Cand nu are nevoie de tine nu mai stie nimeni de existenta ta nimic. Interesul isi poarta fesul oriunde.
Mesaj personal
Adrian Bota
Trimis: 21 Sep 2006, 08:03 PM

Utilizator avansat

Daca ati reusit sa invatati singur dupa manuale nu ar trebui sa fie o problema. Doar cei fara experienta in utilizarea PC nu se descurca.

Tutoriale despre AEL 5 puteti consulta si online la adresa

http://www.advancedelearning.com/index.php/articles/c4169

--------------------
Audio, video, disco ~ (Latin) I hear, I see, I learn
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved