Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Structura/Elemente de structura in ASM, Unitate de invatamant
gsglbm
  Trimis: 25 Sep 2006, 11:49 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Am descifrat in sfarsit structura unitatii de invatamant.
Am realizat si o schema, care ar fi fost bine sa fi existat sub forma de anexa in manualul de ASM, (cine stie, poate pe viitor in manual vom gasi explicate toate acele simboluri criptice... )
In speranta ca va fi de ajutor celor care isi configureaza unitatile/componentele/sectiile in ASM, propun moderatorilor sa "fixeze" acest mesaj.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Valentin Achim
Trimis: 25 Sep 2006, 11:59 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Mulțumim pentru suport. Sper să fie de ajutor, și eu primesc mâine AEL 5 și îmi va trebui și mie cu siguranță. dry.gif

Toate cele bune,

--------------------
Valentin
Analist programator - Inginer de sistem
"Învață din greșelile altora, că nu ai timp sa le faci tu pe toate." - Sigmund Freud
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
gsglbm
Trimis: 25 Sep 2006, 03:51 PM

Utilizator avansat

Am constatat ca in mai multe cazuri, structura unitatii de invatamant predefinita in ASM (preluata din BDNE) este eronata.
De asemenea am constatat ca multi utilizatori care au efectuat update la AEL5+ASM, nu acorda importanta cuvenita definirii structurii unitatii de invatamant, si sar direct la adaugare formatiuni de studiu / preluare elevi.
Pentru a veni in ajutorul colegilor care intampina greutati vis-a-vis de definirea CORECTA a structurii unitatii de invatamant, precum si a asocierii elementelor de structura adecvate, am realizat o schema avand ca exemplu unitatea de invatamant unde imi desfasor activitatea. Este vorba de un grup scolar, avand si filiera vocationala IX-XII (sport), SAM IX-X, SAM XI (an de completare), liceu seral si liceu f.r.
Avand astfel configurata structura, perioadele calendaristice copiate apoi pt.fiecare
clase, se poate trece la pasii urmatori (adaugare formatiuni studiu, preluare elevi, etc.)

Acest mesaj a fost modificat de către gsglbm la data 25 Sep 2006, 03:59 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
lilianavoda
Trimis: 15 Oct 2006, 11:11 AM

Utilizator activ

Sunt incepatoare in introducerea datelor in sistem A.E.L. Am si eu probleme in ceea ce priveste corectarea structurii unitatii de invatamant.De aceea, va rog sa-mi spuneti cum introduc , la cls a-XI-a (an de completare ) zi si seral , domeniul, filiera si specializarile .Aceeasi problema o am la cls a-XII-a S.A.M pe care nici nu stiu cum s-o introduc in structura.

Toate cele bune!
Mesaj personal
lilianavoda
Trimis: 15 Oct 2006, 11:12 AM

Utilizator activ

Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.Sunt in urma cu introducerea datelor.

Toate cele bune!

Acest mesaj a fost modificat de către lilianavoda la data 15 Oct 2006, 11:16 AM
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 17 Oct 2006, 11:17 AM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Stimata doamna Voda,

Va rog sa ne trimiteti un email la adresa ael@portal.edu.ro care sa contina unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactata.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.
Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
calinh
Trimis: 6 Dec 2006, 03:25 PM

Utilizator
**

lilianavoda Trimis: 15 Oct 2006, 12:11 PM
Aceeasi problema o am la cls a-XII-a S.A.M pe care nici nu stiu cum s-o introduc in structura.

Eu am introdus-o dar nu citind mesajele de pe forum imi dau seama ca nu este bine pentru ca am introdus-o ca si liceu ciclu superior.
Ma puteti ajuta.
Multumesc
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 7 Dec 2006, 12:22 PM

Stimate domnule Hila,

Aceeasi problema o am la cls a-XII-a S.A.M pe care nici nu stiu cum s-o introduc in structura.Eu am introdus-o dar nu citind mesajele de pe forum imi dau seama ca nu este bine pentru ca am introdus-o ca si liceu ciclu superior.

Intr-adevar, aceasta se introduce pe o sectie din subunitatea LICS->CPL, in functie de specializarea clasei.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
calinh
Trimis: 7 Dec 2006, 01:00 PM

Utilizator
**

Am rezolvat problema partial. Am reusit sa adaug sectia la structura, dar la specializare imi lipseste "Tehnician in gastronomie".
Cum se poate adauga aceasta la lista de specializari?

Cu respect
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 7 Dec 2006, 02:41 PM

Stimate domnule Hila,

Pentru a le putea adauga ca specializari in nomenclatoarele corespunzatoare din BDNE avem nevoie de ordinul MEdC prin care au fost stabilite.

Va rog sa ne furnizati un astfel de ordin si, in urmatoarea versiune a aplicatiei, veti regasi specializarile mentionate.

Va multumim pentru sprijin.
Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
verde23
Trimis: 31 Oct 2007, 01:37 PM

Utilizator activ

STructura unitatii din ASM e gresita, aapre de doua ori sectia Ciclul superior liceu si nu apare deloc SAM.
ce fac cu ea?
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 1 Nov 2007, 12:08 PM

Stimata doamna Goia,

STructura unitatii din ASM e gresita, aapre de doua ori sectia Ciclul superior liceu si nu apare deloc SAM.
ce fac cu ea?

In cazul in care structura este gresita, o puteti schimba.
Va rugam sa ne contactati telefonic (TELVERDE 0800.410.444) inainte de a realiza schimbari in structura unitatii.

Am inregistrat intrebarea dumneavoastra cu numarul ASM-2295.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
super eraser
Trimis: 6 Nov 2007, 12:25 PM

Utilizator
**

[Nota moderatorului: publicitate]

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Oprea la data 6 Nov 2007, 02:26 PM
Mesaj personal
cornel_mh
Trimis: 13 Jan 2009, 08:33 AM

Utilizator activ

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati, daca se poate, in urmatoarele probleme :
- nu gasesc specializarea "Tehnician in hotelarie"
- o interogare, pentru rapoarte, din care sa pot vedea continutului tabelei nomenclator de specializari si dependentele acesteia

Va multumesc

P.S. mentionez ca toate celelalte specializari, pentru intregul grup scolar, le-am gasit acolo unde ma asteptam sa fie.
Mesaj personal
Ionuț Airinei
Trimis: 13 Jan 2009, 04:56 PM

SIVECO România - Technical Support Supervisor

Stimate domnule profesor,

V-am răspuns aici.

Numai bine,

--------------------

Ionuț Airinei
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
eu-mirandolina
Trimis: 2 Mar 2012, 08:18 AM

Utilizator avansat

Am o problema de functionare AEL.In semestrul I totul a mers foarte bine , in semestrul 2 am o problema pe calculatoarele elevilor apar numele lor asa cum au fost arondati la formatiunile de studiu (dar pe fond verede (cel selectat fiind portocaliu) care ramne inactiv. La conectare cl.virtuala apare eroare- elevul nu are clasa.Pe calculatorul prof.apar elevii dar sunt marcati ,,absenti".Lectia se deruleaza , dar pe ecranele elevilor nu se transmite .Care sa fie explicatia ?
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Mar 2012, 10:28 PM

Mentor

Va rog sa ma lamuriți de ce xeroxul W 5222 folosit ca imprimanta,scoate la fiecare comanda o pagina cu ,,Administrator”,apoi nr. de copii cerut?
Mulțumesc!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
irimie1
Trimis: 30 Jun 2012, 10:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 20 Mar 2012, 11:28 PM)
Va rog sa ma lamuriți de ce xeroxul W 5222 folosit ca imprimanta,scoate la fiecare comanda o pagina cu ,,Administrator”,apoi nr. de copii cerut?
Mulțumesc!

Ne poate da cineva un raspuns?

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Jun 2012, 12:33 PM

Mentor

Am reușit pe bâjbâite! Undeva pe la setări trebuie dezactivată o funcție de adm.! ohmy.gif Îmi pare rău ,dar nu știu exact care! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
gsglbm
Trimis: 2 Jul 2012, 06:38 AM

Utilizator avansat

Mulțumesc!

By default Xerox5222 scoate la fiecare tiparire o pagina "banner sheet" ce contine printre altele numele userului care a dat comanda de printare (de ex. Administrator in cazul mentionat mai sus). Aceasta din cauza ca este o imprimanta de retea proiectata a functiona in cadrul unor departamente, unde diferiti useri care la un moment dat ar da comanda pt. printare simultan si-ar incurca documentele tiparite daca n-ar avea acest banner sheet care sa faca departajarea.

Pentru a dezactiva optiunea: Start - Settings - Printers and faxes, click-dreapta pe iconul Xerox5222 - Properties - click pe butonul Printing preferences - click pe tab-ul Advanced - se deschide lista Paper output, iar la Banner sheet se selecteaza Disabled

Acest mesaj a fost modificat de către gsglbm la data 2 Jul 2012, 06:39 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved