Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Importul elevilor de clasa a IX-a in aplicatia ASM
Florin Popescu
Trimis: 9 Sep 2008, 07:50 AM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Members

Dragi utilizatori,

În urma finalizării examenelor naționale, datele elevilor introduși în aplicația ADLIC au fost importate in BDNE.
Ca și anul trecut, codul elevilor a fost actualizat cu codul unității la care au fost repartizați.

Datele generale (inclusiv CNP) ale elevilor de clasa a IX-a se pot importa in ASM direct din aplicatia BDNE.
Astfel, pentru acest import se vor urma pasii:
a) Se va realiza conectarea in aplicatia BDNE
b ) Se va accesa meniul {Entitati principale}\{Elevi}
c) Se apasa butonul Filtreaza
d) Se completeaza campul Cod cu ADL2k8 xxx, unde xxx va fi inlocuit pe rand cu codurile specializărilor din unitatea de învățământ cautata
e) Se apasa din nou butonul Filtreaza
La Filtrare nu vor apare decat elevii care au judetul entitate similar cu judetul in care se gaseste unitatea dumneavoastra. De aceea, elevii care au venit din alte judete nu se vor regasi in lista la operatiunea de filtrare. Acestia vor fi introdusi manual in aplicatia ASM sau exportul se va realiza dupa ce ISJ-ul va mijloci transferul acestora in judetul in care invata incepand cu anul scolar curent, transfer efectuat prin intermediul aplicatiei BDNE.
f) Se aranjeaza coloanele in ordinea din templata de la adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=37518.
Pentru mai multe informatii se consulta manualul postat la adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=39892
h) Se apasa butonul Exporta
i) Fisierul exportat se importa direct (fara a-l mai deschide cu alta aplicatie) in ASM.

Daca nu aveti cont in BDNE, va rog sa luati legatura cu ISJ-ul pentru a primi un cont sau un export cu elevii.

Observatie: Pentru cei care se conecteaza in BDNE cu cont de operator DCC pasul b ) va fi precedat de urmatoarele actiuni:
1) Se acceseaza meniul {Unitati de invatamant}/{Formatiuni de studiu}
2) Se adauga formatiunile de studiu de clasa a IX-a si se asociaza elevii la acestea.
Dupa ce au fost asociati, acestia vor aparea in meniul {Entitati principale}/{Elevi}

Daca aveti nelamuriri, nu ezitati sa ne contactati.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Pop Laurentiu
Trimis: 11 Sep 2008, 10:04 AM

Utilizator activ

Cum se face conectarea la BDNE in vederea importului? Eu am incercat conectarea la adlic asa cum am mai facut dar nu merge.
Mesaj personalYahoo
spy_threat
Trimis: 11 Sep 2008, 10:46 AM

Utilizator activ

Dupa cum spune si D-nul Florin Popescu:

a) Se va realiza conectarea in aplicatia BDNE
(daca aveti cont de utilizator pentru aplicatia BDNE - Baza de Date Nationala a Educatiei)

Daca nu aveti cont in BDNE, va rog sa luati legatura cu ISJ-ul pentru a primi un cont sau un export cu elevii.
(daca nu aveti cont)

Precizare: contul pe care l-ati folosit pentru aplicatia ADLIC este diferit fata de cel pentru aplicatia BDNE. Pentru a va conecta in aplicatia BDNE aveti nevoie de un alt cont, iar conectarea la BDNE nu se face prin intermediul aplicatiei ADLIC ci prin intermediul unui client disponibil la adresa http://ha.bdne.edu.ro/bdne-client/bdne-client.jnlp.

Acest mesaj a fost modificat de către spy_threat la data 11 Sep 2008, 10:52 AM

--------------------
"The only real valuable thing is intuition." (Albert Einstein)

"Failure taught me that failure isn't the end until you give up!" (Jim Carrey)

"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." (Albert Einstein)

"Education is what remains after one has forgotten everything he learned in school." (Albert Einstein)
Mesaj personal
eugeniatrifu
Trimis: 13 Oct 2008, 01:33 PM

Utilizator avansat

Buna ziua.
Am aceeasi problema de anul trecut unsure.gif

Normal ca vreau si eu sa import elevii de cls a IX-a... m-am logat in BDNE ca operator DCC si nu pot urma pasii descrisi de dv. Butonul ADAUGA, de la formatiuni de studiu, este inactiv. Va trimit o imagine explicita rolleyes.gif

Am sunat si anul trecut la inspectorat si am ramas cu ochii in soare laugh.gif Momentan nu pot face nicio modificare in BDNE... si decat sa mai sun, mai bine ii introduc iar... desi, mai e putzin pana la Craciun, poate imi trimite mosu' fisieru"?

ph34r.gif wink.gif

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Eugenia Dobranici - informatician
Colegiul Tehnic "Dimitrie Leonida" - Bucuresti
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 15 Oct 2008, 10:07 AM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Stimata doamna Trifu,

Va rog sa luati legatura cu responsabilul BDNE de la inspectorat pentru a va da drepturi de modificare sau pentru a va furniza exportul de elevi.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved