Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNV. PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2019-202
utilizatorx
Trimis: 4 Dec 2018, 08:01 AM

Utilizator
**

Grup: Members

M.Of., P I, nr. 993/23 11. 2018 METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2019-2020,

Contrar obiectiilor mele transmise in scris de nenumarate ori...iata! Femeile au dreptul sa stea pana la 65+ daca vor si sa participe la etapele de mobilitate cu...nepotii lor si, eventual sa le si ia postul.
Trist!...Dar poate doar eu am aceasta parere.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 4 Dec 2018, 01:19 PM

Utilizator avansat

Femeile care au beneficiat deja de cei 3 ani de prelungire (si au 63 ani) sa inteleg ca mai pot sta?
Dar cele care au iesit la pensie, dar nu au beneficiat de prelungire (pentru ca intr-o perioada se eliminase posibilitatea), pot primi acum prelungire, daca au 65 ani?

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 4 Dec 2018, 01:21 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 4 Dec 2018, 02:22 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 4 Dec 2018, 02:19 PM)
Femeile care au beneficiat deja de cei 3 ani de prelungire (si au 63 ani) sa inteleg ca mai pot sta?
Dar cele care au iesit la pensie, dar nu au beneficiat de prelungire (pentru ca intr-o perioada se eliminase posibilitatea), pot primi acum prelungire, daca au 65 ani?

Pot sta exact ca barbatii, 65+3ani!:))
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 03:07 PM

Utilizator avansat

Pot continua cu statut de titular pana la adanci batraneti si nici nu trebuie sa faca dovada acumularii a 90 de credite. Bun asa!

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 4 Dec 2018, 04:18 PM

Utilizator avansat

Eu cred ca mai bine se aproba sa putem iesi mai devreme la pensie, macar cu 3 ani, cum a fost in trecut.
Ca de varsta de 65 de ani... la catedra... doar norocosii mai ajung!
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 4 Dec 2018, 06:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 04:07 PM)
Pot continua cu statut de titular pana la adanci batraneti si nici nu trebuie sa faca dovada acumularii a 90 de credite. Bun asa!

Pai cum sa pierdem din sistem astfel de valori? smile.gif
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 07:32 PM

Utilizator avansat

Nu se face niciun fel de evaluare a acestor colegi pensionabili, vi se pare corect? Ce ar fi sa isi faca dumnealor macar un dosar pe anexa 2, sa fie un barem minim pentru a li se aproba continuarea activitatii. Sa faca dumnealor dovada acumularii a 90 de credite, sa vedeti ce triere s-ar face.
La 65+ ani sunt exceptii cei care mai sunt in deplinatatea fortelor intelectuale. De fizice...nu mai zic.
Iar cei care au ghinionul sa intre in restrangere, raman pe drumuri! Halal sistem!
Si revine abramburica in forta!!!!!!!!!!!!

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 4 Dec 2018, 08:49 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 08:32 PM)
Nu se face niciun fel de evaluare a acestor colegi pensionabili, vi se pare corect? Ce ar fi sa isi faca dumnealor macar un dosar pe anexa 2, sa fie un barem minim pentru a li se aproba continuarea activitatii. Sa faca dumnealor dovada acumularii a 90 de credite, sa vedeti ce triere s-ar face.
La 65+ ani sunt exceptii cei care mai sunt in deplinatatea fortelor intelectuale. De fizice...nu mai zic.
Iar cei care au ghinionul sa intre in restrangere, raman pe drumuri! Halal sistem!
Si revine abramburica in forta!!!!!!!!!!!!

Mai usor cu cele 90 de credite.smile.gif
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Dec 2018, 08:58 PM

Utilizator avansat

Sunteți jalnici!

Un mod de a pune problema mai umilitor pentru voi însivă, nu cred că este posibil. Observ că nici acum nu vă credeți capabili să infruntați provocările activității la catedră, văzându-vă deja epave la 65 de ani. Voi, cei tinerei, zmei paralei...aveți mame epave? Dacă sunt așa, sau asa le vedeti, îmi pare rău. Înseamnă că aveți motiv de îngrijorare. Ieșiți din cercul vostru îngust și nu vă înjosiți în fața nimănui. Sau credeți că voi nu veți ajunge la această varstă? Păcat. Traiți fără speranță. Si asta vă limitează modul de gândire. Și nu pun în discuție aici speranța că cineva vă va mai da din când în când 2 lei la salariu. Încercați să vă valorizați (bineînțeles dacă aveti ce valoriza), hraniți-vă mai mult mintea și sufletul decât trupul, și veți constata că odată cu trecerea timpului deveniți mai selectivi, mai sofisticați, mai profunzi, mai exigenti cu voi înșivă, și lista ar putea continua. Și veți arăta și bine!

P.S. Consider că măcar 30-40% dintre doamnele de toate vârstele și din toate cancelariile au depășit statutul de țațe. Lor le cer iertare pentru postarea mea.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 09:11 PM

Utilizator avansat

Ce ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă?
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post? Nu ai vazut profesori in prag de pensionare care trag mâța de coada si apoi vor la catedra??? Astea sunt realitati...Repet, sunt si exceptii!
Chiar crezi ca varsta te face guru al Universului?
Putina decenta!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Dec 2018, 09:26 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Dec 2018, 09:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 10:11 PM)
Ce ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă?
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post?
Putina decenta!

Dacă aș impărtăși modul tău de a vedea lucrurile, ți-aș răspunde că suplinitorul care aleargă toată vara după un post, nu este chiar așa valoros. Dar cum m-a păzit Dumnezeu de un așa raționament...mă abțin să mă pronunț asupra valorii sau non-valorii oamenilor. Mă preoucupă indeosebi o corectă poziționare a mea într-un sistem de valori pe care foarte mulți l-au dat demult uitării.
Cât privește imaginea de guru al Universului ce ți s-a "arătat" când ai citit postarea mea, cred că este cea corectă. Fiecare "vede" ce poate și cât poate. Încearcă să "poți" mai mult. Cred că nu este prea târziu.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 09:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Dec 2018, 09:38 PM)
Ce  ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă? 
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post?
Putina decenta!

Mă preoucupă indeosebi o corectă poziționare a mea într-un sistem de valori pe care foarte mulți l-au dat demult uitării.
Cât privește imaginea de guru al Universului ce ți s-a "arătat" când ai citit postarea mea, cred că este cea corectă. Fiecare "vede" ce poate și cât poate. Încearcă să "poți" mai mult. Cred că nu este prea târziu.

Ai o abilitate deosebita de a te invarti pe langa subiect... Si nu cred ca are vreo legatura cu varsta. Sper!
Incearca sa iesi putin din sferele alea inalte, sa privesti realitatea din jurul tau si sa fii obiectiva.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Dec 2018, 09:55 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 10:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Dec 2018, 08:58 PM)

Observ că nici acum nu vă credeți capabili să infruntați provocările activității la catedră, văzându-vă deja epave la 65 de ani.

Ce ar fi sa infrunti o noua provocare, dar in mediul privat?
Este mare cautare de it-isti.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Dec 2018, 10:12 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Dec 2018, 10:20 PM

Utilizator avansat

Nu evaluarea în sine mi se pare jalnică, ci înverșunarea cu care se fac judecăți fără o minimă informare. Continuarea activității pentru femei până la împlinirea vârstei de 65 ani nu este condiționată de nimic. O spune Decizia CCR 387/2018 piblicată in MO nr.642 din 24.07.2018 Partea I. NIMENI și NIMIC nu poate schimba ceea ce prevede o decizie a CCR.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 10:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Dec 2018, 10:20 PM)

Nu evaluarea în sine mi se pare jalnică, ci înverșunarea cu care se fac judecăți fără o minimă informare. Continuarea activității pentru femei până la împlinirea vârstei de 65 ani nu este condiționată de nimic. O spune Decizia CCR 387/2018 piblicată in MO nr.642 din 24.07.2018 Partea I. NIMENI și NIMIC nu poate schimba ceea ce prevede o decizie a CCR.

Desigur! CCR chiar e guru, la modul serios.
In rest, totul este doar filosofie si can-can.

La ce bun atata obiectivitate?

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Dec 2018, 10:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 11:11 PM)

Observ că nici acum nu vă credeți capabili să infruntați provocările activității la catedră, văzându-vă deja epave la 65 de ani.

Stai liniștită!

Sunt un freelancer inrăit după activitățile pentru care sunt remunerată de la stat.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Dec 2018, 10:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Dec 2018, 10:42 PM)
QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 11:11 PM)

Stai liniștită!

Sunt un freelancer inrăit după activitățile pentru care sunt remunerată de la stat.

Chiar??? Si atunci de ce pierzi 40 de ore/saptamana pe maruntis?
Be free! sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Dec 2018, 10:49 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 4 Dec 2018, 11:01 PM

Utilizator avansat

blink.gif blink.gif
Vai ce discutii ... si ne mai miram de sondajele acelea in care profesorii au iesit prost
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 5 Dec 2018, 07:30 AM

Mentor

Problemele serioase sunt discutate aici ...smile.gif)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Dec 2018, 10:06 AM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 4 Dec 2018, 11:01 PM)
blink.gif blink.gif
Vai ce discutii ... si ne mai miram de sondajele acelea in care profesorii au iesit prost

Dupa replica ta ironica data mai sus, ai tot dreptul sa ne judeci.

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Dec 2018, 11:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 10:28 PM)

In alta ordine de idei, asta a decis CCR
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ

În numele legii
D E C I D E:

1. Admite excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 56 alin. (1) lit. c) teza întâi din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, excepție ridicată de Luminița-Cătălina Ciobotaru în Dosarul nr. 42.072/3/2015 al Tribunalului București - Secția a VIII-a conflicte de muncă și asigurări sociale și constată că acestea sunt constituționale în măsura în care sintagma "condiții de vârstă standard" nu exclude posibilitatea femeii de a solicita continuarea executării contractului individual de muncă, în condiții identice cu bărbatul, respectiv până la împlinirea vârstei de 65 de ani.

2. Respinge, ca neîntemeiată, excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 53 alin. (1) teza întâi din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, excepție ridicată de același autor în același dosar al aceleiași instanțe și constată că acestea sunt constituționale în raport cu criticile formulate.
Definitivă și general obligatorie.

Posibilitatea prelungirii activitatii ca titular sta in pixul ministrului educației.
In condițiile date, mă aștept să se dea posibilitatea prelungirii activității la catedră, pe viață...

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 5 Dec 2018, 11:20 AM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 5 Dec 2018, 01:50 PM

Utilizator avansat

Credeam că se discuta chichițele metodologiei.
In schimb noi căutăm acarii.
Mesaj personalYahoo
yoko70
Trimis: 5 Dec 2018, 03:56 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 5 Dec 2018, 12:19 PM)

CURTEA CONSTITUȚIONALĂ

În numele legii
D E C I D E:

1. Admite excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 56 alin. (1) lit. c) teza întâi din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, excepție ridicată de Luminița-Cătălina Ciobotaru în Dosarul nr. 42.072/3/2015 al Tribunalului București - Secția a VIII-a conflicte de muncă și asigurări sociale și constată că acestea sunt constituționale în măsura în care sintagma "condiții de vârstă standard" nu exclude posibilitatea femeii de a solicita continuarea executării contractului individual de muncă, în condiții identice cu bărbatul, respectiv până la împlinirea vârstei de 65 de ani.

2. Respinge, ca neîntemeiată, excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 53 alin. (1) teza întâi din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, excepție ridicată de același autor în același dosar al aceleiași instanțe și constată că acestea sunt constituționale în raport cu criticile formulate.

Posibilitatea prelungirii activitatii ca titular sta in pixul ministrului educației.
In condițiile date, mă aștept să se dea posibilitatea prelungirii activității la catedră, pe viață...

Ministerul nu poate anula din pix Codul Muncii. O profa titulara ramane titulara pana la 65 de ani...doar sa solicite aceste lucru ...
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Dec 2018, 04:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 5 Dec 2018, 03:56 PM)
QUOTE (pattricia @ 5 Dec 2018, 12:19 PM)

CURTEA CONSTITUȚIONALĂ

În numele legii
D E C I D E:

Ministerul nu poate anula din pix Codul Muncii. O profa titulara ramane titulara pana la 65 de ani...doar sa solicite aceste lucru ...

Comentariul meu facea referire la ceea ce se intampla dupa 65+. Ca si toate celelalte de mai sus.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 5 Dec 2018, 04:06 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Dec 2018, 04:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 5 Dec 2018, 01:50 PM)
Credeam că se discuta chichițele metodologiei.
In schimb noi căutăm acarii.

Simți nevoia să întărești ce scrie epetroiu? Miroase a clone...

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved