Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNV. PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2019-202
SACERDOTUL
Trimis: 5 Dec 2018, 10:10 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (pattricia @ 5 Dec 2018, 05:03 PM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 5 Dec 2018, 01:50 PM)
Credeam că se discuta chichițele metodologiei.
In schimb noi căutăm acarii.

Simți nevoia să întărești ce scrie epetroiu? Miroase a clone...

Nu știu ce a scris epetroiu.
Mă refeream de exemplu la faptul că președintele comisiei de mobilitate la nivelul școlii poate fi ales doar dintre membrii CEAC sau șef comisie metodica.

E ceva nou....
Este fundamentată modificarea sau e doar concentrarea tuturor deciziilor în mana a 2-5 oameni?
Mesaj personalYahoo
SACERDOTUL
Trimis: 5 Dec 2018, 10:14 PM

Utilizator avansat

De asemenea apare o modificare importantă care nu cred că era la pretransfer.

Anume....la recomandarea medicului.

Mă gândeam că asta se va discuta ...dar când au lucrat vreodată profesorii ca o adevărată asociație profesională ca să înceapă acum....
Mesaj personalYahoo
ana_n
Trimis: 6 Dec 2018, 11:09 AM

Utilizator activ

QUOTE (utilizatorx @ 4 Dec 2018, 09:01 AM)
M.Of., P I, nr. 993/23 11. 2018 METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2019-2020,

Contrar obiectiilor mele transmise in scris de nenumarate ori...iata! Femeile au dreptul sa stea pana la 65+ daca vor si sa participe la etapele de mobilitate cu...nepotii lor si, eventual sa le si ia postul.
Trist!...Dar poate doar eu am aceasta parere.

Atat femeile, cat si barbatii au dreptul de a fi mentinuti ca titulari 3 ani peste varsta de 65 de ani. Cu toate ca am vazut mai multe opinii pe forum in sensul de a se muta aceasta etapa spre finalul calendarului de mobilitate, a ramas printre primele etape. Doar cei care decid n-or sa se scoata singuri la pensie? Sa stea unde le e cald si bine ... Cei care s-au titularizat sau iau an de an note bune la titularizare prin propriile forte sa faca naveta, sa alerge de la o scoala la alta, sa stea la usile directorilor pentru obtinerea acordului, sa ramana fara ore ...
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 6 Dec 2018, 11:24 AM

Utilizator activ

QUOTE (SACERDOTUL @ 5 Dec 2018, 11:10 PM)
QUOTE=SACERDOTUL,5 Dec 2018, 01:50 PM] Credeam că se discuta chichițele metodologiei.

Mă refeream de exemplu la faptul că președintele comisiei de mobilitate la nivelul școlii poate fi ales doar dintre membrii CEAC sau șef comisie metodica.

E ceva nou....
Este fundamentată modificarea sau e doar concentrarea tuturor deciziilor în mana a 2-5 oameni?

Desigur ca este vorba despre concentrarea deciziilor in mana unui grup de oameni. Doar membrii CEAC si responsabilii de comisii cum sunt alesi? Nu sunt oamenii de incredere ai directorilor? Mai ajunge o persoana neutra sau incomoda sa aiba responsabilitati in scoala? CP-ul in care se stabilesc comisiile este doar o formalitate, listele si calculele sunt facute, sunt aduse cadre cu cateva ore in scoala, dar care voteaza cum trebuie.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Dec 2018, 02:20 PM

Mentor

Grup: Moderatori

On topic.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
pattricia
Trimis: 6 Dec 2018, 04:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_n @ 6 Dec 2018, 11:09 AM)
M.Of., P I, nr. 993/23 11. 2018 METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2019-2020,

Contrar obiectiilor mele transmise in scris de nenumarate ori...iata! Femeile au dreptul sa stea pana la 65+ daca vor si sa participe la etapele de mobilitate cu...nepotii lor si, eventual sa le si ia postul.

Atat femeile, cat si barbatii au dreptul de a fi mentinuti ca titulari 3 ani peste varsta de 65 de ani. Cu toate ca am vazut mai multe opinii pe forum in sensul de a se muta aceasta etapa spre finalul calendarului de mobilitate, a ramas printre primele etape. Doar cei care decid n-or sa se scoata singuri la pensie? Sa stea unde le e cald si bine ... Cei care s-au titularizat sau iau an de an note bune la titularizare prin propriile forte sa faca naveta, sa alerge de la o scoala la alta, sa stea la usile directorilor pentru obtinerea acordului, sa ramana fara ore ...

Ne consulta doar de forma. Interesele unora dicteaza forma finala a metodologiei.
Ce conteaza ce este normal, corect, obiectiv??! Interesul poarta fesul. Scapă cine poate!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 6 Dec 2018, 04:33 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Laura Muraru
Trimis: 21 Dec 2018, 07:23 PM

Utilizator
**

Buna seara! Am o mare nelamurire: mama mea , prof.inv.primar, grad I, anul acesta in al doilea an de prelungire ca titular, din motive personale ar vrea sa-si prelungeasca activitatea cf deciziei CCR. Precizez ca nu este nici un titular in pericol , postul didactic este viabil, ar avea drept de prelungire? In ce conditii membrii CA ar putea sa,i respinga cererea? Se fac presiuni asupra ei din partea conducereii ca nu are dreptul si sa,si caute de treaba. Mi se pare corect ca nimeni sa nu-ti incalce drepturile indiferent daca iti convine sau nu si de aceea as vrea sa stiu daca are sau nu dreptul de prelungire. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Dec 2018, 07:41 PM

Mentor

A beneficiat doi ani școlari de menținerea în activitate, deci, mai are dreptul să îl solicite și pe cel de al treilea.

--------------------
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 10 Jan 2019, 12:26 PM

Utilizator avansat

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
utilizatorx
Trimis: 10 Jan 2019, 12:52 PM

Utilizator
**

QUOTE (pattricia @ 6 Dec 2018, 05:32 PM)

Ne consulta doar de forma. Interesele unora dicteaza forma finala a metodologiei.
Ce conteaza ce este normal, corect, obiectiv??! Interesul poarta fesul. Scapă cine poate!

Eu mai am câțiva ani până la pensie și sper, pe noua lege a pensiilor să plec mai repede, beneficiind de scăderea anilor de facultate, NICIDECUM mai târziu. NU E DELOC NORMAL ca pensionarii să ocupe locurile activilor care poate s-au luptat ani de zile pe la examene de titularizare și suplinire, din lipsă de posturi, în așteptarea plecării la pensie a unora.Este jenant că se aprobă șederea pensionarilor, vorbind din perspectiva unui aproape pensionar. Am colegi de Ed. fizică...obezi, care au deja 67 și fac figurație la ore. Am colegĂ de matematică, pensionar activ??? (vorba vine), care nu aude bine și nu e coerentă. Am colegi prelungiți după pensie care nu utilizează computerul și metodele moderne.
Din păcate, CCR a hotărât, chiar dacă nu s-a modificat vârsta de pensionare. E absurd să consideri că o femeie e la fel ca un bărbat, biologic vorbind, că nu e!!! Știm bine ce transformări apar după 55, la femei.
Treaba e că au dreptul să participe la etapele de mobilitate, la fel cu cei activi...dar!!! totuși, lA FEL CU CEILALȚI, pleacă cei care NU AU PERFECȚIONAREA 90 credite, ori majoritatea celor 60-65+, NU O MAI AU. Citiți cu atenție, metodologia de mobilitate 2019-2020.
Așa că bunicile zglobii ar trebui verificate la dosarele de perfecționare, mă refer la legalitatea și veridicitatea adeverințelor, de către CAuri și în caz de restrângere-completare, să plece cu demnitate și să își lase copiii să se afirme.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 10 Jan 2019, 01:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (utilizatorx @ 10 Jan 2019, 01:52 PM)
E absurd să consideri că o femeie e la fel ca un bărbat, biologic vorbind, că nu e!!! Știm bine ce transformări apar după 55, la femei.

Nu stiu la ce va referiti dar in Romania speranta de viata a unei femei e cu 7 ani mai mare ca a unui barbat. Doar din acest punct de vedere nu cred ca era corect ca femeile sa iasa cu 5 ani mai devreme la pensie.

In rest da, pentru cei tineri si nu numai , nu este un lucru extraordinar aceasta prelungire a activitatii pensionabililor. Pentru ca populatia scolara continua sa scada, din ce in ce mai abrupt.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 10 Jan 2019, 01:58 PM
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 10 Jan 2019, 02:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 10 Jan 2019, 02:55 PM)

Nu stiu la ce va referiti dar in Romania speranta de viata a unei femei e cu 7 ani mai mare ca a unui barbat. Doar din acest punct de vedere nu cred ca era corect ca femeile sa iasa cu 5 ani mai devreme la pensie.

Nu despre speranta de viata era vb (sunt boli psihice cu care poti trai pana la 100 ani...)...
Ar tb sa nu permitem marirea varstei de pensionare!!!! Mama mea a iesit la 57, eu pot iesi la 65? Credeti ca e corect?
Pe ei ii intereseaza doar faptul ca nu au bani de pensii!!!! Restul sunt vorbe goale...
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 10 Jan 2019, 02:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MihaelaSid @ 10 Jan 2019, 03:37 PM)
QUOTE (epetroiu @ 10 Jan 2019, 02:55 PM)

Nu despre speranta de viata era vb (sunt boli psihice cu care poti trai pana la 100 ani...)...
Ar tb sa nu permitem marirea varstei de pensionare!!!! Mama mea a iesit la 57, eu pot iesi la 65? Credeti ca e corect?
Pe ei ii intereseaza doar faptul ca nu au bani de pensii!!!! Restul sunt vorbe goale...

Pensiile in invatamant sunt mult mai mici ca salariile, deci nu iese guvernul in castig tinand mai mult profesorii la catedra.
Si e corect ca femeile sa aiba speranta medie de viata 78 ani si sa iasa la 60(cum era pana acum) iar barbatii 71 ani si sa iasa la 65? Vorbesc in general, nu doar in invatamant. Ca prin invatamant din ce vad nu prea se prind nici valorile astea medii...

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 10 Jan 2019, 02:55 PM
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 10 Jan 2019, 02:58 PM

Utilizator avansat

Te-ai intrebat de ce barbatii au speranta de viata mai mica?
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 10 Jan 2019, 06:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 5 Dec 2018, 03:56 PM)
QUOTE (pattricia @ 5 Dec 2018, 12:19 PM)
QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 10:28 PM)
QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Dec 2018, 10:20 PM)
QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 10:11 PM)
Ce  ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă? 

Nu evaluarea în sine mi se pare jalnică, ci înverșunarea cu care se fac judecăți fără o minimă informare. Continuarea activității pentru femei până la împlinirea vârstei de 65 ani nu este condiționată de nimic. O spune Decizia CCR 387/2018 piblicată in MO nr.642 din 24.07.2018 Partea I. NIMENI și NIMIC nu poate schimba ceea ce prevede o decizie a CCR.

Desigur! CCR chiar e guru, la modul serios.
In rest, totul este doar filosofie si can-can.

La ce bun atata obiectivitate?

In alta ordine de idei, asta a decis CCR
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ

În numele legii
D E C I D E:

1. Admite excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 56 alin. (1) lit. c) teza întâi din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, excepție ridicată de Luminița-Cătălina Ciobotaru în Dosarul nr. 42.072/3/2015 al Tribunalului București - Secția a VIII-a conflicte de muncă și asigurări sociale și constată că acestea sunt constituționale în măsura în care sintagma "condiții de vârstă standard" nu exclude posibilitatea femeii de a solicita continuarea executării contractului individual de muncă, în condiții identice cu bărbatul, respectiv până la împlinirea vârstei de 65 de ani.

2. Respinge, ca neîntemeiată, excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 53 alin. (1) teza întâi din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, excepție ridicată de același autor în același dosar al aceleiași instanțe și constată că acestea sunt constituționale în raport cu criticile formulate.
Definitivă și general obligatorie.

Posibilitatea prelungirii activitatii ca titular sta in pixul ministrului educației.
In condițiile date, mă aștept să se dea posibilitatea prelungirii activității la catedră, pe viață...

Ministerul nu poate anula din pix Codul Muncii. O profa titulara ramane titulara pana la 65 de ani...doar sa solicite aceste lucru ...

Yolo!
Abia in 2025 varsta 'de 65 ani este aceeasi pentru femei si barbati.
Mesaj personal
breban2009
Trimis: 10 Jan 2019, 08:16 PM

Utilizator avansat

De unde atâta ură împotriva celor mai în vârstă? Oare nu au muncit ca să merite să aleagă dacă să lucreze sau nu câțiva ani în plus? Și ei au trecut prin examene, prin detașări, prin navete, etc. E adevărat că și în învățământ, ca și în alte domenii există atât persoane mai în vârstă, cât și persoane tinere care nu ar avea ce căuta în învățământ. Dar de aici și până la a-ți ponegri practic, părinții, zic că nu e frumos din partea unor oameni de la care se așteaptă o altfel de comunicare. În rest, numai de bine!

P.S. Știți că medicii, indiferent femei-bărbați pot lucra până la 67 de ani? Nu am auzit pe nimeni să-i ponegrească sau să-și pună problema că ar putea uita foarfeca în bolnav.
Mesaj personal
breban2009
Trimis: 10 Jan 2019, 08:34 PM

Utilizator avansat

Și încă ceva: nu a crescut vârsta de pensionare, cine dorește și simte că poate, merge mai departe, cine nu, se pensionează.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 10 Jan 2019, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (breban2009 @ 10 Jan 2019, 08:16 PM)
De unde atâta ură împotriva celor mai în vârstă? Oare nu au muncit ca să merite să aleagă dacă să lucreze sau nu câțiva ani în plus? Și ei au trecut prin examene, prin detașări, prin navete, etc. E adevărat că și în învățământ, ca și în alte domenii există atât persoane mai în vârstă, cât și persoane tinere care nu ar avea ce căuta în învățământ. Dar de aici și până la a-ți ponegri practic, părinții, zic că nu e frumos din partea unor oameni de la care se așteaptă o altfel de comunicare. În rest, numai de bine!

P.S. Știți că medicii, indiferent femei-bărbați pot lucra până la 67 de ani? Nu am auzit pe nimeni să-i ponegrească sau să-și pună problema că ar putea uita foarfeca în bolnav.

Medicii au inceput activitatea la 24 de ani la care se adauga rezidentiatul.
Un invatator si-a inceput activitatea la 19 ani.

IN PLUS, POLITISTII SI CADRELE MAPN ies la pensie la 45-50 de ani
Am un prieten politist care a iesit la pensie la 48 de ani si acum este consultant la o firma cu 1000 euro/luna + pensia.
Mesaj personal
breban2009
Trimis: 10 Jan 2019, 11:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (utilizatorx @ 10 Jan 2019, 01:52 PM)
QUOTE (pattricia @ 6 Dec 2018, 05:32 PM)

Eu mai am câțiva ani până la pensie și sper, pe noua lege a pensiilor să plec mai repede, beneficiind de scăderea anilor de facultate, NICIDECUM mai târziu. NU E DELOC NORMAL ca pensionarii să ocupe locurile activilor care poate s-au luptat ani de zile pe la examene de titularizare și suplinire, din lipsă de posturi, în așteptarea plecării la pensie a unora.Este jenant că se aprobă șederea pensionarilor, vorbind din perspectiva unui aproape pensionar. Am colegi de Ed. fizică...obezi, care au deja 67 și fac figurație la ore. Am colegĂ de matematică, pensionar activ??? (vorba vine), care nu aude bine și nu e coerentă. Am colegi prelungiți după pensie care nu utilizează computerul și metodele moderne.
Din păcate, CCR a hotărât, chiar dacă nu s-a modificat vârsta de pensionare. E absurd să consideri că o femeie e la fel ca un bărbat, biologic vorbind, că nu e!!! Știm bine ce transformări apar după 55, la femei.
Treaba e că au dreptul să participe la etapele de mobilitate, la fel cu cei activi...dar!!! totuși, lA FEL CU CEILALȚI, pleacă cei care NU AU PERFECȚIONAREA 90 credite, ori majoritatea celor 60-65+, NU O MAI AU. Citiți cu atenție, metodologia de mobilitate 2019-2020.
Așa că bunicile zglobii ar trebui verificate la dosarele de perfecționare, mă refer la legalitatea și veridicitatea adeverințelor, de către CAuri și în caz de restrângere-completare, să plece cu demnitate și să își lase copiii să se afirme.

Profesorul de sport din școala mea are 39 de ani și e obez, mănâncă în timpul orei și bea sucuri interzise copiilor în fața acestora. Pădure fără uscături nu există.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 11 Jan 2019, 03:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (breban2009 @ 11 Jan 2019, 12:32 AM)
Profesorul de sport din școala mea are 39 de ani și e obez, mănâncă în timpul orei și bea sucuri interzise copiilor în fața acestora. Pădure fără uscături nu există.

Și pentru că tot mă acuza cineva de pe aici că ceea ce am prezentat ca fiind activitatea de zi cu zi pe care o fac de ani buni este laudă, și că nu aș fi credibilă...merg mai departe, fără să mă intereseze ce crede unul sau altul. Deci...
Am văzut și eu profesoare de 35-40 anii, care poartă mărimea 41 la pantofii plați și scofâlciți și 54 la haine. Dar și doamne stilate, cu încă nr. 37 la pantofi, dar cu tocul mai mare cu 3-4 cm ca cel din tinerețe (că se poartă acum tocul gros) și cu mărimea 42-44 la hainele moderne, viu colorate și de calitate, și care (sîc!) ar fi trebuit să iasă la pensie fără decizia CCR 387/2018. Dar dacă, pe acestea din urmă "exteriorul" le încurajează să-și continue activitatea...înțelepciunea pe care au căpătat-o numai odată cu trecerea timpului, rafinamentul cultivat după o lungă experiență de viață și contacte cu tinerii la a căror carieră au contribuit, diminuarea grijilor familiale și mintea deschisă la problemele actuale, le determină să nu abandoneze munca la catedră.
Iar eu sunt și încurajată și determinată să muncesc până când voi simți că nu mi se mai potrivesc toate "masurile" carierei didactice și cât imi permite legea.
Cine se crede epavă, poate să se pensioneze și la cerere.

P.S. Această postare este pentru cârcotașii care nu-și pot trăi propria tinerețe "de grija" celor aflați în prag de pensie. Acestora le transmit să stea liniștiți, că "batrânețea" este o etapă foarte frumoasă din viață. Dar asta, numai dacă au știut să se bucure de ea,cu toate greutățile ei, și dacă au avut grijă să acumuleze la tinerețe ca să se poată bucura la bătrânețe. Ranchiuna și "grija" față de alții, urâțește atât chipul cât mai ales sufletul omului.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 11 Jan 2019, 03:26 PM
Mesaj personal
breban2009
Trimis: 11 Jan 2019, 05:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 11 Jan 2019, 04:24 PM)
QUOTE (breban2009 @ 11 Jan 2019, 12:32 AM)

Și pentru că tot mă acuza cineva de pe aici că ceea ce am prezentat ca fiind activitatea de zi cu zi pe care o fac de ani buni este laudă, și că nu aș fi credibilă...merg mai departe, fără să mă intereseze ce crede unul sau altul. Deci...
Am văzut și eu profesoare de 35-40 anii, care poartă mărimea 41 la pantofii plați și scofâlciți și 54 la haine. Dar și doamne stilate, cu încă nr. 37 la pantofi, dar cu tocul mai mare cu 3-4 cm ca cel din tinerețe (că se poartă acum tocul gros) și cu mărimea 42-44 la hainele moderne, viu colorate și de calitate, și care (sîc!) ar fi trebuit să iasă la pensie fără decizia CCR 387/2018. Dar dacă, pe acestea din urmă "exteriorul" le încurajează să-și continue activitatea...înțelepciunea pe care au căpătat-o numai odată cu trecerea timpului, rafinamentul cultivat după o lungă experiență de viață și contacte cu tinerii la a căror carieră au contribuit, diminuarea grijilor familiale și mintea deschisă la problemele actuale, le determină să nu abandoneze munca la catedră.
Iar eu sunt și încurajată și determinată să muncesc până când voi simți că nu mi se mai potrivesc toate "masurile" carierei didactice și cât imi permite legea.
Cine se crede epavă, poate să se pensioneze și la cerere.

P.S. Această postare este pentru cârcotașii care nu-și pot trăi propria tinerețe "de grija" celor aflați în prag de pensie. Acestora le transmit să stea liniștiți, că "batrânețea" este o etapă foarte frumoasă din viață. Dar asta, numai dacă au știut să se bucure de ea,cu toate greutățile ei, și dacă au avut grijă să acumuleze la tinerețe ca să se poată bucura la bătrânețe. Ranchiuna și "grija" față de alții, urâțește atât chipul cât mai ales sufletul omului.

Felicitări! Sunt de aceeași părere. confused06.gif
Mesaj personal
carmendinca1980
Trimis: 14 Jan 2019, 06:23 PM

Utilizator activ

Bună ziua,
Sunt titulara in 2 scoli.În școala în care am baza mi-am luat anul acesta doar jumătate de catedră. Astfel am ajutat o altă colegă căreia nu îi iesea catedra să iși completeze cu orele mele în școală(în cazul ei pe altă specializare decât cea pe care este titulară). 2 ani la rând am procedat așa.
Dacă voi face la fel și anul viitor, risc ca ea să devină titulară a școlii pe orele pe care are acum completare iar eu fiind titulară în 2 școli să intru în reducere?
Mesaj personal
scvs
Trimis: 15 Jan 2019, 10:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 21 Dec 2018, 08:41 PM)
A beneficiat doi ani școlari de menținerea în activitate, deci, mai are dreptul să îl solicite și pe cel de al treilea.

Sa inteleg ca cererea nu mai trebuie aprobata de CA si se prelungeste automat in baza cererii depuse?Multumesc
Mesaj personal
ramoramo27
Trimis: 15 Jan 2019, 11:55 AM

Utilizator activ

Ce ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă?
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post? Nu ai vazut profesori in prag de pensionare care trag mâța de coada si apoi vor la catedra??? Astea sunt realitati...Repet, sunt si exceptii!
Chiar crezi ca varsta te face guru al Universului?
Putina decenta!

Buna ziua!

In Vest cei ce au ajuns la acesta varsta sunt rugati sa ramana in sistem, chiar considerati valori pentru institutiile/domeniile in care au lucrat o viata.
De ce? Pentru ca si-au format in atatia ani un mod de lucru, au o experienta bogata si un tanar nu are decat de invatat de la ei. Pacat ca noi nu am invatat si nu invatam sa ii apreciem. Ganditi-va ca un profesor care a predat atatia ani a format multe generatii, el insusi fiind format la vechea scoala romaneasca, unde valoarea conta.

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 03:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ramoramo27 @ 15 Jan 2019, 11:55 AM)
Ce  ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă? 
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post? Nu ai vazut profesori in prag de pensionare care trag mâța de coada si apoi vor la catedra??? Astea sunt realitati...Repet, sunt si exceptii!
Chiar crezi ca varsta te face guru al Universului?
Putina decenta!

Buna ziua!

In Vest cei ce au ajuns la acesta varsta sunt rugati sa ramana in sistem, chiar considerati valori pentru institutiile/domeniile in care au lucrat o viata.
De ce? Pentru ca si-au format in atatia ani un mod de lucru, au o experienta bogata si un tanar nu are decat de invatat de la ei. Pacat ca noi nu am invatat si nu invatam sa ii apreciem. Ganditi-va ca un profesor care a predat atatia ani a format multe generatii, el insusi fiind format la vechea scoala romaneasca, unde valoarea conta.

Tot respectul pentru cei care au în spate o activitate impresionantă și fac dovada că pot să se alinieze în continuare tuturor cerințelor și exigențelor sistemului actual. Pentru asta trebuie obiectivitate în evaluare și zic eu, o analiză a dinamicii de personal, deoarece în sistem nu sunt doar debutanți și pensionari.
E normal ca la o școală să se prelungească activitatea unui coleg pensionabil, iar la o alta să se reduca o catedră și să nu existe posibilitatea soluționării în localitate? Vi se pare normal?

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved