Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Androneasca viseaza
epetroiu
Trimis: 7 Jan 2019, 03:35 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 7 Jan 2019, 03:02 PM)

Eu sunt propfesor de liceu și specialitatea mea îmi permite (și mă și simt în stare) să fac ore suplimentare cu elevii de clasa a IX-a care nu știu noțiunile elementare de matematică și fizică. Dar asta în măsura în care aș avea în încadrare doar câteva clase, așa cum au profesorii de matematică și lb. română, nu 16 câte am acum. Și în mod sigur nu m-ar interesa ce fac ceilalți colegi ai mei de alte specialități și nici nu aș urmări la ce oră pleacă ei acasă. Căci și această grijă necontenită pentru cei din jur, ne impiedică în mare masură să facem noi bine ceea ce avem de făcut la clasă.

Nu ati inteles nimic, n-am eu grija de cum isi fac altii treaba, e vorba doar de faptul ca din ce a declarat Abramburica se intelege ca profesorii de romana, matematica etc vor avea o norma didactica mai mare (incluzand si orele remediale) . Ori asa ceva ar fi discriminatoriu.

Bine, asta trecand peste faptul ca si acum profesorii de romana si matematica de la a 8-a si a-12 a sunt pusi sa presteze suplimentar "o ora de pregatire pentru examen" sau sa corecteze sute de simulari. Asta gratis, in timp ce la aceleasi clase se ofera optionale elevilor pentru intregirea normelor unor profesori.
Repet, nu am nimic cu colegiide alte materii, nu ar avea ei vreo vina daca abramburica ar impune o astfel de discriminare absurda.
De altfel cei mai multi colegi de alte obiecte din scoala mea recunosc deschis ca noi cei care avem examene cu elevii muncim mai mult si avem mai multa raspundere. Ba chiar unii sunt de parere ca ar trebui sa fim platiti in plus pentru asta. (e parerea lor). Da, exista si oameni care judeca normal si nu se gandesc doar la ei. Eu nu zic neaparat ca ar trebui sa fim platiti in plus, dar ar trebui sa fim degrevati de o parte din sarcinile conexe din fisa postului dar nu sa ni se puna sarcini in plus, e absurd.

Ca pana la urma urmei, daca conform ministerului trebuie facute ore remediale doar la anumite materii, sa nu le vina ideea sa le reduca sau elimine pe celelalte daca tot nu e de evaluat/remediat nimic la ele, inseamna ca nu prea conteaza...facem economie si la bani, reducem si programul elevilor etc

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 7 Jan 2019, 03:50 PM
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 7 Jan 2019, 03:59 PM

Utilizator activ

De fapt ce vorbim ipotetic, chiar vor sa reduca drastic orele elevilor la gimnaziu, probabil ca sa faca loc "remedialelor" printre altele. Asa ca vedeti bine ca si ceilalti profesori puteti fi afectati. Asa ca hai mai bine sa lasam disputele intre noi si sa luam atitudine fata de prostiile abramburicii.
Chiar daca astazi vi se pare ca ceva nu va afecteaza, cum e asta cu remedialele, maine poate vine cu alta decizie care va va afecta si pe voi.
Ore prestate gratis in plus de unii profesori ar putea insemna reducerea orelor altor profesori...ca trebuie sa faci loc in programul elevului. Si e evident pentru cine e mai defavorabil.
Deci hai mai bine sa ne legam de ce trebuie, cum ar fi programele care nu-s tocmai optime si nu sa ne bucuram ca , deocamdata, tampeniile abramburicii nu ne afecteaza pe unii dintre noi.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 7 Jan 2019, 04:13 PM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 7 Jan 2019, 04:50 PM

Utilizator avansat

Pe mine mă miră faptul că are impresia ca a inventat ea apa caldă.
Am alocat o oră de consultații pentru gimnaziu și una pt. liceu, de cel puțin 10 ani încoace. Plus pregătire pt. bac pt. a 12-a. Cu toate astea foarte puțini elevi vin la consultații.
Referitor la programe, din nou are impresia că vine cu un lucru nou. Păi nu e ea Ecaterina a 14-a? Ce o fi păzit în celelalte mandate?
E f. competentă, de-aia a numit-o președintele în guvern...Ministresa a 14-a, cu coroniță!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 7 Jan 2019, 05:04 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 7 Jan 2019, 05:32 PM

Utilizator activ

Atat timp cat profesorii sunt platiti pentru munca prestata in plus, nicio problema... altfel sa le faca ea!!!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Jan 2019, 06:19 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 7 Jan 2019, 05:32 PM)
Atat timp cat profesorii sunt platiti pentru munca prestata in plus, nicio problema... altfel sa le faca ea!!!

Corect, am putea urma exemplul americanilor:

”Copiii care nu învață sau nu țin pasul cu școala, sunt ajutați de către profesori extra, angajați full time să se ocupe de materia unde nu sunt la nivelul necesar pentru clasa respectivă.”

https://pisicapesarma.ro/invatamantul-in-lu...ala-in-america/

biggrin.gif

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 7 Jan 2019, 06:56 PM

Utilizator avansat

@epetroiu,

Eu zic să-ți ordonezii trăirile. Ce este mai important acum pentru tine? Să încerci să te "descotorosești" de orele remediale ale abramburicăi (care oricum sunt o furtună intr-un pahar cu apă, și nu se vor face niciodată) sau să te oftici că alții nu vor fi "nevoiți" să le facă, și să-i ameninți voalat că materiile lor vor fi scoase din planurile cadru și va rămâne doar citirea și aritmetica? Că așa amesteci ideile și expunerea acestora, încât nici cel mai mare aritmetician nu le-ar înțelege logica! Dacă și în clasă e la fel...e explicabilă situația. Hai să ne vedem fiecare de bucățica noastră, să conștientizăm că într-adevăr suntem într-o fundătură din care nu vom putea ieși și mai ales rămâne la supradață, imbrâncind pe alții. Suntem cu toții răspunzători de starea actuală a sistemului educațional, și implicit a întregii societăți, pentru că ne-am complăcut în a ne supune conducătorilor iubiți și a ne sfârteca între noi, crezând că dacă l-am doborât pe unul, i-am mâncat și pânea lui.
Este jalnic un astfel de mod de a vedea lucrurile.
Mesaj personal
scoalapoganu
Trimis: 7 Jan 2019, 08:47 PM

Utilizator
**

Nu cred că problema principală este dacă vom face acele ore de remediere școlară...oricum le facem fie că vrem sau nu...ci problema principală sunt tot felul de responsabilități care ni se pun în cârcă și poate care doamna ministru a uitat să le includă în cele 40 de ore..
Responsabil comisie X...dosare întregi de întocmit...timp...nu mai spun, membru comisie Y, resp . comisie lapte corn- zilnic procese verbale, lunar borderouri, semestrial anexe pentru care faci uneori drumuri la C J , responsabil arhivă...unde răspunzi de documentele școlare, unde trebuie să cauți în toate documentele școlare pt nu știu ce situația sau adeverință, ora de consiliere părinți...și multe alte chichițe care se găsesc de făcut și sunt distrubuite profesorilor ca sarcini...și mă întreb dacă doamna ministru are idee ce înseamnă un program de 40 de ore pentru un profesor din mediul rural care trebuie să facă și pe secretarul, și pe bibliotecar, și pe responsabilul cu arhiva,și celelalte comisii din care face parte și la care are de întocmit permanent documente, activități extrașcolate, participare la cursuri de formare, participare cu elevii la festivaluri și concursuri....de copii când ne mai ocupăm, pentru ei suntem plătiți nu să facem tot felul de activități care nu au legătură cu ceea ce am fost instruiți să facem...cred că doamna Andronescu a uitat de celelalte responsabilități pe care le are un cadru didactic și i- aș mulțumi dacă ne ar lăsa să facem doar ore de remediere școlară

happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
scoalapoganu
Trimis: 7 Jan 2019, 08:55 PM

Utilizator
**

Am uitat să adaug însoțire pe microbuzul școlar ....mai putem duce multe? Să scoată comisiile și așa marea lor majoritate nu au nicio relevanță pentru învățământ...și atunci am avea timp berechet pentru copii...
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 7 Jan 2019, 10:04 PM

Utilizator activ

Scoalapoganu- bine punctat!
Bineinteles ca normal ar fi ca profesorii care au responsabilitati in plus predand obiecte de examen sa fie "degrevati" de alte sarcini suplimentare din fisa postului. Adica, sa ne mai lase cu tonele de activitati si hartogaraie prin comisii.

Apropo, cei care nu stiu ce presupune a preda o materie la care TOTI elevii de la clasa dau examen national, sa ne mai lase! De "datatori cu parerea" in necunostinta de cauza e plina lumea.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 7 Jan 2019, 10:06 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 7 Jan 2019, 11:10 PM

Mentor

QUOTE (scoalapoganu @ 7 Jan 2019, 08:55 PM)
Am uitat să adaug însoțire pe microbuzul școlar ....mai putem duce multe? Să scoată comisiile și așa marea lor majoritate nu au nicio relevanță pentru învățământ...și atunci am avea timp berechet pentru copii...

Nu există obligativitate, în nicio lege, pentru însoțirea pe microbuze! Unele ISJ-uri au emis hotărâri, care apoi au fost retrase fiindcă nu aveau acoperire legală! confused06.gif Am aici un exemplu!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
jordan
Trimis: 8 Jan 2019, 08:31 AM

Mentor

”Andronescu visează”?

Nu!

Andronescu aplică Legea...

Nimeni nu va părăsi sistemul...

Profesorii care vor pierde ore, vor medita elevii cu probleme.

N.B. Se pare că Legea permite formarea Catedrelor și cu orele de pregătire suplimentară.

confused06.gif

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 8 Jan 2019, 01:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Jan 2019, 09:31 AM)

Bineinteles, o punem pe Ilinca Mihaila sa ii mediteze la matematica, ca tot "se simte in stare" smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 8 Jan 2019, 01:18 PM
Mesaj personal
scoalapoganu
Trimis: 8 Jan 2019, 03:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (roset @ 8 Jan 2019, 12:10 AM)
QUOTE (scoalapoganu @ 7 Jan 2019, 08:55 PM)
Am uitat să adaug însoțire pe microbuzul școlar ....mai putem duce multe? Să scoată comisiile  și așa marea lor majoritate nu au nicio relevanță pentru învățământ...și atunci am avea timp berechet pentru copii...

Nu există obligativitate, în nicio lege, pentru însoțirea pe microbuze! Unele ISJ-uri au emis hotărâri, care apoi au fost retrase fiindcă nu aveau acoperire legală! confused06.gif Am aici un exemplu!

Aveți dreptate, dar la noi în școală avem un grafic al prof. care însoțesc microbuzul școlar...așa a cerut ISJ ul...practic răspundem de siguranța elevilor. Nu mi se pare corect...copilul meu a venit singur acasă din cls I până în cls a VIII- a...nu l-a însoțit niciun profesor
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Jan 2019, 05:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 8 Jan 2019, 02:16 PM)

Bineinteles, o punem pe Ilinca Mihaila sa ii mediteze la matematica, ca tot "se simte in stare" smile.gif)

Nicio problemă. Și eu nu voi contabiliza orele suplimentare făcute de mine, dar mai ales de alții, ci îi voi învața pe elevi matematica în mod logic, ca să nu o mai uite niciodată. Căci elevi care să nu se descurce prea bine la matematică în școala generală au fost de când lumea și pământul, dar ca să termine 8 clase fără să știe adunarea și tabla înmulțirii...nu prea. Numai că acei elevi aveau profesori care intrau în facultate după un concurs de admitere cu 15-20 candidați pe loc într-unul din cele 5 sau 6 universități din țară. Acum, mulți sunt posesori de diplomă de la universitatea de după casă, și se cred..."ce vrea mușchiul lor".
Iar adevărații dascăli, pentru care am toată stima și respectul, nu se vor plânge niciodată că au ajutat niște copii cu mai puține șanse de reușită, indiferent de cum o fac, și când o fac. Și nu mă refer aici la meditațiile impuse, care sunt acum aproape "o modă" printre prea ocupații și stresații domni profesori.

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Jan 2019, 06:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Jan 2019, 06:33 PM)
QUOTE (epetroiu @ 8 Jan 2019, 02:16 PM)

Nicio problemă. Și eu nu voi contabiliza orele suplimentare făcute de mine, dar mai ales de alții, ci îi voi învața pe elevi matematica în mod logic, ca să nu o mai uite niciodată. Căci elevi care să nu se descurce prea bine la matematică în școala generală au fost de când lumea și pământul, dar ca să termine 8 clase fără să știe adunarea și tabla înmulțirii...nu prea. Numai că acei elevi aveau profesori care intrau în facultate după un concurs de admitere cu 15-20 candidați pe loc într-unul din cele 5 sau 6 universități din țară. Acum, mulți sunt posesori de diplomă de la universitatea de după casă, și se cred..."ce vrea mușchiul lor".
Iar adevărații dascăli, pentru care am toată stima și respectul, nu se vor plânge niciodată că au ajutat niște copii cu mai puține șanse de reușită, indiferent de cum o fac, și când o fac. Și nu mă refer aici la meditațiile impuse, care sunt acum aproape "o modă" printre prea ocupații și stresații domni profesori.

Hai sa lasam deoparte ideea cu profesorii dedicati care muncesc si gratis ca m-am cam saturat de ea!!! Profesorii sunt dedicati, ca si oricare lucrator din orice domeniu, daca sunt bine platiti si au conditii favorabile sa munceasca... Nu poti spune ca vei sta nu stiu cate ore in plus gratis ca nu cred... Atat timp cat trebuie sa imi dedic 2/3 din timp pt maculatura inutila... nu voi sta nici 2 secunde in plus fara sa fiu platit!!!
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Jan 2019, 06:18 PM

Utilizator avansat

Fiecare își ocupă timpul cum crede de cuviință. Eu nu am nicio filă din acea maculatură care într-adevăr m-ar sufoca dacă aș incerca să o fac. În portofoliul meu electronic există doar ceea ce mă ajută pe mine și elevii de la clasă. În rest...am avut și RODIȘ si ARACIP aproape în fiecare an, și...exist și încă foarte bine.
Dar de foarte multe ori, rămân peste program cu elevii care nu au un calculator acasă, și îi ajut să ajungă la nivelul celorlalți( inclusiv le port mâna pe mause). Chiar și atunci când "jinduiesc" la un joc.
Mesaj personal
ihatemyjob
  Trimis: 8 Jan 2019, 07:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Jan 2019, 07:18 PM)
Fiecare își ocupă timpul cum crede de cuviință. Eu nu am nicio filă din acea maculatură care într-adevăr m-ar sufoca dacă aș incerca să o fac. În portofoliul meu electronic există doar ceea ce mă ajută pe mine și elevii de la clasă. În rest...am avut și RODIȘ si ARACIP aproape în fiecare an, și...exist și încă foarte bine.
Dar de foarte multe ori, rămân peste program cu elevii care nu au un calculator acasă, și îi ajut să ajungă la nivelul celorlalți( inclusiv le port mâna pe mause). Chiar și atunci când "jinduiesc" la un joc.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif E bine cand cineva ne mai face sa zambim... Totusi nu cred ca e cineva din sistem care sa va creada, in privinta maculaturii si a timpului gratuit... Daca gresesc... meritati o statuie...dar sa fim in trend cu ministreasa...statuile costa mult, in timp ce impaiatul e mult mai ieftin biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif. Sper ca nu v-am suparat prea tare cu "maculatura" asta tongue.gif
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Jan 2019, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Jan 2019, 08:56 PM)

laugh.gif laugh.gif laugh.gif E bine cand cineva ne mai face sa zambim... Totusi nu cred ca e cineva din sistem care sa va creada, in privinta maculaturii si a timpului gratuit... Daca gresesc... meritati o statuie...dar sa fim in trend cu ministreasa...statuile costa mult, in timp ce impaiatul e mult mai ieftin biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif. Sper ca nu v-am suparat prea tare cu "maculatura" asta tongue.gif

Fiecare înțelege și crede ce vrea și mai ales ce poate. Și nu mă miră, și cu atât mai mult nu mă supără "maculatura" izvorâtă din gândirea celor care nu văd diferența dintre profesorul mediu și cel dăruit. Cert este că unul va explica necontenit complexitatea, iar celălalt va releva simplitatea.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Jan 2019, 08:49 PM

Mentor

biggrin.gif

Să revenim la oile noastre, scuzați, la subiectul discuției.

În 14 decembrie, Doamna Ecaterina Andronescu a declarat: ”Copiii care nu țin pasul cu școala vor face ore suplimentare.”

După o lună, la Digi 24, Doamna Ministru a venit cu precizări privind plata orelor suplimentare și reducerile de personal.

Profesorii care vor pierde ore din încadrare, prin diminuarea numărului de ore la la Gimnaziu sau Liceu, își vor complete catedra cu ore de pregătire.

confused06.gif

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 8 Jan 2019, 09:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Jan 2019, 09:49 PM)

Profesorii care vor pierde ore din încadrare, prin diminuarea numărului de ore la la Gimnaziu sau Liceu, își vor complete catedra cu ore de pregătire.

laugh.gif
Amuzant.
Pai asta inseamna ori ca taie fix de la materiile unde vrea remediere (vorbeste de rezultatele evaluarilor deci probabil e vorba de materiile de evaluare) , si atunci e absurd, adica micsorezi nr de ore si pui in loc "remedieri"?
Ori ca taie de la altele, si atunci pune profesori de alte discipline sa faca "remediere" la obiectele de evaluare?
Asta dupa logica aristotelica, madam Andronescu o fi functionand pe logica "abramburistica" smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 8 Jan 2019, 09:39 PM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 8 Jan 2019, 09:38 PM

Utilizator avansat

Abramburica se reinventează mereu. tongue.gif tongue.gif tongue.gif

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Jan 2019, 09:59 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 8 Jan 2019, 09:37 PM)

Pai asta inseamna ori ca taie fix de la materiile unde vrea remediere (vorbeste de rezultatele evaluarilor deci probabil e vorba de materiile de evaluare) , si atunci e absurd, adica micsorezi nr de ore si pui in loc "remedieri"?

De ce să fie absurd?

Dacă ai o disciplină, matematica, la care rezultatele evaluărilor sunt slabe, atunci încerci să reduci din conținuturi.

Astfel, unele capitole vor fi trecute de la clasa a V-a la a Vi-a, alte capitole de la a VI-a la a VII-a …. până la nivel de liceu.

Iar unele capitole din clasa a XII-a vor trece la Facultate, așa cum erau cu ceva ani în urmă.

Astfel pot fi reduse din orele alocate, iar profesorul va avea la dispoziție 1-2 ore, remunerate, pt remediere.

confused06.gif

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Jan 2019, 10:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Jan 2019, 09:43 PM)
QUOTE (ihatemyjob @ 8 Jan 2019, 08:56 PM)

Fiecare înțelege și crede ce vrea și mai ales ce poate. Și nu mă miră, și cu atât mai mult nu mă supără "maculatura" izvorâtă din gândirea celor care nu văd diferența dintre profesorul mediu și cel dăruit. Cert este că unul va explica necontenit complexitatea, iar celălalt va releva simplitatea.

confused06.gif Da... sunt "mediu" in a ma lauda pe forum...
Dar lasand dulcegariile deoparte am urmarit-o pe doamna ministru...se pare ca se va lucra mai mult pe tot atati bani, chiar mai mult...sa ne pregatim si de reducerea personalului didactic prin reducerea numarului de ore de predare la diferite discipline...orele de remediere se vor tine, logic, la romana, matematica...discipline de examen in general...si ore mai putine vor fi la celelalte discipline...sau probabil vom avea ore "remediale" in invatamantul de masa si la desen, muzica, etc. si asa acei profesori nu vor ramane fara catedre confused06.gif confused06.gif
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 8 Jan 2019, 10:06 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Jan 2019, 10:59 PM)

Dacă ai o disciplină, matematica,  la care rezultatele evaluărilor sunt slabe, atunci încerci să reduci din conținuturi.

laugh.gif
Tu vrei sa o concurezi pe abramburica??

De acord! Dar in acest caz, continuturile la disciplinele unde nu sunt evaluari, le reducem de tot! Sau comasam cate 3-4 materii.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 8 Jan 2019, 10:07 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Jan 2019, 10:08 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Jan 2019, 10:05 PM)

Dar lasand dulcegariile deoparte am urmarit-o pe doamna ministru...se pare ca se va lucra mai mult pe tot atati bani, chiar mai mult...sa ne pregatim si de reducerea personalului didactic prin reducerea numarului de ore de predare la diferite discipline...orele de remediere se vor tine, logic, la romana, matematica...discipline de examen in general...si ore mai putine vor fi la celelalte discipline...sau probabil vom avea ore "remediale" in invatamantul de masa si la desen, muzica, etc. si asa acei profesori nu vor ramane fara catedre confused06.gif confused06.gif

Tocmai am explicat mai sus cum vede Doamna Ministru reducerile și remedierile.

A precizat că nimeni nu va părăsi sistemul și orele se vor plăti.

confused06.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved