Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Drepturile profesorului
gabriel nicolae teodorescu
Trimis: 14 Jan 2019, 05:36 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Care este articolul de lege si/sau in CCM(CIM), unde se precizeaza despre...

...dreptul profesorului(chiar impreuna cu elevi) de a beneficia, de acoperirea (integrala ori partiala) a cheltuielilor de transport si de participare la evenimente stiintifice, in tara si in strainatate organizate de universitati si/sau agentii internationale, - adica daca esti invitat( ai totul platit...) la un Congres, Conferinta national(a) si/sau international(a) si /sau competitie/concurs... cum trebuie procedat si care sunt art. cf carora se poate pleca in timpul saptamanii. Va multumesc anticipat

In plus

In cazul orelor taiate de catre directorul adj. al institutiei, dar si retinute pe statul de plata, mai pot fi recuperati banii ?... Si acesti bani daca au fost retinuti, unde s-au dus in ce conturi?... au fost returnati la trezorerie, si/sau sunt la dispozitia scolii... Inca odata multumesc si astept rapunsuri pertinente, si nu opinii personale.( la acest subiect legislatia total neclara din ce am citit eu pe net, si chiar pe acest forum in urma cu ceva timp... )

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 14 Jan 2019, 05:40 PM

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Jan 2019, 06:02 PM

Mentor

Nu cred ca exista asa ceva.
Pot face rost de invitații non stop la evenimente. Însă nu îmi decontează nimeni transportul sau îmi asigura suplinirea.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Trimis: 14 Jan 2019, 06:14 PM

Utilizator avansat

... Eu nu am cunostiinta de a obtine invitatii la evenimente...cum spuneti dvs.

Este vorba cand esti invitat sa prezinti un studiu/si sau sa sustii o prelegere/curs... si ei iti asigura totul,..., si/ sau doresc colaborare pe diferite proiecte de cercetare desi tu esti angajat in preuniv. ... si cazul cand esti acceptat cu lucrari la saloane/competiti inventica, robotica, mecatronica ... si/sau... cazul mobilitatilor ESA, Erasmus+, ...,( ce faci iti iei concediu?!... sau mai simplu... nu te duci...desi acolo esti trecut cu numele institutia si tara...).

...mai interesat si nu numai eu... de a doua problema... cu taiatul orelor de catre dir adj.si retinerea lor !!!...

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 14 Jan 2019, 06:17 PM

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Jan 2019, 08:16 PM

Mentor

Dacă aia te cheamă și îți asigura totul, e ok. Nicio problema.
Faci o cerere de învoire colegiala și pleci. Parca 3 sau 5 zile sunt permise.
Dacă sunt mai multe zile.... oficial cam greu. Doar cu un CM pe fals. Sau CFP. Dar nus dacă se poate. Nu m-am gândit la astea.

Iar banii. Nu sunt reținuți. Ei nu se acorda. Nu se duc în alta parte. Nu vin deloc de la trezorerie

--------------------
Trimis: 15 Jan 2019, 07:15 AM

Utilizator avansat

Multumesc pt ultima informatie.

Si o ultima intrebare, in condica poate taia orele nesemnate si directorul adjunct?

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Jan 2019, 11:36 AM

Mentor

Nesemnate sau neefectuate?
Si adj are voie. La cele neefectuate.

--------------------
SACERDOTUL
Trimis: 15 Jan 2019, 04:31 PM

Utilizator avansat

Din păcate realitatea este că.... probabil directorul voia și el să meargă... : )

In contencios administrativ puteți contesta tăierea orelor neefectuate.

Din păcate fara documente solide (de obicei CM) nu puteți recupera banii.

Am plecat in multe proiecte europene, până la 5 zile, dar a trebuit să mă bazez pe înțelegerea colegilor, să mă suplinească cu semnătura pe cererea depusă.

Fiind plecat cu elevii (sic) a fost necesar un dosar de vreo 200 de pagini (copie de pe cel depus la școală) și la ISJ.

Trăiască România!
Mesaj personalYahoo
Trimis: 17 Jan 2019, 04:51 PM

Utilizator avansat

O intrebare: regulamentul de ordine interioara a unei unitati de invatamant e primordial fata de Codul Muncii? si CCM...

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 17 Jan 2019, 04:51 PM

--------------------
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 18 Jan 2019, 07:22 PM

Utilizator avansat

https://m.adevarul.ro/news/eveniment/o-prof...2261/index.html
Ca tot veni vorba despre drepturile profesorului, mai avem si noi vreun drept, in afara de a fi bataia de joc a guvernantilor, cu salarii de mizerie ( eu una abia ajung la 2600lei, dupa 15 ani vechime, mai putin decat varul meu, care are mult mai mult, are si norma hrana, noi nu meritam asa ceva, desi nu are nici bacalaureatul la mana), bataia de joc a directorilor, care sunt la cheremul inspectorilor, bataia de joc a parintilor si nu in ultimul rand a copiilor?pana cand li se mai permite parintilor sa ne spuna ce avem si ce nu avem voie sa le predam?in halul asta am ajuns?sindicatele ce pazesc, dorm?a ajuns o umilinta profesia asta, mi se intoarce stomacul pe dos la ce am citit acolo..Scarba, furie, rusine!asta e ceea ce simt! Sa fii profesor in Romania inseamna o mare umilinta, in general; sa iti fie teama de o una care are bani si influenta, care te poate da afara pentru ca ti-ai facut datoria.
Mesaj personal
yulys
Trimis: 19 Jan 2019, 08:47 AM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 18 Jan 2019, 08:22 PM)
Sa fii profesor in Romania inseamna o mare umilinta, in general; sa iti fie teama de o una care are bani si influenta, care te poate da afara pentru ca ti-ai facut datoria.

Cu părinți dilii avem de a face toți. Lumea este diversă. Dar "directorul se teme de brigadă" și "colegii se uită ciudat la mine și șoșotesc"? Așadar o aruncăm pe colega la câini pentru că ne este prea greu să ne punem la punct dosarul și să întocmim două proiecte didactice? Apoi reclamăm respectul care, chipurile, ni s-ar cuveni? Mi se pare doar mie că noi creăm contextul necesar propriei umiliri?
Cât despre sindicat, dacă situația este cu adevărat așa cum a fost prezentată, la Iași colega ar avea întreaga susținere. Dacă în alte județe nu este la fel vă recomand să îi schimbați. https://www.bzi.ro/ilegalitati-cu-salariile...lip-iasi-655291
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 20 Jan 2019, 07:10 PM

Mentor

Eu m-as uita si prin HG nr. 536 din 27 iulie 2016
privind stimularea performanței școlare înalte din învățământul
preuniversitar ...smile.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 70 )
Fișier atașat  HG_nr._536_din_2016_privind_stimularea_performantei_scolare_inalte_din_invatamantul_preuniversitar.pdf
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 21 Jan 2019, 12:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 15 Jan 2019, 05:31 PM)
Din păcate realitatea este că.... probabil directorul voia și el să meargă... : )

In contencios administrativ puteți contesta tăierea orelor neefectuate.

Din păcate fara documente solide (de obicei CM) nu puteți recupera banii.

Am plecat in multe proiecte europene, până la 5 zile,  dar a trebuit să mă bazez pe înțelegerea colegilor, să mă suplinească cu semnătura pe cererea depusă.

Fiind plecat cu elevii (sic) a fost necesar un dosar de vreo 200 de pagini (copie de pe cel depus la școală) și la ISJ.

Trăiască România!

smile.gif smile.gif smile.gif
România ne învață să ne descurcăm cum putem, în loc să prevadă mecanisme funcționale legale.
Ce este atât de greu ca școala să aibă contracte cu facultățile, iar orele să fie suplinite de cei mai buni studenți?
Ce este atât de greu ca școala să prevadă fonduri pentru 6 călătorii cu trenul, dus-întors, pentru fiecare dascăl?

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 21 Jan 2019, 12:57 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Trimis: 21 Jan 2019, 03:36 PM

Utilizator avansat

... eu inca doresc o solutionare pe cale amiabila a cazului.... motiv pt care am inaintat o Plangere Administrativa Prealabila la care doresc raspuns,..., la notificarea anterioara, mi s-a raspuns ca:

...suma de X lei nu reprezinta retineri din salariu ci cuantumul orelor nesemnate!!!... in plus se invoca art 119 si 242 din Codul Muncii... si se precizeaza ca masura este prevazuta intr-un articol din Regulamentul intern al scolii...(culmea ca e trecuta cu minus la diferente cf fluturasului de salariu... deci retinuta!)

... insa... in fapt masura a fost aplicata discriminatoriu doar asupra unor colegi,...,

Precizare:

... inca doresc o rezolvare pe cale amiabila desi pe art 38 Cod Civil in cazul unui conflict de munca aceasta nu este posibil.

adica... inca nu deschid proces in Instanta de Contencios Administrativ,..., si nici nu doresc sa implic si alte persoane, ..., decat cer sa raspunda cei care se fac vinovati de situatia creata. ... ma mai abtin o saptamana! ... apoi dau drumul la tot(instanta plangere catre organismele statului, massmedia....)... si voi cere si asistenta juridica in cazul in care nu ma voi putea singur, din partea ITM.

Asta e...

... in plus alti colegi aflati in aceeasi situatie tac... unii au semnat s/sau nu au semnat insa au luat salariul integral pe luna decembrie 2018!( precizare ... nu mai sunt de ... n ani membru de sindicat)

... si o ultima intrebare ... de ce nu mai putem sa luam banii in mana de la angajator?... si mai mai gandesc si la stresul indus in sistem si presiunile asupra resursei umane... de catre unii abilitati ai sistemului (cum spun eu... si nu de acum).

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 21 Jan 2019, 03:38 PM

--------------------
Mesaj personal
Trimis: 21 Jan 2019, 05:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 20 Jan 2019, 08:10 PM)

super! va multumesc mult pt HG nr. 536 din 27 iulie 2016.

... si inca ceva daca sunt competitii interne si internationale organizate de universitati si sau agentii guvernamentale de cercetare... cum ar trebui procedat (referitor la elevii care participa si iau si premii, acestia fiind indrumati in afara orelor de scoala...deci pe perioada a 2-3 zile cat dureaza o competitie+ drum...) ...unele nu sunt cuprinse in calendarul ministerului.

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 21 Jan 2019, 05:53 PM

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 21 Jan 2019, 07:30 PM

Mentor

QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 21 Jan 2019, 06:49 PM)

... si inca ceva daca sunt competitii interne si internationale organizate de universitati si sau agentii guvernamentale de cercetare... cum ar trebui procedat (referitor la elevii care participa si iau si premii, acestia fiind indrumati in afara orelor de scoala...deci pe perioada a 2-3 zile cat dureaza o competitie+ drum...) ...unele nu sunt cuprinse in calendarul ministerului.

O solutie ar fi concediu cu plata ....formare profesionala

Art. 157. [concediul cu plata pentru formare profesionala]
(1) In cazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionala, platit de angajator, de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilita conform art. 150.
(3) Perioada in care salariatul beneficiaza de concediul platit prevazut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu platit pentru formare profesionala va fi inaintata angajatorului in conditiile prevazute la art. 156 alin. (1)
Mesaj personal
Trimis: 22 Jan 2019, 05:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 21 Jan 2019, 08:30 PM)
QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 21 Jan 2019, 06:49 PM)

O solutie ar fi concediu cu plata ....formare profesionala

Art. 157. [concediul cu plata pentru formare profesionala]
(1) In cazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionala, platit de angajator, de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilita conform art. 150.
(3) Perioada in care salariatul beneficiaza de concediul platit prevazut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu platit pentru formare profesionala va fi inaintata angajatorului in conditiile prevazute la art. 156 alin. (1)

... multumesc . stiam ca in unele scoli din Ro se practica participarea la cursuri de formare platite de angajator insa beneficiaza doar unii si/in genere cei care fac parte din CA.... asta e cate nu sunt respectate in Ro,...,retin articolul ... uitasem...

... in plus cum pot fi echivalanete in credite sa zicem un master si/sau studii postuniversitarecu durata de 2 ani, facute in ultimii sa zicem 5 ani?

--------------------
Mesaj personal
nalice86
Trimis: 19 Feb 2019, 04:28 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
Sunt profesoara de limba engleza, dar momentan sunt in concediu de crestere a copilului. Sunt intr-o situatie destul de neplacuta, pentru ca in martie 2019 ar trebui sa ma intorc la catedra, dar nu pot merge la scoala de unde am venit in concediu. Mentionez ca am fost suplinitor la scoala respectiva cu un contract de munca pe perioada determinata. Postul e ocupat de catre un titular. Ce pot face in aceasta situatie? Am fost la inspectorat si mi-au zis ca nu au posturi vacante.
Mesaj personal
Trimis: 19 Feb 2019, 05:46 PM

Utilizator avansat

Abuzuri

Abuzurile asupra cadrelor didactice sunt la ordinea zilei. Peisajul este divers și sumbru: părinți care acționează după bunul plac; politicieni care îi scot vinovați pe profesori pentru toate relele din țară; elevii care fac cam tot ce doresc în spațiul școlii etc.. Deși elevul este protejat puternic de legislația din prezent, profesorul este, pe românește, lăsat la voia întâmplării. Din păcate, numărul celor afectați este în creștere.
Petiție

O petiție online a fost initțiată în vedera impulsionării clasei politice pentru realizarea unei legislații care să îi protejeze cu adevărat pe profesori.

https://laclasă.ro/eveniment/cadrele-didact...qHwTYvuBKGY4pWY

--------------------
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 19 Feb 2019, 07:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 19 Feb 2019, 06:46 PM)
Abuzuri

Abuzurile asupra cadrelor didactice sunt la ordinea zilei. Peisajul este divers și sumbru: părinți care acționează după bunul plac; politicieni care îi scot vinovați pe profesori pentru toate relele din țară; elevii care fac cam tot ce doresc în spațiul școlii etc.. Deși elevul este protejat puternic de legislația din prezent, profesorul este, pe românește, lăsat la voia întâmplării. Din păcate, numărul celor afectați este în creștere.
Petiție

O petiție online a fost initțiată în vedera impulsionării clasei politice pentru realizarea unei legislații care să îi protejeze cu adevărat pe profesori.

https://laclasă.ro/eveniment/cadrele-didact...qHwTYvuBKGY4pWY

Hai...sa fim...seriosi ! Abuzurile si bataia de joc sunt facute de directori, inspectori, uneori chiar colegi. Parintii si elevii sunt pe ultimul loc.
Cine streseaza cel mai mult profesorii?
Mesaj personal
nalice86
Trimis: 20 Feb 2019, 12:10 AM

Utilizator
**

Buna ziua!
Sunt profesoara de limba engleza, dar momentan sunt in concediu de crestere a copilului. Sunt intr-o situatie destul de neplacuta, pentru ca in martie 2019 ar trebui sa ma intorc la catedra, dar nu pot merge la scoala de unde am venit in concediu. Mentionez ca am fost suplinitor la scoala respectiva cu un contract de munca pe perioada determinata. Postul e ocupat de catre un titular. Ce pot face in aceasta situatie? Am fost la inspectorat si mi-au zis ca nu au posturi vacante.
Mesaj personal
Trimis: 20 Feb 2019, 08:39 AM

Utilizator avansat

Dacă unui profesor îi amputăm autoritatea sa deontică, acțională (pentru că este delegatul nostru să facă educația), adăugându-i sau filtrând-o prin experiența de părinte, inginer, jurist etc., atunci totul nu mai are niciun rost, se ajunge la o „încâlceală” a rolurilor, la decretarea sfârșitului profesionalizării și competenței.
E ca și cum l-am deposeda pe medic de competența sa de a face o operație.
Ce-ar fi dacă și acțiunea acestuia ar fi apreciată sau „ghidonată” de cei din preajma unui bolnav (părinți, copii)? Până unde îi este îngăduit unui nespecialist să-și dea cu părerea sau să se amestece într-o treabă care-i este străină?

Repere, evaluare, educație.

"Cam toată lumea deplânge faptul că școala (de azi) nu mai este școală, educația – educație, iar profesorul – profesor. Desigur, evaluarea ridică problema reperelor, a planurilor și criteriilor de comparație, dar și dinamica autorității valorice ce se construiește neîncetat. Oricât am flexibiliza sau lărgi discuția, prin invocarea a noi variabile sau linii de evoluție ale modernității actuale, nu se poate nega o anumită stare de fapt, caracterizată prin disfuncțiuni evidente, la nivelul practicilor didactice propriu-zise, generate de deficitul de autoritate."Constantin Cucos

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 20 Feb 2019, 08:42 AM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved