Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (261) « Primul ... 258 259 [260] 261  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
Taticu
Trimis: 25 Dec 2018, 09:31 AM

Mentor

Grup: Members

Merry Christmas and Happy New Year 2019 !!

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 25 Dec 2018, 09:38 AM

--------------------
Biblioteca W. Shakespeare : "Ce epocă îngrozitoare, aceea în care idioții îi conduc pe orbi" Salma

"De 28 de ani sporește doar hoția, iar revoluțiile se petrec doar în capul tău" - Lucian Avramescu ODA

"Politica s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost" - Voltaire SIMONA Allan POE

[color=red]Geometrie plana (clasa a IX - a) Diviziune armonica Numere complexe (clasa a X - a)

Analiza matematica (clasa a XI - a) Analiza matematica (clasa a XII - a) The world without us
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Dec 2018, 12:13 PM

Mentor

Ramona GAINA: "Cum era profesorul Klaus Iohannis. Ce spun foștii

colaboratori și elevi despre actualul președinte al PNL" ... (
sursa)
character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 25 Dec 2018, 12:15 PM

--------------------
Biblioteca W. Shakespeare : "Ce epocă îngrozitoare, aceea în care idioții îi conduc pe orbi" Salma

"De 28 de ani sporește doar hoția, iar revoluțiile se petrec doar în capul tău" - Lucian Avramescu ODA

"Politica s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost" - Voltaire SIMONA Allan POE

[color=red]Geometrie plana (clasa a IX - a) Diviziune armonica Numere complexe (clasa a X - a)

Analiza matematica (clasa a XI - a) Analiza matematica (clasa a XII - a) The world without us
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 27 Dec 2018, 05:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 25 Dec 2018, 01:13 PM)
Ramona GAINA: "Cum era profesorul Klaus Iohannis. Ce spun foștii

colaboratori și elevi despre actualul președinte al PNL" ... (
sursa)
character40.gif

Este nevoie de un articol de actualitate, gen - cum este ca președinte al țării...

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 27 Dec 2018, 05:25 PM

Utilizator avansat

Eu am crezut că instituțiile statului reprezintă cetățeanul.
ANAF nu mă vede ca salariat pe perioadă nedeterminată la Colegiul Tehnic Decebal și nu-mi vede nici veniturile de la Colegiul Economic Viilor. smile.gif
Este ceva necurat în toată tărășenia asta. Oamenii mi-or fi desfăcut contractul de muncă, fără să mă anunțe? Or fi asteptat să mor, intre timp.
Hai că sunt curioasă cum se va finaliza povestea asta. Au crezut că este mai ușor să elimini un om din sistem, bazându-se pe ițele țesute de o clică bine solidarizată.smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 27 Dec 2018, 05:29 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 27 Dec 2018, 06:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 4 Feb 2007, 12:24 PM)
Voi incerca sa fac o sinteză a problemelor cu care se confruntă învățământul românesc, combinând calitatea de dascal (10 ani vechime în sistem) cu cea de părinte (mama unui elev in clasa a VII).
* inscrierile la gradinita sunt conditionate. Un copil dintr-un cartier poate merge la o gradiniță din alt cartier, dacă părinții au omis să facă inscrierea la timp, fapt care se mentine și la trecerea in gimnaziu;
* educatoarele au început sa facă pregătire pe bani cu micuții pentru a promova, chipurile, testarea de admitere in clasa a I-a, ceea ce mi se pare ... inadmisibil;
* copilul ajunge obosit in clasele primare, iar părinții așteaptă de la odrasle rezultate de excepție, învățătoarea meditându-i pe cei ai căror părinți dispun de lichidități financiare;
* a scăpat micuțul de calificative, având deja "capul mare", deoarece cineva din sistem a avut proasta idee sa le bage noțiuni de gramatică din clasa a IV-a. Aici copiii se pierd de pluton... Carențele acumulate în învățământul primar se acumulează și, cum profesorii sunt doar sclavii programei, prea puțini sunt cei interesați de completarea lacunelor elevilor. Desi in fisa de evaluare a cadrului didactic, cât și în fișa de atribuire a salariului de merit , cât și a gradației sunt punctate activitățile desfășurate cu elevii, ele rămân activități doar pe hârtie, meditațiile în particular fiind la mare căutare.
* elevul ajunge la liceu, după ce susține testele naționale. Aici selecția valorilor își spune cuvântul... Cei ce nu au avut parte de sprijin din partea familiei, sau din partea dascalilor, sunt cei condamnati sa traiasca in IGNORANTA. Am elevi fără capacitate care nu știu să citească, care nu stăpânesc calculul algebric și am elevi care sunt la un profil în neconcordanță cu aspirațiile lor, ajungând acolo dintr-o eroare. Ideea cu scolarizarea elevilor fără capacitate a fost extrem de neinspirată. Mulți elevi, vazându-l pe Vanghelie, cred ca pot accede pe scara ierarhică și fără prea multă carte character40.gif .
Programele școlare sunt extrem de încărcate. Dacă ar fi să înveți tot ce-ți dau dascălii la școala, ziua nu ți-ar ajunge. Ei se limitează doar la a transmite niște cunoștințe pe care le predau de o viață și au pretenția ca elevii lor să le îngurgiteze în cele două, trei ore prevăzute de programă.
Elevii au un sistem propriu de evaluare a dascălilor. Fiul meu mă ajută foarte mult. El îmi vorbește despre ce ar dori să afle la o anumită materie, dar în clasă nu îndrăznește să abordeze problema cu dascălul său, care ori este prea distant, ori prea preocupat de programă, ori indiferent la curiozitățile micuților..., de aceea cursurile de perfecționare ar trebui să devină obligatorii. Este drept că uneori modulele sunt trase la xerox și cursanții le studiază singuri, pentru a câștiga timp character40.gif. Încă se practică tehnici vetuste de predare-învățare, încă sunt dascăli care nu au înțeles necesitatea parteneriatului elev-părinte-profesor, încă sunt școli insalubre, încă se cer bani de la părinți și ei nu sunt contabilizați cu chitanțe, încă nu este asigurată corespunzător securitatea elevilor în școli, etc, etc
*elevul care a pierdut startul este cel care așteaptă organizarea protocolului pentru promovarea examenului de bacalaureat. Elevii noștri nu sunt educați încă pentru însușirea de COMPETENȚE reale. Școala, ISJ si MEdC permit fraudarea examenelor prin indicatorii ceruți...
O altă problemă acută o reprezintă curriculum diferențiat. El este mai mult impus decât cerut de elevi...
Apoi nu se investește in educație pentru cetățenie democrată. Este drept, ar trebui început cu dascălii...
* elevii cu carențe, dar cu bacalaureatul promovat vor ajunge studenții ce vor mitui universitarii. Și știm foarte bine că asta se întâmplă. Dacă vor fi evaluate corect, cred că bulină verde vor avea doar 2-3 facultăți din țară...
SCOALA ROMÂNEASCĂ ARE ȘI VÂRFURI, dar sunt prea puține în raport cu numărul celor ce vor merge la cules de căpșune, cu diplomă de studii superioare în buzunar.

Au trecut încă 12 ani de când am făcut această sinteză și problemele din sistemul național educație sunt cam aceleași...
Între timp, sistemul m-a transformat pe mine intr-o problemă, pentru că am sesizat toate neregulile din educație. smile.gif
Profesorii s-au adaptat la anormal, ca mulțimea ce trăiește în autosuficiență, din păcate. Cică trăim în România și n-avem ce face decât să acceptăm starea de fapt... smile.gif

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
epetroiu
Trimis: 27 Dec 2018, 06:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 27 Dec 2018, 06:25 PM)
ANAF nu mă vede ca salariat pe perioadă nedeterminată la Colegiul Tehnic Decebal și nu-mi vede nici veniturile de la Colegiul Economic Viilor. smile.gif
Este ceva necurat în toată tărășenia asta. Oamenii mi-or fi desfăcut contractul de muncă, fără să mă anunțe? Or fi asteptat să mor, intre timp.
Hai că sunt curioasă cum se va finaliza povestea asta. Au crezut că este mai ușor să elimini un om din sistem, bazându-se pe ițele țesute de o clică bine solidarizată.smile.gif

Astea sunt problemele invatamantului?
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 27 Dec 2018, 10:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 27 Dec 2018, 07:53 PM)

Reprezintă o problemă...
M-am tot întrebat de ce nu mă vede ANAF cu veniturile de la Colegiul Economic Viilor? Am primit răspunsul. Detașarea mea este operată în Revisal, conform spuselor doamnei secretare de la Colegiul Tehnic Decebal, dar Colegiul Economic Viilor nu a depus nici o declaratie 112 până acum, cel puțin pentru mine. Poate le depune semestrial, deși legea impune depunerea lor lunar.
De Declarația 112 nu mai citisem!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 27 Dec 2018, 10:50 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 31 Dec 2018, 07:26 PM

Utilizator avansat

Noul An bate la ușa fiecăruia... Să-l întâmpinăm cu gânduri bune și idealuri înalte!
La mulți ani, cu bucurii, speranțe implinite, armonie în viețile noastre și unitate între noi!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 31 Dec 2018, 07:28 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 31 Dec 2018, 08:08 PM

Mentor

QUOTE (liliana.grecu @ 31 Dec 2018, 08:26 PM)

Noul An bate la ușa fiecăruia ... Să-l întâmpinăm cu gânduri bune și idealuri înalte !

La mulți ani, cu bucurii, speranțe implinite, armonie în viețile noastre și unitate între noi !

LA MULTI ANI ! cool20.gif lopri.GIF biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 31 Dec 2018, 08:10 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 62 )
Fișier atașat  La_multi_ani.pps

--------------------

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 1 Jan 2019, 11:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 27 Dec 2018, 11:45 PM)
QUOTE (epetroiu @ 27 Dec 2018, 07:53 PM)

Reprezintă o problemă...
M-am tot întrebat de ce nu mă vede ANAF cu veniturile de la Colegiul Economic Viilor? Am primit răspunsul. Detașarea mea este operată în Revisal, conform spuselor doamnei secretare de la Colegiul Tehnic Decebal, dar Colegiul Economic Viilor nu a depus nici o declaratie 112 până acum, cel puțin pentru mine. Poate le depune semestrial, deși legea impune depunerea lor lunar.
De Declarația 112 nu mai citisem!

Asta e o alta problema a Romaniei, o gramada de birocratie si proceduri complicate inutile!

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 1 Jan 2019, 11:57 PM
Mesaj personal
OAB
Trimis: 4 Jan 2019, 03:27 AM

Utilizator activ

Probleme ar fi și următoarele:
1. Ar trebui să beneficiem cu toții de cursuri gratuite care să ne permită să lucrăm cu elevii cu CES (și, implicit, să primim atestate de educație specială). Se tot vorbește de integrare a copiilor cu CES, dar integrare nu înseamnă doar că îi primim la școlile de masă, alături de alți copii. Din păcate, dacă un copil are DMP sau DMA, iar părintele / alt reprezentant legal nu vrea ca acel copil să meargă la școala specială, acel copil nu merge acolo.

2. În 2014 apăruse un articol cum că în vestul României au existat (poate mai există și acum) elevi cu HIV care nu numai au frecventat școala de masă, dar nici profesorii nu au știut care erau respectivii. http://www.aradon.ro/legea-tacerii-pentru-hiv/1476605 Da. Sunt de acord ca elevii să nu afle, dar profesorii ar trebui să știe. Până în urmă cu câțiva ani, exista așa-numitul "atestat HIV" necesar pentru a preda în unitățile școlare care au elevi seropozitivi. Părerea mea este că, pe site-urile dedicate mișcării personalului didactic (cum ar fi Titularizare.edu.ro), la acea unitate școlară (sau la acele unități școlare în cazul în care sunt mai multe), să apară "Necesită" la poziția 7 a coloanei "Avize și atestate", iar profesorilor titulari ai acelor școli să li se asigure cursuri gratuite pentru obținerea Atestatului HIV.

3. Pe listele care apar pe site-urile dedicate mișcării personalului didactic nu se ține cont (decât cu unele excepții, dar și acolo inexact) că există două tipuri de avize de culte: 1) pentru profesorii de religie (ar corespunde punctului 1 al coloanei de avize și atestate) și 2) pentru profesorii care predau în unitățile de învățământ confesional (ar corespunde punctului 4; așa-numitului aviz de seminar teologic. De ce consider că este important acest aspect. Există profesori care predau religia aferentă unei confesiuni într-o instituție de învățământ confesional de altă confesiune decât religia predată. Nu e nimic deosebit în asta. Se știe că anumite unități de învățământ confesionale admit elevi de o altă confesiune, iar acelora trebuie să li se asigure cadru didactic care să predea religia lor, ceea ce se și întâmplă. Cunosc un caz de profesoară de religie romano-catolică, care predă la o instituție de învățământ preuniversitar unitariană. De aceea, punctul 1 din lista de avize și atestate ar trebui să fie avizul de cult pentru profesorii de religie și punctul 4 ar trebui să fie avizul de cult pentru unitățile de învățământ confesional. Altfel spus, dacă, de exemplu, o profesoară de biologie urmează să predea într-un seminar (ortodox), atunci, "ortodox" să fie trecut la punctul 4 al coloanei de avize și atestate, nu la punctul 1. De asemenea, la acea profesoară, la punctul 1 ar trebui să figureze "romano-catolic", iar la punctul 4 "unitarian". Nu în ultimul rând, liceele confesionale își selectează clientela după criterii știute numai de ei. Măcar să respecte OMEN 5760 (care reia, practic, procedura ordinelor similare emise în anii anteriori).

4. Ar trebui revizuită oportunitatea așa-zisului acord al directorului cu "aviz pentru liceele pedagogice", dat pe baza unor criterii unitare la nivel național.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 6 Jan 2019, 11:04 PM

Utilizator avansat

GARANTAT 100%.
RADU GOLOGAN. PREMIERA duminica 06.01.2019 TVR1
Mesaj personal
ela67
Trimis: 6 Jan 2019, 11:36 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 7 Jan 2019, 12:04 AM)
GARANTAT 100%.

smile.gif cool20.gif
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 9 Jan 2019, 04:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ela67 @ 7 Jan 2019, 12:36 AM)
GARANTAT 100%.

smile.gif cool20.gif

GARANTAT 100%, cu profesorul Radu Gologan
Am găsit înregistrarea cu pricina...
Prima impresie, este un diplomat abil domnul profesor, dar diplomația aceasta ne-a adus în stadiul în care suntem...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 9 Jan 2019, 04:42 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 9 Jan 2019, 04:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (OAB @ 4 Jan 2019, 04:27 AM)
3. Pe listele care apar pe site-urile dedicate mișcării personalului didactic nu se ține cont (decât cu unele excepții, dar și acolo inexact) că există două tipuri de avize de culte: 1) pentru profesorii de religie (ar corespunde punctului 1 al coloanei de avize și atestate) și 2) pentru profesorii care predau în unitățile de învățământ confesional (ar corespunde punctului 4; așa-numitului aviz de seminar teologic. De ce consider că este important acest aspect. Există profesori care predau religia aferentă unei confesiuni într-o instituție de învățământ confesional de altă confesiune decât religia predată. Nu e nimic deosebit în asta. Se știe că anumite unități de învățământ confesionale admit elevi de o altă confesiune, iar acelora trebuie să li se asigure cadru didactic care să predea religia lor, ceea ce se și întâmplă. Cunosc un caz de profesoară de religie romano-catolică, care predă la o instituție de învățământ preuniversitar unitariană. De aceea, punctul 1 din lista de avize și atestate ar trebui să fie avizul de cult pentru profesorii de religie și punctul 4 ar trebui să fie avizul de cult pentru unitățile de învățământ confesional. Altfel spus, dacă, de exemplu, o profesoară de biologie urmează să predea într-un seminar (ortodox), atunci, "ortodox" să fie trecut la punctul 4 al coloanei de avize și atestate, nu la punctul 1. De asemenea, la acea profesoară, la punctul 1 ar trebui să figureze "romano-catolic", iar la punctul 4 "unitarian". Nu în ultimul rând, liceele confesionale își selectează clientela după criterii știute numai de ei. Măcar să respecte OMEN 5760 (care reia, practic, procedura ordinelor similare emise în anii anteriori).

Eu credeam că un profesor de religie are cunoștințe din toate religiile lumii...
Dacă nu este așa, profesorul nu va putea niciodată iniția dezbateri libere pe marginea religiilor lumii. El doar va îndoctrina elevii, nu le va permite să caute să înțeleagă legile existenței umane unanim acceptate pe întregul mapamond, în opinia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 9 Jan 2019, 04:53 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 9 Jan 2019, 06:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 9 Jan 2019, 05:37 PM)
GARANTAT 100%.

smile.gif cool20.gif

Prima impresie, este un diplomat abil domnul profesor, dar diplomația aceasta ne-a adus în stadiul în care suntem...

Domnul profesor Radu Gologan vorbește de pe un piedestal. Lucrează cu olimpici. Nu a întâlnit niciodată elevi de liceu care numără pe degete când li se cere să scadă din 93 pe 5.
Nimeni nu vrea să vadă dezastrul din educație.
Cauzele sunt vizibile, dar inatacabile. Resursa umană din educație nu beneficiază de formare metodică și psihopedagogică unitară. Fiecare face ce poate, cum poate. Dotarea școlilor este precară și nici vorbă de tehnologia informației sub cupola școlii. Lipsa rigorii comportamentale este și ea o componentă de bază ce a permis indisciplina în rândul elevilor. Curriculum este aiuristic, de la programe școlare la manuale și auxiliare, ceea ce face ca un elev de clasa a II-a să afirme că nu-i place la școală, iar elevul de liceu percepe școala ca pe o temniță unde acceptă să petreacă câteva ore din viață doar pentru că este obligat de familie. Destoinicia intelectuală moare, în aceste condiții.
Da, avem olimpici, dar ei reprezintă 2% din populația școlară. Avem 20% elevi care învață, dar și ei sunt descumpăniți atât timp cât meritocrația nu este o valoare a societății secolului XXI, în opinia mea.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
epetroiu
Trimis: 9 Jan 2019, 06:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 9 Jan 2019, 07:15 PM)
QUOTE (liliana.grecu @ 9 Jan 2019, 05:37 PM)
GARANTAT 100%.

smile.gif cool20.gif

Domnul profesor Radu Gologan vorbește de pe un piedestal. Lucrează cu olimpici. Nu a întâlnit niciodată elevi de liceu care numără pe degete când li se cere să scadă din 93 pe 5.
Nimeni nu vrea să vadă dezastrul din educație.
Cauzele sunt vizibile, dar inatacabile. Resursa umană din educație nu beneficiază de formare metodică și psihopedagogică unitară. Fiecare face ce poate, cum poate. Dotarea școlilor este precară și nici vorbă de tehnologia informației sub cupola școlii. Lipsa rigorii comportamentale este și ea o componentă de bază ce a permis indisciplina în rândul elevilor. Curriculum este aiuristic, de la programe școlare la manuale și auxiliare, ceea ce face ca un elev de clasa a II-a să afirme că nu-i place la școală, iar elevul de liceu percepe școala ca pe o temniță unde acceptă să petreacă câteva ore din viață doar pentru că este obligat de familie. Destoinicia intelectuală moare, în aceste condiții.
Da, avem olimpici, dar ei reprezintă 2% din populația școlară. Avem 20% elevi care învață, dar și ei sunt descumpăniți atât timp cât meritocrația nu este o valoare a societății secolului XXI, în opinia mea.

Corect!
Si cum vedeti dvs rezolvarea?
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 9 Jan 2019, 06:46 PM

Utilizator avansat

Cred că de ani buni oamenii se chinuie să mă declare incompetentă profesional, fără ca eu să am habar, fără ca un inspector să intre la orele mele... smile.gif
Oamenii mi-au semnat hârtiile de detașare cu gândul că voi claca la noul loc de muncă. Cu un telefon s-a pus un nou scenariu la cale. Nu vreau să cred, dar punând totul cap la cap, acesta este tabloul de bord. Eu nu înțeleg mecanismele funcționale ale unei patologii de grup!
Mi-au dat dirigenție și ore suplimentare. Domnul director m-a sunat și m-a întrebat dacă vreau ore suplimentare. Am acceptat cu drag. Îmi place să fiu profesor...
Am dat testele de evaluare inițială la chimie, la toate cele 13 clase.
Notele sub 5 la clasa a IX-a, 90,1%
Notele sub cinci la clasa a X-a, 83,3%.
Am dat una din evaluările formative pe un Google Forms, tocmai pentru a avea dovezi certe. Lucrarea a fost cu caietul pe bancă. Rezultatele au fost mediocre, în fiecare clasă unul, maxim doi elevi luând nota 9 sau 10.
Am început foarte bine, iar între timp elevilor li s-a inoculat ideea că nu le trebuie chimia, ceea ce este complet fals.
Cei de la Colegiul Economic Viilor nu mi-au depus Declarația 112 și ANAF nu mă vedea cu veniturile de la noul loc de muncă. Mi-au spus că nu au contract de colaborare cu BRD și mi-au dat salariul în mână, deși o sumă infimă a intrat pe convenție de colaborare, fără a fi specificată instituția care a făcut viramentul în cont. Cred că mi-au dat salariul pe o convenție de colaborare, nu pe un contract de muncă, așa cum am semnat. Până la urmă acest aspect s-a rezolvat. Nu aș fi aflat nimic din toate acestea dacă nu-mi trecea prin minte să fac o descoperire de cont la ING. Pentru că ANAF nu mă vedea, am dus adeverință de salariu și adeverință de colaborări viitoare cu CEV, semnate de directorul unității școlare.
La ce mă mai pot aștepta? În loc să-mi canalizez potențialul pe lucruri constructive stau să deznod ițele țesute de alții!
Starea mea de sănătate fizică, psihică și intelectuală poate fi demonstrată oricând.
Ce să vă mai spun că și aici am dat de un consilier școlar cu studii în psihoterapie... Oamenii pot inventa orice, când miza este mare.
Or fi spus că mint, că fur, că sunt iresponsabilă... Păi trebuie să știu și eu ce acuze mi se aduc și trebuie și dovezi, altfel oameni sunt penali, iar atentarea la integritatea fizică, psihică și intelectuală a unei persoane se pedepsește prin lege.
Intenționez să scriu la CEDO, dacă mizeria asta de complot nu încetează!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 9 Jan 2019, 06:50 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
OAB
Trimis: 11 Jan 2019, 04:39 AM

Utilizator activ

Referitor la cele scrise de doamna Pietroiu. Sunt și profesori de religie care cunosc mai multe religii decât cea predată. Eu, însă, am atras atenția asupra faptului că, pe listele mișcării personalului didactic din cea mai mare parte a României (exceptând unele județe din Moldova), profesorii care predau religia și cei care predau în licee confesionale sunt puși "în aceeași oală". La acele județe din Moldova, profesorilor care predau în liceele confesionale li se trece la punctul 1 avizul de cult necesar liceului teologic, iar la punctul 4 "Necesită". E mai bine decât nimic, dar cazurile în care un profesor de religie de o anume confesiune predă la un liceu teologic de o altă confesiune nu sunt menționate corespunzător pentru că la punctul 1 tot avizul necesar liceului e trecut. Concret:
1. Profesorilor de religie ar trebui să li se treacă avizul de cult la punctul 1 (cu majoscule: să zicem "ORTODOX")
2. Profesorilor care predau în licee teologice / seminarii teologice ar trebui să li se treacă la punctul 4 "ORTODOX" (să zicem), iar la punctul 1 să nu fie nimic
3. Profesorilor care predau disciplinele teologice de specialitate ar trebui să li se treacă aceeași confesiune și la punctul 1 și la punctul 4 (să zicem "ORTODOX"). Pare redondant, dar nu e; se va vedea de ce
4. Profesorilor care predau religia la licee teologice de alte confesiuni ar trebui să le apară în lista de care zic două avize de culte. De exemplu "ORTODOX" la punctul 1 și "GRECO-CATOLIC" la punctul 4

Tot ce am scris mai sus ține de metodologiile din ultimii ani Deci este, pe undeva, o problemă de bun-simț ca să respecte metodologia și, având în vedere că lista actuală de avize și atestate - așa anacronică cum e - permite afișarea corectă a celor două tipuri de avize de culte.

Cea mai importantă problemă este, însă, cea cu educația specială. Acele cursuri gratuite care ar fi necesare tuturor profesorilor. Și, nu în ultimul rând, aspectul legat de elevii cu HIV integrați în mare secret (mai ales că lista avizelor și atestatelor continuă să aibă poziția 7 care e rezervată atestatului HIV, atestat care ar trebui să existe nu numai la profesorii care participă la mișcarea personalului didactic, ci și la titularii școlilor care școlarizează astfel de elevi, iar atestatul să se obțină GRATIS de către titularii acelei sau acelor școli) și, desigur, acordul directorului la liceele / colegiile pedagogice, acord care ar trebui să se dea pe criterii unitare la nivelul întregii țări.
Mesaj personal
OAB
Trimis: 11 Jan 2019, 08:44 PM

Utilizator activ

Tot referitor la cele scrise de doamna Grecu (la fel și în postarea prececentă pe care nu am cum să o editez). Profesorul de religie, dar mai ales instituțiile de învățământ confesional trebuie să fie exemple de moralitate. Ori moralitatea înseamnă respectul față de actele normative. În ceea ce privește îndoctrinarea, riscul acesteia există.

Un alt aspect. Din punctul meu de vedere, doar acolo unde există subordonare dublă ar trebui să existe avize, iar atestatele în situațiile în care se consideră că modulul pedagogic nu e suficient. Concret:

1. Subordonarea dublă ISJ-Culte determină cele două avizele de culte: pentru profesorii de religie (care ar trebui să fie la punctul 1 și este acolo) și pentru instituțiile de învățământ preuniversitar confesional (care ar trebui să fie la punctul 4, dar este la punctul 1)

2. Subordonarea dublă ISJ-fundații privind alternativa educațională: sunt avizele de la punctul 2

3. Subordonarea dublă ISJ-MApN / MAI / MJ. Sunt avizele de la punctul 3, iar în cazul subordonării duble ISJ-MJ, este necesar și atestatul de educație specială. Unele instituții de învățământ din cadrul penitenciarelor, nu cer actele de la punctele 3 și 6, ci avizul IGP de la punctul 5...

4. Subordonarea dublă ISJ-MT. Sunt avizele de la punctul 5. Avizul IGP / ARR. Adresabilitatea acestor avize sunt instructorii auto care vor să predea în instituțiile de învățământ preuniversitar unde există și ore de conducere a autovehiculelor, în general categoria B, dar și C și chiar Tr.

5. Subordonarea dublă ISJ-CJ. Sunt școlile speciale unde e necesar atestatul de educație specială, prezent la punctul 6. Din păcate, cunosc cel puțin un caz de liceu tehnologic special care nu cere atestat de educație specială, ca să aibă profesori. Nu se ține cont că respectivii profesori s-ar putea să nu fie suficient de bine pregățiti să lucreze cu elevii cu CES.

6. Subordonarea dublă ISJ-diverși patroni. Sunt instituțiile de învățământ particular, acolo fiind necesar avizul de la punctul 8 (pe lista posturilor), respectiv la punctul 9 (pe lista candidaților); interesantă această rocadă a avizelor de la punctele 8 (particular) și 9 (pedagogic)

În rest, nu cred că ar fi necesare avizele acestea deoarece aceste avize, indiferent unde se cer, sunt un mijloc de a alege profesorii care convin și de a-i îndepărta pe cei care nu convin. Și nu de puține ori, profesorii care ar vrea să predea la licee teologice (seminarii) / licee pedagogice / licee (școli) particulare ajung la...licee sau colegii mult mai bune decât acelea unde ar fi vrut deoarece nu primesc avizul din considerente mai mult sau mai puțin subiective. Cunosc și un astfel de caz. Noroc că e o colegă bună.

Acest mesaj a fost modificat de către OAB la data 11 Jan 2019, 08:47 PM
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 20 Jan 2019, 11:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (OAB @ 11 Jan 2019, 09:44 PM)
În rest, nu cred că ar fi necesare avizele acestea deoarece aceste avize, indiferent unde se cer, sunt un mijloc de a alege profesorii care convin și de a-i îndepărta pe cei care nu convin. Și nu de puține ori, profesorii care ar vrea să predea la licee teologice (seminarii) / licee pedagogice / licee (școli) particulare ajung la...licee sau colegii mult mai bune decât acelea unde ar fi vrut deoarece nu primesc avizul din considerente mai mult sau mai puțin subiective. Cunosc și un astfel de caz. Noroc că e o colegă bună.

Haosul este la el acasă și sub cupola școlii...
Am aflat ieri că trebuie să depun cerere pentru reactualizarea titulaturii conform centralizatorului pentru titularizare. Este bine că am aflat, chiar dacă asta s-a întâmplat pe ultima sută de metri.
Haideți să vă mai povestesc câte ceva din peripețiile vieții de profesor care nu abdică de la rigoarea științifică.
Am reușit iar să generez revolte. Motivul? Nu am dat note de trecere elevilor de clasa a X-a care nu au avut caietul cu toate lecțiile. Pentru că este o singură oră pe săptămână, m-am gândit să le dau un referat scurt. Pentru citirea lui - nota 5; pentru susținere - nota 7 și pentru 8, 9 sau 10 întrebări din materie. Majoritar au rămas la nota 5, mulțumindu-mi, spre marea mea uluire. Unii au luat nota 4, pentru că nu au avut caiet. Alții, care au avut caiet, dar au scris ceva ce nu avea a face cu conținuturile științifice au primit nota 2 sau 3.
Dezastru și amenințări...
Mi-au spus că mă plătesc ca să treacă. Mi-au spus că-mi pot pune bani în geantă fără ca eu să știu. Am suportat cu stoicism toate aceste comportamente, dar nu pot să nu mă întreb de ce nu vrem să readucem școala pe făgașul normalității... De ce să ținem niște elevi la școală, dacă nu vor să învețe? Școlile de meserii, cu practică la firmele de profil, sunt soluția imperios necesară de implementat.
Elevii de clasa a IX-a sunt și ei intrigați pentru că i-am pus să învețe cele 8 grupe principale din sistemul periodic. Din cele șase clase de a noua, un singur elev a răspuns provocării lansate, restul elevilor doar lamentându-se, spunând că lor nu le trebuie chimia, ceea ce este un fals.
Atenția și concentrarea elevilor sunt neantrenate. De Ziua Culturii Române, 15 ianuarie, i-am pus să scrie prima strofă din ”Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie!” și să caute în versuri simbolurile elementelor chimice, plus un aritmogrif, toate acestea pentru mărirea notelor din ultima lucrare cu două puncte. Am pulsat, spunând că mai primesc un punct, dacă învață strofa cu pricina. Nici vorbă de așa ceva. Un singur elev, unul singur a învățat-o! Eu am învățat această poezie în gimnaziu... smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Jan 2019, 11:50 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 21 Jan 2019, 09:49 AM

Mentor

cool20.gif Alin Ion (16 ianuarie 2019): Ce a pățit o româncă revenită acasă

după 11 ani de muncă în străinătate. "Rușine, România!". (
sursa)
confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 21 Jan 2019, 09:55 AM

--------------------

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 21 Jan 2019, 11:53 AM

Utilizator avansat

Merită vizionat! Fără rigoare științifică și fără educație, aici ajungem... smile.gif

https://www.facebook.com/UslipIasiNews/vide...TA3NTg2Nzg5NjU/

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 21 Jan 2019, 12:15 PM

Utilizator avansat

Tot vorbim despre drepturile elevilor și nu pot să nu mă întreb: ”Care sunt drepturile profesorilor?”...
Pe vremuri, exista pedeapsa cu ghilotina, cu sau fără proces temeinic. Acum se poartă o pedeapsă tacită, cel ce se ridică împotriva sistemului este pus la zid prin tot felul de tertipuri, fiind prinși în jocurile murdare ale adulților și tinerii pe care școala ar trebui să-i educe, nu să-i stârnească împotriva unui profesor.
Este de domeniul incredibilului cum funcționează patologia de grup.
Discreditarea unei persoane este caz penal, dar sistemului nu-i pasă.
Mie elevii mi-au spus că sunt profesor în Ferentari și am curaj să-i las corigenți. Este o amenințare fățișă. Deși le-am dat șansa să-și mărească notele pentru a promova, ei vor doar să promoveze fără efort intelectual.
Teoretic ar trebui să anunț poliția. Pe jandarmul de la camere nu pot pune bază. Sunt elevi care încearcă să stea cu picioarele pe bancă și până restabilesc eu ordinea trece ceva timp. Sfidarea dascălului trebuie sancționată aspru, dar cine să o facă? Pe camere se văd aceste comportamente și nimeni nu ia măsuri.
Am tot amânat să scriu referate pentru elevii indisciplinați, în speranța că vor înțelege ceea ce înseamnă respectul. Este și foarte greu să ții minte numele tuturor elevilor. Ei ar trebui să aibă ecusoane. Predau la 13 clase... Cert este că cei mai mulți elevi vin la școală ca să aibă de unde pleca. Consiliile profesorilor clasei nu se fac decât la final de semestru, iar în pauza de 5 minute nu poți întâlni diriginții claselor respective. În opinia mea, și profesorii ar trebui să poarte ecusoane.
Școala nu are pârghii pentru corectarea comportamentelor atipice ale elevilor, ba mai cred că uneori chiar le încurajează.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 21 Jan 2019, 12:22 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 27 Jan 2019, 11:22 AM

Mentor

cool20.gif Apelul disperat al unei mame către Ministrul Educației: "Nu ne nenorociți copiii! Trebuie

să existe viață și dincolo de acest sistem de învățământ bolnav și găunos" ... (
sursa).
confused06.gif

--------------------

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (261) « Primul ... 258 259 [260] 261  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved