Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> HG 1095_2007, Modificarea unor articole din HG1488_2004
Kótai Csaba
Trimis: 20 Sep 2007, 06:03 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Atasat.

O zi buna,
Prof. Kótai

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2673 )
Fișier atașat  HG1095_2007.doc

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
1q1q1q
Trimis: 20 Sep 2007, 06:49 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Forma actualizata a actului o puteti pune va rog?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Kótai Csaba
Trimis: 20 Sep 2007, 06:57 PM

Mentor

Din nefericire nu dispun de forma actualizata. Atasez forma originala.

O zi buna,
Prof. Kótai

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1307 )
Fișier atașat  HG1488_2004.doc

--------------------
Kótai Csaba
Trimis: 20 Sep 2007, 06:59 PM

Mentor

Alte acte normative de interes aici:
http://www.edu.ro/index.php/articles/c341/

--------------------
1q1q1q
  Trimis: 20 Sep 2007, 07:02 PM

Utilizator avansat

Atesez eu varianta modificata.
Cred ca nu am gresit nik la ea.
Am citit si cut/paste ce trebuia

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1698 )
Fișier atașat  h.pdf

--------------------
Kótai Csaba
Trimis: 20 Sep 2007, 07:05 PM

Mentor

Multumim pentru suport! smile.gif

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 19 Sep 2011, 02:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 20 Sep 2007, 07:03 PM)
Atasat.

O zi buna,
Prof. Kótai

Mă grăbesc și în graba aceasta nu găsesc criteriile și metodologia de acordare a ajutorului social "Bani de liceu", pentru anul școlar 2011-2012...

La unul din liceele din țară, http://www.cevmg.ro/, am găsit ceva în acest sens și la dosar apare ca cerință și copia după pașaport.
ACTE NECESARE LA DOSARUL "BANI DE LICEU"
Doresc să mă edific, dar pe site-ul aferent programului național nu mă descurc, nu găsesc nici metodologia, nici criteriile, de aceea SOS! wink.gif

Site-ul programului național "Bani de liceu"

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 19 Sep 2011, 02:56 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...

user posted imagexuser posted image
Mesaj personalYahooMSN
EditSzatmari
Trimis: 19 Sep 2011, 08:40 PM

Utilizator avansat

E cam complexa aceasta lista.... nu retin sa se ceara pt bani de liceu utilajele agricole, conturile in banci sau frati plecati in strainatate.... dar pasaportul si intretinerea????

Adeverinta nu dirigintele ci secretariatul o elibereaza (pe baza datelor din catalog). Nota la purtare nu intra ca si criteriu eliminator, ci doar pentru a pierde aceasta bursa, NU?

"Dosarul se depune in prezenta ambilor parinti???? " Nu stiu pe baza caror documente s-a intocmit acel document......

Nu ar fi rau daca s-ar reface lista cu veniturile care intra la socoteala de catre cineva competent!

Acest mesaj a fost modificat de către EditSzatmari la data 19 Sep 2011, 08:50 PM

--------------------
prof. Szatmari Edit
CT Ioan Ciordas, Beius
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 21 Sep 2011, 11:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (EditSzatmari @ 19 Sep 2011, 09:40 PM)
E cam complexa aceasta lista.... nu retin sa se ceara pt bani de liceu utilajele agricole, conturile in banci sau frati plecati in strainatate.... dar pasaportul si intretinerea????

Adeverinta nu dirigintele ci secretariatul o elibereaza (pe baza datelor din catalog). Nota la purtare nu intra ca si criteriu eliminator, ci doar pentru a pierde aceasta bursa, NU?

"Dosarul se depune in prezenta ambilor parinti???? " Nu stiu pe baza caror documente s-a intocmit acel document......

Nu ar fi rau daca s-ar reface lista cu veniturile care intra la socoteala de catre cineva competent!

Așa am considerat și noi... Dar cerințele colegilor cred că sunt rezultatul experienței anilor anteriori când au întâlnit tot felul de cazuri și știm că mulți dintre beneficiarii acestui ajutor nu merită să-l primească, având părinți plecați din țară care vin doar în această perioadă...

Ce nu înțeleg este de ce comisia de la nivel național nu are o listă detaliată a cerințelor pentru întocmirea dosarului pentru a nu rămâne loc de interpretări la nivelul fiecărei comisii din școli...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 21 Sep 2011, 11:03 AM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...

user posted imagexuser posted image
Mesaj personalYahooMSN
kristinutza1991
Trimis: 21 Sep 2011, 07:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.ionescu @ 21 Sep 2011, 12:00 PM)
QUOTE (EditSzatmari @ 19 Sep 2011, 09:40 PM)

Așa am considerat și noi... Dar cerințele colegilor cred că sunt rezultatul experienței anilor anteriori când au întâlnit tot felul de cazuri și știm că mulți dintre beneficiarii acestui ajutor nu merită să-l primească, având părinți plecați din țară care vin doar în această perioadă...

Ce nu înțeleg este de ce comisia de la nivel național nu are o listă detaliată a cerințelor pentru întocmirea dosarului pentru a nu rămâne loc de interpretări la nivelul fiecărei comisii din școli...

dupa atatia ani in care s-a derulat acest program, nicodata cei de la minister nu au avut timp sa ia seama la inrebarile pertinente venite din teritoriu mad.gif mad.gif mad.gif
de exemplu:elevi, cu ambii parinti someri, cu cupoane de somaj actuale, venit agricol putintel, dar cu casa construita cu ani in urma (cand parintii lucrau in strainatate), cu o masina si cu putin teren agricol, primeste (anul trecut) ancheta sociala, in care cei de la primarie scriau negru pe alb ca situatia familiei e suficient de buna si ca nu se propune acordarea banilor de liceu ohmy.gif
ce rol joaca deci ancheta sociala?comisia trebuie sa se supuna cererilor formulate de ancheta sau nu? ce parere aveti?
apoi despre venitul permanent, pe cele 3 luni......cu exceptia alocatiilor... dar somajul?
Mesaj personal
viva16
Trimis: 22 Sep 2011, 07:29 AM

Utilizator avansat

Dupa atatia ani cei de la minister nu vor sa inteleaga ca noi scoala avem rolul de a invata elevii si nu acela de a face "asistenta sociala".
In fiecare an primim dosare si noi o mana de oameni trebuie sa decidem daca merita sau nu aceasta bursa elevul.
Daca tot se doreste protectie sociala guvernantii nostrii sa gaseasca alta metoda.
Banii acestia ar trebui sa ii primeasca elevii cu rezultate deosebite la invatatura (avem elevi olimpici care au bursa de performanta de 70 lei /luna si asta daca primaria are fonduri suficiente)
Pe cei de la bani de liceu ii monitorizam si tragem de ei sa vina la scoala sa nu piarda bursa( am elevi care isi tin evidenta abs. nemotivate la sange si fix cand sunt pe punctul de a indeplini cele 20 de abs.nemotivate vin la scoala)
Asa ca in continuare ne vom zbate sa le fie bine altora.
mad.gif blink.gif unsure.gif confused24.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Sep 2011, 11:35 AM

Utilizator avansat

E foarte clara metodologia. Nu trebuie nicio declaratei la notar, copie pasapaort, ambii parinti sau altele ce le-o trecut prin cap unora mai meticulosi. Sa citasca si sa respecte legea. Altfel e abuz in serviciu.
Au doar obligatia de a verifica, prelua actele si intocmi o lista.
Nu trebuie sa ceara nimic in plus fata de ce scrie in lege.

Sunt zeci de secretare care se cred mai presus de lege dar nu au habar s-o interpreteze.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 22 Sep 2011, 11:35 AM

--------------------
andreym14
Trimis: 22 Nov 2012, 04:22 PM

Utilizator
**

Stiti cumva cand se baga banii de liceu?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved