Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lamuriri_MECT, 09.10.2007
Rares Mertic
  Trimis: 9 Oct 2007, 03:45 PM


Technical Support Engineer
****

Grup: SIVECO Romania
Mesaje: 1.296
Înscris: 11 Oct 05


Stimati utilizatori,

Regasiti mai jos raspuns la cateva din nelamuririle care au fost adresate in acest forum de discutii.

I. Parintii care au lucrat numai in perioada 1.09.2006-30.09.2007 cu norma intreaga. Luam in calcul veniturile pe lunile iunie, iulie, si august 2007 la stabilirea venitului pe membru de familie?

La calculul veniturilor se va ține cont de lunile la care se face referire în cererea de acordare a sprijinului financiar.

II. Daca un elev este repetent (dar nu din cauza mediei la purtare ci corigent la mai multe obiecte) poate depune dosar? Dar un elev care in clasa a 9-a a frecventat doar primul semestru, a abandonat scoala, iar in vara s-a reinscris in alta clasa de a 9-a?

În conformitate cu prevederile art. 1 din H.G. 1488/2004 “se aprobă criteriile și cuantumul sprijinului în cadrul Programului național de protecție socială "Bani de liceu" pentru elevii care urmează, la cursuri de zi, liceul sau învățământul profesional - școala de arte și meserii și anul de completare, program care constă în acordarea unui sprijin financiar lunar din sume alocate de la bugetul de stat”.

Legea nu face nici o diferențiere și prin urmare orice elev are dreptul să depună dosar.

III. Un elev care se afla in plasamentul unei institutii particulare si la sfatul doamnei diriginte a venit sa depuna dosar pentru "bani da liceu" sau "bursa sociala" dar s-a prezentat cu o simpla cerere si o copie dupa hotararea de incredintare a comisiei jud. pt. protectia copilului .
Hotararea suna in felul urmator:
"Pt. copilul.... se stabileste masura de protectie speciala: plasament la Asociatia.... pe perioada nedeterminata"...
Poate el beneficia de "bani de liceu" sau "bursa sociala" ?


În conformitate cu prevederile art.2(1) din H.G. 1488/2004 beneficiari ai Programului național de protecție socială "Bani de liceu" sunt elevii care se află în întreținerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii este de maximum 150 lei, precum și elevii care beneficiază de o măsură de protecție ori aflați sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiției de venit.

În conformitate cu prevederile art. 62 (2) din Legea nr. 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului drepturile și obligațiile părintești în situația copilului pentru care nu a putut fi instituită tutela și pentru care instanța a dispus măsura plasamentului sunt exercitate și, respectiv, îndeplinite de către președintele consiliului județean, respectiv de către primarul sectorului municipiului București.
În conformitate cu prevederile art. 62 (4) din Legea nr. 272/2004 modalitatea de exercitare a drepturilor și de îndeplinire a obligațiilor părintești cu privire la persoană și la bunurile copilului se stabilește de către instanța judecătorească.

Menționăm faptul că potrivit art. 63 comisia pentru protecția copilului sau, după caz, instanța care a dispus plasamentul copilului va stabili, dacă este cazul, și cuantumul contribuției lunare a părinților la întreținerea acestuia, în condițiile stabilite de Codul familiei.

Prin urmare, având în vedere datele comunicate elevul are dretul la ajutorul financiar prevăzut în HG 1488/2004. Cu privire la veniturile care vor fi luate în calcul la stabilirea venitului prevăzut în art. 2 din HG. 1488/2007 va fi consultată Direcția Buget Finanțe Patrimoniu și Investiții din cadrul MECT.

IV. venitul agricol si ajutorul social sunt considerate venituri cu caracter permanent (cf. HG 1488/2004)

V. Sunt membru in comisia de la Grupul Scolar Cajvana, judetul Suceava si am o nelamurire cu privire la venitul care se i-a in calcul.
Mai exact de la primarie toate adeverintele cu venituri sunt zero, avand in vedere ca marea majoritate a solicitantilor au parinti agricultori si nu au alte surse de venituri. De la primarie ni s-a spus ca odata cu modificarea Codului Fical cei care nu sunt inregistrati ca fiind producători venitul agricol este zero. Am cerut atunci ancheta sociala dar ni s-a comunicat ca din ancheta sociala nu poate sa reiasa un venit deci am ajuns din nou la aceeiasi problema venitul zero. Intrebarea mea ar fi următoarea:
- Cum putem calcula venitul si din ce acte?
Le-am atras atentia parintilor cu privire a declaratia in fals asupra veniturilor dar ei ne-au comunicat ca nu au venituri.
Am ridicat aceasta problema deoarece nu stiu cum trebuie sa procedam. Astept raspuns urgent.


În conformitate cu prevederile art.75 din L. 571/2003 veniturile din activități agricole sunt venituri din următoarele activități:
a) cultivarea și valorificarea florilor, legumelor și zarzavaturilor, în sere și solarii special destinate acestor scopuri și/sau în sistem irigat;
b ) cultivarea și valorificarea arbuștilor, plantelor decorative și ciupercilor;
c) exploatarea pepinierelor viticole și pomicole și altele asemenea;
d) valorificarea produselor agricole obținute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unități specializate pentru colectare, unități de procesare industrială sau către alte unități, pentru utilizare ca atare, începând cu data de 1 ianuarie 2008.

Cu privire la ajutorul social nu putem să ne pronunțăm deoarece nu cunoaștem la care ajutor social se referă întrebarea.

VI. Anul trecut s-a cerut si copie de pe pasapoartele parintilor, daca aveau. Deasemenea, cei care nu aveau pasapoarte, trebuiau sa prezinte adeverinta de la Ministerul. Administratiei si Internelor, care atesta ca nu detin pasapoarte.
Sa inteleg ca anul acesta nu mai este necesar?


Actele solicitate sunt prevăzute în OMEdC nr. 4839 /2004 privind criteriile specifice și metodologia de acordare a sprijinului financiar în cadrul Programului național de protecție socială "Bani de liceu" cu modificările și completările ulterioare.

VII. Conform articolului 1. al hotărârii de Guvern nr.1095 pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 1488/ 2004 privind aprobarea criteriilor și a cuantumului sprijinului financiar ce se acordă elevilor în cadrul Programului național de protecție socială "Bani de liceu" - publicată în Monitorul Oficial nr. 640/19 septembrie 2007 si conform calendarului reiese ca cele 3 luni care se vor lua in calcul sunt: IUNIE, IULIE si AUGUST; deci este o greseala de tipar in modelul de cerere (anexa 1).
Va rugam sa ne precizati daca va aparea un nou model de cerere corectat


Cu privire la situația privitoare la lunile care se vor lua în calcul pentru stabilirea venitului prevăzut în art. 2(1) din HG. 1488/2004 va fi informată în cel mai scurt timp posibil comisia constituită la nivelul MECT.

VIII. In cazul in care familia are venit zero, declaratia de venit poate fi o simpla declarartie pe proprie raspundere a unuia dintre parinti, poate fi facuta la primarie (stampilata si semnata de ... secretar?) sau obigatoriu la notar(birou notarial)?

Adeverință de la primărie.

IX. Parintii care sunt despartiti si care au hotarari judecatoresti de ani de zile in care au o pensie alimentara stabilita atunci ( poate si de 10 ani) cum procedam? Mai mult - ei spun ca nu au primiot nici suma inscrisa si stabilita in hotararea judecatoreasca. Au nevoie de declaratie pe proprie raspundere data la notariat ca nu primesc pensia alimentara pentru copii? Sau o simpla declaratie facuta de mana?

În conformitate cu precizările anterioare pensia alimentară este un venit permanent.

X. Ce facem cu elevii care vin cu dosar pt. bursa sociala sau bani de liceu si care declara ca unul din parinti este la munca in strainate ?
Ce venit trece acesta in cerere si mai ales are dreptul la asa ceva avand in vedere ca noi scoala raspundem cu capul pt. acesti bani acordati elevilor?
Comisiile pot respinge un astfel de dosar ?
Incerc sa fiu si mai clara.
Sotia declara ca sotul este plecat in strainatate dar nu cu contract iar bani trimite
sporadic. Nu poate dovedi cu acte , pur si simplu a scris o declaratie pe proprie raspundere. Avem in schimb o declaratie data in fata notarului doar de sotie ca nu lucreaza si nu realizeaza alte venituri.
Dosarul este incomplet deoarece nu exista si copia buletinului tatalui la dosar deci nu putem stabili si numarul membrilor din familie .
Iar la venituri a trecut "zero".
Metodologia nu prevede nimic in acest sens.
Deci inca odata se poate accepta acest dosar?


Din moment ce a fost depusă o cerere semnată de un reprezentant legal în care se afirmă că venitul este „zero”, fiind atașată și o adeverință de la primăria competentă în acest sens, considerăm că nu contează numărul membrilor familiei atât timp cât venitul rămâne „zero”.

Menționăm faptul că în conformitate cu prevederile art. 6 (3) din H.G. 1488/2004 cu modificările și completările ulterioare în cazul în care există sesizări scrise că solicitantul a făcut declarații false, comisia ia următoarele măsuri:
a) anunță inspectoratul de poliție;
b ) oprește acordarea ajutorului financiar și întreprinde demersurile legale pentru recuperarea ajutorului financiar acordat ilegal.

XI. Tichetele de masa se iau in calcul la stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie daca societatea la care lucreaza parintele a emis adeverinta de salariul in care se specifica si faptul ca dispune de tichete de masa in valoare de..............?

În conformitate cu prevederile art. 5(2) din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, anjajatorul distribuie salariaților tichetele de masă, lunar.
Prin urmare, tichetele de masă constituie un venit permanent.

XII. Elevul solicitant al banilor de liceu este crescut de bunica care nu este declarata legal ca fiind tutore, doar are o declaratie de la notar ca se ocupa de copil, se ia in calcul venitul bunicii? de mama elevului nu se stie nimic si de tata la fel.

În cazul în care ambii părinți sunt morți, copilul va fi pus sub tutelă, în conformitate cu prevederile art. 113 din Codul Familiei.
În conformitate cu prevederile art. 115 din Codul Familiei orice persoană care află de existența unui minor lipsit de îngrijire părintească, este obligat să înștiințeze autoritatea tutelară, în termen de cel mult 5 zile.
Potrivit prevederilor art. 119 din Codul Familiei autoritatea tutelară va comunica în scris tutorelui numirea sa. Drepturile și îndatoririle tutorelui încep de la data comunicării. Între timp autoritatea tutelară poate lua măsurile provizorii cerute de interesele copilului.

XIII. Daca unul din parintii elevului care solicita banii de liceu a fost in concediu fara plata in lunile iunie, iulie si august, dar din septembrie lucreaza ce venit se ia in calcul pentru a putea sa se inscrie la programul "Bani de liceu"?

Cu privire la veniturile care vor fi luate în calcul la stabilirea venitului prevăzut în art. 2 din HG. 1488/2007 va fi consultată Direcția Buget Finanțe Patrimoniu și Investiții din cadrul MECT.

Numai bine,

Acest mesaj a fost modificat de către Rares Mertic la data 9 Oct 2007, 05:02 PM


--------------------
Rares Mertic
SIVECO România
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved