Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Tabla magnetica la ora de geometrie, Folosirea compasului
Oanna26
Trimis: 1 Mar 2010, 10:42 AM

Începător
*

Grup: Members

Bună tuturor!
Mă numesc Oana Carp și sunt diriginta unei clase a VI-a. De curând am achiziționat o tablă magnetică pentru clasă dar avem probleme cu ea la orele de geometrie deoarece profesorul nu poate folosi vechiul său compas de lemn (cu un cui în vârf) pe acestă tabla. Există oare compase speciale pentru astfel de table? Au o denumire specifică? De unde se pot cumpăra? Dacă cineva mă poate ajuta cu un răspuns i-aș fi tare recunoscătoare... Vă mulțumesc!
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 1 Mar 2010, 08:33 PM

Utilizator avansat

eu sunt a 9-a si in a 8-a am scris si noi pe tabla magnetica. si daca imi aduc bine aminte, dna profesoara avea un compas.. de plastic cu o ventuza care o punea pe tabla. trebuie sa fie si prin librarii. nu stiu daca tot cu ventuze, dar trebuie sa existe si pt tabla magnetica astfel de obiecte.

la librarii mai mult ca sigur.

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Irry
Trimis: 1 Mar 2010, 09:43 PM

Utilizator activ

Gasiti de unde ati luat tabla magnetica.

Ca fapt divers, cea traditionala nu mai ajuta copii sa invete ?
Mesaj personal
Oanna26
Trimis: 4 Mar 2010, 12:25 PM

Începător
*

Ba da, Irry, ajuta si tablele mai vechi dry.gif Dar copii mei au primit o tabla de pe la 1980... de lemn, cu vopseaua corojita, veche. Se plangeau incontinuu ca nu pot citi ce se scrie pe ea. In plus, creta mai degraba se macina decat sa scrie...
Mesaj personal
Irry
Trimis: 4 Mar 2010, 10:13 PM

Utilizator activ

animal18.gif Inteleg acum. SI scuze . . nu stiam detaliile. Am avut o problema cand au adus la mine in scoala ... nu le-am suportat din prima clipa pe cele magnetice animal27.gif
Mesaj personal
Ram Didactic
Trimis: 14 Nov 2017, 02:04 PM

Utilizator
**

Subiectul postat este vechi dar problema este încă de actualitate.
Compas magnetic pentru tabla găsiți aici.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved