Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Scientia nova, Teoria dipolilor vortex
Daniel M.
Trimis: 18 Jan 2014, 06:19 PM

Începător
*

Grup: Members

Stimate domnule profesor Vasile Tudor, ma uit cu mirare la postarile dv. de pe Scientia nova. Trebuie sa recunosc ca este de laudat faptul ca aveti timp pentru a cauta si partaja cu noi aceasta combinatie de filosofie si stiinta. Sper sa ajunga la cat mai multa lume. Felicitari si mult spor in activitatile dv. smile.gif

--------------------
Crezi ca profesorul tau e sever? Stai sa vezi cand o sa ai un sef!

Fiti amabili cu tocilarii. Exista sansa ca in viitor sa lucrati pentru vreunul dintre ei.

Citate Bill Gates | Citate viata
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Vasile Tudor
Trimis: 19 Jan 2014, 09:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Daniel M. @ 18 Jan 2014, 08:19 PM)
Stimate domnule profesor Vasile Tudor, ma uit cu mirare la postarile dv. de pe Scientia nova. Trebuie sa recunosc ca este de laudat faptul ca aveti timp pentru a cauta si partaja cu noi aceasta combinatie de filosofie si stiinta. Sper sa ajunga la cat mai multa lume. Felicitari si mult spor in activitatile dv.  smile.gif

Vă mulțumesc pentru aprecieri! În limita posibilităților, voi încerca să nu vă dezamăgesc...

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 19 Jan 2014, 09:32 AM

--------------------
Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 9 Feb 2014, 09:18 AM

Utilizator avansat

Vă propun să reflectați la câteva contradicții existente în concepția științifică actuală despre structurile și interacțiunile fundamentale ale materiei:
1) Se știe că fotonul este o particulă elementară având timpul mediu de viață infinit, în consecință, trebuie să explicăm ce se întâmplă cu acesta în efectul fotoelectric extern, tranzițiile cuantice ale atomilor și moleculelor între nivelele energetice ( absorbția și emisia radiației), reacții fotonucleare, dezintegrări radioactive, procese de anihilare etc. De exemplu, în efectul fotoelectric extern un foton incident este absorbit de un electron din interiorul unui metal, căruia îi cedează întreaga lui energie, o parte fiind necesară pentru a compensa lucrul mecanic de extracție, iar restul se regăsește ca energie cinetică a fotoelectronului emis - relația lui Einstein. Este firesc să ne întrebăm: ce se întâmplă cu fotonul ?!
2) Se consideră că forțele nucleare sunt forțe de saturație - mult mai intense decât forțele electrice și gravitaționale - care se exercită prin atracție între nucleoni, indiferent de sarcina electrică a acestora. Atunci, de ce nu există nuclee, cu număr de masă mai mare decât unu, formate doar din protoni?!
3) Ce se întâmplă cu materia absorbită de o gaură neagră (“black hole”) ?
4) De ce materia și antimateria au ponderi diferite în cadrul existenței?
5) Cum justificăm enigma că proprietățile antiparticulelor sunt “reflexia în oglindă” a proprietăților particulelor corespunzătoare?
6) Cum putem explica la nivel intuitiv dualismul corpuscul-undă și formalismul mecanicii cuantice?
Constarea că masele inerțială și gravifică ale unei microparticule coincid face trimitere la existența unor particule universale primordiale responsabile pentru structurile și interacțiunile fundamentale ale materiei, mai precis, gravitonii pentru interacțiunile gravitaționale și fotonii pentru cele electromagnetice.
Este sugestiv faptul că, intensitatea câmpului gravitațional și intensitatea câmpului electric produse de o particulă electrică sunt invers proporționale cu pătratul distanței față de sursa de câmp, iar fluxul acestora printr-o suprafață închisă sunt proporționale cu masa, respectiv sarcina electrică din interior.
Aceste considerente au reprezentat punctul de plecare pentru elaborarea teoriei dipolilor vortex.
Ipotezele de bază sunt:
*Existența este duală și se manifestă prin materia din Universul nostru și antimateria din Universul complementar. Evident, Universul nostru este real, pentru că îl percepem prin organele de simț, spre deosebire de Universul complementar, care există ca posibilitate, fiind de tip virtual;
*Structurile elementare și interacțiunile fundamentale pot fi explicate prin dipoli vortex, prin care se face schimb de particule universale primordiale între Universul nostru și Universul complementar;
* Dipolii vortex convergenți se atrag iar cei divergenți se resping.
În esență, un dipol vortex este un model fizic asociat unității dialectice particulă-antiparticulă, având două stări posibile, și anume:
-starea normală, în care particula se află în Universul nostru, iar antiparticula corespunzătoare se manifestă în Universul complementar;
-starea inversată, în care polii vortex-ului au locația schimbată față de cazul normal.
Spre deosebire de starea normală, care este mai mult sau mai puțin stabilă, cea inversată este instabilă, având o probabilitate foarte mică de realizare. În cursul reacțiilor nucleare la energii mari pot să apară pentru scurt timp și antiparticule în stări metastabile, ca de exemplu, pozitroniul. De fapt, procesele de anihilare sau de generare de particule exprimă descompunerea, respectiv refacerea configurațiilor dipolilor vortex din particulele universale primordiale.
De remarcat că, particulele primordiale(fotoni, gravitoni) reprezintă o categorie aparte de particule elementare în cadrul modelului standard, având în vedere că nu au masă de repaus, se mișcă cu viteza luminii în vid iar proprietățile acestora coincid cu proprietățile antiparticulelor corespunzătoare. În consecință, ele pot exista în ambele Universuri, deoarece dipolii vortex asociați în stare normală și în stare inversată coincid.
După părea mea, știința actuală a deplasat accentul pe diverse interpretări abstracte în încercarea de a da o explicație unitară și coerentă enigmelor existenței. Cred că se impune un model gnoseologic transdisciplinar bazat pe ipoteze novatoare, cu conotații științifice, filosofice și religioase.
Desigur, nu pretind că teoria dipolilor vortex este perfectă, dar reprezintă un nou mod de raportare la existență. Nu vă ascund faptul că, dorința lui Einstein de abordare unitară a câmpurilor gravitațional și electromagnetic este posibilă în teoria dipolilor vortex și reprezintă un argument important de a persevera în susținerea acestei concepții, indiferent de criticile la care mă expun atunci când îmi asum responsabilitatea de postare pe Internet.
Subscriu la afirmația lui Lucian Blaga: “Numai creația răscumpără toate suferințele”.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 9 Feb 2014, 09:21 AM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 19 Feb 2014, 05:27 PM

Utilizator avansat

Vă spun cu sinceritate că astăzi, 19.02.2014, sunt fericit, pentru că am descifrat enigma gravitonului cu ajutorul teoriei dipolilor vortex. Sunt speranțe ca visul lui Einstein de unificare a câmpurilor electromagnetic și gravitațional să devină realitate. Voi prezenta informații suplimentare după aprofundarea studiului.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 21 Feb 2014, 08:47 AM

Utilizator avansat

Omul trebuie să-și depășească permanent limitele sub semnul creativității, pentru a nu rămâne "captiv în eternitate".

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 28 Feb 2014, 08:31 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Daniel M. @ 18 Jan 2014, 08:19 PM)
Stimate domnule profesor Vasile Tudor, ma uit cu mirare la postarile dv. de pe Scientia nova. Trebuie sa recunosc ca este de laudat faptul ca aveti timp pentru a cauta si partaja cu noi aceasta combinatie de filosofie si stiinta. Sper sa ajunga la cat mai multa lume. Felicitari si mult spor in activitatile dv. smile.gif

Este fascinant că teoria dipolilor vortex permite descifrarea enigmei gravitonului.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 2 Mar 2014, 03:47 PM

Utilizator avansat

Teoria dipolilor vortex nu contrazice modelul standard pentru descrierea particulelor elementare, ci îl aprofundează. Celor 6 quarcuri(up, down, charm, strange, top și bottom) le corespund dipoli vortex de bază, ale căror combinații, rezultate prin interacțiuni fundamentale, formează dipolii vortex complecși corespunzători diverselor tipuri de particule elementare.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 7 Mar 2014, 04:18 PM

Utilizator avansat

Stimați participanți pe forum,
În fișierul atașat, vă prezint o sinteză a teoriei dipolilor vortex.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 8 Mar 2014, 11:11 AM

Utilizator avansat

Teoria dipolilor vortex a fost prezentată la Simpozionul Internațional "Universul Științelor", Iași, 2013.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 6 Apr 2014, 07:59 AM

Utilizator avansat

De la inimă de român la inimă de român

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 23 Apr 2014, 06:52 AM

Utilizator avansat

La mulți ani, de Sfântul Gheorghe...

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 24 Apr 2014, 11:17 AM

Utilizator avansat

Lanțuri cu lacăte din inima mea

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 27 Apr 2014, 03:24 PM

Utilizator avansat

Lacăt la gură

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 30 Apr 2014, 06:04 AM

Utilizator avansat

Fereastră în sufletul românesc

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 23 May 2014, 12:36 PM

Utilizator avansat

Eternul feminin

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 27 May 2014, 05:38 PM

Utilizator avansat

În tulburătoarea istorie milenară, sufletul românesc s-a modelat în spațiul ondulat de la Dunăre, Carpați și Marea Neagră.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 28 May 2014, 04:39 PM

Utilizator avansat

Educația sub semnul creativității reprezintă "cheia" cu care tinerii valoroși deschid larg orizontul pentru România de mâine.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 5 Jun 2014, 06:38 AM

Utilizator avansat

Subscriu la afirmația lui Eleanor Roosevelt: "Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii."

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 7 Jun 2014, 08:06 AM

Utilizator avansat

Biotop

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 12 Jun 2014, 07:51 AM

Utilizator avansat

Tinerii de ispravă au carte la cap și flori la inimă.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 15 Jun 2014, 10:42 AM

Utilizator avansat

Geometria culorilor

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 21 Jun 2014, 05:26 PM

Utilizator avansat

Nu-mi acoperiți Soarele!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 24 Jun 2014, 07:03 AM

Utilizator avansat

O zi bună!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 1 Aug 2014, 04:38 PM

Utilizator avansat

Vă prezint o variantă aprofundată a teoriei dipolilor vortex.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 1 Aug 2014, 04:40 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 213 )
Fișier atașat  Teoria_dipolilor_vortex.docx

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 3 Aug 2014, 07:45 AM

Utilizator avansat

Cum am descoperit gravitonul
Un argument deloc neglijabil în favoarea teoriei dipolilor vortex îl reprezintă posibilitatea descifrării enigmei gravitonului, prin identificarea pe cale teoretică a acestuia. Pentru demonstrarea acestei afirmații, punctul de plecare îl reprezintă legea lui Coulomb și legea atracției universale, care sugerează modul de definire a sarcinii electrice și a intensității câmpului electric, respectiv a masei și a intensității câmpului gravitațional pentru dipolii vortex prin care care se modelează particulele elementare. Mai precis, sarcina electrică și intensitatea câmpului electric ale unei particule elementare sunt proporționale cu intensitatea fluxului de fotoni, respectiv cu densitatea intensității fluxului de fotoni printr-o suprafață închisă în care se află dipolul vortex asociat, iar masa și intensitatea câmpului gravitațional sunt proporționale cu intensitatea fluxului de gravitoni, respectiv cu densitatea intensității fluxului de gravitoni printr-o suprafață închisă în care se află dipolul vortex asociat.
Având în vedere că gravitonii, care intră într-un dipol vortex, prin polul convergent din Universul nostru, ies ca fotoni prin celălalt pol din Universul complementar, rezultă că fotonii și gravitonii - precum și antiparticulele acestora – coincid, deci pot fi identificați prin conceptul unitar de particulă primordială. Într-o exprimare concisă, fotonii sunt particule primordiale care ies dintr-un vortex din Universul nostru, iar gravitonii sunt particule primordiale care intră într-un vortex din Universul nostru. În acest context, răspunsul la întrebarea firească “de ce gravitonii nu au fost descoperiți până în prezent?” este că nu au fost identificați cu fotonii care intră în vortex-urile din Universul nostru.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved