Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (169) « Primul ... 165 166 [167] 168 169  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
ice DUR
Trimis: 27 Jul 2019, 10:37 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Va multumesc!
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 27 Jul 2019, 10:45 AM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 4 Jun 2019, 12:55 PM)
În afară de cele două variante din afara calendarului mobilității (detașare la cerere prin concurs specific și detașare în interesul învățământului), are la dispoziție două variante:
- detașarea la cerere prin concurs specific;
- detașarea în interesul învățământului din perioada 2-9 septembrie, care nu este considerată în afara calendarului mobilității.

In situatia in care ca fost bibliotecar cu o vechime de 10 ani as vrea sa iau ore ca suplinitor in baza notei obtinute la titularizare (nu sunt posturi titularizabile) ce ma sfătuiți sa fac pt a nu pierde postul de bibliotecar in cazul in care la anul nu se transforma postul pe care l iau anul acesta cu o valabilitate de un an intr unul de 4 ani pt a ma titulariza? Pot sa ma detasez ?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 27 Jul 2019, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 27 Jul 2019, 11:45 AM)
QUOTE (costi_52 @ 4 Jun 2019, 12:55 PM)
În afară de cele două variante din afara calendarului mobilității (detașare la cerere prin concurs specific și detașare în interesul învățământului), are la dispoziție două variante:
- detașarea la cerere prin concurs specific;
- detașarea în interesul învățământului din perioada 2-9 septembrie, care nu este considerată în afara calendarului mobilității.

In situatia in care ca fost bibliotecar cu o vechime de 10 ani as vrea sa iau ore ca suplinitor in baza notei obtinute la titularizare (nu sunt posturi titularizabile) ce ma sfătuiți sa fac pt a nu pierde postul de bibliotecar in cazul in care la anul nu se transforma postul pe care l iau anul acesta cu o valabilitate de un an intr unul de 4 ani pt a ma titulariza? Pot sa ma detasez ?

nu inteleg exact ce spuneti....detasare de pe bibliotecar pe prof clar nu exista.
Daca la momentul asta suntei Bibl. si vreti si anul ce vine, aveti 1 norma munca, aveti dreptul la max. 9 pe care veti fi platita plata cu ora.
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 27 Jul 2019, 07:09 PM

Utilizator activ

Da, sunt bibliotecar și as vrea in baza notei obținute anul acesta sa profesez ca profesor. Nu sunt posturi titularizabile și dacă iau un post pt un an, mi-e frica sa nu pierd și postul de bibliotecar pe care sunt titular și încercam sa găsesc cea mai buna varianta. Problema e ca in școala in care sunt bibliotecar nu sunt ore. Mi ar fi fost mai ușor sa fie pentru a nu fi nevoită sa ma deplasez. Cred ca nu rămâne decât sa optez pt. un post pe perioada determinata (doar așa sunt)ca sa pot sa mi dau și deful.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 27 Jul 2019, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 27 Jul 2019, 08:09 PM)
Da, sunt bibliotecar și as vrea in baza notei obținute anul acesta sa profesez ca profesor. Nu sunt posturi titularizabile și dacă iau un post pt un an, mi-e frica sa nu pierd și postul de bibliotecar pe care sunt titular și încercam sa găsesc cea mai buna varianta. Problema e ca in școala in care sunt bibliotecar nu sunt ore. Mi ar fi fost mai ușor sa fie pentru a nu fi nevoită sa ma deplasez. Cred ca nu rămâne decât sa optez pt. un post pe perioada determinata (doar așa sunt)ca sa pot sa mi dau și deful.

pai daca alegeti post complet, trebuie sa renuntati la bibliotecar si poate nu mai reusiti sa va intoarceti. Lasati ceva stabil din mana, pt ceva nesigur.... nu stiu la auxiliar daca se poate 1 an fara plata, sa ti tina postul ca la noi.. ar fi bine daca puteti asa.
Sau luati 2 ani la rand cate jum. de norma si dati deful dupa 2-3 ani... la def cere vechime 1 an sau ore echivalente unui an de predare.
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 28 Jul 2019, 07:08 AM

Utilizator activ

Am citit metodologia pt def și spune ca e necesar un an la catedra, dar nu spune ca s ar putea cumula Jumătățile de norma din doi ani. Deci, e nevoie de o norma întreaga.
Multumesc pentru răspunsuri .
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Jul 2019, 06:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 28 Jul 2019, 08:08 AM)
Am citit metodologia pt def și spune ca e necesar un an la catedra, dar nu spune ca s ar putea cumula Jumătățile de norma din doi ani. Deci, e nevoie de o norma întreaga.
Multumesc pentru răspunsuri .

Nu stiu ce si unde ati citit dar eu zic ca nu-i asa. Asa stiam din “popor” si acum de curiozitate am aruncat un ochi pe Metologie Def.
Cititi art 4 (1) si art 12 (3) cool.gif

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 29 Jul 2019, 06:31 PM
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 30 Jul 2019, 12:40 PM

Utilizator activ

Pana pe data de 22 august cand se repartizeaza posturile cu valabilitate de 1 an, mai este vreo sedinta in care se pot repartiza acestea si altora decat celor care au dat examenul in 2019? Adica daca posturile publicate acum se mai pot imputina sau raman la fel daca sunt publice? Pe site ul isj, pt maine, nu apare limba si literatura romana pt repartitia pe posturi titularizabile, deoarece nu exista . Cei cu medii peste 7 ce fac? Asteptam pana pe 22 august? Multumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 Jul 2019, 02:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 30 Jul 2019, 01:40 PM)
Pana pe data de 22 august cand se repartizeaza posturile cu valabilitate de 1 an, mai este vreo sedinta in care se pot repartiza acestea si altora decat celor care au dat examenul in 2019? Adica daca posturile publicate acum se mai pot imputina sau raman la fel daca sunt publice? Pe site ul isj, pt maine, nu apare limba si literatura romana pt repartitia pe posturi titularizabile, deoarece nu exista . Cei cu medii peste 7 ce fac? Asteptam pana pe 22 august? Multumesc!

Da, Asteptati 22.08
1. Se pot imputina pana atunci daca sunt titulari care au dat concurs si ia post publicat pe 1 an, ca au dreptul pe 1.08 .. mai pot aparea situatii de completari norma/ restrangeri ptbnerealizarea planului de scolarizare...
2. Pot ramane la fel ca nr, dar cateva posturi sa dispare la detasare in interesul invatamantului si sa apare altele eliberate de oamenii aia, in loc
3. Pot fi maine multe daca la 20.08 se numesc insp, directori si publica degrevarile
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 30 Jul 2019, 08:14 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 30 Jul 2019, 03:34 PM)

Da, Asteptati 22.08
1. Se pot imputina pana atunci daca sunt titulari care au dat concurs si ia post publicat pe 1 an, ca au dreptul pe 1.08 .. mai pot aparea situatii de completari norma/ restrangeri ptbnerealizarea planului de scolarizare...
2. Pot ramane la fel ca nr, dar cateva posturi sa dispare la detasare in interesul invatamantului si sa apare altele eliberate de oamenii aia, in loc
3. Pot fi maine multe daca la 20.08 se numesc insp, directori si publica degrevarile

Dacă sunt titulari de ce ar lua un post pt 1 an? Deci au prioritate in fata celor care au dat anul acesta titularizarea?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 Jul 2019, 09:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 30 Jul 2019, 09:14 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 30 Jul 2019, 03:34 PM)

Da, Asteptati 22.08

Dacă sunt titulari de ce ar lua un post pt 1 an? Deci au prioritate in fata celor care au dat anul acesta titularizarea?

iau post publicat pe 1 an vacant, dar devin titulari pe el...e pretransfer prin concurs
da, au prioritate, pe 1.08

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 30 Jul 2019, 09:11 PM
Mesaj personal
Gitana
Trimis: 6 Aug 2019, 03:48 PM

Utilizator
**

Buna ziua!

Ajutati-ma va rog cu o informatie!
Anul acesta NU am participat la examen de titularizare, si pe baza notei (medie peste 7) mele din anul trecut (2018) as vrea sa ocup o catedra.
Cand va fi sedinta publica pt cazul meu (medie peste 7 din 2018)??

Mentionez, ca la ISJ nu au stiut, mi-au spus sa caut in metodologie, dar acolo eu nu am reusit sa gasesc...

Multumesc anticipat.
Mesaj personal
MidoriJo
Trimis: 13 Aug 2019, 06:43 AM

Utilizator avansat

In cazul eliberarii unui post prin detasare cine are prioritate la ocuparea postului: suplinitor cu continuitate sau titular cu dosar de detasare in interesul invatamantului?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Aug 2019, 07:11 AM

Mentor

22.08.2019:
- ședință de repartizare a cadrelor didactice titulare rămase cu reducere de activitate nesoluționată prin completarea normei pe perioadă determinată/nedeterminată sau prin transfer pentru soluționarea restrângerii de activitate ori prin detașare în interesul învățământului pentru restrângere nesoluționată;
- ocuparea posturilor pe baza acordurilor primite de cadrele didactice care beneficiază de prelungirea duratei contractului individual de muncă pe perioadă determinată conform prevederilor art. 61 din Metodologie;
- ședință de repartizare a cadrelor didactice titulare, în ordine, prin:
 detașare la cerere prin continuitate pe baza notelor de la concursul de titularizare;
 detașare la cerere a cadrelor didactice titulare anterior concursului, în ordinea descrescătoare a mediilor obținute la concursul de titularizare 2019;
- reactualizarea listei posturilor;
- repartizarea candidaților care au obținut minimum media 7 la concursul de titularizare 2019 în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare având prioritate candidații care beneficiază și de prelungirea contractului individual de muncă în condițiile art. 61 și 85 din Metodologie în baza mediei de repartizare minimum 7 la concursurile naționale din 2018 și sau 2017, respectiv 2018, 2017, 2015 și sau 2014 pentru învățători. În cadrul acestei ședințe prelungirea pe baza art. 85 se va realiza numai pentru candidații cu media minimum 7 la concursul de titularizare 2019 și care îndeplinesc și condițiile de medie pentru anii precizați anterior;

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 23 Aug 2019, 08:44 AM

Utilizator activ

Buna ziua,

Daca o persoana nu primeste detasare prin concurs specific, azi, pentru ca nu sunt posturi, poate participa la urmatoarele sedinte de repartizare? De obicei la inceputul lui septembrie apar posturi.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 23 Aug 2019, 09:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 23 Aug 2019, 09:44 AM)
Buna ziua,

Daca o persoana nu primeste detasare prin concurs specific, azi, pentru ca nu sunt posturi, poate participa la urmatoarele sedinte de repartizare? De obicei la inceputul lui septembrie apar posturi.

Da. Mergi si pe 26.
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 23 Aug 2019, 09:10 AM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 23 Aug 2019, 10:09 AM)
Buna ziua,

Da. Mergi si pe 26.

azi mai sunt sedinte?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 23 Aug 2019, 09:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 23 Aug 2019, 10:10 AM)
QUOTE (mihai.andrei @ 23 Aug 2019, 10:09 AM)
Buna ziua,

Da. Mergi si pe 26.

azi mai sunt sedinte?

Da. Detasari. Si actualizari liste diseara.
Puteti consulta cu incredere si calendarul si sa va informati.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 23 Aug 2019, 09:15 AM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 23 Aug 2019, 11:14 AM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns. Dar pot si la inceputul lui septembrie sa particip, nu-i asa? Cred ca atunci apar mai multe posturi.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 23 Aug 2019, 10:02 PM

Utilizator activ

Da, se poate participa.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 24 Aug 2019, 08:55 AM

Utilizator activ

Buna,

1. M-am detasat ieri la 3 scoli, si as vrea sa schimb orele de la o scoala care este mai departe cu una care mai era disponibila , dar nu mi-am dat seama ca mai era, (au strigat scolile ramase, pe aceea nu am auzit-o), iar eu cand m-am uitat inainte pe lista aparea data la continuitate , deci nu am luat-o in calcul.

2. Am luat 16 ore, cred ca in una din urmatoarele sedinte, daca apar 2-4 ore in oras , pot sa particip pentru intregire nu-i asa? Nu se supara nimeni? Ieri nu mi-a convenit sa mai iau din ce era.

Cu respect,
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 24 Aug 2019, 01:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 24 Aug 2019, 09:55 AM)
Buna,

1. M-am detasat ieri la 3 scoli, si as vrea sa schimb orele de  la o scoala care este mai departe cu una care mai era disponibila , dar nu mi-am dat seama ca mai era, (au strigat scolile ramase, pe aceea nu am auzit-o), iar eu cand m-am uitat inainte pe lista aparea data la continuitate , deci nu am luat-o in calcul.

2. Am luat 16 ore, cred ca in una din urmatoarele sedinte, daca apar 2-4 ore in oras , pot sa particip pentru intregire nu-i asa? Nu se supara nimeni? Ieri nu mi-a convenit sa mai  iau din ce era.

Cu respect,

1. Asta e, naspa..stiu ca e agitatie mare si graba acolo, nu te concentrezi bine, da trebuia sa fii mai atenta acolo.. nu cred sa poti. Daca renunti, probabil mai iei ore la sfarsit si orele alea poate se ia pana iti vine randul din nou
2. Da

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 24 Aug 2019, 01:20 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 24 Aug 2019, 09:13 PM

Utilizator activ

Multumesc frumos pentru raspuns.

Tot referitor la punctul 1, numai o scoala as vrea sa o schimb (am 4 ore acolo) cu alta. Postul nu era facut, compus din cele 3 scoli, ci am ales eu pur si simplu, ore aici, ore acolo, etc
Mai intai le spun in plen ca as vrea sa renunt la orele de la o scoala, sau astept in functie de "etape", cei cu note de anul acesta nesolutionati, alte detasari si cand imi vine randul pot sa fac 2 miscari in una: daca gasesc ore suficiente si imi convin, renunt la cele 4 la o scoala, le iau pe cele care imi convin si am norma intreaga (pentru ca imi pastrez cele 2 scoli din cele 3 initiale)?

Cu respect,

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 24 Aug 2019, 09:23 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 24 Aug 2019, 09:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 24 Aug 2019, 10:13 PM)
Multumesc frumos pentru raspuns.

Tot referitor la punctul 1, numai o scoala as vrea sa o schimb (am 4 ore acolo) cu alta. Postul nu era facut, compus din cele 3  scoli, ci am ales eu pur si simplu, ore aici, ore acolo, etc
Mai intai le spun in plen ca as vrea sa renunt la orele de la o scoala, sau astept in functie de "etape", cei cu note de anul acesta nesolutionati, alte detasari  si cand imi vine randul pot sa fac 2 miscari in una: daca gasesc ore suficiente si imi convin, renunt la cele 4 la o scoala,  le iau pe cele care imi convin si am norma intreaga (pentru ca imi pastrez cele 2 scoli din cele 3 initiale)?

Cu respect,

daca spui de la inceput o sa zica fa cerere si renunta si orele alea o sa le ia altii si cand iti vine randul ciuciu, numai ai ore.
asteapta ti randul ca oricum mergi ca ti mai tre' ore si pui problema atunci daca se poate.
nu stiu exact la detasari cum e cu renuntatul, dar la suplinitori, dupa cum am zis mai sus, cine renunta ia alt post mai la urma.

vad la mine-n jud. pe site ca cine renunta tre' sa depuna cerere inainte cu cateva zile de sedinta. Deci nu ne jucam cu renuntatul cand ne vine randul sau avem chef. Acum poate fiecare Isj face diferit, nu stiu.
Ori iti asumi si renunti si fie ce o fi poate prinzi sau nu altceva. Fie iti asumi neatentia si ramai cu ele/ incerci la fata locului cand mergi sa iei restul de ore.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 24 Aug 2019, 09:50 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 24 Aug 2019, 10:01 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns.

Tu unde ai gasit la tine la ISJ , stiu de care apartii, informatia, la ce sectiune? Mai demult la noi s-a renuntat verbal, cu cod ,in plen si a luat alt post. Eu numai 4 ore vreau sa schimb cu 6 undeva daca apar (si cred ca apar).

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 24 Aug 2019, 10:06 PM
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
1 utilizator(i): Roxana B

OpțiuniPagini: (169) « Primul ... 165 166 [167] 168 169  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved