Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> detasare in interesul invatamantului
creiasa
Trimis: 3 Aug 2019, 11:40 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua, am depus dosar la inspectorat pentru detasare in interesul invatamantului. Trebuie sa depun dosar si la scoala unde doresc sa ma detasez? Doamna Director de acolo a zis ca trebuie sa depun si acolo un dosar care sa contina si dorinta mea ca vreau acea scoala? nu stiu la ce se refere. Va multumesc!!!
Mesaj personalTrimite email
costi_52
Trimis: 3 Aug 2019, 11:51 AM

Mentor

QUOTE (creiasa @ 3 Aug 2019, 12:40 PM)
Buna ziua, am depus dosar la inspectorat pentru detasare in interesul invatamantului. Trebuie sa depun dosar si la scoala unde doresc sa ma detasez? Doamna Director de acolo a zis ca trebuie sa depun si acolo un dosar care sa contina si dorinta mea ca vreau acea scoala? nu stiu la ce se refere. Va multumesc!!!

Art. 82
(2) Detașarea în interesul învățământului a personalului didactic titular în învățământul preuniversitar se realizează în baza cererii scrise formulate de unitatea de învățământ primitoare, pe postul didactic/catedra solicitat(ă) de unitatea de învățământ primitoare, cu acordul scris al persoanelor solicitate, conform anexei nr. 14 și cu avizul consiliului/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ la care cadrul didactic este titular. Personalul didactic titular în învățământul preuniversitar solicitat pentru detașare depune un acord la inspectoratul școlar și la unitatea de învățământ primitoare, însoțit de actele certificate pentru conformitate cu originalul, de către directorul unității de învățământ în care cadrul didactic solicitat pentru detașare și-a desfășurat activitatea, însoțit de o copie a documentului de numire/transfer/repartizare pe post/catedră și de avizul consiliului/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ la care cadrul didactic este titular. Profesorii consilieri în centre și cabinete de asistență psihopedagogică/profesorii logopezi din cabinetele interșcolare se adresează CMBRAE/CJRAE în cadrul căruia este normat postul didactic respectiv.

12) Detașarea în interesul învățământului:

a) înregistrarea cererilor cadrelor didactice titulare, a căror reducere de activitate nu a fost soluționată prin transfer/completare de normă didactică, precum și a acordurilor pentru detașare în interesul învățământului, la inspectoratele școlare și la unitățile de învățământ.

Perioada: 12-19 august 2019

--------------------
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Aug 2019, 01:56 PM

Utilizator avansat

La o simplă căutare pe net, obținem o grămadă de informații legate de proceduri, calendare, cereri legate de acest concept cețos: detașarea în interesul învățământului...
confused24.gif
Care e definiția "legală" care spune clar ce înseamnă "interesul învățământului", când e vorba de detașări (sau în general - care este interesul învățământului românesc)?! Am mai întrebat asta, acum câțiva ani, pe forum - degeaba...
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 3 Aug 2019, 08:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (fleetwood @ 3 Aug 2019, 02:56 PM)
La o simplă căutare pe net, obținem o grămadă de informații legate de proceduri, calendare, cereri legate de acest concept cețos: detașarea în interesul învățământului...
confused24.gif
Care e definiția "legală" care spune clar ce înseamnă "interesul învățământului", când e vorba de detașări (sau în general - care este interesul învățământului românesc)?! Am mai întrebat asta, acum câțiva ani, pe forum - degeaba...

Poate invatamantul are nevoie de continuitatea profesorilor la clasa in conditiile in care si invatamatul are posibilitatea de a si alege oamenii, nu numai invers cool20.gif
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 4 Aug 2019, 10:26 AM

Utilizator avansat

Eu in calendar am gasit aceasta perioada!
LE: Am vazut acum ca este vorba de calendarul modificat.

Acest mesaj a fost modificat de către Ditian la data 4 Aug 2019, 10:38 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 4 Aug 2019, 01:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kristina1c @ 3 Aug 2019, 09:04 PM)
QUOTE (fleetwood @ 3 Aug 2019, 02:56 PM)
confused24.gif

Poate invatamantul are nevoie de continuitatea profesorilor la clasa in conditiile in care si invatamatul are posibilitatea de a si alege oamenii, nu numai invers cool20.gif

cool20.gif
Cu siguranță, continuitatea la clasă are o importanță majoră! De acord!
Am frunzărit cele 137 de pagini ale metodologiei, pe care o și atașez.
Tot nu înțeleg, însă, cum se leagă de continuitate PRIMA detașare !? În anii '90, de frenezie FSN-istă, pilele de partid au "încasat" această pomană... La școlile bune au fost blocate posturile libere - apoi au fost "detașați în interesul învățământului", pentru PRIMA dată, profesori de la școli mai slab cotate dar iubitori de politică de KK. Apoi, mulți au fost titularizați, fără concurs, prin tot soiul de manevre.

Repet, nu înțeleg conceptul de detașare în interesul învățământului, în acești ani de grație/dizgrație. Nu există conceptul de plata cu ora, pentru asigurarea unei eventuale continuități la clasele pe care un (fost acolo) profesor, angajat (subit?!) la altă unitate de învățământ, ar fi bine să le păstorească până la capăt?! Iar apoi, THE END?!
confused24.gif
cool20.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 32 )
Fișier atașat  Metodologie_mobilitate_pers_did_2019_2020_.zip
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 4 Aug 2019, 03:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (creiasa @ 3 Aug 2019, 12:40 PM)

Cand ati depus, ca perioada e 12-19.08?
Probabil ati depus in mai, pt detasare la cerere, e altceva, nu interesul invatamantului.
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 6 Aug 2019, 05:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ditian @ 4 Aug 2019, 11:26 AM)
Eu in calendar am gasit aceasta perioada!
LE: Am vazut acum ca este vorba de calendarul modificat.

La ce judet este acest Calendar?
Mesaj personal
ionel999
Trimis: 12 Aug 2019, 10:13 AM

Utilizator activ

O persoana se poate detasa pe 10 ore in interesul invatamantului acum pana pe 21 august si apoi pe restul de ore la cerere in sedintele publice?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 12 Aug 2019, 11:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ionel999 @ 12 Aug 2019, 11:13 AM)
O persoana se poate detasa pe 10 ore in interesul invatamantului acum pana pe 21 august si apoi pe restul de ore la cerere in sedintele publice?

Daa

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 12 Aug 2019, 11:43 AM
Mesaj personal
ionel999
Trimis: 17 Aug 2019, 05:06 PM

Utilizator activ

Și dacă se detașeaza doar pe 10 ore in interesul învățământului și apoi în ședința publică nu alege nimic...?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 17 Aug 2019, 08:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionel999 @ 17 Aug 2019, 06:06 PM)
Și dacă se detașeaza doar pe 10 ore in interesul învățământului și apoi în ședința publică nu alege nimic...?

Ramai cu 10 ore detasat si restul unde esti titular

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 17 Aug 2019, 08:27 PM
Mesaj personal
MidoriJo
Trimis: 19 Aug 2019, 04:56 AM

Utilizator avansat

In aceasta perioada trebuie depus si la scoli si la inspectorat?
Nu in 21 este depunerea la inspectorat?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Aug 2019, 06:48 AM

Mentor

12) Detașarea în interesul învățământului:

a) înregistrarea cererilor cadrelor didactice titulare a căror reducere de activitate nu a fost soluționată prin transfer/completare de normă didactică, precum și a acordurilor pentru detașare în interesul învățământului, la inspectoratele școlare și la unitățile de învățământ
Perioada: 12 - 19 august 2019
b. organizarea și desfășurarea probelor practice/orale în profilul postului
Termen: 20 august 2019
c) numirea, prin detașare în interesul învățământului, în funcțiile de conducere, îndrumare și control neocupate prin concurs
Până la 20 august 2019
d) discutarea și soluționarea propunerilor pentru detașare în interesul învățământului în consiliile de administrație ale unităților de învățământ, transmiterea listei cadrelor didactice detașate în interesul învățământului însoțite de acordurile acestora, la inspectoratele școlare pentru eliberarea deciziilor și reactualizarea listei posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate
Termen: 21 august 2019
e) soluționarea în ședință de repartizare a cererilor de completare a normei didactice pe perioadă determinată/nedeterminată și de transfer sau detașare în interesul învățământului pentru restrângere nesoluționată
Termen: 22 august 2019
f) emiterea și comunicarea deciziilor de detașare în interesul învățământului
Perioada: 23 - 29 august 2019

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 19 Aug 2019, 06:48 AM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved