Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> recunoastere credite trasferabile
mihaigeorgian
Trimis: 17 Aug 2018, 11:03 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua! am si eu o nelamurire referitor la aceste credite: Am dat def in 2001, gradul II in 2007, iar gradul I l am terminat in 2017. Intre 2010-2012 am fost in CIC. Cum se calculeaza perioada de 5 ani?
Si alta intrebare:daca nu am reusit anul trecut sa mi echivalez gradul I(din diverse motive ”tehnice”) il mai pot echivala anul acesta?
confused24.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Aug 2018, 04:43 PM

Mentor

Cum adică să vă echivalați gr.I?

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mihai.andrei
Trimis: 17 Aug 2018, 05:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 17 Aug 2018, 05:43 PM)

Sa echivaleze cu 90 credite.
conform OMECTS NR. 5562 din 7 octombrie 2011 pentru aprobarea „Metodologiei privind sistemul de acumulare, recunoaștere și echivalare a creditelor profesionale transferabile”
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 17 Aug 2018, 08:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihaigeorgian @ 17 Aug 2018, 11:03 AM)
Buna ziua! am si eu o nelamurire referitor la aceste credite: Am dat def in 2001, gradul II in 2007, iar gradul I l am terminat in 2017. Intre 2010-2012 am fost in CIC. Cum se calculeaza perioada de 5 ani?
Si alta intrebare:daca nu am reusit anul trecut sa mi echivalez gradul I(din diverse motive ”tehnice”) il mai pot echivala anul acesta?
confused24.gif

2001-2006
2006-2011+2=2013..............2010-2012 CIC
2013-2018
Gradul I din 2017 va asigura maturarea celor 90 CPT pentru actualul cincinal.
Din toamna trebuie sa (incepeti sa) faceti cursuri pentru a acumula 90 CPT pentru cincinalul 2018-2023.

Succes!
Mesaj personal
mihaigeorgian
Trimis: 18 Aug 2018, 08:48 AM

Utilizator
**

QUOTE (roset @ 17 Aug 2018, 05:43 PM)

In 90 de credite transferabile
Mesaj personal
uncristi
Trimis: 18 Aug 2018, 02:34 PM

Utilizator
**

@mihaigeorgian

Aveti raspunsul la toate intrebarile dvs. in unele postari de deasupra (de exemplu, cititi cu incredere ce scrie costi_52). Alte postari contin erori (de exemplu, LIVE.O).

Echivalarea de care vorbiti se poate face doar in anul scolar urmator deci ati pierdut acest drept daca ati obtinut gradul I in 2017. Desi acest an scolar nu este inca incheiat, etapa de echivalare este in luna septembrie (deci la inceputul fiecarui an scolar). Luati totusi legatura cu responsabilul cu 'formarea continua' din scoala dvs. pentru alte detalii.

Sintagma 'ultimii cinci ani' inseamna exact ce spune aceasta. De exemplu, pentru anul scolar in care ne aflam 'ultimii cinci ani' inseamna pentru toata suflarea din invatamant intervalul 2012-2017. Pentru anul scolar urmator va insemna pentru toata lumea intervalul 2013-2018 etc. Din acest punct de vedere suntem cu totii la fel (exista o mica exceptie in legatura cu cei care se afla in apropierea momentul in care au obtinut definitivatul dar nu e cazul dvs.). Retineti ca de cate ori veti avea nevoie de aceste 90 de credite (daca veti avea!) vi se vor cere dovezi pentru creditele acumulate in acest tip de interval 'dinamic' de timp si care se schimba pe 1 septembrie in fiecare an scolar, denumit 'ultimii cinci ani'.

Pentru mai multe detalii, consultati OMEN 5562/2011 (vezi google), desi art. 6 este ambiguu si de aceea a generat atatea neintelegeri.
Mesaj personalTrimite email
mihai.andrei
Trimis: 18 Aug 2018, 04:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (uncristi @ 18 Aug 2018, 03:34 PM)
@mihaigeorgian

Aveti raspunsul la toate intrebarile dvs. in unele postari de deasupra (de exemplu, cititi cu incredere ce scrie costi_52). Alte postari contin erori (de exemplu, LIVE.O).

Echivalarea de care vorbiti se poate face doar in anul scolar urmator deci ati pierdut acest drept daca ati obtinut gradul I in 2017. Desi acest an scolar nu este inca incheiat, etapa de echivalare este in luna septembrie (deci la inceputul fiecarui an scolar). Luati totusi legatura cu responsabilul cu 'formarea continua' din scoala dvs. pentru alte detalii.

Sintagma 'ultimii cinci ani' inseamna exact ce spune aceasta. De exemplu, pentru anul scolar in care ne aflam 'ultimii cinci ani' inseamna pentru toata suflarea din invatamant intervalul 2012-2017. Pentru anul scolar urmator va insemna pentru toata lumea intervalul 2013-2018 etc. Din acest punct de vedere suntem cu totii la fel (exista o mica exceptie in legatura cu cei care se afla in apropierea momentul in care au obtinut definitivatul dar nu e cazul dvs.). Retineti ca de cate ori veti avea nevoie de aceste 90 de credite (daca veti avea!) vi se vor cere dovezi pentru creditele acumulate in acest tip de interval 'dinamic' de timp si care se schimba pe 1 septembrie in fiecare an scolar, denumit 'ultimii cinci ani'.

Pentru mai multe detalii, consultati OMEN 5562/2011 (vezi google), desi art. 6 este ambiguu si de aceea a generat atatea neintelegeri.

Nu m-am pus in discutie sa raspund intrebarii adresate ca nu stiu sigur si sa nu vorbesc prostii.
Poate stiti mai bine, sa ma lamuriti. Mi se pare interperabil ordinul asta.
1. Cu creditele in 5 ani cred ca intelegem la fel, din ce ati scris. Vorbim de ultimii 5 ani pt toata lumea, nu de “cincinale” ale fiecaruia. Zic ca se ia ultimii 5 ani (cred ca incheiati. Ex Pt anul 2017/18 se ia in considerate 2012/17), nu cred ca sta nimeni sa calculeze intervale de cand ai dat deful pt fiecare om + ca le zice credite transferabile si daca luam 2012-2017 si dupa 2018-2023 creditele din 2017 nu se transfera, nu te folosesti de ele 5 ani, ci doar 1. Eu cred ca se ia 5 ani din prezent in trecut, daca ai deful de min 5 ani. Se ia 2012-17, 2013-18 etc, sa poti folosi creditele acumulate, de la un an la altul timp de 5 ani (in 2017/18 expira cele din 2011/12, in 2018/19 din 2012/13)
2. Nelamurirea mea cu echivalarea: Daca ai luat gr I in mai 2017, tu intri cu el de la 1 septembrie 2017, deci din anul 2017/18 il ai. Echivalarea zice ca se face in septembrie pt ce ai obtinut in anul incheiat. Nu ar trebui sa sa faca echivalarea gradului in septembrie 2018?(ca l-ai obtinut la 1 sept 2017, in prima zi a anului incheiat). Daca faci echivalarea in septembrie 2017, in anul cu gradul, faci pe ce a fost anul trecut, 2016/17 si tu nu aveai gr I, doar l-ai promovat, dar nu il detineai, nu te foloseai de dreptul lui.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 18 Aug 2018, 04:56 PM
Mesaj personal
mihaigeorgian
Trimis: 18 Aug 2018, 04:53 PM

Utilizator
**

QUOTE (LIVE.O @ 17 Aug 2018, 09:35 PM)
QUOTE (mihaigeorgian @ 17 Aug 2018, 11:03 AM)
Si alta intrebare:daca nu am reusit anul trecut sa mi echivalez gradul I(din diverse motive ”tehnice”)  il mai pot echivala anul acesta?
confused24.gif

2001-2006
2006-2011+2=2013..............2010-2012 CIC
2013-2018
Gradul I din 2017 va asigura maturarea celor 90 CPT pentru actualul cincinal.
Din toamna trebuie sa (incepeti sa) faceti cursuri pentru a acumula 90 CPT pentru cincinalul 2018-2023.

Succes!

Multumesc
Mesaj personal
mihaigeorgian
Trimis: 18 Aug 2018, 04:57 PM

Utilizator
**

QUOTE (uncristi @ 18 Aug 2018, 03:34 PM)
@mihaigeorgian

Multumesc
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Aug 2018, 05:08 PM

Mentor

Păi, ce nu înțeleg eu (ca logică) este următorul fapt: La 1 sept. 2017 sunt plătit de unitatea școlară după studii și gradul I, evident pe baza unor documente. În școală există acea comisie despre care s-a vorbit, care are niște atribuțiuni! De ce ar trebui să mai fac, eu personal, o echivalare, când toată documentația este în școală? ohmy.gif Nefăcând această echivalare wink.gif confused06.gif mă trezesc la 15 februarie 2019 că nu am niciun credit (din câte am înțeles din postări). Cine are acest drept să nu le ia în considerare și, mai ales, de ce? confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
uncristi
Trimis: 18 Aug 2018, 07:54 PM

Utilizator
**

@mihai.andrei

1. Situatia sta exact asa cum o prezentati la punctul 1., sper pe intelesul tuturor.

2. Inteleg perfect nedumerirea dvs. de la punctul 2. Interpretarea actuala este ca cine a obtinut gradul I in seria 2015-2017 l-a dobandit inainte de 1 septembrie (pe actul respectiv scrie ca acesta este aprobat printr-un ordin de ministru din august 2017 si este valabil de la 1 septembrie 2017).

Categoric ca aceasta echivalare a gradului I cu credite transferabile in urma depunerii unui dosar este aberanta si ar fi trebuit sa se faca automat. Culmea e ca echivalarea se face in baza unui dosar care contine o declaratie pe proprie raspundere ca se va anexa copia actului care dovedeste obtinerea gradului I (deoarece nimeni nu are actul respectiv in luna septembrie). Am discutat toate aceste aspecte cu cei de la CCD. Acestia m-au asigurat ca au sesizat si ei ministerul in legatura cu problema de fata dar acesta nu a luat deocamdata vreo masura.

@mihaigeorgian

Nu stiu ce sanse mai aveti dar folositi intervalul de timp ramas pana la 1 septembrie pentru a solicita permisiunea de a va depune dosarul pentru aceasta echivalare in septembrie 2018.

@roset

Profesorii care fac aceasta echivalare, primesc o adeverinta si beneficiaza de cele 90 de credite exact 5 ani de zile (adeverinta se elibereaza de catre o comisie formata din persoane din scoala dar si de la CCD). Cei care nu fac echivalarea nu au acea adeverinta si deci nici vreun credit pentru vreo perioada mai mica sau mai mare de timp. Din nou, nu discut absurdul situatiei, prezint doar faptele.
mihai.andrei
Trimis: 18 Aug 2018, 08:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 18 Aug 2018, 06:08 PM)
Păi, ce nu înțeleg eu (ca logică) este următorul fapt: La 1 sept. 2017 sunt plătit de unitatea școlară după studii și gradul I, evident pe baza unor documente. În școală există acea comisie despre care s-a vorbit, care are niște atribuțiuni! De ce ar trebui să mai fac, eu personal, o echivalare, când toată documentația este în școală?  ohmy.gif Nefăcând această echivalare  wink.gif  confused06.gif  mă trezesc la 15 februarie 2019 că nu am niciun credit (din câte am înțeles din postări). Cine are acest drept să nu le ia în considerare și, mai ales, de ce?  confused06.gif

Da, e o prostie asta cu echivalarea. Hartii, comisie, metodist CCD, CA pentru ce? ca sa confirmi o adeverinta emisa de o universitate. Trebuia din start, domne ai luat gr II sau I, ai echivalentul la 90 credite, esti asigurat 5 ani. Dar de, la noi proceduri si comisii si hartii. Nu se echivaleaza automat, trebuie sa soliciti + ca multi nici nu stiu de ordinul asta sau daca zici de el la scoala, eventual mai esti si luat pe sus ca dai batai de cap si mobilizezi lume...

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 18 Aug 2018, 08:08 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Aug 2018, 08:14 PM

Utilizator activ

QUOTE (uncristi @ 18 Aug 2018, 08:54 PM)
@mihai.andrei

1. Situatia sta exact asa cum o prezentati la punctul 1., sper pe intelesul tuturor.

2. Inteleg perfect nedumerirea dvs. de la punctul 2. Interpretarea actuala este ca cine a obtinut gradul I in seria 2015-2017 l-a dobandit inainte de 1 septembrie (pe actul respectiv scrie ca acesta este aprobat printr-un ordin de ministru din august 2017 si este valabil de la 1 septembrie 2017).

Categoric ca aceasta echivalare a gradului I cu credite transferabile in urma depunerii unui dosar este aberanta si ar fi trebuit sa se faca automat. Culmea e ca echivalarea se face in baza unui dosar care contine o declaratie pe proprie raspundere ca se va anexa copia actului care dovedeste obtinerea gradului I (deoarece nimeni nu are actul respectiv in luna septembrie). Am discutat toate aceste aspecte cu cei de la CCD. Acestia m-au asigurat ca au sesizat si ei ministerul in legatura cu problema de fata dar acesta nu a luat deocamdata vreo masura.

@mihaigeorgian

Nu stiu ce sanse mai aveti dar folositi intervalul de timp ramas pana la 1 septembrie pentru a solicita permisiunea de a va depune dosarul pentru aceasta echivalare in septembrie 2018.

@roset

Profesorii care fac aceasta echivalare, primesc o adeverinta si beneficiaza de cele 90 de credite exact 5 ani de zile (adeverinta se elibereaza de catre o comisie formata din persoane din scoala dar si de la CCD). Cei care nu fac echivalarea nu au acea adeverinta si deci nici vreun credit pentru vreo perioada mai mica sau mai mare de timp. Din nou, nu discut absurdul situatiei, prezint doar faptele.

👍🏻 Multumesc de lamurire! Da, asa e, asa se aplica. Ma gandisem la explicatia asta, ca stiam ca asa se face, in anul in care ai luat gradul, dar citind art, mi-am pus si intrebarea “ba, da nu poate fi interpretat si asa?” (Cum am zis in pct 2)

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 18 Aug 2018, 08:15 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Aug 2018, 06:58 PM

Mentor

Eu nu întrebam decât de ce mai trebuie o ,,echivalare” la ceva echivalat (nu cine ar trebui s-o facă)! tongue.gif laugh.gif Ș-apoi de ce trebuie doar într-o anumită perioadă, dacă tot TREBUIE și nu și în anul 4 după grade? cool.gif confused06.gif Asta nu mi se pare NORMAL. sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 19 Aug 2018, 06:59 PM

--------------------
uncristi
Trimis: 20 Aug 2018, 11:04 AM

Utilizator
**

@roset

Privita din aceasta perspectiva, nedumerirea dvs. devine o problema filosofica: imposibil de patruns, precum misterul vietii si al mortii wink.gif
enter
Trimis: 20 Aug 2018, 04:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihaigeorgian @ 17 Aug 2018, 12:03 PM)
Si alta intrebare:daca nu am reusit anul trecut sa mi echivalez gradul I(din diverse motive ”tehnice”)  il mai pot echivala anul acesta?
confused24.gif

Cererea de echivalare trebuia depusa in septembrie 2017. Nu se poate echivala retroactiv.
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Aug 2018, 04:36 PM

Mentor

QUOTE (enter @ 20 Aug 2018, 04:03 PM)
confused24.gif

Cererea de echivalare trebuia depusa in septembrie 2017. Nu se poate echivala retroactiv.

cool20.gif

--------------------
roset
Trimis: 20 Aug 2018, 04:37 PM

Mentor

QUOTE (uncristi @ 20 Aug 2018, 11:04 AM)
@roset

Privita din aceasta perspectiva, nedumerirea dvs. devine o problema filosofica: imposibil de patruns, precum misterul vietii si al mortii wink.gif

cool20.gif

--------------------
LIVE.O
Trimis: 21 Aug 2018, 05:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (uncristi @ 18 Aug 2018, 02:34 PM)
@mihaigeorgian

Care ar fi eroarea?

Ca nu i-am scris de echivalare?
Sau ca perioada in care a fost in CIC modifica cincinalele?
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 21 Aug 2018, 05:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (enter @ 20 Aug 2018, 04:03 PM)
confused24.gif

Poate incerca sa echivaleze si in 2018.

Este vina responsabilului de la comisia de formare continua.
In prima zi de scoala trebuie sa le reaminteasca colegilor care au finalizat cursuri de master sau au obtinut gradul didactic I sau II sa faca cererea de echivalare in CPT pana la sfarsitul lui septembrie.
Este destul sa faca o cerere prin care scrie ca nu a stiut de aceasta echivalare si in acest fel isi poate echivala gradul didactic I cu 90 CPT.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 21 Aug 2018, 05:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (uncristi @ 18 Aug 2018, 07:54 PM)
@mihai.andrei

@mihaigeorgian

@roset

Sunteti in eroare.

Mesaj personal
camelia b
Trimis: 27 Sep 2018, 10:14 AM

Utilizator
**

Dacă am absolvit un curs postuniversitar în Științele educației conform art.9 (1), dar pe adeverința emisă de universitate aceștia au acordat un număr de credite, acesta nu se echivalează cu 60 de credite cum spune metodologia?
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 27 Sep 2018, 12:03 PM

Utilizator activ

Daca este scris pe adeverinta numarul de credite transferabile, atunci nu se mai echivaleaza. Parerea mea.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 27 Sep 2018, 11:23 PM

Utilizator activ

QUOTE (ana_n @ 27 Sep 2018, 01:03 PM)
Daca este scris pe adeverinta numarul de credite transferabile, atunci nu se mai echivaleaza. Parerea mea.

Se pot echivala. Prin studii la facultati primesti Credite de Studiu, iar prin cursuri de perfectionare si aceasta minunata echivalare iei Credite Profesionale. alea 90 la 5 ani trebuie sa fie Profesionale. te doare mintea.... smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 27 Sep 2018, 11:24 PM
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 29 Sep 2018, 02:23 PM

Utilizator avansat

Am terminat un curs postuniversitar de perfectionare in informatica in anul 2001. Am nevoie de credite (atunci nu se primeau... nu exista conceptul... cred) pt acest curs. Le pot obtine cumva?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved