Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DETAȘARE ÎN INTERESUL ÎNVĂȚĂMÂNTULUI
costi_52
Trimis: 28 Jul 2014, 12:57 PM

Mentor

Grup: Members

Detașarea este posibilă și pe altă specializare, pentru care există calificare.

--------------------
Mesaj personal
laura0101
Trimis: 9 Aug 2014, 07:18 AM

Utilizator activ

Buna ziua!
Este pentru prima data cand ma aflu intr-o astfel de situatie si, oricat am incercat sa patrund metodologia, nu am reusit sa inteleg mai nimic...am primit o cerere de detasare in interesul invatamantului de la o scoala, iar eu mi-am exprimat acordul...cererea a fost formulata pe data de 7 august...la fel si acordul meu....intrebarile mele sunt:

Cele doua documente trebuie inregistrate la scoala respectiva intre 21-22 august sau este valabila data de 7 august?
Care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i parcurg?
Ce documente imi trebuie de la scoala unde sunt titulara?
Ce trebuie sa depun la isj? sign67.gif

--------------------
Este mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata.
Mesaj personal
lylyana90
Trimis: 11 Aug 2014, 11:14 AM

Utilizator
**

buna ziua stimati colegi ajutati ma si pe mine cu o nelamurire.....am o colega care doreste ca isi depuna dosar pentru detasare in interesul invatamantului (titulara din 2014), iar eu doresc sa ii ocup postul tot prin detasare in interesul invatamantului este posibil ca scoala la care doresc postul sa imi de-a acceptul C.A pentru ocuparea postul respectiv sau are treaba si ISJ ???astept raspuns.
Va multumesc anticipat
Mesaj personal
mate2000
Trimis: 11 Aug 2014, 05:54 PM

Utilizator avansat

Scoala la care doriti sa mergeti trebuie sa formuleze o cerere tip prin care va solicita, apoi depuneti tot dosarul tot la scoala. Insa colega dvs. se va detasa abia dupa data de 1 septembrie.
Mesaj personal
ujiro
Trimis: 11 Aug 2014, 10:45 PM

Utilizator
**

Buna seara,

Pentru detasare in interesul invatamantului dupa data de 1 septembrie trebuie sa depun dosarul cu actele conform anexei nr 14 la inspectoratul de care apartine disciplina mea sau doar la scoala primitoare?

Mesaj personal
mate2000
Trimis: 11 Aug 2014, 10:48 PM

Utilizator avansat

Dosarul trebuie depus doar la scoala primitoare
Mesaj personal
ujiro
Trimis: 11 Aug 2014, 10:51 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos pentru raspuns, mie mi-a spus unul dintre inspectori ca trebuie sa-l depun la inspectoratul de care apartin smile.gif de aceea eram confuz.

Mesaj personal
lylyana90
Trimis: 12 Aug 2014, 10:46 AM

Utilizator
**

QUOTE (mate2000 @ 11 Aug 2014, 07:54 PM)
Scoala la care doriti sa mergeti trebuie sa formuleze o cerere tip prin care va solicita, apoi depuneti tot dosarul tot la scoala. Insa colega dvs. se va detasa abia dupa data de 1 septembrie.

pai pana ea nu va elibera postul eu nu poat sa fac nimic acum sa inteleg????????
Mesaj personal
ujiro
Trimis: 12 Aug 2014, 02:11 PM

Utilizator
**

Inca o intrebare, eu am norma in doua scoli 12 ore intr-o scoala, 6 ore in alta scoala, daca ma detasez in interesul invatamantului dupa 1 sept pot pastra cele 6 ore, deoarece scoala care ma doreste are un numar de 12 ore? Adica renunt la 12 ore de la scoala x unde sunt acum si iau 12 ore la scoala y unde doresc sa ma detasez
Multumesc anticipat

Acest mesaj a fost modificat de către ujiro la data 12 Aug 2014, 02:12 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Aug 2014, 02:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ujiro @ 12 Aug 2014, 04:11 PM)
Inca o intrebare, eu am norma in doua scoli 12 ore intr-o scoala, 6 ore in alta scoala, daca ma detasez in interesul invatamantului dupa 1 sept pot pastra cele 6 ore, deoarece scoala care ma doreste are un numar de 12 ore? Adica renunt la 12 ore de la scoala x unde sunt acum si iau 12 ore la scoala y unde doresc sa ma detasez
Multumesc anticipat

esti repartizat in baza art. 253 (2014)

"art. 84

(13) Cadrele didactice numite cu statut de titular în baza rezultatelor obținute la concursul de ocupare a posturilor didactice vacante în unitățile de învățământ preuniversitar, sesiunea 2014, care s-au prezentat la postul didactic/catedra la care au fost repartizate și pentru care s-au încheiat contracte de muncă pe perioadă nedeterminată, pot beneficia de detașare la cerere, în primul an după concurs, după finalizarea etapelor de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar, conform Calendarului, pe parcursul anului școlar, în baza punctajelor obținute conform anexei nr. 2, cu avizul Ministerului Educației Naționale. Acestea pot beneficia și de detașare în interesul învățământului, în primul an după concurs, pe parcursul anului școlar, în baza hotărârii comisiei paritare de la nivelul inspectoratului școlar, cu avizul Ministerului Educației Naționale."

ramane sa stabilesti "singur" daca ai dreptul sau nu sa beneficiezi de detasare ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Aug 2014, 02:52 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
ujiro
Trimis: 12 Aug 2014, 02:48 PM

Utilizator
**

Asa cum in anii anteriori cei cu 253 s-au detasat, transferat sau pretansferat, banuiesc ca si cei cu 253 de anul acesta au dreptul. Nu doresc sa intru intr-o polemica legata de 253 ci doar am pus o intrebare tehnica la care caut raspuns de la cei avizati de pe acest forum.
Multumesc.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Aug 2014, 02:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ujiro @ 12 Aug 2014, 04:48 PM)
Asa cum in anii anteriori cei cu 253 s-au detasat, transferat sau pretansferat, banuiesc ca si cei cu 253 de anul acesta au dreptul. Nu doresc sa intru intr-o polemica legata de 253 ci doar am pus o intrebare tehnica la care caut raspuns de la cei avizati de pe acest forum.
Multumesc.

care sunt cei "avizati" sa-si spuna parerea pe acest forum?

"(1)Cadrele didactice netitulare calificate care au participat în ultimii 6 ani la concursul național unic de titularizare, care au obținut cei puțin nota/media 7 și au ocupat un post/o catedră, devin titulare în sistemul de învățământ preuniversitar, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții generale:
a)se certifică viabilitatea postului/catedrei;
b)consiliul de administrație al unității de învățământ respective este de acord.
(2)Condițiile specifice pentru titularizarea personalului didactic, care a participat la concursuri de titularizare, în sistemul de învățământ preuniversitar, în condițiile alin. (1), se stabilesc prin metodologie elaborată cu consultarea partenerilor de dialog social și aprobată prin ordin al ministrului educației naționale."

... cea de sus este "fosta" forma a art. 253 care sigur nu a fost conforma cu prevederile Constitutiei ... dar valabila in 2011, 2012, 2013 (in forme asemanatoare)

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Aug 2014, 03:01 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
ujiro
Trimis: 12 Aug 2014, 03:16 PM

Utilizator
**

smile.gif Am inteles, astept in continuare raspunsul la intrebare
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Aug 2014, 03:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ujiro @ 12 Aug 2014, 05:16 PM)
smile.gif Am inteles, astept in continuare raspunsul la intrebare

de la cei avizati sa dea raspunsuri ?wink.gif laugh.gif ...sa-mi trimiti si mie un MP atunci cand il primesti ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Aug 2014, 03:19 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
mate2000
Trimis: 12 Aug 2014, 04:10 PM

Utilizator avansat

Se poate face o detasare doar pe 12 ore.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Aug 2014, 04:37 PM

Utilizator avansat

evident ca da , dar pentru cei care erau titulari la momentul intrarii in vigoare a metodologiei ... sau la momentul modificarilor/completarilor acesteia ... dar si pentru cei titularizati in urma concursului din 2014 ... dupa 1 septembrie 2014

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Aug 2014, 04:49 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
mihaelai
Trimis: 12 Aug 2014, 09:59 PM

Utilizator activ

Daca ma detasez in interesul invat pe un post complet,imi pot pastra inca 8 ore din norma?Daca da,ce trebuie sa fac?
Mesaj personal
bitta
Trimis: 14 Aug 2014, 08:27 AM

Utilizator activ

Cine sustine proba orala in profilul postului din data de 25 august? toti cei care doresc detasare in inter. invatam., sau doar cei de la clasele speciale?
Mesaj personal
aharmasel
Trimis: 14 Aug 2014, 09:26 PM

Utilizator
**

va rog sa ma lamureasca cineva :daca depun dosar de detasare in interesul invatamantului, dosarul se depune la scoala primitoare si mai departe ce se intampla?de unde stim daca s-a aprobat detasarea?duce directorul dosarul la isj?sau noi?trebuie sa mai mergem in sedinta publica sa luam postul?multumesc pt raspuns anticipat!
Mesaj personal
laura0101
Trimis: 14 Aug 2014, 10:45 PM

Utilizator activ

QUOTE (aharmasel @ 14 Aug 2014, 11:26 PM)
va rog sa ma lamureasca cineva :daca depun dosar  de detasare in interesul invatamantului, dosarul se depune la scoala primitoare si mai departe ce se intampla?de unde stim daca s-a aprobat detasarea?duce directorul dosarul la isj?sau noi?trebuie sa mai mergem in sedinta publica sa luam postul?multumesc pt raspuns anticipat!

Si eu as dori sa stiu asta...sper sa se gaseasca cineva care sa ne lamureasca... sign67.gif

--------------------
Este mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata.
Mesaj personal
mate2000
Trimis: 14 Aug 2014, 11:09 PM

Utilizator avansat

Directorul scolii la care se afla postul formuleaza o cerere prin care va solicita sa ocupati postul respectiv. Dumneavoastra trebuie sa depuneti la respectiva scoala un acord tip prin care va exprimati aprobarea privind ocuparea postului, acord insotit de documentele mentionate pe verso. Mai departe este strict treaba scolii, nu mai trebuie sa faceti nimic, nici nu trebuie sa participati la sedinta publica.
Mesaj personal
mihaelai
Trimis: 15 Aug 2014, 10:22 AM

Utilizator activ

Asta am inteles,dar daca vreau sa.mi mai pastrez si jumatate din norma,ce trebuie sa fac?Multumesc.
Mesaj personal
mate2000
Trimis: 15 Aug 2014, 01:39 PM

Utilizator avansat

Intai va detasati in interesul invatamantului iar apoi daca mai ramane si acea jumatate de norma veti putea sa o solicitati la plata cu ora. Sunt etape diferite.
Mesaj personal
AndreeaPana
Trimis: 15 Aug 2014, 07:02 PM

Utilizator avansat

Actele de studii se pot autentifica in scoala cf cu originalul sau trebuie doar legalizate la notar pt dosarul de detasare?
Mesaj personal
stefanavoicu
Trimis: 18 Aug 2014, 07:15 PM

Utilizator activ

Copiile dupa actele de studii trebuie legalizate la notar.

--------------------
MAI MULTA SCOALA , MAI PUTINA COALA.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved