Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Art. 253 este neconstitutional, decizia Curtii, ...inclusiv cel in vigoare :))
ddan1977
Trimis: 16 Aug 2018, 02:25 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Pai tocmai ca am citit, iar comunicatul se incheie prin exprimarea ferma ca deciziile sunt valabile (din pct lor de vedere). Acum nu stiu cati avocati, juristi au consultat ei dar probabil au facut acest lucru inainte de a da acel comunicat.
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 16 Aug 2018, 05:27 PM

Utilizator
**

Sper sa tina cont de argumentele aduse de sindicat si sa ramana valabile acele decizii, s-ar crea o situatie discriminatorie avand in vedere ca anii trecuti s-au titularizat foarte multi exact in aceleasi conditii.
Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 16 Aug 2018, 06:40 PM

Utilizator activ

Nu stiu daca ii intereseaza pe ei acest fapt, dar, anul acesta ar ajunge foarte multi profesori sa isi piarda posturile, plus ca nici nu mai ai ce sa iti iei alt pist, la o adica, imediat e 1 septembrie si incepe scoala. Poate ar fi trebuit ministerul sa clarifice mai repede problema asta sau guvernul, habar nu am cine ar trebui sa faca asta.

Acest mesaj a fost modificat de către ddan1977 la data 16 Aug 2018, 06:42 PM
Mesaj personal
elena234
Trimis: 16 Aug 2018, 07:04 PM

Utilizator avansat

Nu-si va pierde nimeni postul....in cel mai rau caz ramane pe post cu contract pe durata determinata.Dar sa nu facem scenarii si sa speram ca MEN va da aviz favorabil...
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Aug 2018, 07:09 PM

Mentor

QUOTE (elena234 @ 16 Aug 2018, 07:04 PM)
Nu-si va pierde nimeni postul....in cel mai rau caz ramane pe post cu contract pe durata determinata.Dar sa nu facem scenarii si sa speram ca MEN va da aviz favorabil...

Nicio lege (art, acum) nu se aplică retroactiv, așa că nu-i nicio problemă pentru cei de anul acesta care s-au titularizat cu 253!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
kevlarul
Trimis: 16 Aug 2018, 08:15 PM

Utilizator
**

QUOTE (roset @ 16 Aug 2018, 08:09 PM)

Nicio lege (art, acum) nu se aplică retroactiv, așa că nu-i nicio problemă pentru cei de anul acesta care s-au titularizat cu 253!

Sper sa fie asa, din cate observ aici nu e vorba de o lege , aici e vorba de o hotarare a Curtii Constitutionale si din pacate art 147, alin4, tezaII din Constitutia Romaniei nu stiu daca poate fi luat in calcul pentru cei care s-au titularizat anul acesta,acea decizie de titularizare produce efecte incepand cu 1 septembrie ( nu sunt implicat, sunt titular din 2013), sper totusi sa existe intelegere din partea MEN si sa ramana valabile acele decizii , sa-si dea seama ca e vina ministerului ca au facut LEN 1/2011 pe genunchi( Funeriu), profesorii nu au nicio vina.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 16 Aug 2018, 08:26 PM

Utilizator avansat

La care decizii va referiti? Din 2013 sau de anul acesta?Cele pana anul acesta nici nu s-au adus in discutie...caci situatia lor e clara.Doar cele de anul acesta sunt sub semnul intrebarii dar se va clarifica....
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 16 Aug 2018, 08:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (elena234 @ 16 Aug 2018, 09:26 PM)
La care decizii va referiti? Din 2013 sau de anul acesta?Cele pana anul acesta nici nu s-au adus in discutie...caci situatia lor e clara.Doar cele de anul acesta sunt sub semnul intrebarii dar se va clarifica....

Fac referire doar la deciziile emise anul acesta care produc efecte de le 1 septembrie 2018, cred ca m-am exprimat destul de clar mai sus.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 16 Aug 2018, 08:33 PM

Utilizator avansat

Daca a existat un dialog social la.MEN cred ca se va clarifica situatia celor titularizati anul acesta...
Mesaj personal
elena234
Trimis: 16 Aug 2018, 08:35 PM

Utilizator avansat

Fiecare a muncit pentru aceasta nota...totusi s-a dat un examen la nivel national.Si poate nu unul...ci mai multe..ca sa primeasca aceasta decizie.
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 16 Aug 2018, 08:43 PM

Utilizator
**

In mod sigur Ministerul Educatiei va da un comunicat cu concluziile la care s-a ajuns.
Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 16 Aug 2018, 09:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (elena234 @ 16 Aug 2018, 09:33 PM)
Daca a existat un dialog social la.MEN cred ca se va clarifica situatia celor titularizati anul acesta...

pai tocmai ca in acel comunicat al sindicatului, ei spun ca s-a pus si problema anularii deciziilor de catre una din partile din acea comisie (eu habar nu am din cine e formata), dar ca ei, ca sindicat au sustinut si sustin pastrarea deciziilor si au recomandat si ministerului sa le declare valabile.
acum nu stiu daca de fapt pentru a ramane valabile e suficient un comunicat sau trebuie data o ordonanta sau ceva de genul asta din partea ministerului. cum am mai spus si in alta postare, poate oamenii sunt in vacanta....
treaba cu efectele deciziilor e discutabila....un efect este semnarea contractului care e adevarat are loc la 1 septembrie, dar si faptul ca acele posturi au fost declarate ocupate si scoase din lista posturilor vacante mi se pare ca e tot un efect care sigur a avut loc in luna aprilie deci mult inainte
Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 16 Aug 2018, 10:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena234 @ 16 Aug 2018, 08:35 PM)
Fiecare a muncit pentru aceasta nota...totusi s-a dat un examen la nivel national.Si poate nu unul...ci mai multe..ca sa primeasca aceasta decizie.

Problema nu e cat au muncit unii sau altii. Problema e ca unii ocupa posturi inainte de concursul UNIC. A mai explicat cineva inainte. Ca si cum as participa la un concurs cu rezultatul din alt an, fiind singurul candidat, ceilalti candidati neavand posibilitatea sa participe pentru a castiga trofeul, in acest caz, postul titularizabil.

Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 16 Aug 2018, 10:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 16 Aug 2018, 07:09 PM)

Cei de anul acesta nu sunt încă titulari. Doar după semnarea contractului de muncă pe perioadă nedeterminată, lucru care se va întampla dupa 1 septembrie.

Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 16 Aug 2018, 10:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (cuchimic @ 16 Aug 2018, 11:00 PM)

Problema nu e cat au muncit unii sau altii. Problema e ca unii ocupa posturi inainte de concursul UNIC. A mai explicat cineva inainte. Ca si cum as participa la un concurs cu rezultatul din alt an, fiind singurul candidat, ceilalti candidati neavand posibilitatea sa participe pentru a castiga trofeul, in acest caz, postul titularizabil.

pai da, dar cam acelasi lucru l-au facut si titularii pana anul acesta....adica in martie era plin de posturi titularizabile si pana in vara nu mai ajungea mai nimic ca au fost pretransferurile.....deci, hai sa nu aruncam doar in unii cu pietre. sau mai bine sa nu aruncam deloc.....
cum ziceam...aici discutam toti si ne dam cu parerea, parerile fiind impartite ceea ce e si normal, dar tot o decizie a ministerului ar fi cea care sa faca lumina in aceasta privinta

Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 16 Aug 2018, 10:30 PM

Utilizator activ

QUOTE (cuchimic @ 16 Aug 2018, 11:04 PM)

Cei de anul acesta nu sunt încă titulari. Doar după semnarea contractului de muncă pe perioadă nedeterminată, lucru care se va întampla dupa 1 septembrie.

treaba asta este si va ramane discutabila pana in momentul in care ministerul va lua o decizie in aceasta privinta.
chestia cu titularizarea DUPA semnarea contractului de munca e iarasi relativa. nu ma pricep la legislatia muncii, dar poate ca pot semna un contract in iunie in care sa stipulez ca din 1 septembrie sunt angajat al unei fiorme, scoli, etc nu conteaza.
eu spun ca esti titular din momentul in care ai primit acea decizie prin care de fapt este anuntata scoala ca are obligatia sa incheie contractul pe perioada nedeterminata....
din ce imi amintesc ca am vazut la un moment dat o astfel de decizie la un profesor, ea este ca o adresa catre scoala in care i se transmite ca are obligatia de a incheia acel contract, nu asa cum e la deciziile pentru suplinire in care atat scoala cat si profesorul primesc cate o decizie.
Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 17 Aug 2018, 05:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ddan1977 @ 16 Aug 2018, 10:19 PM)
QUOTE (cuchimic @ 16 Aug 2018, 11:00 PM)

pai da, dar cam acelasi lucru l-au facut si titularii pana anul acesta....adica in martie era plin de posturi titularizabile si pana in vara nu mai ajungea mai nimic ca au fost pretransferurile.....deci, hai sa nu aruncam doar in unii cu pietre. sau mai bine sa nu aruncam deloc.....
cum ziceam...aici discutam toti si ne dam cu parerea, parerile fiind impartite ceea ce e si normal, dar tot o decizie a ministerului ar fi cea care sa faca lumina in aceasta privinta

Nu aruncam cu pietre in nimeni.
Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 17 Aug 2018, 06:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ddan1977 @ 16 Aug 2018, 10:30 PM)
QUOTE (cuchimic @ 16 Aug 2018, 11:04 PM)

treaba asta este si va ramane discutabila pana in momentul in care ministerul va lua o decizie in aceasta privinta.
chestia cu titularizarea DUPA semnarea contractului de munca e iarasi relativa. nu ma pricep la legislatia muncii, dar poate ca pot semna un contract in iunie in care sa stipulez ca din 1 septembrie sunt angajat al unei fiorme, scoli, etc nu conteaza.
eu spun ca esti titular din momentul in care ai primit acea decizie prin care de fapt este anuntata scoala ca are obligatia sa incheie contractul pe perioada nedeterminata....
din ce imi amintesc ca am vazut la un moment dat o astfel de decizie la un profesor, ea este ca o adresa catre scoala in care i se transmite ca are obligatia de a incheia acel contract, nu asa cum e la deciziile pentru suplinire in care atat scoala cat si profesorul primesc cate o decizie.

Nu știu cât de relativă e treaba dacă pe decizie scrie clar: începând cu 1 septembrie x se repartizează pe perioadă nedeterminată pe postul y.

E adevărat că speranța moare ultima. Dvoastră sperați că Ministrul va închide ochii la o ilegalitate afirmând că e legal ceva ce vă avantajează.
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 18 Aug 2018, 10:05 AM

Utilizator
**

Pana la urma si necomunicarea unui punct de vedere din partea MEN, cu privire la deciziile emise anul acesta in baza art 253 ,inseamna tot un raspuns .

Acest mesaj a fost modificat de către kevlarul la data 18 Aug 2018, 10:05 AM
Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 18 Aug 2018, 05:24 PM

Utilizator activ

Reusiti sa intrati pe titularizare.edu.ro? De vreo 3 ore nu pare functional
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 18 Aug 2018, 06:03 PM

Utilizator
**

Nu functioneaza site-ul
Mesaj personal
elena234
Trimis: 20 Aug 2018, 09:41 AM

Utilizator avansat

Sa mai asteptam...abia au venit din minivacanta prelungita...de miercurea trecuta,cine credeti ca a stat la minister? Pana la 1/septembrie...mai e! Dar poate il dau saptamana asta...
Mesaj personal
vali8181
Trimis: 20 Aug 2018, 11:07 AM

Utilizator
**

Art. 147 – Deciziile Curții Constituționale

(4) Deciziile Curții Constituționale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii și au putere numai pentru viitor.

Este foarte clar si nu e loc de interpretare ,nu sunt afectati cei care s-au titularizat cu Art. 253 anul acesta !
Mesaj personal
elena234
Trimis: 20 Aug 2018, 11:17 AM

Utilizator avansat

Sa speram ca asa va fi cum ziceti! Efectele juridice se produc dupa 1 septembrie.Decizia CCR e data pe 3 august.Asta au motivati si cei din minister.Dar sa vedem raspunsul la adresa pe care au trimis-o Federatia Spiru Haret.
Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 20 Aug 2018, 11:46 AM

Utilizator activ

QUOTE (elena234 @ 20 Aug 2018, 12:17 PM)
Sa speram ca asa va fi cum ziceti! Efectele juridice se produc dupa 1 septembrie.Decizia CCR e data pe 3 august.Asta au motivati si cei din minister.Dar sa vedem raspunsul la adresa pe care au trimis-o Federatia Spiru Haret.

Dar au spus ceva cei din minister?
Adresa de la Spiru Haret am vazut ca sustinea ca deciziile sa ramana valabile.

Acest mesaj a fost modificat de către ddan1977 la data 20 Aug 2018, 11:47 AM
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 1 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved