Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Adeverinta sau certificat definitivat 2012?
AdrianaNita
Trimis: 17 Aug 2018, 03:38 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Sunt inscrisa la gradul 2 la Sibiu sesiunea 2018 si mi-au afisat la documente lipsa certificat definitivat pentru ca eu am adeverinta(am sustinut definitivatul in 2012). De la inspectoratul meu au spus ca nu va fi nici o problema, dar se pare ca nu este asa. Exista vreo hotarare de guvern, lege sau ordin de ministru in care se mentioneaza ca noi nu primim certificat? Sau cum as putea sa le demonstrez celor de la Univ. Sibiu ca adeverinta tine locul certificatului?

Acest mesaj a fost modificat de către AdrianaNita la data 17 Aug 2018, 03:39 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Aug 2018, 09:28 AM

Mentor

Mergeți la centrul unde ați susținut definitivatul și se lămuresc lucrurile! P.S Din ce știu eu, adeverințele sunt ,,sezoniere” (pentru o perioadă finită de timp). confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mihai.andrei
Trimis: 17 Aug 2018, 12:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (AdrianaNita @ 17 Aug 2018, 04:38 AM)
Sunt inscrisa la gradul 2 la Sibiu sesiunea 2018 si mi-au afisat la documente lipsa certificat definitivat pentru ca eu am adeverinta(am sustinut definitivatul in 2012). De la inspectoratul meu au spus ca nu va fi nici o problema, dar se pare ca nu este asa. Exista vreo hotarare de guvern, lege sau ordin de ministru in care se mentioneaza ca noi nu primim certificat? Sau cum as putea sa le demonstrez celor de la Univ. Sibiu ca adeverinta tine locul certificatului?

Ati fost prima “promotie” cu Def national. Daca nu gresesc, Parca cei din anii 2012 si 2013 au ramas doar cu adeverinta, nu li s-au eliberat certificate. Dupa 2014, s-au eliberat. Nu stiu daca este vreun ordin care specifica, dar e situatie nationala, toti din anul ala au asa. Probabil universitatea nu stie, trebuie sa se lamureasca, ca nu e vina oamenilor. Ar trebui inspectoratul, ca nu cred ca se deranjeaza ministerul, sa trimita o nota/ informare.
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 17 Aug 2018, 12:15 PM

Utilizator avansat

Din 2012, de când examenul de Definitivatul este organizat și desfășurat de către Inspectoratele Școlare, nu se mai eliberează certificate... doar acele "adeverințe" *(cele din 2012 nu erau tip, iar începând din 2013 au un "format standard", la nivel național).
Am întâmpinat aceeași situație și am primit răspunsul scris de la inspectorat, după consultarea Direcției din cadrul MEN.
-reglementările specifice sunt prevăzute în Metodologiile de organizare și desfășurare a examenului de Definitivat, pt fiecare sesiune în parte;
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved