Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Windows Vista EOL April 11, 2017, Edubuntu viitor incert
ISJ_AB
Trimis: 19 Aug 2016, 09:49 AM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

Conform
https://support.microsoft.com/en-us/help/13...ycle-fact-sheet
suportul extins pt. Windows Vista inceteaza la data de 11 aprilie 2017.
Pe Platforma de Gestiune a Licentelor Software pentru Educatie a MENCS, la sectiunea "Microsoft Open Licence (SEI V si SEI Rural)" ultima actualizare a informatiilor este din 01.01.2014.
La punctul din 12.05.2014 - "Recomandari Anti-Virus" ar putea fi adaugata solutia: Avast for Education, versiunea BASIC ANTIVIRUS este free for EDU.
Conform
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-de...rch/039281.html
Edubuntu ramane deocamdata la versiunea 14.04.2 LTS cu EOL in aprilie 2019 si are viitorul incert.
Pe Platforma de Gestiune a Licentelor Software pentru Educatie a MENCS la sectiunea "OpenSource for Romanian Education" ultima actualizare a informatiilor este tot din 01.01.2014 si contine informatii doar despre Edubuntu.
Cererea de inscriere la bacalaureat NU contine ca si optiune Windows 10/(Windows 10 Education), Microsoft Office 2016 si o alternativa la Edubuntu 14.04 cum ar fi Debian sau/si Ubuntu.
Avand in vedere situatia existenta la aceasta data (august 2016) cred ca ar trebui sa ne gandim serios ce este de facut pt. viitorul an scolar 2017-2018?
Solutii:
1. ramanem pe Windows Vista + Microsoft Office 2007 (din aprilie 2017 folosim un SO care a atins EOL);
2. inchiriem licente de la Microsoft (Windows workstation, Microsoft Office, Windows server), insa fara un contract de inchiriere pt. minim 4 ani (Windows 10 end of mainstream support October 13, 2020) nu prea se merita efortul;
3. trecem pe solutii opensource, aici as insista pt. Debian/Ubuntu (as prefera Debian) si LibreOffice. Probleme vor aparea si aici atat legate de administrarea centralizata a laboratoarelor (Ubuntu Landscape e pe bani) dar si de reticenta unora dintre profesori/elevi fata de noile solutii.

--------------------
Mesaj personalTrimite email
elod
Trimis: 22 Aug 2016, 06:44 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

La 3 aș sugera să punem mâna pe carte, învățăm una-două de soluții de configuration management (Puppet, Ansible) și ne migrăm ușor ușor spre sistemul privat.

2. A expirat oferta la prețuri convenabile (deși cum scriam și pe celălalt topic trebuie să fii foarte sigur la partea de finanțare pentru o perioadă mai lungă să-ți merite) pentru zona edu sau administrație, cred că apare alta curând.

1. Categoric, rămânem cu Vista și Office 2007 până la finalul anului școlar viitor. Apocalipsa nu va apărea instant.

DebianEdu (aka Skolelinux) este viu, nu știu de ce a fost aleasă tocmai Edubuntu, sau de ce a fost singura.
Mereu e o problemă pe ce dăm examenele, ar putea fi anunțat cu un an (școlar, 2 ani calendaristici) înainte fără niciun stres...
ISJ_AB
Trimis: 23 Aug 2016, 07:42 AM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

1. Categoric, rămânem cu Vista și Office 2007 până la finalul anului școlar viitor. Apocalipsa nu va apărea instant.

Nu ma voi simti prea confortabil dupa aprilie 2017!
2. A expirat oferta la prețuri convenabile (deși cum scriam și pe celălalt topic trebuie să fii foarte sigur la partea de finanțare pentru o perioadă mai lungă să-ți merite) pentru zona edu sau administrație, cred că apare alta curând.

Windows 10 Pro nu prea ma incanta, nu stiu cum se integreaza in Active Directory!!!
Singurul avantaj este ca am antivirus pt. statii de lucru si servere (Avast for EDU).
La 3 aș sugera să punem mâna pe carte, învățăm una-două de soluții de configuration management (Puppet, Ansible) și ne migrăm ușor ușor spre sistemul privat.

Eu as incepe de anul acesta cu Debian/Ubuntu. Pt. inceput ajunge si ClusterSSH (ma simt mai confortabil din linia de comanda). Nu cred ca ar fi o mare problema Puppet, Ansible sau orice alta solutie free!

--------------------
elod
Trimis: 23 Aug 2016, 04:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (ISJ_AB @ 23 Aug 2016, 08:42 AM)
Windows 10 Pro nu prea ma incanta, nu stiu cum se integreaza in Active Directory!!!
Singurul avantaj este ca am antivirus pt. statii de lucru si servere (Avast for EDU).

Eu as incepe de anul acesta cu Debian/Ubuntu. Pt. inceput ajunge si ClusterSSH (ma simt mai confortabil din linia de comanda). Nu cred ca ar fi o mare problema Puppet, Ansible sau orice alta solutie free!

Nu la Windows 10 m-am referit (deși îl folosim la școală de la începutul anului școlar 2015-2016 fără probleme).

Sunt niște oferte care vă permit licențierea întregii suite (upgrade sistem de operare pe baza licenței OEM, Office 365) pe baza numărului de persoane angajate în unitate. Plata este anuală, e abonament și se semnează pe 3 ani dacă îmi amintesc bine.

Au un "learning curve" destul de mare, dar merită oricare din tool-uri. Trebuie să pun la punct din nou puppet pentru stațiile Windows.
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved