Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (93) « Primul ... 90 91 [92] 93  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
zmeu
Trimis: 11 Feb 2019, 05:24 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

A luat cineva fluturas ,la mine salariul de baza este cu 200 lei mai mic decat ce am calculat aici .
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 Feb 2019, 06:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sce @ 8 Feb 2019, 09:12 AM)
"Desteapta" tare,legea asta 153,ma tine in transa asta 18-22,timp de ...7ani!!!de la 18 la 25,imi da concediu cand nu.l cer,cand ar trebui sa lucrez la planificarile si proiectarile semestrului al II lea.Ce sa zic???Doar de bine!!!
Multumesc,d.le Costi,pentru rabdarea de a raspunde tuturor frustrarilor noastre.Mi.ar placea sa fie si sindicatele la fel de disponibile la dialog.Nu infiintati unul?😁

Legea 153 e foarte proastă, evident. Tranșele de vechime în învățământ - era mai bine să dispară integral. Asta, pe principiul tratării egale a salariaților, fiind suficiente gradațiile (0-6) de vechime în muncă, cum se aplică la "restul lumii"... Lasă frustrările la o parte, din decembrie 2018 primești 10% spor de stres. Didacticul auxiliar nu îl primește. Didacticul auxiliar pierde, treptat, până în 2022, și sporul de stabilitate, de 15%...

Concluzia mea e că ar fi bine să mai căscăm ochii și la cei din jurul nostru, eventual să ne și pese - apoi, tu ar trebui, de fapt, să te bucuri că ți s-a umflat salariul - fie și printr-o lege incorectă... și să te străduiești să scrii cât mai corect, pentru plusul de parale... Nu mai plănge pentru o diferență de două-trei procente, bucură-te pentru că, în fapt, ești un privilegiat al unei legi tâmpite, inechitabile.

character40.gif

Mesaj personal
sce
Trimis: 11 Feb 2019, 07:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 11 Feb 2019, 07:48 PM)
"Desteapta" tare,legea asta 153,ma tine in transa asta 18-22,timp de ...7ani!!!de la 18 la 25,imi da concediu cand nu.l cer,cand ar trebui sa lucrez la planificarile si proiectarile semestrului al II lea.Ce sa zic???Doar de bine!!!
Multumesc,d.le Costi,pentru rabdarea de a raspunde tuturor frustrarilor noastre.Mi.ar placea sa fie si sindicatele la fel de disponibile la dialog.Nu infiintati unul?😁

Legea 153 e foarte proastă, evident. Tranșele de vechime în învățământ - era mai bine să dispară integral. Asta, pe principiul tratării egale a salariaților, fiind suficiente gradațiile (0-6) de vechime în muncă, cum se aplică la "restul lumii"... Lasă frustrările la o parte, din decembrie 2018 primești 10% spor de stres. Didacticul auxiliar nu îl primește. Didacticul auxiliar pierde, treptat, până în 2022, și sporul de stabilitate, de 15%...

Concluzia mea e că ar fi bine să mai căscăm ochii și la cei din jurul nostru, eventual să ne și pese - apoi, tu ar trebui, de fapt, să te bucuri că ți s-a umflat salariul - fie și printr-o lege incorectă... și să te străduiești să scrii cât mai corect, pentru plusul de parale... Nu mai plănge pentru o diferență de două-trei procente, bucură-te pentru că, în fapt, ești un privilegiat al unei legi tâmpite, inechitabile.

character40.gif

Ma declar mut de admiratie in fata unei asemenea demonstratii de luciditate si coerenta...😆Imi exprim doar speranta ca,(la un asemenea mod de a dialoga),nu sunteti profesor.
Mesaj personal
sce
Trimis: 11 Feb 2019, 07:02 PM

Utilizator avansat

Ce va nemultumeste,de fapt?Ca dl.Costi este apreciat?Aveti vreo problema cu mine? confused24.gif
Mesaj personal
sce
Trimis: 11 Feb 2019, 07:13 PM

Utilizator avansat

Sau cu toata lumea?

"Deci... ciocul mic, mai citiți câte ceva și delectați-vă la gândul că sunteți privilegiați în raport cu auxiliarii, veți avea, unii, o dublă finanțare pentru stres..."

"O altă veste bună pentru tine: de la 1 decembrie vei primi un spor de 10% pentru stres, adică îți sunt compensate ABUZIV dar LEGAL "pierderile" despre care te smiorcăiești în postare."

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 Feb 2019, 07:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 11 Feb 2019, 07:48 PM)

character40.gif

Na, am greșit - gradațiile 0-5, (6 bucăți) în muncă.

@sce... "Aveti vreo problema cu mine?" confused24.gif

N-am, asta pentru că [Aquila non capit muscas!]...
https://dictionarexpresii.wordpress.com/201...n-capit-muscas/

Scuze pentru impertinență!
https://dexonline.ro/definitie/impertinenta

Și nu înțeleg trimiterea la "dl.Costi" (?!)

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 Feb 2019, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sce @ 11 Feb 2019, 08:13 PM)
Sau cu toata lumea?

"Deci... ciocul mic, mai citiți câte ceva și delectați-vă la gândul că sunteți privilegiați în raport cu auxiliarii, veți avea, unii, o dublă finanțare pentru stres..."

"O altă veste bună pentru tine: de la 1 decembrie vei primi un spor de 10% pentru stres, adică îți sunt compensate ABUZIV dar LEGAL "pierderile" despre care te smiorcăiești în postare."

biggrin.gif

Mulțumesc pentru susținere! Mai rămâne doar să înțelegi ceea ce am vrut să spun.

@bizman... scuză-mi și divagația asta de pe topic, mă opresc aici.
Mesaj personal
sce
Trimis: 11 Feb 2019, 07:39 PM

Utilizator avansat

"N-am, asta pentru că [Aquila non capit muscas!]...
https://dictionarexpresii.wordpress.com/201...t-muscas/"

Pacea domneste.
laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
laluli312
Trimis: 12 Feb 2019, 02:37 PM

Utilizator
**

Imi poate spune cineva salariul de baza(apoi eventual si netul) pentru prof S 5-10 ani, definitiv?
Mesaj personal
zmeu
Trimis: 12 Feb 2019, 03:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (laluli312 @ 12 Feb 2019, 03:37 PM)
Imi poate spune cineva salariul de baza(apoi eventual si netul) pentru prof S 5-10 ani, definitiv?

baza-3751
net ianuarie fara dirigentie=2497
Mesaj personal
laluli312
Trimis: 12 Feb 2019, 04:54 PM

Utilizator
**

Pai daca eu pe unul dintre fluturasi am 3405 si pe un altul am 3605, inseamna ca mi au gresit salariul in ambele institutii?
Mesaj personal
vdingo11
Trimis: 13 Feb 2019, 11:01 AM

Utilizator avansat

Avand slaraiul de baza x, nr ore lucrate y si nr ore concediu de odihna z imi puteti spune va rog cum se calculeaza suma pentru salariul brut realizat si suma pentru CO?
Multumesc.
Mesaj personal
Danda74
Trimis: 13 Feb 2019, 03:53 PM

La prima intervenție

Poate sa ma lamureasca cineva?
Primul an in invatamant, am functia de baza undeva si in invatamant am ore la un liceu tehnologic. Mi s-a spus ca pensionarii,asociatii ( plata cu ora ) nu primesc bani pentru concediu acum, poate doar la vara. E adevarat?
Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către Danda74 la data 13 Feb 2019, 03:54 PM
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 14 Feb 2019, 06:13 PM

Utilizator avansat

Daca la 1 ian 2019 am implinit 16 ani si 2 luni de vechime in invatamant si in munca, deci vechime in invatamant 14-18 si in munca 15-20, de la 1 ian. 2019 care e legea sau logica prin care sa ma incadrezi pe legea 153 la vechimea in invatamant 10-15 ani ? Cum vine asta ?
Mesaj personal
romanitza14
Trimis: 14 Feb 2019, 08:01 PM

Începător
*

Buna seara. Intrebare pentru cei care sunt in masura sa ofere lamuriri: sporul de doctorat se calculeaza diferit in perioada de concediu de odihna sau concediu medical? Am observat diferente in minus fireste, la suma aferenta lunii decembrie si ianuarie fata de lunile precedente. Va multumesc anticipat!
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 14 Feb 2019, 09:29 PM

Utilizator avansat

Sindicatele ce parere au despre aceste probleme de incadrare ?

--------------------
Nenorocirea unui om este șansa altuia. (Jerome K. Jerome)
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 15 Feb 2019, 10:26 AM

Utilizator activ

QUOTE (zmeu @ 11 Feb 2019, 06:24 PM)
A luat cineva fluturas ,la mine salariul de baza este cu 200 lei mai mic decat ce am calculat aici .

Si eu am aceasta problema. Poate o va lamuri cineva pana la urma.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 15 Feb 2019, 05:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_n @ 15 Feb 2019, 11:26 AM)
A luat cineva fluturas ,la mine salariul de baza este cu 200 lei mai mic decat ce  am calculat aici .

O explicație plauzibilă - au inclus în salariul de bază din decembrie diferite sporuri, cum ar fi cel de suprasolicitare neuropsihică (?!)... Iar diferența/4 se calculează față de salariul grilă 2022, "sec".
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 15 Feb 2019, 06:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 15 Feb 2019, 06:30 PM)
QUOTE (ana_n @ 15 Feb 2019, 11:26 AM)
A luat cineva fluturas ,la mine salariul de baza este cu 200 lei mai mic decat ce  am calculat aici .

O explicație plauzibilă - au inclus în salariul de bază din decembrie diferite sporuri, cum ar fi cel de suprasolicitare neuropsihică (?!)... Iar diferența/4 se calculează față de salariul grilă 2022, "sec".

Poate fi o coincidență, dar 792 lei/4 = 198 lei... Sigur, am subliniat în imagine condițiile pentru un spor de stres de 792 lei, brut - pe lângă faptul că toate soiurile de vechimi trebuie să fie la maxim, e nevoie de spor de dirigenție și de gradație de merit...
OK, e un joc al numerelor... dar e frumos.
smile.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 15 Feb 2019, 06:46 PM

Utilizator avansat

P.S.

Sporul respectiv a rămas "înghețat", vedeți imaginea cu situația salarială din decembrie 2018 a aceluiași ipotetic profesor...

Repet, poate fi o banală și frumoasă coincidență, atât de clare sunt legile din mediul înconjurător, tot mai poluat, ca de-o ceață...

Ca să înțelegem totul mai bine, ca să fie clar - același memento, de excepție eternă...

https://www.youtube.com/watch?v=SxSasW2FWiI

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bizman
Trimis: 17 Feb 2019, 09:31 AM

Utilizator avansat

QUOTE (laluli312 @ 12 Feb 2019, 05:54 PM)
Pai daca eu pe unul dintre fluturasi am 3405 si pe un altul am 3605, inseamna ca mi au gresit salariul in ambele institutii?

Unii fluturașii pe ianuarie au baza tipărită greșit. Faceți toate setările pe 13 zile lucrate din 20 și confruntați să bată toate componentele mai puțin baza care e tipărită greșit.

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.24
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 ianuarie 2019
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
bizman
Trimis: 17 Feb 2019, 09:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (vdingo11 @ 13 Feb 2019, 12:01 PM)
Avand slaraiul de baza x, nr ore lucrate y si nr ore concediu de odihna z imi puteti spune va rog cum se calculeaza suma pentru salariul brut realizat si suma pentru CO?
Multumesc.

bază realizat = bază x fracțiune x zile lucrate / zile lucrătoare
concediu = bază x fracțiune x zile concediu / zile lucrătoare

--------------------
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 ianuarie 2019
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
bizman
Trimis: 17 Feb 2019, 09:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (crina1975 @ 14 Feb 2019, 07:13 PM)
Daca la 1 ian 2019 am implinit 16 ani si 2 luni de vechime in invatamant si in munca, deci vechime in invatamant 14-18 si in munca 15-20, de la 1 ian. 2019 care e legea sau logica prin care sa ma incadrezi pe legea 153 la vechimea in invatamant 10-15 ani ? Cum vine asta ?

Am văzut mesaje de la Siveco precum că luna viitoare vor remedia această "înghețare" a tranșelor noi.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 17 Feb 2019, 09:36 AM

--------------------
bizman
Trimis: 17 Feb 2019, 09:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (romanitza14 @ 14 Feb 2019, 09:01 PM)
Buna seara. Intrebare pentru cei care sunt in masura sa ofere lamuriri: sporul de doctorat se calculeaza diferit in perioada de concediu de odihna sau concediu medical? Am observat diferente in minus fireste, la suma aferenta lunii decembrie si ianuarie fata de lunile precedente. Va multumesc anticipat!

Când e concediu suma lipsă se duce în același cuantum pe indemnizația de concediu.

--------------------
bizman
Trimis: 17 Feb 2019, 09:40 AM

Utilizator avansat

Obligatoriu trebuie să setați zilele lucrate și lucrătoare pentru că indemnizația de hrană se dă numai pentru zilele lucrate.

--------------------
4 utilizator(i) citesc acest subiect (4 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (93) « Primul ... 90 91 [92] 93  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved