Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Profesor înjunghiat avem învățământ ca in Occident, Nu este suspecta tăcerea întregii societăți civile
SACERDOTUL
  Trimis: 4 Feb 2019, 11:11 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Dubla măsură, tăcerea suspectă și lipsa totală de reacție arată poate cat de mic e interesul pentru sistemul de învățământ.

Doi elevi care se împing pe holul școlii și filmați ar fi făcut înconjurul presei, al internetului și televiziunilor.

Un profesor înjunghiat nu valorează nimic.
Acum nu mai sunt dezbateri despre schimbarea legii, statutul cadrului didactic.
Nimic.

Nicio reacție serioasă.

Observ că inclusiv acest forum (oficial?) este părăsit. Subiectele au fost mutate pe Facebook unde dispar la fel de repede cum apar și nu mai pot fi valorificate peste ani.

Macar din complezență ministrul Educației trebuia să meargă în vizită la spital la Ploiești.
Dar poate nu are timp, trebuie să meargă la emisiuni TV, unde îi cântă lăutarii la ureche(Realitatea TV), unde se discută orice mai puțin despre educație.

Abia aștept să apară apologeții care vor striga:
Poate profesoara a făcut ceva, a zis ea, nu se poate, că nu se ducea ăla așa degeaba. Nu m-ar mira că troaca politrucilor să nască și astfel de invective.

In rest așteptăm din nou o lege care să ne facă viața frumoasă.
Promisa inca din ianuarie. Dar ce mai contează inca o promisiune...
Mesaj personalYahoo
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Feb 2019, 01:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 4 Feb 2019, 12:11 PM)
Dubla măsură, tăcerea suspectă și lipsa totală de reacție arată poate cat de mic e interesul pentru sistemul de învățământ.

Doi elevi care se împing pe holul școlii și filmați ar fi făcut înconjurul presei, al internetului și televiziunilor.

Un profesor înjunghiat nu valorează nimic.
Acum nu mai sunt dezbateri despre schimbarea legii, statutul cadrului didactic.
Nimic.

Nicio reacție serioasă.

Observ că inclusiv acest forum (oficial?) este părăsit. Subiectele au fost mutate pe Facebook unde dispar la fel de repede cum apar și nu mai pot fi valorificate peste ani.

Macar din complezență ministrul Educației trebuia să meargă în vizită la spital la Ploiești.
Dar poate nu are timp, trebuie să meargă la emisiuni TV, unde îi cântă lăutarii la ureche(Realitatea TV), unde se discută orice mai puțin despre educație.

Abia aștept să apară apologeții care vor striga:
Poate profesoara a făcut ceva, a zis ea, nu se poate, că nu se ducea ăla așa degeaba. Nu m-ar mira că troaca politrucilor să nască și astfel de invective.

In rest așteptăm din nou o lege care să ne facă viața frumoasă.
Promisa inca din ianuarie. Dar ce mai contează inca o promisiune...

Ai foarte mare dreptate. Și DA...suntem "breasla" cea mai dezbinată și mai lipsită de verticalitate și civism.
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 4 Feb 2019, 06:07 PM

Utilizator avansat

Colegiul Cadrelor Didactice
Yesterday at 9:56 AM ·
2 februarie. Prima noapte de vacanță. În alte condiții aș fi dormit liniștită. De câteva nopți nu pot. În noaptea aceasta îmi plâng durerea, neputința, dezamăgirea, furia, revolta.
4 zile de când colega mea a fost înjunghiată chiar în fața cancelariei. Un om minunat, un profesor dedicat. Încă îi aud țipătul și îi simt mâna strângându-mă. Mă aud promițându-i că totul va fi bine! (Mulțumesc, Doamne, ca A este stabilă și medicii au reușit să o salveze!) Momente de groază. Nu înțelegeam ce se întâmplă. Nu puteam să-mi traduc cuvintele ei: "M-a înjunghiat!" Și apoi cuțitul, sângele.... Ceva ce nu puteam privi nici în filme.
Este realitatea zilei de 29 ianuarie 2019, Ploiești, România, în unul dintre liceele unde standardele educaționale (demonstrate prin rezultate la concursuri, olimpiade, promovabilitate), disciplina și siguranța elevilor sunt o preocupare permanentă. O situație fără precedent în România, extrem de gravă, este transformată într-o știre banală de televiziune. Drama unui om, a unei familii, a unui colectiv, devine "breaking news". Și apoi? Păi cam atât!
De 4 zile aștept o reacție. De la orice factor de decizie din România zilelor noastre. De la Ministrul Educației mai ales! În oricare altă țară din lumea asta, într-o situație atât de gravă, cel puțin Ministrul Educației ar fi ieșit cu o declarație oficială. Și dacă nu despre măsurile pe care le va lua în viitor pentru a se evita asemenea tragedii în școlile românești, măcar cu câteva vorbe de încurajare în semn de solidaritate față de familia colegei noastre. Că doar suntem oameni, doamnă Ministru! Sau noi nu mai contăm?
Înțelegem că Măria Sa, Elevul, este stăpânul nostru și ca Înălțimea Sa, Părintele, face legea în școală. Nu-i problemă, am înțeles asta! Am înțeles și că acolo unde statul nu are, este de datoria noastră, a profesorilor, să aducem de acasă, că na! dacă ne iubim meseria...Știm, doamnă Ministru că sunteți în slujba elevilor și a părinților. Și noi suntem tot în slujba lor. Dar doamnă Ecaterina Andronescu, nu cumva ați uitat că aveți datoria de a apăra și profesorii? Sau noi nu suntem buni decât atunci când vine despre datorii și obligații?
Ne-ați cocoșat cu tot felul de proceduri (cred că la noi în școală există procedură și pentru mersul la toaletă), dosare de comisii, portofolii, statistici, rapoarte, hârtii peste hârtii. Tone. Inutile, părerea mea. Le-am făcut totuși. Facem și pe paznicii în timpul serviciului pe școală, expunându-ne la tot felul de situații neplăcute, facem și pe însoțitorii elevilor în spitale, facem și triaj la poarta școlii. Le facem, doamnă ministru pe toate. Și mai ce? Și până când?
Joi, pe 31 ianuarie, am avut consiliu profesoral. Toți suntem șocați și traumatizați de ce am trăit alături de colega noastră. Mă așteptam să vină cineva să ne spună că ceea ce s-a întâmplat este un semnal de alarmă. Că au înțeles că nu în această direcție trebuia să se îndrepte școala românească. Că vor lua măsuri. Că da, elevii și părinții au drepturi, cum și noi, profesorii avem dreptul la viață măcar. Dar ce să vezi? Nimeni. Nimeni nu are nimic să ne spună. Nu tu primar, lider de sindicat, ministru, nimic! Ba mai mult, noi, școala, trebuie să venim cu alte măsuri de siguranță. Cum? Triaj la poarta. Adică acum nici măcar să nu mai urce în cancelarie după noi. Să ne mătrășească direct la poartă. De râsul curcilor!
V-ați învățat să interveniți prompt numai când vine vorba despre nemulțumiri ale elevilor și părinților. Pentru noi, profesorii, cine să intervină??? Noi putem și trebuie să ne facem datoria și când suntem jigniți, hărțuiți, amenințați, mai nou și înjunghiați! Spre clasă! Cu o mână pe rană, alta pe catalog.
În oricare altă țară din lume, după un asemenea incident, niciun profesor nu ar mai fi intrat la ore până când nu s-ar fi dat o lege care să-l apere de orice fel de act de agresiune. Noi de ce nu avem aceleași drepturi ca și funcționarii publici? Întreb pentru un prieten, doamnă Ministru. Dar dumneavoastră domnilor profesori, colegii noștri din alte școli, nu aveți nimic de spus???? Pe 29 ianuarie a fost școala noastră. Mâine poate fi oricare altă școală din țară. Pe 29 a fost A. Mâine putem fi oricare dintre noi.
Transmit familiei colegei mele multă sănătate și putere să depașească aceste momente cumplite. Sunt alături de dumneavoastră cu gândul și cu sufletul. Noi toți ne gândim cu drag la A.și îi dorim recuperare rapidă. Ne lipsesc zâmbetul și optimismul ei și o așteptăm să revină cât mai curând printre noi.

Gândul bun să vă însoțească pe toți ceilalți! Eu de astăzi nu mai tac! Este suficient sânge în lume. În școli și în cancelarie nu vreau să-l mai văd!
Mihaela Visinoiu
#dreptatepentrucadreledidactice

--------------------
Mesaj personalTrimite email
jordan
Trimis: 4 Feb 2019, 06:52 PM

Mentor

QUOTE (tonymichael2046 @ 4 Feb 2019, 06:07 PM)

Noi de ce nu avem aceleași drepturi ca și funcționarii publici?

De aproape doi ani, profesorii chiar sunt ”funcționari publici”.

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a stabilit ca profesorii din invatamantul preuniversitar de stat au calitatea de "functionar public" cu sensul autonom din art. 175 alin. 1 lit b teza a doua Codul penal.

https://www.portalinvatamant.ro/articole/le...blici-7030.html

confused06.gif

Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 4 Feb 2019, 08:26 PM

Utilizator avansat

Titlul topicului - „Profesor înjunghiat avem învățământ ca in Occident” - se dorește a fi o ironie? Occidentul cel putred, care ne impune modul lui de viață decadent și imoral, căsătoriile între persoane de același gen etc. Iar noi ne apărăm sărăcia, neamul și cormoranul din piscină. La bulivard, la referendum, birjar!
Da, se întâmplă și în occident asemenea grozăvii. Deosebirea e că acolo făptașii sunt sancționați, iar aici sunt făcuți scăpați, pe motiv de înghesuială și igrasie.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 4 Feb 2019, 08:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex.nemeth @ 4 Feb 2019, 08:26 PM)
Titlul topicului - „Profesor înjunghiat avem învățământ ca in Occident” - se dorește a fi o ironie? Occidentul cel putred, care ne impune modul lui de viață decadent și imoral, căsătoriile între persoane de același gen etc. Iar noi ne apărăm sărăcia, neamul și cormoranul din piscină. La bulivard, la referendum, birjar!
Da, se întâmplă și în occident asemenea grozăvii. Deosebirea e că acolo făptașii sunt sancționați, iar aici sunt făcuți scăpați, pe motiv de înghesuială și igrasie.

Eu as da o lege ca toti politistii peste 48 de ani, daca nu mai pot face fata muncii de teren sa devina paznici la scoli pana la varsta de 65 de ani.
Decat sa le dea pensie la niste tinerei de 46 de ani, mai bine ii punem sa pazeasca scolile din Romania. character40.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 4 Feb 2019, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tonymichael2046 @ 4 Feb 2019, 07:07 PM)
Colegiul Cadrelor Didactice
Yesterday at 9:56 AM ·
2 februarie. Prima noapte de vacanță. În alte condiții aș fi dormit liniștită. De câteva nopți nu pot. În noaptea aceasta îmi plâng durerea, neputința, dezamăgirea, furia, revolta.
4 zile de când colega mea a fost înjunghiată chiar în fața cancelariei. Un om minunat, un profesor dedicat. Încă îi aud țipătul și îi simt mâna strângându-mă. Mă aud promițându-i că totul va fi bine! (Mulțumesc, Doamne, ca A este stabilă și medicii au reușit să o salveze!) Momente de groază. Nu înțelegeam ce se întâmplă. Nu puteam să-mi traduc cuvintele ei: "M-a înjunghiat!" Și apoi cuțitul, sângele.... Ceva ce nu puteam privi nici în filme.
Este realitatea zilei de 29 ianuarie 2019, Ploiești, România, în unul dintre liceele unde standardele educaționale (demonstrate prin rezultate la concursuri, olimpiade, promovabilitate), disciplina și siguranța elevilor sunt o preocupare permanentă. O situație fără precedent în România, extrem de gravă, este transformată într-o știre banală de televiziune. Drama unui om, a unei familii, a unui colectiv, devine "breaking news". Și apoi? Păi cam atât!
De 4 zile aștept o reacție. De la orice factor de decizie din România zilelor noastre. De la Ministrul Educației mai ales! În oricare altă țară din lumea asta, într-o situație atât de gravă, cel puțin Ministrul Educației ar fi ieșit cu o declarație oficială. Și dacă nu despre măsurile pe care le va lua în viitor pentru a se evita asemenea tragedii în școlile românești, măcar cu câteva vorbe de încurajare în semn de solidaritate față de familia colegei noastre. Că doar suntem oameni, doamnă Ministru! Sau noi nu mai contăm?
Înțelegem că Măria Sa, Elevul, este stăpânul nostru și ca Înălțimea Sa, Părintele, face legea în școală. Nu-i problemă, am înțeles asta! Am înțeles și că acolo unde statul nu are, este de datoria noastră, a profesorilor, să aducem de acasă, că na! dacă ne iubim meseria...Știm, doamnă Ministru că sunteți în slujba elevilor și a părinților. Și noi suntem tot în slujba lor. Dar doamnă Ecaterina Andronescu, nu cumva ați uitat că aveți datoria de a apăra și profesorii? Sau noi nu suntem buni decât atunci când vine despre datorii și obligații?
Ne-ați cocoșat cu tot felul de proceduri (cred că la noi în școală există procedură și pentru mersul la toaletă), dosare de comisii, portofolii, statistici, rapoarte, hârtii peste hârtii. Tone. Inutile, părerea mea. Le-am făcut totuși. Facem și pe paznicii în timpul serviciului pe școală, expunându-ne la tot felul de situații neplăcute, facem și pe însoțitorii elevilor în spitale, facem și triaj la poarta școlii. Le facem, doamnă ministru pe toate. Și mai ce? Și până când?
Joi, pe 31 ianuarie, am avut consiliu profesoral. Toți suntem șocați și traumatizați de ce am trăit alături de colega noastră. Mă așteptam să vină cineva să ne spună că ceea ce s-a întâmplat este un semnal de alarmă. Că au înțeles că nu în această direcție trebuia să se îndrepte școala românească. Că vor lua măsuri. Că da, elevii și părinții au drepturi, cum și noi, profesorii avem dreptul la viață măcar. Dar ce să vezi? Nimeni. Nimeni nu are nimic să ne spună. Nu tu primar, lider de sindicat, ministru, nimic! Ba mai mult, noi, școala, trebuie să venim cu alte măsuri de siguranță. Cum? Triaj la poarta. Adică acum nici măcar să nu mai urce în cancelarie după noi. Să ne mătrășească direct la poartă. De râsul curcilor!
V-ați învățat să interveniți prompt numai când vine vorba despre nemulțumiri ale elevilor și părinților. Pentru noi, profesorii, cine să intervină??? Noi putem și trebuie să ne facem datoria și când suntem jigniți, hărțuiți, amenințați, mai nou și înjunghiați! Spre clasă! Cu o mână pe rană, alta pe catalog.
În oricare altă țară din lume, după un asemenea incident, niciun profesor nu ar mai fi intrat la ore până când nu s-ar fi dat o lege care să-l apere de orice fel de act de agresiune. Noi de ce nu avem aceleași drepturi ca și funcționarii publici? Întreb pentru un prieten, doamnă Ministru. Dar dumneavoastră domnilor profesori, colegii noștri din alte școli, nu aveți nimic de spus???? Pe 29 ianuarie a fost școala noastră. Mâine poate fi oricare altă școală din țară. Pe 29 a fost A. Mâine putem fi oricare dintre noi.
Transmit familiei colegei mele multă sănătate și putere să depașească aceste momente cumplite. Sunt alături de dumneavoastră cu gândul și cu sufletul. Noi toți ne gândim cu drag la A.și îi dorim recuperare rapidă. Ne lipsesc zâmbetul și optimismul ei și o așteptăm să revină cât mai curând printre noi.

Gândul bun să vă însoțească pe toți ceilalți! Eu de astăzi nu mai tac! Este suficient sânge în lume. În școli și în cancelarie nu vreau să-l mai văd!
Mihaela Visinoiu
#dreptatepentrucadreledidactice

Cu doar o zi înainte de acest incident, mă gândeam la noi, profesorii, singuri în școală, cu ușile deschise.Pe care uși intră părinți (unii recalcitranți), foști elevi și cine vrea.Nu știu câte școli au pază, nu știu care sunt reglementările, pentru că unele școli au pază(pe care o plătesc din fonduri proprii ?), iar altele nu.Ar trebui să fie păzite toate unitățile de învățământ.Îmi amintesc cum, în studenție, un nebun a intrat în incinta facultății, și, deși avea un comportament anormal vizibil, a fost lăsat de paznic înăuntru, putând să intre în sala de curs, unde a început să pună întrebări, sfârșind prin a acapara ora (a mers în față, rămânând nemișcat, cu degetul pe tablă, într-o poziție care ar fi trebuit să convingă că este Mântuitorul).
Sau poate că admirația nemăsurată a românilor față de americani se traduce prin etichetarea unui asemenea incident drept minor sau nesemnificativ... confused05.gif mad.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 4 Feb 2019, 08:52 PM

Utilizator avansat

Am discutat zilele acestea cu o colega a carui sot este inginer la un atelier auto.
De cativa ani de cand fac elevii practica la acel atelier i-a dat dreptate sotiei sa fie obosita dupa cateva ore cu elevi care nu au nimic in comun cu statul de elev. Mi-a spus ca a certat un elev care era cat pe ce sa coboare un elevator cu un mecanic sub masina si a doua zi proasta de mama care a nascut un copil cu CES i-a atras atentia ca fiul ei are CES si trebuie sa fie atenti cum vorbesc cu el.

DOAMNE!
Un elev cu CES va ajunge mecanic.
Daca iti schimba o roata ai sanse sa nu mai ajungi acasa.
Ar trebui reintroduse scolile speciale si elevii cu CES sa invete sa faca maturi si pensoane, nu sa repare masini sau sa faca mancare.
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 4 Feb 2019, 10:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex.nemeth @ 4 Feb 2019, 09:26 PM)

Da. Era o ironie amară.
Mesaj personalYahoo
SACERDOTUL
Trimis: 4 Feb 2019, 10:49 PM

Utilizator avansat

Europa a rezolvat problema demult.

In școală părinții vin cu programare( profesorul este anunțat că în ziua x la ora y părintele de la clasa z dorește să vorbească , se înregistrează în registrul ce devine dovada a comunicării cu școala, au o cameră separată unde se face consiliere sau discuții.

Elevii au intrări separate, supravegheate de funcționari ai școlii.

La poarta paznicul nu permite accesul fără programare.

Din păcate mai avem de așteptat 20 de ani pentru revenirea la normalitate.
Mesaj personalYahoo
4ward
Trimis: 5 Feb 2019, 12:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 4 Feb 2019, 11:49 PM)

In școală părinții vin cu programare( profesorul este anunțat că în ziua x la ora y părintele de la clasa z dorește să vorbească , se înregistrează în registrul ce devine dovada a comunicării cu școala, au o cameră separată unde se face consiliere sau discuții.

Doar atât ?! Sunteți optimist.

--------------------
Mesaj personal
LiaD.
Trimis: 5 Feb 2019, 08:20 PM

Utilizator activ

Acum vreo 5-6 ani, mă dusei, mai mult obligată, în asistență la un examen de bacalaureat. Ultimul...
Am refuzat să primesc pachetul cu "șervețele" oferit de elevii din sala unde fusesem repartizată.
Aceștia au insistat și i-am atenționat că voi sesiza comisia dacă nu încetează.
Replică lor lor a fost : " da' ce, doamna ? vreți să picăm examenul ?! "
După o oră un elev, chiar în fața camerei, începe să scoată copiuțe !
Cu spatele la cameră, îi fac discret semne să se astâmpere. Mă ignoră !
Cred câ aveam tensiunea 20 ! Bine că nu eram cardiacă ! Am devenit între timp....
Îi spun în șoaptă celeilalte supraveghetoare. Ea îmi zice : " fă-te că nu vezi ! " Ea luase pachetul de ..... "șervețele" !!!
După vreo 15 minute mă hotărăsc și îl scot din examen.
Președintele comisiei a făcut demersurile ce se impuneau în această situație.....
În fine, la plecare elevul respectiv îmi spune " Dumneavoastră aveți copii ? "
Îl întreb, de față cu președintele : "mă ameninți?! să anunț poliția!"
"A, nu! Ziceam și eu așa....."

Din acea zi, am devenit foarte conștientă de pericolele la care mă expun pe mine și pe familia mea, dacă îmi fac corect datoria ! Să fie clar : nu ne apără nimeni și nimic de abuzurile și agresiunile elevilor și a familiilor acestora ! Chiar colegii se grăbesc să arate cât și cum și unde am greșit ! Sindicat ?! Există doar pe fluturașul de salariu !
La examene refuz categoric să mai merg !
Sincer ?! Da ! Îmi tremură mâna când pun vreo notă de 3 sau 4 sau când văd că vreunei odrasle de persoane "importante" nu-i iese media 11 !
Mi-am ales meseria asta de drag acum peste 25 de ani !
Acum nu-i zi să nu mă gândesc cu nerăbdare la pensie !
Merg cu frică și total dezgust la muncă.....
sad.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 6 Feb 2019, 09:09 PM

Utilizator avansat

Cauciucuri tăiate de trei ori.O dată un elev de la o clasă la care nu aveam ore, mi-a lăsat pe jantă două anvelope, probabil drept răzbunare că nu îl lăsam să intre în sălile unde aveam ore (avea obiceiul de a se plimba nestingherit prin școală în timpul programului).Amenințări.
Iar legislația ... Asemenea specimene ar trebui trimise la casa de corecție.Dar nu, au desființat-o, așa că trebuie să le suportăm.Cine va mai rămâne în sistem.

--------------------
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Feb 2019, 03:09 PM

Mentor

QUOTE (SACERDOTUL @ 4 Feb 2019, 10:49 PM)

Se pare că și la această Școală ”problema era rezolvată”, și totuși s-a produs acest incident regretabil….

https://www.edupedu.ro/colega-profesoarei-i...-nu-mai-contam/

confused06.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Feb 2019, 03:11 PM

Mentor

Nu știu câte Școli din România se pot lăuda cu o asemenea dotare, și totuși nu a fost suficientă…

”În ziua producerii evenimentului, în urma analizării imaginilor preluate de camerele video și a informațiilor oferite de martori, a reieșit că autorul atacului a folosit intrarea principală în jurul orei prânzului, când se realizează schimbul de ture.

Acesta a profitat de aglomerație și s-a alăturat unui grup de elevi care au intrat pe baza cartelei de acces.

În momentul respectiv, portarul se afla la post.”

https://www.edupedu.ro/colega-profesoarei-i...-nu-mai-contam/

Nu cred că în Școală nu se cunoștea modul în care se face accesul, la schimbul de tură: poarta rămâne deschisă, iar ”puhoiul” pătrunde fără verificarea cardului.

Cred că primul vinovat este Directorul, care nu a intervenit la timp pentru a reglementa situația, dar potrivit tradiției vinovatul va fi declarant ”acarul Păun”.

rolleyes.gif

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 7 Feb 2019, 05:07 PM

Utilizator avansat

Adevarul e ca nu-i usor sa securizezi complet o scoala cand in pauze intra/ies zeci si sute de elevi.
Totusi ca un individ inarmat cu un adevarat arsenal de lupta sa intre , sa urce un etaj si ajunga la cancelarie, aici cred ca se pot preveni lucrurile. Asigurand paza reala, nu cu bunicute si bunici ca acum... cadrele de paza trimise in scoli sunt o gluma, pratic aia iau banii degeaba, nu fac fata unor raufacatori.

Si sa se mai termine si cu acest "chemat al profesorului la cancelarie" de elevi...pe vremea cand in scoala era disciplina nu exista asa ceva! Vrei sa-i spui ceva profesorului, ii spui la ora!

Solutia este deci: cadre de paza in putere si vigilente care sa fie atenti la oricine intra/iese pe usa scolii.

Cartela aia a fost egala cu zero.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 7 Feb 2019, 05:08 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Feb 2019, 08:24 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 7 Feb 2019, 05:07 PM)

Solutia este deci: cadre de paza in putere si vigilente care sa fie atenti la oricine intra/iese pe usa scolii.

Poți să-l angajezi și pe Piedone, că tot NU va putea menține ordinea, în pauza dintre schimburi.

Dar să vedem cât timp le-ar lua elevilor, dacă ar fi obligați să folosească cardul la Schimbul II:
- Elevul introduce cardul;

- Dacă cardul este valid, poarta se deschide;

- Elevul trece de poartă;

- Poarta se închide ;

Dacă elevii s-ar așeza la rând și ar fi pregătiți cu cartela în mână, atunci cred că 30 de secunde ar fi un timp corect.

Rezultă 2 elevi pe minut, 20 de elevi în 10 minute.

Dar dacă accesul elevilor este permis numai în pauza de la 11.20 la 11.30, 11.30 fiind ora de începere a Schimbului II, atunci numai 20 de elevi ar putea intra cu ajutorul cardului.

Dacă elevilor li s-ar permite accesul mai devreme, atunci într-o oră ar intra 120.

În condițiile în care acest Colegiu avea în anul școlar 2014-2015, 900 - 1000 de elevi care învățau în Schimbul II, cam cât timp le-ar trebui să pătrundă corect în Școală?

4, 5, 6 ore?

Este clar că la pauza dintre schimburi este imposibil de utilizat cardul, iar accesul se face fără verificare.

rolleyes.gif

Mesaj personal
LiaD.
Trimis: 7 Feb 2019, 09:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (epetroiu @ 7 Feb 2019, 06:07 PM)

Si sa se mai termine si cu acest "chemat al profesorului la cancelarie" de elevi...pe vremea cand in scoala era disciplina nu exista asa ceva! Vrei sa-i spui ceva profesorului, ii spui la ora!

cool20.gif happy30.gif sign28.gif
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 7 Feb 2019, 10:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 7 Feb 2019, 09:24 PM)
QUOTE (epetroiu @ 7 Feb 2019, 05:07 PM)

Poți să-l angajezi și pe Piedone, că tot NU va putea menține ordinea, în pauza dintre schimburi.

Dar să vedem cât timp le-ar lua elevilor, dacă ar fi obligați să folosească cardul la Schimbul II:
- Elevul introduce cardul;

- Dacă cardul este valid, poarta se deschide;

- Elevul trece de poartă;

- Poarta se închide ;

Dacă elevii s-ar așeza la rând și ar fi pregătiți cu cartela în mână, atunci cred că 30 de secunde ar fi un timp corect.

Rezultă 2 elevi pe minut, 20 de elevi în 10 minute.

Dar dacă accesul elevilor este permis numai în pauza de la 11.20 la 11.30, 11.30 fiind ora de începere a Schimbului II, atunci numai 20 de elevi ar putea intra cu ajutorul cardului.

Dacă elevilor li s-ar permite accesul mai devreme, atunci într-o oră ar intra 120.

În condițiile în care acest Colegiu avea în anul școlar 2014-2015, 900 - 1000 de elevi care învățau în Schimbul II, cam cât timp le-ar trebui să pătrundă corect în Școală?

4, 5, 6 ore?

Este clar că la pauza dintre schimburi este imposibil de utilizat cardul, iar accesul se face fără verificare.

rolleyes.gif

Turnicheti, ca la metrou! 10 turnicheti in paralel si fiecare intra cu cartela, nu dureaza mai mult de 10 secunde trecerea unui elev. Apropii cartela, turnichetul se deblocheaza, il impingi cu piciorul, ai intrat.
Bineinteles ca e costisitor cand in scoli nu avem nici sapun dar tehnic e posibil. Ar putea intra 60 de elevi pe minut*10 minute pauza= 600 elevi. Nu cred ca are mai mult un schimb.

Pana atunci insa...
Totusi trebuie sa existe cel putin un paznic care sa fie atent la toti cei care intra.

Dar nici sa se plimbe ala prin scoala, sa ajunga la etajul 1, sa mai si puna pe cineva sa o cheme pe profesoara si nimeni sa nu observe. Asta nu-i ok.

Sau bineinteles uniforma obligatorie, nu ai uniforma, stai frumos deoparte si prezinti carnetul de elev. Dar s-a scos obligativitatea uniformei.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 7 Feb 2019, 10:54 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Feb 2019, 10:30 AM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 7 Feb 2019, 10:48 PM)

Turnicheti, ca la metrou!

Chiar turnichete…nu cred că există în lumea civilizată o asemenea școală.

Când majoritatea Școlilor din România se zbate într-o sărăcie lucie, tu ai găsit rezolvarea în turnichete?

În condițiile în care Școlile nostre au closetul în curte, iar paza o asigură Elevul de servicu, despre ce siguranță mai poate fi vorba.

Trebuie să recunoaștem, că toți ne-am dori condițiile de Securitate din acest Colegiu, cu toate că recentul incident ne-a demonstrat că securizarea excesivă nu a putut suplini factorul uman.

Este clar că în acestă Școală, accesul la orele de vârf NU se putea face pe bază de cartelă.

Acest adevăr era cunoscut de toți angajații Colegiului, inclusiv de profesori, și totuși nimeni nu a luat măsuri.

S-a lăsat totul în sema unui ”portar”; un om care nu cunoștea elevii școlii, și care privind la ”puhoiul” care se deplasa prin fața lui trebuia să depisteze ”intrusul”.

Nu înțeleg de ce Conducerea școlii nu a suplimentat monitorizarea accesului în școală cu profesori, în cele două momente aglomerate?

Și totuși, din declarația colegei pe facebook, am înțeles că în această Școală profesorii o făceau ”pe paznicii în timpul serviciului pe școală” sau făceau un ” triaj la poarta școlii”.

Dacă este adevărat, atunci cum a pătruns acest criminal în Școală?

Repet, colega noastră a trecut printr-un moment traumantizant, dar până nu ne vom asuma și noi o parte din vină, asemenea incidente vor fi tot mai frecvente.

confused06.gif

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 8 Feb 2019, 12:28 PM

Utilizator avansat

Pe bune Jordan? Pe bune?
Deci dupa tine tot profesorii sunt vinovati ca nu fac si pe paznicii?

Eu ti-am spus solutia tehnica, exista! Si e simpla.
Lasa-ma cu lumea civilizata. In lumea civilizata din cand in cand intra elevul cu pistolul si omoara zeci de colegi. Adica ar fi ok si la noi daca se intampla la ei ?
Si lasa-ma si cu scolile fara WC...
Avem intr-o lege ca trebuie dat 6% din PIB la educatie, aia de ce nu se respecta?
Ar fi bani si de toalete si de paza si sisteme de securitate!

Mai lasati si aceasta problema a toaletelor in scolile de la tara! Pai la tara nu au toaleta "moderna" acasa copiii si facem atata caz ca nu au la scoala...

Eu am terminat un colegiu national, aflat acum in primele 10 pe tara, si pana in clasa a XII-a mergeai la toaleta la cel putin 200m in afara cladirii scolii, si nu mai murea nimeni. Insistam pe false probleme. Ca nu mai poti sa faci nimic in scoli ca nu sunt la Cuca Macaii toalete ca in mall, hai ma lasi??

Trebuie solutii si masuri concrete, nu bla bla cu "asumarea de vina". Asumarea de vina nu ma ajuta la nimic, nu rezolva nimic, odata ce situatia a avut deja loc.

Deci dupa tine astea sunt solutiile? Sa spunem ca profesorii sunt de vina si sa ii punem de paza la poarta, eventual cu randul? si sa acdeptam ca, daca nu avem confort, nu trebuie nici securitate?
SUPER! Esti "bun" de ministrul invatamantului!

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 8 Feb 2019, 12:38 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Feb 2019, 10:11 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 8 Feb 2019, 12:28 PM)
Pe bune Jordan? Pe bune?
Deci dupa tine tot profesorii sunt vinovati ca nu fac si pe paznicii?

Pe bune, @epitroiu?

Observ că ai înțeles… nimic.

biggrin.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Feb 2019, 10:12 PM

Mentor

Eu ti-am spus solutia tehnica, exista! Si e simpla.

Probabil, dar pt anul 2500.

Așteptam să vii cu o soluție realistă, pt anul 2019, și mai ales pentru condițiile din ”Țărișoara noastră”…

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Feb 2019, 10:18 PM

Mentor

Lasa-ma cu lumea civilizata. In lumea civilizata din cand in cand intra elevul cu pistolul si omoara zeci de colegi.

Adica ar fi ok si la noi daca se intampla la ei ?

Nu știu de unde îți procuri informațiile, dar dintre cei 4 mil de români răspândiți prin Europa, nici unul nu a trecut prin asemenea grozăvii.

Dacă cunoști asemenea incidente, te rog să ne spui și nouă... dar fără exemple din ”Westul sălbatic” că acesta nu-i în Europa.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Feb 2019, 10:18 PM

Mentor

Si lasa-ma si cu scolile fara WC...

Corect!

La ce ne-ar trebui closete, am ieși mult mai ieftin cu niște pamperși.

rolleyes.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved