Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> COMISIE DISCIPLINARA
ALIZEVA
Trimis: 10 Feb 2019, 04:46 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Bună ziua!Aș avea o întrebare,la comisia disciplinară toți membrii comisiei trebuie să fie cadre didactice titulare ?Eu am fost pus în fața unei comisii disciplinare de 3 membrii, unul nu a fost titular-toți au fost oamenii de încredere ,prietenii directorului.Cănd am cerut să mi se arate ce s-a străns împotriva mea,directorul categoric a refuzat,și cănd s-a dovedit că sunt nevinovată-am avut avocată,nu trebuia să mi se comunice în scris ?Asta s-a întămplat în noiembrie,și directorul a convocat această comisie disciplină împotriva mea ca să mă blocheze la predarea cerererii inspectiei la grad.did 2 la inspectorat.Se poate cere o pedeapsă pentru el,se poate face ceva pentru că m-a persecutat nedrept?Din păcate inspectoratul școlar pe el îl apără.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 10 Feb 2019, 05:19 PM

Utilizator activ

Reclamație la poliție și plângere penală la Parchet.
Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Feb 2019, 05:27 PM

Mentor

QUOTE (Peg @ 10 Feb 2019, 05:19 PM)

N-are nicio treabă poliția! Nu vă luați după toate părerile! character17.giftongue.gif Dacă aveți sancțiune, după analiza pe care a făcut-o această comisie, directorul trebuia să propună o sancțiune către CA al școlii și acesta să aprobe, sau nu, printr-o hotărâre! Dacă este hotărârea CA și nu sunteți de acord cu aceasta,în primă fază trebuie să contestați această hotărâre, apoi urmează instanța (nicidecum poliția- care nu are treabă cu aplicarea unei legi într-o școală) . confused06.gif biggrin.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Peg
Trimis: 10 Feb 2019, 05:37 PM

Utilizator activ

Politia este obligată sa cerceteze plângerile pt cazuri ce țin de hărțuire. In cazul meu a întocmit un dosar pentru abuz de putere câtorva directoare pe care bineînțeles judecătoria le-a clasat dar nu se stie, poate sunt mai favorabili in cazul dumneavoastră.
Mesaj personal
breban2009
Trimis: 10 Feb 2019, 07:45 PM

Utilizator avansat

În acea comisie trebuia să fiți apărată de liderul sindicatului din care faceți parte. Dacă nu s-a procedat așa, contestați la ISJ

Acest mesaj a fost modificat de către breban2009 la data 10 Feb 2019, 07:46 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 10 Feb 2019, 08:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (breban2009 @ 10 Feb 2019, 08:45 PM)
În acea comisie trebuia să fiți apărată de liderul sindicatului din care faceți parte. Dacă nu s-a procedat așa, contestați la ISJ

Ce termen este acesta ? Liderul de sindicat este avocat ? Sunteți cadru didactic ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
4ward
Trimis: 10 Feb 2019, 08:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ALIZEVA @ 10 Feb 2019, 05:46 PM)
Bună ziua!Aș avea o întrebare,la comisia disciplinară toți membrii comisiei trebuie să fie cadre didactice titulare ?Eu am fost pus în fața unei comisii disciplinare de 3 membrii, unul nu a fost titular-toți au fost oamenii de  încredere ,prietenii  directorului.

*membri

--------------------
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 14 Feb 2019, 10:00 AM

Utilizator avansat

Decizia comisiei de disciplină se comunică in scris învinuitului.
Dacă nu există sancțiune nu este cazul.

Nu înțeleg cum s-a produs blocarea pt Gr II

Se poate doar daca exista sancțiuni aplicate la data depunerii dosarului?
Aveați?
Dacă ISJ nu răspunde ați depus memoriu la Minister?
Mesaj personalYahoo
breban2009
Trimis: 16 Feb 2019, 07:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 10 Feb 2019, 09:33 PM)

Ce termen este acesta ? Liderul de sindicat este avocat ? Sunteți cadru didactic ?

Cititi procedura si apoi vorbiti!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 16 Feb 2019, 08:49 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 10 Feb 2019, 06:27 PM)
QUOTE (Peg @ 10 Feb 2019, 05:19 PM)

N-are nicio treabă poliția!

Codul Penal, neglijenta in serviciu/abuzul in serviciu, dupa caz....smile.gif

Art. 297
Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.

Nu s-a dat decizie? Intimidam asa preventiv? Atunci e si hartuire psihologica!:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 16 Feb 2019, 08:56 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 17 Feb 2019, 02:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (breban2009 @ 16 Feb 2019, 08:45 PM)

Numai un avocat poate să "apere".

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Feb 2019, 12:01 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 17 Feb 2019, 03:04 AM)
QUOTE (breban2009 @ 16 Feb 2019, 08:45 PM)

Numai un avocat poate să "apere".

Pe bune?smile.gif)
Art. 251 .
(4) In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.

Sindicatele au rol constitutional si legal...smile.gif Nu doar avocatii apara, ci si sindicatele:)
ARTICOLUL 9
Sindicatele, patronatele și asociațiile profesionale se constituie și își desfășoară activitatea potrivit statutelor lor, în condițiile legii. Ele contribuie la apărarea drepturilor și la promovarea intereselor profesionale, economice și sociale ale membrilor lor.

Art. 28
(1) Organizațiile sindicale apără drepturile membrilor lor, ce decurg din legislația muncii, statutele funcționarilor publici, contractele colective de muncă și contractele individuale de muncă, precum și din acordurile privind raporturile de serviciu ale funcționarilor publici, în fața instanțelor judecătorești, organelor de jurisdicție, a altor instituții sau autorități ale statului, prin apărători proprii sau aleși.
(2) În exercitarea atribuțiilor prevăzute la alin. (1), organizațiile sindicale au dreptul de a întreprinde orice acțiune prevăzută de lege, inclusiv de a formula acțiune în justiție în numele membrilor lor, în baza unei împuterniciri scrise din partea acestora. Acțiunea nu va putea fi introdusă sau continuată de organizația sindicală dacă cel în cauză se opune
sau renunță la judecată în mod expres.
(3) În exercitarea atribuțiilor prevăzute de alin. (1) și (2), organizațiile sindicale au calitate procesuală activă.

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 17 Feb 2019, 12:02 PM
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved