Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (262) « Primul ... 259 260 [261] 262  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
ezragsit
Trimis: 28 Jan 2019, 12:10 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (Taticu @ 27 Jan 2019, 11:22 AM)
cool20.gif Apelul disperat al unei mame către Ministrul Educației: "Nu ne nenorociți copiii! Trebuie

să existe viață și dincolo de acest sistem de învățământ bolnav și găunos" ... (
sursa).
confused06.gif

Mesajul nu trebuia cumva trimis de mai multe decenii?

Mesajul n-ar trebui să includă un „nu mai decideți VOI (câți? 5? 10? 15? calificați prin ce? cu experiență de viață în ce domeniu?) totul despre pregătirea copiilor NOȘTRI, mai lăsați-ne și pe noi să ALEGEM!” ???

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Taticu
Trimis: 28 Jan 2019, 12:53 PM

Mentor

cool20.gif Ecaterina Andronescu își propune să taie din vacanțele elevilor; cum va arăta structura anului școlar (sursa).

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 28 Jan 2019, 12:53 PM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 28 Jan 2019, 02:54 PM

Mentor

cool20.gif Raluca Turcan, apel la adresa Ecaterinei Andronescu: " Soluția nu

este să lași repetenți elevii care nu fac față programei școlare" ... (
sursa).

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 28 Jan 2019, 02:54 PM

--------------------
Mesaj personal
romangetbeget
Trimis: 29 Jan 2019, 06:31 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 29 Jan 2019, 08:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (romangetbeget @ 29 Jan 2019, 07:31 PM)
http://www.ziare.com/stiri/atac/o-profesoa...-scolii-1547633

”O profesoara din Ploiesti a fost injunghiata in incinta scolii” de un fost elev exmatriculat cu câțiva ani în urmă. Asta demonstrează că școala nu dezvoltă inteligența emoțională.
Chiar nu mi se pare corect să ai elevi repetenți sau exmatriculați. Asta denotă că elevul nu are un minim de cunoștințe cu care să poată opera logic și nici disciplina autoimpusă. Cauzele sunt multiple, de la dezinteres, demotivare, inapetență pentru studiu, mediu, rea voință și țin și de conținuturile științifice stufoase pe care elevul refuză să le descifreze dacă profesorii lui nu l-au îndrumat să învețe metodic și schematic. Indisciplina este rodul celor enumerate anterior. În aceste condiții elevii acumulează frustrări. Nu știu dacă ați urmărit cu atenție elevii în perioada din ultimele săptămâni de școală când toți profesorii îi bombardează cu lucrări, notarea fiind haotică. Sunt unii elevi care nu vin la școală tot semestrul și trec în aceste ultime săptămâni, alții vin zi de zi și pot avea și ei corigențe sau abateri disciplinare, fără ca sistemul să aibă mecanisme de corectare a lor.
Cert este că orice sancțiune naște frustrări dacă nu este aplicată cu prietenie, astfel încât elevul să înțeleagă pentru ce a rămas corigent sau pentru ce a fost exmatriculat, numai după ce s-a încercat corectarea abaterilor prin toate metodele posibile. Aici noi suntem corigenți, ca școli.
Fapta este condamnabilă, evident! Să atentezi la integritatea fizică a unei persoane este nepermis și legea trebuie să-și spună cuvântul, doar că avem nevoie de mecanisme funcționale care să transforme școala în universul dorit al elevilor și astfel de evenimente să nu mai aibă loc...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 29 Jan 2019, 09:05 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
romangetbeget
Trimis: 29 Jan 2019, 09:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 29 Jan 2019, 09:56 PM)

Cert este că orice sancțiune naște frustrări dacă nu este aplicată cu prietenie, astfel încât elevul să înțeleagă pentru ce a rămas corigent sau pentru ce a fost exmatriculat, numai după ce s-a încercat corectarea abaterilor prin toate metodele posibile. Aici noi suntem corigenți, ca școli.
Fapta este condamnabilă, evident! Să atentezi la integritatea fizică a unei persoane este nepermis și legea trebuie să-și spună cuvântul, doar că avem nevoie de mecanisme funcționale care să transforme școala în universul dorit al elevilor și astfel de evenimente să nu mai aibă loc...

Vreau sa vad un elev care accepta sa fie lasat corigent, repetent sau exmatriculat indiferent de argumentele care i se aduc.
Scoala trebuie sa fie universul dorit de elevi?Dar acum cum este?
Atat timp cat profesorul va fi vinovat pentru lipsa de educatie a elevului nimic nu se va schimba.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 29 Jan 2019, 09:27 PM

Utilizator avansat

Cred că și eu declanșez frustrări în mintea și sufletul celor ce nu vor să vadă dezastrul din educație, pe care eu mă tot ambiționez să-l sesizez, și de aceea oamenii pun la cale tot felul de tertipuri...
Azi am avut cinci ore. Am pus cea de a treia notă, ascultare din grupele principale ale sistemului periodic, două pentru nota 5, patru pentru nota 8.
Am constatat că elevii nu pot să învețe, cei mai mulți au rămas la nota 5. Mulți nici nu vor, Elevii sunt agitați când trebuie să învețe sau când sunt puși să gândească, iar eu asta fac la ore - dezvolt gândirea și îi învăț să învețe pe elevi. Sfidarea lor este rodul stârnirii împotriva mea. Una din clase a recunoscut asta. Păcat!
Cred că azi mi-au filmat una din ore sau chiar toate. Nu mă deranjează. Dar cred că, în paralel, au filmat una din clase, la o altă oră, când ei stăteau smirnă și erau mielușei. Cum am ajuns la această concluzie? Veniseră elevii clasei a X-a care se aflau în situație de corigență și aveam nevoie de catalog. Catalogul era la diriginta clasei la care avusesem și eu ore să nu-mi venea să cred ochilor ce am văzut intrând în clasă. Toți elevii erau in tricouri albe și erau atât de liniștiți încât mi-am adus aminte de orele mele de odinioară, până să mă laud că țin ore frumoase și cineva s-a gândit să mă atace la călcâiul lui Ahile. smile.gif
Și atunci m-am gândit că lucrătura este certă. Ori au vrut să demonstreze că elevii la alte ore sunt excepționali și numai la orele mele nu, ori doamna dirigintă se bucură în secret de comportamentul elevilor dumneaei. Imaginile nu sunt relevante, dacă analiza nu se face pe parcursul unei luni de zile. Acei elevi nu pot să stea liniștiți în bancă mai mult de 15 minute, apoi intră în mișcare browniană. Da, dacă le-ar cere MEN și caietele la toate disciplinele s-ar convinge că am dreptate.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 29 Jan 2019, 09:36 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
LiaD.
Trimis: 29 Jan 2019, 09:36 PM

Utilizator activ

”O profesoara din Ploiesti a fost injunghiata in incinta scolii” de un fost elev exmatriculat cu câțiva ani în urmă. Asta demonstrează că școala nu dezvoltă inteligența emoțională.
Chiar nu mi se pare corect să ai elevi repetenți sau exmatriculați. Asta denotă că elevul nu are un minim de cunoștințe cu care să poată opera logic și nici disciplina autoimpusă. Cauzele sunt multiple.......

rolleyes.gif
Aoleuuu ! N-am putut citi mai departe !
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 29 Jan 2019, 10:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (romangetbeget @ 29 Jan 2019, 10:09 PM)

Vreau sa vad un elev care accepta sa fie lasat corigent, repetent sau exmatriculat indiferent de argumentele care i se aduc.
Scoala trebuie sa fie universul dorit de elevi?Dar acum cum este?
Atat timp cat profesorul va fi vinovat pentru lipsa de educatie a elevului nimic nu se va schimba.

Profesorii nu mai educă, din păcate!
Constat cu stupoare cum un elev stă cu mâinile în buzunar când stă de vorbă cu un profesor și acesta acceptă dialogul în aceste condiții... smile.gif
Aud elevi care au un limbaj trivial și nimeni nu le spune nimic. Îi văd cum fumează și le acceptă viciul.
Ies pe holuri și nimeni nu-i admonestează. Butonează telefoanele în timpul orelor și, serios, dacă Google ar face o statistică, ar devoala faptul că telefoanele sunt accesate în timpul orelor și nu în scopuri didactice. Etc, etc...
Pentru toate aceste nereguli ar trebui să existe sancțiuni clar specificate.
Nu mai vorbesc de neînvățarea de carte, acceptată și ea tacit, mai ales în liceele tehnologice.

Știu, pentru ministrul educației totul este în roz, dar doamna este ruptă de realitatea cruntă a școlii.

Școala va deveni universul elevilor când profesorii vor fi profesori, psiho-pedagogi și educatori de elită, în același timp.
Nu renunți la standardele calității în educație, când ești cu adevărat profesor. Eu zic că avem o acută lipsă de profesori în școli și de profesioniști în MEN.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 29 Jan 2019, 10:06 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
LIVE.O
Trimis: 29 Jan 2019, 10:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LiaD. @ 29 Jan 2019, 09:36 PM)

Chiar nu mi se pare corect să ai elevi repetenți sau exmatriculați. Asta denotă că elevul nu are un minim de cunoștințe cu care să poată opera logic și nici disciplina autoimpusă. Cauzele sunt multiple.......

rolleyes.gif
Aoleuuu ! N-am putut citi mai departe !

Incercati sa cititi mai departe!
Din pacate, acesta este VIITORUL!
Inteligenta emotionala. Un nume pompos. Un nume care incearca sa explice de ce tocilarul clasei ajunge un neadaptat social, pe cand oportunistul se va descurca foarte bine.
Pe toate site-urile educationale si nu numai, noi plangem dupa scoala de dinainte de Revolutie.
In ultimii ani si scoala de dinainte de Revolutie incepea sa scartie, dar din inertie inca mergea.
Scoala de dinainte de Revolutie STIMULA competitia.
Scoala moderna si metodele moderne ,,se fac" ca stimuleaza cooperarea, dar din pacate FINALITATEA: ,,Examenul de Evaluare Nationala" sau ,,Bacalaureatul" inseamna competitie.
Am dat o simulare saptamana trecuta. Nu am iesit din clasa si deja TOTI elevii stiau cat au luat ceilalti, chiar daca eu le-am dat testele individual.
,,Dezinteresatii" se laudau cat de putin au luat, varfurile cat de mult au luat si elevii cu note medii cat de mult au luat peste 5.
,,Vrajeala" cu anuntarea individuala a notelor este o pierdere de timp si o irosire de energii.
Dupa parerea mea NOTELE si mediile ar trebui anuntate. Elevii vor fi mai MOTIVATI.

PRIVACY!
Este o falsa problema.
Cu ceva timp in urma a fost un accident de circulatie si un ziarist a publicat o poza de la locul accidentului. Treceam pe strada si in jumatate de ora de la publicarea fotografiei in care apaream si eu, in editia on-line a ziarului am primit telefoane de la vreo 5 cunoscuti sa ma intrebe amanuntele accidentului, chiar daca eu nu stiam nimic despre ce s-a intamplat si m-am interesat mai mult despre accident dupa al doilea telefon primit.
Ce vreau sa demonstrez! ZILNIC SUNTEM SUPRAVEGHEATI/URMARITI de cel putin 100 de telecamere+telefoanele destepte pe care le folosim. Atunci, ce rost mai are sa ne ascundem dupa numele: PRIVACY.
VIATA REALA INSEAMNA COMPETITIE.
Sper ca d-na ministru Ecaterina Andronescu sa aiba puterea sa reintroduca COMPETIVITATEA in scoala si sa mai taie din elanul celor care fac hartii.
SPER CA SA DISPARA ,,GRADATIILE DE MERIT" din invatamant. In realitate, putini din cei care fac maculatura isi fac treaba, pe cand cei care isi fac treaba NU AU TIMP sa faca hartii!

P.S. 1
NU TREBUIE SA SCUZAM faptele tanarului care a injunghiat profesoara. EL ESTE DE VINA!
P.S. 2
Doamna Ionescu are o problema cu .......................SISTEMUL PARALEL.
wink.gif
EA REPREZINTA ADEVARUL ABSOLUT, iar ceilalti sunt evilgrin04.gif .
Probabil daca ar incerca sa coboare printre muritorii de rand, atunci ar intelege ca poti face multe lucruri bune fara sa ii consideri pe majoritatea elevilor niste ,,dezinteresati".

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 29 Jan 2019, 10:20 PM
Mesaj personal
romangetbeget
Trimis: 29 Jan 2019, 10:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 29 Jan 2019, 11:18 PM)
Inteligenta emotionala. Un nume pompos. Un nume care incearca sa explice de ce tocilarul clasei ajunge un neadaptat social, pe cand oportunistul se va descurca foarte bine.
Atunci ar intelege ca poti face multe lucruri bune fara sa ii consideri pe majoritatea elevilor niste ,,dezinteresati".

Treaba cu oportunistul care reuseste in viata se aplica in tari ca Manelica unde de baza este legea junglei. In alte tari acesti oportunisti ar matura strazile cu spor.
Un exemplu concret: cunosc cativa ingineri in domeniul petrolier care castiga mii de dolari/euro prin tarile arabe dar care au probleme in a efectua corect o inmultire cu mai multe cifre sau in a scrie un text dupa dictare.Ar fi terminat ei facultatea in alta tara? nici intr-un milion de ani...dar in Manelica se poate si sunt oameni de succes.

Si in ce priveste elevii dezinteresati...vi se par interesati de ceva legat de scoala?
Mesaj personal
LiaD.
Trimis: 29 Jan 2019, 11:17 PM

Utilizator activ

Eu una am ajuns la saturație cu balivernele psho-aiuristice de gen inteligență emoțională care să justifice comportamentele deviante ale elevilor și să expună profesorii la tot felul de abuzuri din partea lor și a familiilor lor ! mad.gif
Poate că așa merită profesorii ăștia, înjunghiați ! , pentru că școala românească nu dezvoltă inteligenta emoțională și mai au și posibilitatea de a lăsa repetenți și de a exmatricula elevii !
Las' că dezvoltă alții ! Câte cazuri nu au fost semnalate, în țări cu îndelungi practici de dezvoltare psiho-emoțională a elevilor, cu indivizi care au pătruns în școli și au împușcat zeci de colegi și profesori ?! Deci, clar, nu asta este rezolvarea...
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Feb 2019, 10:00 PM

Mentor

In scolile din JAPONIA elevii nu dau nici o testare pana in clasa a IV - a (varsta de 10 ani)! Pentru ca scopul primilor 3 ani

de scoala nu este de a judeca cunostinte, ci de a transmite bunele maniere si a forma caracterul copiilor. DA, aceasta predau

toti invatatorii japonezi: caracterul INAINTEA cunostintelor! Ar merita aceasta metoda sa fie implementata si la noi? (
sursa).

--------------------
Mesaj personal
LiaD.
Trimis: 5 Feb 2019, 10:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 5 Feb 2019, 11:00 PM)
In scolile din JAPONIA elevii nu dau nici o testare pana in clasa a IV - a (varsta de 10 ani)! Pentru ca scopul primilor 3 ani

de scoala nu este de a judeca cunostinte, ci de a transmite bunele maniere si a forma caracterul copiilor. DA, aceasta predau

toti invatatorii japonezi: caracterul INAINTEA cunostintelor! Ar merita aceasta metoda sa fie implementata si la noi? (
sursa).

Pentru noi ar fi fost cred echivalentul celor "7ani de-acasă" !
Dar, în ultimul timp, de pare că acest 7 tinde tot mai mult spre 0 ...
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 7 Feb 2019, 08:36 PM

Mentor

cool20.gif REPUBLICA. Marcel BARTIC (<= click): "Școala românească visează la olimpici, dar îi uită pe copiii obișnuiți" (sursa).

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 7 Feb 2019, 08:36 PM

--------------------
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 8 Feb 2019, 12:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 7 Feb 2019, 09:36 PM)
cool20.gif REPUBLICA. Marcel BARTIC (<= click): "Școala românească visează la olimpici, dar îi uită pe copiii obișnuiți" (sursa).

Ce-i asta? Asta cum se lauda?
Nu se lauda si cum raspandea pe internet in 2016 minciuni si mizerii despre un profesor de la Vianu? Care s-au dovedit false?
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 12 Feb 2019, 10:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 29 Jan 2019, 11:18 PM)

Doamna Ionescu are o problema cu .......................SISTEMUL PARALEL.
wink.gif
EA REPREZINTA ADEVARUL ABSOLUT, iar ceilalti sunt  evilgrin04.gif .
Probabil daca ar incerca sa coboare printre muritorii de rand, atunci ar intelege ca poti face multe lucruri bune fara sa ii consideri pe majoritatea elevilor niste ,,dezinteresati".

smile.gif Cine este doamna Ionescu? Am purtat cândva acest nume, dar m-am dezis de el ca și cum n-a fost... Am încheiat acest capitol în 2015 și mă felicit pentru asta.
S-o fi gândit fostul soț să atace divorțul amiabil, dar a făcut o mare greșeală. Rămâne cu buza umflată, ca alții care l-au încurajat de pe margine. Ironia ta vrea să fie fină, dar este ieftină, Live.O...

Eu nu spun că numai elevii sunt dezinteresați. Dezinteresați sunt și profesorii, dar mai ales directorii liceelor tehnologice, unde lucrurile sunt scăpate de sub control și nimeni nu vrea să vadă realitatea..
Azi am fost la ședința cu părinții unei clase de a IX-a, la ora 17.45.
Bătea vântul prin școală și unde nu bătea era mare hârmălaie pe coridoare.
Credeți că o să mă agreeze cineva pentru asta? smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 12 Feb 2019, 11:03 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 12 Feb 2019, 11:11 PM

Utilizator avansat

Articolul extrem de realist. Din păcate, nu avem fascinație nici pentru genii. Geniile pleacă din țară, iar pe restul, cu educația oferită de școlile din România, sistemul îi condamnă la existențe nefericite, în opinia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 12 Feb 2019, 11:13 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 12 Feb 2019, 11:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (romangetbeget @ 29 Jan 2019, 11:59 PM)

Treaba cu oportunistul care reuseste in viata se aplica in tari ca Manelica unde de baza este legea junglei. In alte tari acesti oportunisti ar matura strazile cu spor.
Un exemplu concret: cunosc cativa ingineri in domeniul petrolier care castiga mii de dolari/euro prin tarile arabe dar care au probleme in a efectua corect o inmultire cu mai multe cifre sau in a scrie un text dupa dictare.Ar fi terminat ei facultatea in alta tara? nici intr-un milion de ani...dar in Manelica se poate si sunt oameni de succes.

Si in ce priveste elevii dezinteresati...vi se par interesati de ceva legat de scoala?

Bine punctat!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 12 Feb 2019, 11:26 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
ezragsit
Trimis: 13 Feb 2019, 10:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 12 Feb 2019, 11:11 PM)

Articolul extrem de realist. Din păcate, nu avem fascinație nici pentru genii. Geniile pleacă din țară, iar pe restul, cu educația oferită de școlile din România, sistemul îi condamnă la existențe nefericite, în opinia mea.

Școala româneasc nu visează la olimpici!
Profită de pe urma olimpicilor! În care scop, nu ezită să încurajeze doparea, indiferent de consecințe, a acestora! Preferabil pe banii și cu resursele părinților!

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
liliana.grecu
Trimis: 13 Feb 2019, 11:05 PM

Utilizator avansat

Ce facem cu absenteismul și cu sancționarea lui?
Anul acesta am scăzut mediile la purtare. Am încercat să fiu corectă cu propunerile pe care le-am făcut pe hârtie către consiliul profesorilor clasei. Un elev are media 9 - pentru un mesaj nerespectuos postat pe grupul de watsapp al clasei și sters, trei elevi au avut media 8 - pentru absențe, unul media 7, pentru absențe și o scăpare de vocabular, iar un alt elev media 4, doar pentru absențe. Am aplicat regula - 1 punct scăzut pentru 10 absențe.
Mama unei eleve care este și șefa clasei m-a sunat ofensată, crezând că fetița are media șapte la purtare, aceasta fiind intenția mea inițial. Cum mediile le-am introdus în calculator cu ajutorul a doi elevi, eu dictând și unul scriind și mediile în carnete, am omis să corectez mediile la purtare după CP. Am trecut și o medie de 10 și la final ea a fost 9, pentru limbaj necorespunzător și sancțiune identică cu colegul cu media 7. Mă rog, tandără pe mandără, mama mi-a spus că vrea să vină la domnul director în audiență. Am întrebat-o pentru ce. Pentru scăderea mediei la purtare la 7, deși dumneaei mă rugase să o las la 9, și atunci mi-am dat seama că nu am semnat carnetele, deci nu am validat și verificat mediile la purtare, netrecând 8 acolo unde apărea 7, respectiv 9 acolo unde era scris 10. A, asta m-a înfuriat. Fetița dumneaei, un copil foarte bun care a decis să muncească și ca atare pleca de la ore, are rubrica plină de absențe la matematică în așa fel că media este încheiată peste absențe. Am ținut permanent legătura cu mama, dar degeaba. Într-un târziu, aproape de finalul semestrului copila a venit la școală zi de zi, sub ochiul vigilent al mamei. Am primit bilete, scutiri, dar unde erau chiuluri, ce puteam face?
Ideea este alta. Eu i-am promis mamei că dacă acest copil semestrul acesta nu face mai mult de 10 absențe cer ministerului să-i pot schimba media la 10 pe semestrul I. Mama este atât de hotărâtă încât cred că se poate întâmpla îndreptarea aceasta fabuloasă, iar eu vreau să știu dacă există o astfel de prevedere în regulament. Mi se pare foarte bună ideea mea. Prefer să motivez un elev decât să-l demotivez, dacă vrea și dacă poate.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 13 Feb 2019, 11:19 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
epetroiu
Trimis: 14 Feb 2019, 07:07 PM

Utilizator avansat

Cum sa schimbi media deja incheiata? Mai ales scazuta pentru absente?
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 14 Feb 2019, 09:15 PM

Utilizator avansat

Ca o curățare a cazierului pentru bună comportare.

Am propus cu destul de multă vreme în urmă ideea „Primei recomandări”:

Nota la purtare a ajuns să fie lipsită de (aproape) orice semnificație.

Ar trebui ceva în loc.

De aici, ideea: în multe locuri, angajarea într-un job nou este mult influențată de „recomandările” de la locul de muncă anterior. Asta nu se aplică, evident, PRIMULUI job.
Așa că, de ce nu ar fi școala sursa „primei recomandări”. Un document complex, care să descrie comportamentul, stilul de muncă, atitudinile bune și rele observate, tot ceea ce ar putea interesa un angajator.

Poate, POATE spun, un asemenea document chiar ar da de gândit viitorilor absolvenți, mai ales dacă s-ar face mare caz de faptul că el ar fi un document care evoluează, în care „răul” poate fi corectat, cu condiția să se observe o îmbunătățire și a atitudine susținută de rectificare... etc.

--------------------
emilia_07
Trimis: 15 Feb 2019, 01:18 AM

Utilizator avansat

https://m.adevarul.ro/educatie/scoala/ni-s-...252c/index.html
Mare ti-e gradina Doamne si multi prosti in ea.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 18 Feb 2019, 11:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ezragsit @ 14 Feb 2019, 10:15 PM)
Ca o curățare a cazierului pentru bună comportare.

Am propus cu destul de multă vreme în urmă ideea „Primei recomandări”:

Nota la purtare a ajuns să fie lipsită de (aproape) orice semnificație.

Ar trebui ceva în loc.

De aici, ideea: în multe locuri, angajarea într-un job nou este mult influențată de „recomandările” de la locul de muncă anterior. Asta nu se aplică, evident, PRIMULUI job.
Așa că, de ce nu ar fi școala sursa „primei recomandări”. Un document complex, care să descrie comportamentul, stilul de muncă, atitudinile bune și rele observate, tot ceea ce ar putea interesa un angajator.

Poate, POATE spun, un asemenea document chiar ar da de gândit viitorilor absolvenți, mai ales dacă s-ar face mare caz de faptul că el ar fi un document care evoluează, în care „răul” poate fi corectat, cu condiția să se observe o îmbunătățire și a atitudine susținută de rectificare... etc.

Bine punctat!
M-a sunat un părinte în seara aceasta. Copilul dumnealui este apostrofat de colegi când este activ la ore. Cu alte cuvinte, râd de el când răspunde. Copilul vrea să aibă media mare pentru a se transfera în alt liceu. Piramida valorilor s-a răsturnat complet.
În liceele tehnologice, în fiecare clasă sunt 2-3 elevi care vor să învețe, restul aș spune că vin ca să aibă de unde pleca.
Eu aș propune direcțiunii liceului să-i salveze pe acești copii, să facă o nouă clasă unde și profesorii să se simtă profesori. Restul ar trebui să intre în programe de recuperare a carențelor de cunoaștere și operare cu ele.
Colega mea, profesoara la clasa IX H, mi-a arătat lucrările de la Limba și Literatura Română. Au avut de comentat ”Tristan și Isolda”. Elevii au scris, în două rânduri, fie că nu au citit, fie că nu le place acțiunea, fie că nu au avut timp. Cei patru care au comentat câte ceva, în opinia mea, au folosit un limbaj de gimnaziu. Ce poți să faci în aceste condiții? Le-am scris părinților pe grupul de whatsapp, fără rezultat. La ședința cu părinții, a doua, mi-au spus că dumnealor au ales liceul tocmai pentru că este un liceu de nota 5-6 și asta m-a uimit la culme. Părinții și copiii dumnealor vor doar să promoveze, fără să urmărească firul roșu al cunoștințelor și logica interferării lor.
Eu cred că și directorii poartă o mare vină pentru neînvățarea de carte și indisciplină în liceele pe care le patronează, deoarece nu lasă profesorii să fie profesori și nici nu încurajează comunicarea profesorlor cu inspectoratele și ministerul pentru a găsi soluții viabile, astfel încât școala să redevină școală..

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 18 Feb 2019, 11:10 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (262) « Primul ... 259 260 [261] 262  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved