Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Problema - fizica, -cadere libera, aruncare pe verticala
msabau
Trimis: 20 Jul 2011, 03:11 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Când o minge de ping-pong este lasata sa cada liber, pe verticala, de la ultimul etaj al unui bloc foarte înalt, într-o zi fara vânt, ea atinge o viteza limita Vlim (ce corespunde unei acceleratii nule). Aceeasi minge este lansata apoi, pe verticala, de jos în sus, cu o viteza initiala mai mare decât Vlim. Se cunoaste acceleratia gravitationala g. În momentul în care, în urcare, mingea are viteza Vlim, modulul acceleratiei sale este:

A. cuprins între 0 si g; B. g; C. egal cu zero; D. 2g

Imi dati o idee?
Multumesc
Mesaj personal
P.Marian
Trimis: 15 Oct 2011, 08:51 PM

Utilizator
**

Cred ca raspunsul corect este A. ai consultate cateva culegeri pentru a gasi raspunsul?
Mesaj personal
docx
Trimis: 17 Oct 2011, 10:28 PM

Mentor

Eu nu cred. De fapt, sunt sigura ca A nu-i raspunsul corect.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Jul 2012, 12:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (msabau @ 20 Jul 2011, 04:11 PM)
Când o minge de ping-pong este lasata sa cada liber, pe verticala, de la ultimul etaj al unui bloc foarte înalt, într-o zi fara vânt, ea atinge o viteza limita Vlim (ce corespunde unei acceleratii nule). Aceeasi minge este lansata apoi, pe verticala, de jos în sus, cu o viteza initiala mai mare decât Vlim. Se cunoaste acceleratia gravitationala g. În momentul în care, în urcare, mingea are viteza Vlim, modulul acceleratiei sale este:

A. cuprins între 0 si g; B. g; C. egal cu zero; D. 2g

Imi dati o idee?
Multumesc

raspuns corect D.

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
docx
Trimis: 2 Jul 2012, 12:52 AM

Mentor

QUOTE (atomic @ 1 Jul 2012, 12:35 PM)
raspuns corect D.

Multumesc pentru confirmare; am postat la momentul potrivit (pe alt topic si pe alta sectiune) raspunsul corect cu rezolvarea completa.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved