Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> VOCHERE DE VACANTA PENTRU CEI CU PLATA CU ORA?
GHITA LIGIA
Trimis: 12 Jun 2019, 01:18 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 347
Înscris: 2 Sep 11


Buna,
Unele scoli acorda vouchere de vacanta si celor cu plata cu ora care nu au norma de baza in invatamant. Este corect? Daca da, care ar fi baza legala? Multumesc.
Mesaj personal
Top
Adriana2007
Trimis: 13 Jun 2019, 07:54 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 772
Înscris: 13 Feb 07


Nu se acorda decat pentru functia de baza. Cine acorda altfel , incalca prevederile legale .
Mesaj personal
Top
GHITA LIGIA
Trimis: 14 Jun 2019, 07:15 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 347
Înscris: 2 Sep 11


QUOTE (Adriana2007 @ 13 Jun 2019, 08:54 AM)
Nu se acorda decat pentru functia de baza. Cine acorda altfel , incalca prevederile legale .

Multumesc, Adriana2007! Asa am inteles si eu legislatia, dar ma gandeam ca exista, totusi, si alte puncte de vedere din moment ce unii dau. smile.gif
Mesaj personal
Top
Adriana2007
Trimis: 14 Jun 2019, 08:34 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 772
Înscris: 13 Feb 07


QUOTE (GHITA LIGIA @ 14 Jun 2019, 08:15 AM)
QUOTE (Adriana2007 @ 13 Jun 2019, 08:54 AM)
Nu se acorda decat pentru functia de baza. Cine acorda altfel , incalca prevederile legale .

Multumesc, Adriana2007! Asa am inteles si eu legislatia, dar ma gandeam ca exista, totusi, si alte puncte de vedere din moment ce unii dau. smile.gif

Altii , fara suparare , ori nu stiu sa citesca ....ori nu stiu sa gandeasca....si daca dau o fac pe riscul lor . Zi buna sa ai !
Mesaj personal
Top
cld
Trimis: 14 Jun 2019, 09:04 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 183
Înscris: 1 Sep 04


Si daca nu au norma de baza in alta parte, doar PO in invatamant?
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 15 Jun 2019, 06:51 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 14.137
Înscris: 24 Jan 09


QUOTE (Adriana2007 @ 14 Jun 2019, 08:34 AM)
QUOTE (GHITA LIGIA @ 14 Jun 2019, 08:15 AM)
QUOTE (Adriana2007 @ 13 Jun 2019, 08:54 AM)
Nu se acorda decat pentru functia de baza. Cine acorda altfel , incalca prevederile legale .

Multumesc, Adriana2007! Asa am inteles si eu legislatia, dar ma gandeam ca exista, totusi, si alte puncte de vedere din moment ce unii dau. smile.gif

Altii , fara suparare , ori nu stiu sa citesca ....ori nu stiu sa gandeasca....si daca dau o fac pe riscul lor . Zi buna sa ai !

Articolul 2 (1) În cazul încadrării în sistem de cumul/plata cu ora, voucherele de vacanță sunt acordate de către angajatorii unde beneficiarii în cauză își au funcția de bază, potrivit legii. Beneficiarii au obligația de a depune la unitate/instituție o declarație în scris în care să precizeze angajatorul unde au funcția de bază.
(2) În cazul salariaților din cadrul unității/instituției prevăzute la art. 1 alin. (1), care în intervalul prevăzut la art. 1 alin. (2) au desfășurat activitate la mai mulți angajatori, se acordă o singură indemnizație de vacanță, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, de către angajatorul unde beneficiarul în cauză își are funcția de bază, potrivit legii. În cazul în care nu se poate stabili funcția de bază, beneficiarul indemnizației de vacanță alege în scris unitatea care îi acordă voucherele de vacanță, având obligația de a transmite, în termen de maximum 10 zile lucrătoare, și către ceilalți angajatori opțiunea făcută, cu respectarea prevederilor alin. (1).



--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
mihaela paleacu
Trimis: 15 Jun 2019, 11:03 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 303
Înscris: 28 Dec 17


EU am un preot incadrat la PCO fara functie de baza si mi a adus adev de la PROTOIERIE , unde are functie de baza ca nu beneficiaza de tichete. Am intrebat la contabilitatea ISJ SI mi a zis sa i dau tichete. E corect sau nu ??? rolleyes.gif
Mesaj personal
Top
GHITA LIGIA
Trimis: 18 Jun 2019, 11:35 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 347
Înscris: 2 Sep 11


QUOTE (roset @ 15 Jun 2019, 07:51 PM)
QUOTE (Adriana2007 @ 14 Jun 2019, 08:34 AM)
QUOTE (GHITA LIGIA @ 14 Jun 2019, 08:15 AM)
QUOTE (Adriana2007 @ 13 Jun 2019, 08:54 AM)
Nu se acorda decat pentru functia de baza. Cine acorda altfel , incalca prevederile legale .

Multumesc, Adriana2007! Asa am inteles si eu legislatia, dar ma gandeam ca exista, totusi, si alte puncte de vedere din moment ce unii dau. smile.gif

Altii , fara suparare , ori nu stiu sa citesca ....ori nu stiu sa gandeasca....si daca dau o fac pe riscul lor . Zi buna sa ai !

Articolul 2 (1) În cazul încadrării în sistem de cumul/plata cu ora, voucherele de vacanță sunt acordate de către angajatorii unde beneficiarii în cauză își au funcția de bază, potrivit legii. Beneficiarii au obligația de a depune la unitate/instituție o declarație în scris în care să precizeze angajatorul unde au funcția de bază.
(2) În cazul salariaților din cadrul unității/instituției prevăzute la art. 1 alin. (1), care în intervalul prevăzut la art. 1 alin. (2) au desfășurat activitate la mai mulți angajatori, se acordă o singură indemnizație de vacanță, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, de către angajatorul unde beneficiarul în cauză își are funcția de bază, potrivit legii. În cazul în care nu se poate stabili funcția de bază, beneficiarul indemnizației de vacanță alege în scris unitatea care îi acordă voucherele de vacanță, având obligația de a transmite, în termen de maximum 10 zile lucrătoare, și către ceilalți angajatori opțiunea făcută, cu respectarea prevederilor alin. (1).

Multumesc, ROSET! Si pentru mine e clar ca cei cu pco/cumul nu beneficiaza de voucere, dar, totusi, am lasat o portita ca poate nu am inteles eu ceva care ar fi in subsidiar. smile.gif
Mesaj personal
Top
GHITA LIGIA
Trimis: 18 Jun 2019, 11:38 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 347
Înscris: 2 Sep 11


QUOTE (mihaela paleacu @ 16 Jun 2019, 12:03 AM)
EU am un preot incadrat la PCO fara functie de baza si mi a adus adev de la PROTOIERIE , unde are functie de baza ca nu beneficiaza de tichete. Am intrebat la contabilitatea ISJ SI mi a zis sa i dau tichete. E corect sau nu ??? rolleyes.gif

Poate ca la o adresa oficiala, in scris, raspunsul doamnei ar fi fost altul, nu stiu.... V-a spus si baza legala pentru sustinerea opiniei dumneaei? smile.gif
Mesaj personal
Top
mihaela paleacu
Trimis: 18 Jun 2019, 11:43 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 303
Înscris: 28 Dec 17


Din pacate la adresele scrise pe care le iaintam catre dansii nu prea obisnuiesc sa raspunda, motivand ca sunt foarte ocupati, dar noua ni se solicita fel si fel de adrese cu semnaturi si asumari. Asa functioneaza lucrurile la noi in judet.
Mesaj personal
Top
iuliana1207
Trimis: 18 Jun 2019, 03:17 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 938
Înscris: 22 Jan 13


QUOTE (mihaela paleacu @ 18 Jun 2019, 12:43 PM)
Din pacate la adresele scrise  pe care le iaintam catre dansii nu prea obisnuiesc sa raspunda, motivand ca sunt foarte ocupati, dar noua ni se solicita fel si fel de adrese cu semnaturi si asumari. Asa functioneaza lucrurile la noi in judet.

Asta se intampla peste tot in relatia cu ISJ! Nici la registratura nu obtii numar pe un document daca nu da "verde" "Generalu`"! Nu stiu care "General" blink.gif Personal, m-as bucura sa se desfiinteze! Sa se termine cu toate catedrele rezervate pe care se plimba an de an suplinitori, si nu doar pentru asta!
Probabil voi starni un roi de viespi cu aceaste afirmatii.

Acest mesaj a fost modificat de către iuliana1207 la data 18 Jun 2019, 03:19 PM
Mesaj personal
Top
angelia
Trimis: 20 Jun 2019, 09:18 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 234
Înscris: 21 Feb 12


QUOTE (iuliana1207 @ 18 Jun 2019, 04:17 PM)
QUOTE (mihaela paleacu @ 18 Jun 2019, 12:43 PM)
Din pacate la adresele scrise  pe care le iaintam catre dansii nu prea obisnuiesc sa raspunda, motivand ca sunt foarte ocupati, dar noua ni se solicita fel si fel de adrese cu semnaturi si asumari. Asa functioneaza lucrurile la noi in judet.

Asta se intampla peste tot in relatia cu ISJ! Nici la registratura nu obtii numar pe un document daca nu da "verde" "Generalu`"! Nu stiu care "General" blink.gif Personal, m-as bucura sa se desfiinteze! Sa se termine cu toate catedrele rezervate pe care se plimba an de an suplinitori, si nu doar pentru asta!
Probabil voi starni un roi de viespi cu aceaste afirmatii.

happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personalTrimite email
Top
mirilu
Trimis: 20 Jun 2019, 09:26 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 110
Înscris: 19 Dec 17


sign28.gif happy30.gif
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved