Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> matematica, subiect foarte lung
nicoletanicol
Trimis: 12 Jul 2018, 02:04 PM

Utilizator activ

Grup: Members

A reusit cineva sa termine la matematica? desi nu s-a dat greu nu cred ca scot 7. Nu am reusit sa scriu tot.
Mesaj personal
badurox
Trimis: 12 Jul 2018, 02:28 PM

Utilizator
**

Foarte mult de scris, e adevărat. Eu am terminat, numai că nu pot spune că sunt mulțumită de calitatea lucrării. Mi se pare că de la un an la altul e din ce in ce mai mult de scris. Și anul trecut a fost mult, mai mult decât în anul precedent. Nu mă așteptam să fie un subiect cu atâtea cerințe la metodică.
Până la urmă am avut de descris 3 activități diferite. Dacă pui o ora pentru fiecare activitate proiectata, rămâne o ora pentru disciplina.
Disciplina a avut și ea 12 cerințe, adică aproximativ 5 minute de fiecare.
Dacă mai pui și că trebuie să scrii frumos și ordonat, si să explici fiecare lucru pe care îl scrii, ieși cu mana in ghips de acolo.
sad.gif
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 12 Jul 2018, 03:05 PM

Utilizator activ

Felicitari! Eu sunt tare dezamagita de cum m-am prezentat. Culmea e ca stiam si daca mai aveam o ora puteam sa fac de 9.50-10.
Mesaj personal
badurox
Trimis: 12 Jul 2018, 04:18 PM

Utilizator
**

Mulțumesc, dar nu este cazul de felicitări. Fiind presata de timp activitățile pe care le am ales la metodica lasă de dorit. Vom vedea pe 17.
Mesaj personal
virgilgh
Trimis: 12 Jul 2018, 07:04 PM

Utilizator avansat

am scris 20 de pagini, 4 ore fara 3 minute, la fel ca voi am ramas cu testul in ultimele vreo 30 de minute. Oare cum ma depuncteaza daca nu am facut barem de evaluare, dar am scris la fiecare item propus rezolvarile complete? Macar 1 punct din 2 zic ca s-ar da
Mesaj personal
badurox
Trimis: 12 Jul 2018, 10:10 PM

Utilizator
**

Anul trecut au corectat foarte bine. Sper și anul acesta...
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 13 Jul 2018, 04:48 PM

Utilizator activ

20 de pagini am scris si eu.... dar, puteam mult mai bine. Sper sa iau 7 totusi
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 16 Jul 2018, 01:42 PM

Utilizator activ

Buna ziua, de ce anul acesta nu exista un loc unde se afiseaza- era bine inainte de examen- dar si dupa--- notele la inspectia la clasa. Dintre 2 candidati cu ordonari diferite ale notelor la concurs si la inspectie, as face contestatie daca as calcula ca cu nota de la examen pot sa reduc diferenta creata prin note diferite la inspectie. Nu stiu daca e normal sa nu stim ce au facut altii la inspectie...ce parere aveti?
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 16 Jul 2018, 02:05 PM

Utilizator activ

aproape toti au luat 10
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 16 Jul 2018, 02:34 PM

Utilizator activ

Pai...intr-un fel cred ca aceasta este problema. Se va crea la varf o multime de note aproape identice-deoarece si concursul national nu a fost groaznic de greu- in condtiile de la mate unde exista la liceu: 1 post perioada nedeterminata, 5 posturi perioada determinata, si cu mare bunavointa 20 de catedre de 18 ore formate din sferturi si jumatati...ar conta de stiut.
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 16 Jul 2018, 02:46 PM

Utilizator activ

greu nu a fost, dar nu stiu pe nimeni care a terminat. Eu am stiut tot, dar poate nu iau 7
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 16 Jul 2018, 04:08 PM

Utilizator avansat

Subiectele au fost foarte frumoase.
Eu as fi inceput cu matematica + testul = nota 8 in 2,5 ore.
Restul de metodica intr-o ora jumatate.
Sper ca veti reusi sa obtineti note cat mai mari.
Succes!
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 16 Jul 2018, 04:22 PM

Utilizator activ

si mie mi-au placut subiectele de mate. cu specificarea: nu trebuia -in mod obligatoriu-sa facem un test format din 3 itemi, ci sa elaboram 3 itemi.

Prezentați o activitate didactică....având în vedere următoarele
aspecte:
-
-
-
elaborarea a trei itemi: un item de tip completare, un item de tip alegere multiplă și un item de tip rezolvare de probleme în vederea evaluării formării/dezvoltării a trei competențe specifice din secvența dată

Bun, eu vreau sa le dau la inceput un test de evaluare/verificare de progres, cu 1 item de rezolvat o problema; si al doilea test gen fisa de lucru la finalul lectiei format din 2 itemi, de completare si cu alegere, pentru consolidarea noilor cunostinte prezentate.
Deci enuntul cerintei de la metodica nu implica un test docimologic, sau cum se mai numeste...acuma depinde si ce e in capul corectorilor.
Mesaj personal
virgilgh
Trimis: 16 Jul 2018, 05:18 PM

Utilizator avansat

maine la ce ora? 10? 12? Contestatiile pot fi depuse si marti, si miercuri
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 17 Jul 2018, 10:09 AM

Utilizator activ

QUOTE (iorgaa @ 16 Jul 2018, 05:22 PM)
si mie mi-au placut subiectele de mate. cu specificarea: nu trebuia -in mod obligatoriu-sa facem un test format din 3 itemi, ci sa elaboram 3 itemi.

Prezentați o activitate didactică....având în vedere următoarele
aspecte:
-
-
-
elaborarea a trei itemi: un item de tip completare, un item de tip alegere multiplă și un item de tip rezolvare de probleme în vederea evaluării formării/dezvoltării a trei competențe specifice din secvența dată

Bun, eu vreau sa le dau la inceput un test de evaluare/verificare de progres, cu 1 item de rezolvat o problema; si al doilea test gen fisa de lucru la finalul lectiei format din 2 itemi, de completare si cu alegere, pentru consolidarea noilor cunostinte prezentate.
Deci enuntul cerintei de la metodica nu implica un test docimologic, sau cum se mai numeste...acuma depinde si ce e in capul corectorilor.

e usor de spus din afara, sunt sigura ca esti dintre norocosii care nu au trebuit sa lupte pt a se titulariza acolo unde au dorit
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 17 Jul 2018, 11:47 AM

Utilizator activ

Sunt titulara. Am luat 8.6 la examen. Sunt cativa suplinitori care au luat peste 9, dar nu au ce sa ia la titularizare ( ar putea la tara, dar stiu ca nu vor). Pentru ceea ce ramane dupa prima etapa, am eu sau ei prioritate?
Mesaj personal
badurox
Trimis: 17 Jul 2018, 11:50 AM

Utilizator
**

Tu intri pe 26 in ședință. Iei post și în 2 scoli dacă ai unde. Important e orele să fie vacante. Sunt în aceeași situație.
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 17 Jul 2018, 12:15 PM

Utilizator activ

adica, am prioritate fata de suplinitorii cu 9-9.50?
Mesaj personal
liliana2
Trimis: 17 Jul 2018, 12:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (nicoletanicol @ 17 Jul 2018, 01:15 PM)
adica, am prioritate fata de suplinitorii cu 9-9.50?

Sedinta din 26 iulie este doar pentru titularii care au sustinut titularizarea anul acesta si au minim 7 la scris si minim 7 inspectie.

--------------------
Ca să-ti dai seama că ești prost trebuie să-ți meargă mintea!
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 17 Jul 2018, 12:56 PM

Utilizator activ

deci, important ar fi sa fie scoase ceva ore..... caci multe scot dupa..... si atunci au ceilalti prioritate, nu?
Mesaj personal
virgilgh
Trimis: 17 Jul 2018, 01:45 PM

Utilizator avansat

sunt in aceeasi situatie. Poti opta strict pe posturile scoase pe site, cu mentiunea sa fie vacante, si sa nu contina mai mult de 4 ore formate din optional
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 17 Jul 2018, 01:48 PM

Utilizator activ

deci, doar la sedinta din 26 am prioritate?
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 17 Jul 2018, 02:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoletanicol @ 17 Jul 2018, 11:47 AM)
Sunt titulara. Am luat 8.6 la examen. Sunt cativa suplinitori care au luat peste 9, dar nu au ce sa ia la titularizare ( ar putea la tara, dar stiu ca nu vor). Pentru ceea ce ramane dupa prima etapa, am eu sau ei prioritate?

Felicitari!

Toti am luptat candva pentru titularizare.
Si toti am avut sau mai avem sansa sa cutam ceva mai bun.

Succes in continuare! cool20.gif
Mesaj personal
virgilgh
Trimis: 17 Jul 2018, 02:12 PM

Utilizator avansat

Da, in 26 iulie. In 25 iulie e repartizarea posturilor pe 4 ani, inteleg ca nu e cazul.
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 17 Jul 2018, 02:19 PM

Utilizator activ

Dar am prioritate la toate sedintele in fata suplinitorilor cu note ceva mai mari?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved