Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2019-2020
costi_52
Trimis: 10 Jul 2019, 10:00 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (elidia @ 10 Jul 2019, 10:38 AM)
In acest an in calendar nu mai este prevazut un examen pentru sulinitori calificati/necalificati? ... adica cei care nu participa la titularizare sau iau sub 5 nu pot preda?

1. Nu a existat niciodată un astfel de examen. Pentru suplinitorii calificați se organizează un concurs județean, iar pentru cei necalificați o testare județeană. Atât concursul, cât și testarea, conform prevederilor calendarului mobilității, vor avea loc pe 4 septembrie.

2. Cei care obțin sub 5 la proba scrisă a concursului național, nu mai au dreptul să ocupe un post didactic în anul școlar 2019-2020, deci, nu pot participa nici la concursul județean.

--------------------
Mesaj personal
elidia
Trimis: 10 Jul 2019, 10:07 AM

Utilizator avansat

Intrebare retorică: dintre cei care participă an de an la concursul județean, câți ar lua peste 5 la examenul de titularizare?...
Mesaj personal
DanIs74
Trimis: 10 Jul 2019, 10:07 PM

Utilizator
**

Cam 75% zic ca ar lua cel putin 7 ...au plecat cei cu 5 titulari si cu repartizare fara concurs...mai sunt si lemne uscate dar brazii sunt verzi mereu.
Mesaj personal
elidia
Trimis: 11 Jul 2019, 08:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (DanIs74 @ 10 Jul 2019, 11:07 PM)
Cam 75% zic ca ar lua cel putin 7 ...au plecat cei cu 5 titulari si cu repartizare fara concurs...mai sunt si lemne uscate dar brazii sunt verzi mereu.

Eu nu m-am referit la titulari, bravo lor, unii chiar au muncit pentru titularizare, altii au avut noroc... Intrebarea mea retorica se referea la cei care an de an nu participa la Concursul national de titularizare, ci doar la testarea judeteana si iau posturile care "apar" dupa 1 septembrie ... de te miri de unde... Mi se pare nedrept ca un candidat la CNT care ia sub 5 sa nu "aiba dreptul" sa participe la acea testare judeteana! ...
Mesaj personal
DanIs74
Trimis: 11 Jul 2019, 07:36 PM

Utilizator
**

Ok...ca parinte nu cred ca mai privesti asa lucrurile...parinte constient si activ,partener in educatie ,etc....ca si candidat la cnt daaaa.
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 17 Jul 2019, 10:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (elidia @ 10 Jul 2019, 11:07 AM)
Intrebare retorică: dintre cei care participă an de an la concursul județean, câți ar lua peste 5 la examenul de titularizare?...

...probabi 0.01 %... fighting25.gif
Mesaj personal
magel
Trimis: 19 Jul 2019, 04:54 PM

Utilizator activ

Invităm toți titularii și pe cei cu definitivatul înainte de concursurile naționale sa predea în locul suplinitorilor care an de an obțin note peste 5(sic) și ajung prin toate vagaunile unde nu vrea nimeni. Anul acesta au aceasta nobilă șansă pentru că dacă se întâmplă să ia sub 5,desi poate au luat ani la rand note bune, anul școlar 2019 - 2020 nu vor mai fi încadrați!
Abramburica face din nou ceea ce știe ea mai bine la vârsta senilitatii!
Oricum vor fi dați în judecata pentru îngrădirea unui drept la testarea din toamnă și pentru discriminare.
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 20 Jul 2019, 09:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (magel @ 19 Jul 2019, 05:54 PM)
Invităm toți titularii și pe cei cu definitivatul înainte de concursurile naționale sa predea în locul suplinitorilor care an de an obțin note peste 5(sic) și ajung prin toate vagaunile unde nu vrea nimeni. Anul acesta au aceasta nobilă șansă pentru că dacă se întâmplă să ia sub 5,desi poate au luat ani la rand note bune, anul școlar 2019 - 2020 nu vor mai fi încadrați!
Oricum vor fi dați în judecata pentru îngrădirea unui drept la testarea din toamnă și pentru discriminare.

Cine a luat ani de zile note bune, nu are cum sa ia sub 5 Acum! Si cine nu ia 5, nu poate sta in fata unui elev!
Mesaj personal
magel
Trimis: 21 Jul 2019, 04:39 AM

Utilizator activ

Da așa este, dar titularii care iau sub 5, de ce pot sa mai stea în fața elevilor și ceilalți nu? Titulari fără concursuri naționale, ce sunt foarte bine ancorați în sistem, la fel cum sunt și directori pe bază de dosare și,, partid ", de 15 - 20 ani.
Să fie aceeași regulă pentru toți de la început, nu facem adrese, note, sau ordine cu o zi două înainte de examen, făcând praf metologia care și așa se modifică pe parcursul unui an de câteva ori în funcție de cum se mai schimbă miniștri, ori dupa starea în care se trezesc dimineața.
Mesaj personal
Santa Fe
Trimis: 22 Jul 2019, 12:35 PM

La prima intervenție

QUOTE (anateodora @ 20 Jul 2019, 10:14 PM)
Invităm toți titularii și pe cei cu definitivatul înainte  de concursurile naționale sa predea în locul suplinitorilor care an de an obțin note peste 5(sic) și ajung prin toate vagaunile unde nu vrea nimeni. Anul acesta au aceasta nobilă șansă pentru că dacă se întâmplă să ia sub 5,desi poate au luat ani la rand note bune, anul școlar 2019 - 2020 nu vor mai fi încadrați!

Cine a luat ani de zile note bune, nu are cum sa ia sub 5 Acum! Si cine nu ia 5, nu poate sta in fata unui elev!

Câtă bunătate și colegialitate emanați prin postarea dv. ...Dacă are sub 5 să crape, căci nu poate sta in fața unui elev!Discurs abramburist postarea dv. !
Mesaj personal
Vasile001
Trimis: 22 Jul 2019, 12:48 PM

Utilizator
**

QUOTE (magel @ 21 Jul 2019, 05:39 AM)
Da așa este, dar titularii care iau sub 5, de ce pot sa mai stea în fața elevilor și ceilalți nu? Titulari fără concursuri naționale, ce sunt foarte bine ancorați în sistem, la fel cum sunt și directori pe bază de dosare și,, partid ", de 15 - 20 ani.
Să fie aceeași regulă pentru toți de la început, nu facem adrese, note, sau ordine cu o zi două înainte de examen, făcând praf metologia care și așa se modifică pe parcursul unui an de câteva ori în funcție de cum se mai schimbă miniștri, ori dupa starea în care se trezesc dimineața.

Corect!

Sa zicem altfel: Toti soferii amatori (nu profesionisti, acestia sunt "titularii"), sa fie testati si cine nu trece de proba teoretica nu mai are dreptul sa conduca 1 an de zile. Cei care sunt profesionisti, adica au si cat. C, la ei nu se aplica legea. Intrebare: ce punem in locul lor: pe nea Costica, pensionarul de 70 de ani sau pe uica Ion, necalificat, adica fara permis de conducere. Reflectati si voi ?!
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 23 Jul 2019, 10:31 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Santa Fe @ 22 Jul 2019, 01:35 PM)
QUOTE (anateodora @ 20 Jul 2019, 10:14 PM)
Invităm toți titularii și pe cei cu definitivatul înainte  de concursurile naționale sa predea în locul suplinitorilor care an de an obțin note peste 5(sic) și ajung prin toate vagaunile unde nu vrea nimeni. Anul acesta au aceasta nobilă șansă pentru că dacă se întâmplă să ia sub 5,desi poate au luat ani la rand note bune, anul școlar 2019 - 2020 nu vor mai fi încadrați!

Câtă bunătate și colegialitate emanați prin postarea dv. ...Dacă are sub 5 să crape, căci nu poate sta in fața unui elev!Discurs abramburist postarea dv. !

Chiar cred ca un 5 trebuie luat la examen. Ce pretentii avem.noi de la copiii noștri? Si sa mai avem curaj sa le cerem lor sa ia note de 5??Si sincer am dat examene de titularizare din 2009....
P.S. Ambramburica ar trebui schimbată, dar treaba cu 5..ar trebui păstrată!
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 23 Jul 2019, 11:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 10 Jul 2019, 11:00 AM)
QUOTE (elidia @ 10 Jul 2019, 10:38 AM)
In acest an in calendar nu mai este prevazut un examen pentru sulinitori calificati/necalificati? ... adica cei care nu participa la titularizare sau iau sub 5 nu pot preda?

1. Nu a existat niciodată un astfel de examen. Pentru suplinitorii calificați se organizează un concurs județean, iar pentru cei necalificați o testare județeană. Atât concursul, cât și testarea, conform prevederilor calendarului mobilității, vor avea loc pe 4 septembrie.

2. Cei care obțin sub 5 la proba scrisă a concursului național, nu mai au dreptul să ocupe un post didactic în anul școlar 2019-2020, deci, nu pot participa nici la concursul județean.

Și-ntreb: cine va ocupa posturile vacante? Pentru că, știm cu toții, în fiecare toamnă, rămân catedre neocupate.
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 23 Jul 2019, 11:59 AM

Utilizator avansat

Exemplific: la nivelul unui județ există în total (ore publicate în lista națională), aproximativ 9 norme pe o disciplină. Din cei 7 candidați la CNT pe disciplina respectivă, doar 4 au luat notă peste 5. Cine va ocupa restul de 5 norme? Apar până în toamnă noi specialiști care să vrea și să poată da testarea județeană, sau cum?
Mesaj personal
cgsutu
Trimis: 23 Jul 2019, 02:04 PM

Utilizator
**

Buna ziua,
Anul acesta am obtinut nota peste 7 si voi reusi sa ma titularizez in alt judet decat in cel in care am domiciliul. Intrebarea mea este daca pot sa ma detasez la cerere sau in interesul invatamantului si cand trebuie sa depun dosarul?
Multumesc mult!
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 23 Jul 2019, 02:16 PM

Utilizator
**

Hello! sunt profesor titular din 2015 si am participat la titularizare anul acesta, obtinand media 9.5. In judet nu exista posturi viabile pe 4 an. In sedinta din 1 august, daca iau norma in 2 scoli (12h+7h), ore vacante viabile pe 1 an in ambele scoli, miscare de mobilitate se considera transfer sau detasare? Ce statut am eu la 1 septembrie? Multumesc.
Mesaj personal
laur2017
Trimis: 2 Aug 2019, 10:23 PM

La prima intervenție

Daca ma poate lamuri cineva ,sunt inginer inca nepensionar dar ma indrept spre ea. Anul trecut am fost solicitat sa predau matematica la un gimnaziu unde nu s-a prezentat nimeni sa se titularizeze. Am participat la testarea din toamna, am trecut-o, am si predat anul asta ca suplinitor necalificat.
Am observat ca la testare au fost si unul sau doua ,nu mai stiu, subiecte de liceu....care m-au prins pe picior gresit ca sa zic asa -de peste 30 de ani n-am mai facut matrici @ co.
Supraveghetorii mi-au zis ca asa e metodologia. Stie cineva unde gasesc amanunte legate de ce materie trebuie pregatita pt anul acesta? Sau e cu surprize ?!!
Multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către laur2017 la data 2 Aug 2019, 10:27 PM
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Aug 2019, 10:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (laur2017 @ 2 Aug 2019, 11:23 PM)
Daca ma poate lamuri cineva ,sunt inginer inca nepensionar dar ma indrept spre ea. Anul trecut am fost solicitat sa predau matematica la un gimnaziu unde nu s-a prezentat nimeni sa se titularizeze. Am participat la testarea din toamna, am trecut-o, am si predat anul asta ca suplinitor necalificat.
Am observat ca la testare au fost si unul sau doua ,nu mai stiu, subiecte de liceu....care m-au prins pe picior gresit ca sa zic asa -de peste 30 de ani n-am mai facut matrici @ co.
Supraveghetorii mi-au zis ca asa e metodologia. Stie cineva unde gasesc amanunte legate de ce materie trebuie pregatita pt anul acesta? Sau e cu surprize ?!!
Multumesc.

le aveti aici. Dar..de ce nu dati ex ptr specialitatea dv de inginer? aveti alt salariu si statut ca si calificat, daca sunt posturi pe specialitatea dv.
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Aug 2019, 10:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 2 Aug 2019, 11:55 PM)
Multumesc.

le aveti aici. Dar..de ce nu dati ex ptr specialitatea dv de inginer? aveti alt salariu si statut ca si calificat, daca sunt posturi pe specialitatea dv.

Aici
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Aug 2019, 10:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 2 Aug 2019, 11:56 PM)
Multumesc.

Aici

Matematica

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 4 )
Fișier atașat  Matematica_programa_titularizare_2010_P.doc
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Aug 2019, 10:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 2 Aug 2019, 11:58 PM)
QUOTE (georgescu123 @ 2 Aug 2019, 11:56 PM)
Multumesc.

Aici

Matematica

Pe ce specialitate sunteti? sa va trimit ptr spec dv
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Aug 2019, 11:09 PM

Utilizator avansat

Multumesc.

Mate

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3 )
Fișier atașat  Matematica_programa_titularizare_2010_P.doc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved