Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Matematică M1
timotei
Trimis: 30 Jun 2009, 04:12 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (bebecita @ 30 Jun 2009, 05:32 PM)
ce avea ma timotei II 2 c? era banal. poate vrei sa zici 1c).

Da... 1 c.

:-< Ma enerveaza ca la I ex 4 in barem scrie ca dau 3 puncte daca scrii ca-s submultimile si doar 2 daca scrii C 6 luate cate 3 :| S-a dus 9 al meu..

Nici eu nu am scris chiar asa explicit... apai deja mnoah se stie... Chiar imi ia 3 puncte?smile.gif) aia vine: 0.3 nu?

LE: A da... de ce toti ziceti ca a fost nashpa? Daca nu stii 2 subpuncte sau ceva de genu (ca alea au fost grele intradevar) restu e ok. putem zice ca a fost mediu.

Acest mesaj a fost modificat de către timotei la data 30 Jun 2009, 04:15 PM

--------------------
---------------
BAC 2009

Romana oral: 10
Engleza oral: 10
--------------
My Blog: http://timoteidolean.wordpress.com
Mesaj personal
bebecita
Trimis: 30 Jun 2009, 04:15 PM

Utilizator avansat

Cica da,asa scrie in minunatul barem. dry.gif ce ma poate enerva dry.gif
Mesaj personal
timotei
Trimis: 30 Jun 2009, 04:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (bebecita @ 30 Jun 2009, 06:15 PM)
Cica da,asa scrie in minunatul barem. dry.gif ce ma poate enerva dry.gif

oricum imi place... 3 puncte pe vorbe, si 2 puncte pe calcule... grrrrrrrr:| Si eu iau 9 daca imi da... oricum am mai scris pe acolo ce reprezinta 6 si bla bla smile.gif)

--------------------
---------------
BAC 2009

Romana oral: 10
Engleza oral: 10
--------------
My Blog: http://timoteidolean.wordpress.com
Mesaj personal
Icemanftg
Trimis: 30 Jun 2009, 05:02 PM

Utilizator
**

deci chestia asta cu 2 puncte pe calcul.. mi se pare aberanta..
daca ne dadeau o multime de vreo 20 de elemente.. tot la le ar fi vrut sa tot ce au dat ei?

daca stie cineva unde este baremul mai exact sa imi zica si mie va rog.

--------------------
Romana Oral : 10
Engleza Oral : 10
Romana Scris:
Matematica :
Fizica:
Sport:
Mesaj personal
bebecita
Trimis: 30 Jun 2009, 05:10 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
ge0rge04
Trimis: 30 Jun 2009, 05:19 PM

Utilizator
**

Sunt punctat maxim daca am calculat combinari de 6 luate cate 3, fara a preciza ca sunt submultimile cu trei elemente din multimea data?
Din punctul meu de vedere, acea scriere face trimitere deja la ideea de submultimi cu x elemente, deci o precizare nu era necesara. Vad doar o modalitate de a puncta elevii care au stiut modul de calcul pentru acele perechi, dar au calculat gresit C(6)3
Mesaj personal
bebecita
Trimis: 30 Jun 2009, 05:28 PM

Utilizator avansat

cine poate gresi formula combinarilor?
Mesaj personal
Icemanftg
Trimis: 30 Jun 2009, 05:46 PM

Utilizator
**

multi smile.gif).. n-ai idee cat de multi.
cat despre faptul cu precizarea .. mi se pare mult prea evidenta pentru a fi punctata cu 3 puncte.. din moment ce ai scris combinarile.. ar fi evident ca te-ai prins ce si cum.
aberant baremul la exercitiul asta .

--------------------
Romana Scris:
Matematica :
Fizica:
Sport:
Mesaj personal
seven7seven
Trimis: 30 Jun 2009, 05:53 PM

Utilizator activ

Deci punctajul începea de la 9, dacă nu ești zeu. (III. 2. c. și II. 1. c. - no comment)

Și cum eu am greșit două lucruri...
- la mine 60 e 180/3 și pi/3 în loc de pi/6, la I
- am omis că în Z4, 3^2 = 1, am scris că e 2 (pe ciornă) și am omis două soluții
...asta vine 8,50.

Am mai scris eu ceva și la cele două grele, dar fără vreun rezultat, poate sare peste 8,50 puțin.

Sunt destul de dezamăgit, în condițiile în care vroiam un 9 și vor fi destul de 10 (din liceu doar) nemeritați (a se citi, "împrumutați").

--------------------
C-C-C-Combo Breaker! Twitter
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
seven7seven
Trimis: 30 Jun 2009, 05:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (Icemanftg @ 30 Jun 2009, 07:46 PM)
cat despre faptul cu precizarea .. mi se pare mult prea evidenta pentru a fi punctata cu 3 puncte.. din moment ce ai scris combinarile.. ar fi evident ca te-ai prins ce si cum.

Dap. Eu am scris cu totul altfel, am dedus o formulă, și am calculat (4+..+1)+(3+2+1)+(2+1)+1. Ar trebui să se puncteze, după mine, orice raționament valid. Chiar și dacă i-ai enumerat toate 20 tripletele. smile.gif

--------------------
bebecita
Trimis: 30 Jun 2009, 05:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Icemanftg @ 30 Jun 2009, 07:46 PM)

De acord. eu vreau 5 puncte acolo,al naibii barem. mad.gif
Eu i-am enumerat si tripletele si am si calculat cu combinari laugh.gif ce mai vor? :|

Acest mesaj a fost modificat de către bebecita la data 30 Jun 2009, 05:59 PM
Mesaj personal
quodvide
Trimis: 30 Jun 2009, 06:05 PM

Utilizator avansat

avand in vedere ca subiectele sunt publice de 1 luna, 2 sau 3(ca nu mai stiu cum e la voi-la mine ,anul trecut, au fost facute publice in martie-aprilie)-oricine se putea descurca onorabil si putea lua 9,30-9,50 fara mari chinuri(nu neaparat zeu)-10-le era pentru cei mai muncitori...
ps biggrin.gif de obicei,zeii gresesc la simplitati biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către quodvide la data 30 Jun 2009, 06:06 PM

--------------------
ETTI
Mesaj personal
Icemanftg
Trimis: 30 Jun 2009, 06:05 PM

Utilizator
**

QUOTE (bebecita @ 30 Jun 2009, 07:57 PM)
De acord. eu vreau 5 puncte acolo,al naibii barem. mad.gif
Eu i-am enumerat si tripletele si am si calculat cu combinari laugh.gif ce mai vor? :|

pai .. daca i le-ai enumerat pe toate.. s-ar putea sa iti dea toate cele 5 puncte

--------------------
Romana Scris:
Matematica :
Fizica:
Sport:
Mesaj personal
Georgica90
Trimis: 30 Jun 2009, 06:12 PM

Utilizator
**

Si voua v-au dat subiectele cu intarziere? Noua ni le-au dat la 10:05, ca deja incepuseram toti sa ne plimbam pe sala. A fost amuzant ca in sala in care am stat eu, din 18 elevi, 14 dadeam mate si eram cei mai destinsi.
La II 1, c) nu am facut nici eu nimic, iar la III 2, c) am scris frumos, cursiv... "SE APLICA SUMA RIEMANN". laugh.gif
In fine, profa mea a zis ca nota minima e 7, asa ca sunt fericita!
Mesaj personal
bebecita
Trimis: 30 Jun 2009, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (quodvide @ 30 Jun 2009, 08:05 PM)
avand in vedere ca subiectele sunt publice de 1 luna, 2 sau 3(ca nu mai stiu cum e la voi-la mine ,anul trecut, au fost facute publice in martie-aprilie)-oricine se putea descurca onorabil si putea lua 9,30-9,50 fara mari chinuri(nu neaparat zeu)-10-le era pentru cei mai muncitori...
ps biggrin.gif de obicei,zeii gresesc la simplitati biggrin.gif

Good joke laugh.gif

@Icemanftg, da,am calculat intai cu formula combinarilor si apoi le-am si enumerat care sunt tripletele.dar ai vazut ce vor ei sa scriem ca sa ne dea 3 puncte. dry.gif
Mesaj personal
seven7seven
Trimis: 30 Jun 2009, 06:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (Georgica90 @ 30 Jun 2009, 08:12 PM)
Si voua v-au dat subiectele cu intarziere? Noua ni le-au dat la 10:05, ca deja incepuseram toti sa ne plimbam pe sala. A fost amuzant ca in sala in care am stat eu, din 18 elevi, 14 dadeam mate si eram cei mai destinsi.
La II 1, c) nu am facut nici eu nimic, iar la III 2, c) am scris frumos, cursiv... "SE APLICA SUMA RIEMANN". laugh.gif

Nu puteai să folosești Riemann. :| Și mie la aia mi-a zburat gândul, da nu era bine. Se făcea, cum am aflat mai târziu, prin schimbare de variabilă. Defapt scrie în barem. biggrin.gif

--------------------
Georgica90
Trimis: 30 Jun 2009, 06:25 PM

Utilizator
**

QUOTE (seven7seven @ 30 Jun 2009, 08:22 PM)
QUOTE (Georgica90 @ 30 Jun 2009, 08:12 PM)

Nu puteai să folosești Riemann. :| Și mie la aia mi-a zburat gândul, da nu era bine. Se făcea, cum am aflat mai târziu, prin schimbare de variabilă. Defapt scrie în barem. biggrin.gif

Un coleg de-al meu a fost imediat dupa examen la profesor si i-a zis ca e bine cu suma Riemann. Am mai auzit si cu inductie si etc. etc. etc.
Oricum nu mai conteaza acum. Imi fac probleme pentru maine, la fizica... Nu prea stiu efectul fotoelectric... smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către Georgica90 la data 30 Jun 2009, 06:25 PM
Mesaj personal
[sdk]
Trimis: 30 Jun 2009, 06:28 PM

Utilizator avansat

Eu la III 2 c am facut cu suma Riemann si mi-a dat cum trebuie. De ce zici ca nu se putea folosi? confused05.gif

--------------------
Retras de pe forumul edu.
Mesaj personal
Georgica90
Trimis: 30 Jun 2009, 06:31 PM

Utilizator
**

QUOTE ([sdk] @ 30 Jun 2009, 08:28 PM)
Eu la III 2 c am facut cu suma Riemann si mi-a dat cum trebuie. De ce zici ca nu se putea folosi? confused05.gif

Esti norocos ca ti-a iesit. Eu nu am reusit sa retin niciodata chestia demonstratia aceea enorma, desi nu conteaza foarte mult, avand in vedere ca rezultatul e intotdeauna acelasi.
Mesaj personal
AlleXyS
Trimis: 30 Jun 2009, 06:36 PM

Utilizator activ

QUOTE (timotei @ 30 Jun 2009, 04:57 PM)
QUOTE (AlleXyS @ 30 Jun 2009, 04:42 PM)
o porcarie , si o multime de prosti cu ministeru masii si cine s-a gandit sa infiinteze un asa examen .

ne-au tinut ca prostii afara si in sali de ne uitam pe pereti , ne-au chemat de la ora 8 la scoala si abia la ora 10:30 am primit subiectele !

in plus , o porcarie de subiecte .

in mod normal ar fi trebuit ca partea I sa fie accesibila oricarui tip de elev , mai destept , mai prost ... in asa fel incat sa faca si el macar 20/30 puncte de acolo

partea a 2a .... puteau sa dea si ei o matrice cat de cat frumusica la exercitiul 1 , ei s-au gandit sa dea o groaza de ecuatii si alte cacaturi

partea a 3a .... cat de cat usor primul exercitiu , dar la al 2lea mucles , cum se zice la tigani  mad.gif

in final , daca pui un profesor de mate sa-ti faca subiectele alea cap coada nu sti daca ia 5ul , dar la un elev are pretentii mari .
mad.gif  mad.gif  mad.gif  hal de minister , si hal de invatamant

smile.gif) altu "ofticat".

Nu zice nicaieri ca trebuie sa "il treci" sau sa iei nota mare. IN fond tocmai de aia e bacu... sa mai scada din "fraieri".

Si sincer, daca nu ai facut mate macar acuma in a 12-a, normal ca-s nashpa toate. I chiar era simplu, cultura generala. E adevarat, cel mai nashpa a fost III-2(b,c) si II-2-c. Restu simplu.

mate am facut din cls 9 pana in a 12a

profil mate -info , note de la 7 pana la 10 , asa ca nu ma poti compara cu orice papagal care nu stie sa faca o fractie .
si totusi subiectele mi sau parut destul de grele .
sper ca 5-ul sal iau ...din calculele mele , min si max , am o nota intre 5 si 6 . acum depinde si de comisie blink.gif

--------------------
Romana oral : 8 ( hotie )
Engleza oral : 9 ( noroc )

Romana scris : sper ca peste 7
Matematica MT1 : de la 5 in sus
Informatica Pascal : de la 5 in sus
Geografia Europei : peste 9

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PS : Oralele , am fost sincer la ambele :)) la primul furat , la al 2lea compensat :D
Mesaj personal
AlleXyS
Trimis: 30 Jun 2009, 06:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (euler @ 30 Jun 2009, 05:57 PM)
QUOTE (AlleXyS @ 30 Jun 2009, 04:42 PM)

in final , daca pui un profesor de mate sa-ti faca subiectele alea cap coada nu sti daca ia 5ul , dar la un elev are pretentii mari .
mad.gif  mad.gif  mad.gif  hal de minister , si hal de invatamant

Vai de capul tau...problema e ca tu nu ai invatat...Ptr elevi subiectele au fost accesibile,iar ptr un profesor de mate subiectele care au picat sunt banale,te rog frumos...Habar n-ai ce vorbesti!
\Hal de elev,mai bine spus...de ce sa treaca toti t******ii ca tine??Nu vad de ce...

toata lumea zice ca au fost nasoale subiectele , dar se baga un papagal in discutie care mananca haleala comandata din wc .

daca esti tu mai destept , de ce nu le faci tu acum imediat pe toate la perfectie , si ni le publici si noua , cu fiecare minus si adunare la locul ei . sa vedem si noi un om destept , ca noi suntem prosti unsure.gif

--------------------

PS : Oralele , am fost sincer la ambele :)) la primul furat , la al 2lea compensat :D
Mesaj personal
AlleXyS
Trimis: 30 Jun 2009, 06:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (ge0rge04 @ 30 Jun 2009, 07:19 PM)
Sunt punctat maxim daca am calculat combinari de 6 luate cate 3, fara a preciza ca sunt submultimile cu trei elemente din multimea data?
Din punctul meu de vedere, acea scriere face trimitere deja la ideea de submultimi cu x elemente, deci o precizare nu era necesara. Vad doar o modalitate de a puncta elevii care au stiut modul de calcul pentru acele perechi, dar au calculat gresit C(6)3

eu am uitat formula , stiam ca e combinari de 6 luate cate 3 ... dar nu mai stiam formula .
totusi am inceput sa le insirui asa :
012
013
014
015
023
024
025
..... pana am ajuns la numarul perfect , de 20 smile.gif) deci trebuie sa primesc cele 5 puncte .

raspunsul conteaza

--------------------

Mesaj personal
Keycee
Trimis: 30 Jun 2009, 06:43 PM

Începător
*

Na ca ma bag si eu in seama.
Mi s-a parut cea mai mare porcarie. In unele clase,se aducea subiectul IIIrezolvat,ii lasa sa se consulte,plimbau ciornele,numai la noi nu. Nu mi se pare corect ca idiotul clasei sa ia nota mai mare decat unul care chiar invatase. Iar la sub I puteau da mai usor. Sub III ex 2deja era prea mult. Sper la un 5. Bacul nu e facut ca sa testeze cunostiinte. Daca era asa ,nu se copia deloc,si nici nu erau subiecte rezolvate in baie.
Mesaj personal
Georgica90
Trimis: 30 Jun 2009, 06:43 PM

Utilizator
**

Adevarul este ca profa mea de mate mi-a spus ieri la pregatire ca daca ea ar da acum bac-ul, cu toate cunostiintele acumulate, nu ar putea lua 10. Subiectele au apartinut intervalului (mediu, dificil], dar se putea lua nota de trecere.
Mesaj personal
[sdk]
Trimis: 30 Jun 2009, 06:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (AlleXyS @ 30 Jun 2009, 07:40 PM)
daca esti tu mai destept , de ce nu le faci tu acum imediat pe toate la perfectie , si ni le publici si noua , cu fiecare minus si adunare la locul ei . sa vedem si noi un om destept , ca noi suntem prosti unsure.gif

Allexys, euler e profesor de matematica, in caz ca nu stiai. laugh.gif

--------------------
Retras de pe forumul edu.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved