Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Arhiva educationala .campion, http://campion.edu.ro/arhiva
Ema Cerchez
Trimis: 10 Sep 2009, 12:38 PM

Utilizator activ

Grup: Moderatori

Dragi elevi pasionați de informatică,
Dragi profesori de informatică împătimiți de lucrul cu elevii,

Iată în sfârșit am reușit să finalizăm ceea ce ne-am propus demult: Arhiva Educațională .campion.

Acum la lansare arhiva conține deja:

* Peste 800 de probleme cu evaluare online, dar și cu facilități care să susțină elevul în demersul său de învățare: posibilitatea de a vizualiza indicații de rezolvare a problemei, posibilitatea de a vizualiza primul test pe care sursa nu funcționează.
Problemele au asociate cuvinte cheie în funcție de metodele de rezolvare/structurile de date folosite. De asemenea, în funcție de rezultatele obținute de concurenți, se calculează și gradul de dificultate al problemei. Astfel există posibilitatea clasificării problemelor din arhivă după multiple criterii (cuvinte cheie, dificultate, concursuri, grupă).
Multe dintre probleme au fost propuse la .campion, la olimpiadele de Informatică și la Lotul Național de Informatică, acestea constituind o resursă de încredere pentru pregătirea elevilor.

* O serie de articole bazate deocamdată pe cursuri ținute la pregătirea lotului național de informatică

* Facilități pentru profesori (posibilitatea de a crea grupuri de pregătire cu elevii, de a le da teme de lucru, de a monitoriza activitatea elevilor din grup). Profesorii pot de asemenea organiza concursuri cu elevii din grup, utilizând problemele din arhivă (în acest caz indicațiile de rezolvare și feed-back-ul la evaluare fiind indisponibile până la finalizarea concursului).

* Facilități de căutare rapidă a problemelor, utilizatorilor etc.

Mulțumiri speciale datorăm lui Vlad Manea (student la Facultatea de Informatică Iași) care s-a dedicat non-stop implementării arhivei. Good job, Vlad!
Și de asemenea lui Cezar Butnariu (inginer de sistem la Liceul de Informatică "Grigore Moisil" Iași) care a pus la punct și serverul de evaluare pentru arhivă! Mulțumim, Cezar!
Evaluarea online și pentru arhivă se bazează pe evaluatorul creat de Marius Andrei (Programator senior Google Inc, California), care este în continuare alături de noi! Mulțumim, Mars!

Sperăm că Arhiva Educațională .campion va deveni un instrument util, care va face ca pregătirea de performanță în informatică să se desfășoare mai ușor, mai plăcut, mai eficient.

Vă dorim succese multe și în acest an școlar!

Emanuela Cerchez
Marinel Șerban
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Art23
Trimis: 25 Mar 2010, 11:51 PM

Începător
*

Grup: Members

Am observat ca unele probleme au greseli in enunt sau in exemplu .Cum le putem raporta ?
Mesaj personal
Ema Cerchez
Trimis: 14 Apr 2010, 08:33 AM

Utilizator activ

Grup: Moderatori

Buna,
daca identifici astfel de greseli (si noi am mai gasit pe parcurs), ar fi de mare ajutor daca le-ai semnala printr-un e-mail trimis catre propunatorul (nu autorul!) problemei.

Multumim!
Ema Cerchez
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
andreiu23
Trimis: 4 Aug 2011, 03:57 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Și eu am observat mai multe greșeli. happy30.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved