Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> .campion 2005 - Urmeaza .campion 2006, chestionarul de la Valenii de Munte
Radu Jugureanu
Trimis: 21 Apr 2005, 11:03 AM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi elevi,
Dragi colegi,

La Valenii de Munte s-a desfasurat ultima runda a editie 2005 a .Campion

La aceasta editie s-au inscris:

936 elevi pentru grupa mica
816 elevi pentru grupa mijlocie
857 elevi pentru grupa mare

Din acestia s-au calificat pentru finala un numar de 42 de elevi (toti cei ce au acumulat un minim de 1000 de puncte pe parcusrul rundelor de concurs).

Site-ul oficial al concursului este: http://campion.edu.ro/

Din cei 42 de finaliști de al .Campion 2005, 26 au obținut premii la ONI, sau s-au calificat pentru probele de baraj și 9 fac parte din Lotul Național al României.

In numele organiztorilor acestui concurs vreau sa va multumesc voua, elevilor ce ati stat langa noi in fiecare saptamana dand astfel valoare si consistenta unui demers educational in care credem.

Se cuvine de asemenea sa multumim profesorilor ce v-au format si sa ii rugam sa pregateasca in continuare campioni.

Nu in ultimul rand felicitari comisiei stiintifice a .Campion pentru nivelul deosebit de inalt la care au creat suportul de pregatire.

Rezultatele chestionarului la care finalistii au raspuns la Valeni le gasiti in documentul atasat.

As vrea sa supun dezbaterii urmatoarea propunere: Este oportun ca .Campion sa se dezvolte catre un concurs cu caracter international? Va rog sa va spuneti punctul de vedere.

Este potrivit sa uram succes echipei nationale la concursurile internationale ce vin!

Urmeaza .Campion Editia a III-a.

Cu drag,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 776 )
Fișier atașat  2005_04_19_Chestionar_de_evaluare_Campion.pdf

--------------------
Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
filipb15
Trimis: 21 Apr 2005, 12:11 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Sal.... Voiam si eu sa spun cum a fost in tabara... Intr-o tara in care succesul e direct proportional cu lungimea picioarelor, SIVECO mai ramane inca o firma preocupata de educatie si care investeste in educatie... A fost o tabara foarte bine organizata si chiar m-am simtit bine (nu numai eu, si restul, da nu vreau sa vb in numele altora ). ASTEPTAM CAMPION .2006 neaparat...
Mesaj personal
Mirela_Raluca
Trimis: 21 Apr 2005, 01:52 PM

Utilizator activ

Mesaj din partea unui parinte:

Multumiri intregii echipe .Campion si tuturor celor implicati in acest program cu adevarat de exceptie ! Pentru copilul meu a fost extrem de folositor, iar pentru mine a fost o surpriza extraordinar de placuta sa aflu ca exista atatia oameni pasionati si preocupati de pregatirea copiilor nostri pentru performanta de nivel inalt. Va multumesc pentru tot ceea ce ati facut, va doresc numai bine si putere sa continuati in acelasi fel !
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 21 Apr 2005, 04:35 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Stimata Doamna,

Va multumesc pentru cuvintele frumoase.

Meritul, din punctul meu de vedere dupa 20 de ani de catedra, revine in primul rand elevilor si educatiei pe care ei au primit-o de acasa. Nu este la indemana oricui sa stea in fiecare sambata in fata calculatorului pentru a participa la un concurs. Iti trebuie mult caracter pentru asta, iar acesta este format in familie.

Meritul, tot din punctul meu de vedere, revine tot in primul rand, profesorilor lor de la scoala, la majoritatea dintre ei (vedeti chestionarul) pentru ca, iarasi, iti trebuie mult caracter sa stai ore nesfarsite cu un elev foarte capabil si sa te stoarca de tot ce sti. Aici as adauga anonimatul si modestia multora dintre colegii mei niciodata pomeniti in rapoarte, dar care, asa au invatat ei, asa simt ei, viata lor este langa elev.

Meritul, iarasi din punctul meu de vedere, este tot in primul rand, si al celor care au format echipa .Campion. Profesori si studenti care au creat probleme "de internationala" saptamana de saptamana, cu pasiune si cu grija de a oferi o pregatire asa cum se cuvine fata de Campioni. Cati oare stiu ce inseamna sa creezi o problema de olimpiada?! Cate nopti inseamna? Cate griji? Ce responsabilitate ai? Si sa o compui este una dar sa o si poti rezolva biggrin.gif ?

Finalitatea acestor demersuri este pana la urma doar o clipa de bucurie cand ii vedem butonand ( am asistat la Valeni la proba grupei mari; o concurenta, chiar in prima banca tinea ambele subiecte in mana stanga si ..le zambea. Imagini de care putini oameni au parte..) sau cand auzim ca au luat premii sau ca sunt apreciati. Stim ca un x% oricat de mic avem si noi o virgul pusa in pregatirea lor.

Cat despre multumiri, dumneavoastra fiind un parinte al unui Campion, se cuvine sa vi le adresam la randul nostru.

In ce priveste continuarea concursului...pai abia l-am inceput character40.gif

Cred ca Marinel Serban ar trebui sa posteze "Cronica". Este relevant!

--------------------
Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Bianca Milatinovici
Trimis: 21 Apr 2005, 10:47 PM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004
**

QUOTE (Radu Jugureanu @ 21 Apr 2005, 05:35 PM)
o concurenta, chiar in prima banca tinea ambele subiecte in mana stanga si ..le zambea. Imagini de care putini oameni au parte..) sau cand auzim ca au luat premii sau ca sunt apreciati.

... despre mine este vorba ? biggrin.gif

--------------------
Bianca Miltinovici - Locul II - Cupa SIVECO 2004
----------------------------------------------------------------
The road to success is always under construction.
Mesaj personal
Bianca Milatinovici
Trimis: 21 Apr 2005, 10:59 PM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004
**

Eu am fost una din acele persoane care au completat cu 80% rubrica in care am fost intrebati cu cat ne-a ajutat .campion pe parcursul pregatirii noastre... intr-adevar m-a ajutat foarte mult acest site de pregatire! Sunt in clasa a XII-a si la informatica (la clasa) nu mai fac programare, ci baze de date, asa ca sursele mele de pregatire sunt .campion si lucrul individual.
Finala care a avut loc la Valenii de Munte a fost mai mult decat un simplu concurs pentru mine, o ultima provocare a informaticii din cadrul liceului. S-a desfasurat foarte bine si pot sa spun ca mi-a placut foarte foarte mult si imi pare rau ca nu voi mai lua parte la astfel de concursuri!
Problemele mi-au placut foarte mult (ca si cele care au fost date pe tot parcursul desfasurarii concursului .campion)! Tot concursul a fost o provocare demna de a fi luata in seama smile.gif.
Ca intotdeauna, Siveco organizeaza evenimente (concursuri, scoala de vara, plecari) in mod ireprosabil! smile.gif Va multumesc! sign28.gif

--------------------
Bianca Miltinovici - Locul II - Cupa SIVECO 2004
----------------------------------------------------------------
The road to success is always under construction.
Mesaj personal
iolivp
Trimis: 22 Apr 2005, 05:23 PM

La prima intervenție

Finala .Campion din acest an a fost, din punctul meu de vedere, un concurs demn. Desi mi-am exprimat doar punctul meu de vedere traiesc cu convingerea ca nimeni n-ar putea sa ma contrazica aici.
Mai mult ca la alte concursuri si olimpiade plutea in aer respectul (cel putin in randurile comisiei), voia buna si entuziasmul. Organizatorii, cu totii zambitori, s-au ocupat de pregatirea si buna desfasurare a taberei intr-un mod responsabil. Efectiv imprastiau impresia ca ceea ce fac nu fac pt. a fi facut ci pt. a fi facut bine! Imi imaginez ca a fost multa alergatura inainte pentru alegerea locului, pregatirea excursiilor, contactarea persoanelor locale, gasirea ghizilor, investitiile financiare si cate altele. Iar toate acestea se vede ca au fost tratate de catre organizatori cu atentie si seriozitate intrucat rezultatele sunt pe masura: am avut conditii de cazare si de masa prea bune, probele de concurs au decurs fara probleme (sau daca au fost probleme noi nu le-am observat cool.gif ) si am avut parte de acea experienta 'stranie' si inedita vizitand salinele (de pe urma careia am iesit clar castigati). De aceea sunt de parere ca finala a fost un concurs demn: totul a fost facut cu demnitate si responsabiliate.

Totusi, unii dintre noi (participantii) cred ca au avut o atitudine nepotrivita. Nu-mi propun aici sa judec situatii, oameni sau sa caut nod în papura. La urma urmei, oricine poate sa faca orice cu libertatea lui atata timp cat nu provoaca nimanui daune morale sau materiale, manifestandu-se dupa bunul plac. Asadar, nu-mi propun nici pe departe sa gasesc acul in carul cu fân ci sa semnalez hipri.gif prezenta catorva tigari aprinse care s-ar putea sa dea foc fânului si ce e mai grav, chiar carutei. Am observat ca atitudinea participantilor 'care ies in evidenta prin comportament' la astfel de concursuri pleaca de la cateva pahare de 'tarie'. Astfel se ajunge la situatii jenante, chiar penibile. Comportandu-ne astfel, nu numai ca ne pliem unui mod de viata robotic amagindu-ne cu gandul ca 'ne traim viata' dar de fapt nu facem decat sa respectam niste clisee de fiecare data (mereu aceleasi distractii, nimic nou sub soare) dar riscam sa ne si pierdem atuu-ul care ni se pare ca-l avem si datorita caruia se spune ca am ajuns pana aici (dandu-ne cu capul de pereti in ultima seara). Sa mai punem la socoteala nu putinele jigniri si pagube aduse organizatorilor care de data asta s-au straduit mult sa ne faca 'sederea' cat mai placuta? Iar la premiere incepem sa aplaudam din 2 in 2 secunde pt. ca nu cumva sa-i lasam sa ne multumeasca pt. participare (banuiesc ca facem asta din remuscari de constiinta, nu? confused06.gif ).

Dupa cum am zis, nu vreau sa judec, sa acuz, sa fac aluzii ci sa semnalez cateva aspecte cu cele mai bune intentii. Chiar as vrea sa stiu care este parerea celorlalti in legatura cu asta. Ce-ar fi daca la scoala ne-am apuca sa aplaudam in timp ce profesorul preda lectia? ... noroc ca la festivitatea de premiere nu exista nota 3!

Important e ca SIVECO a dovedit inca odata profesionalism in organizarea oricarui eveniment, imi pare rau pentru toate incidentele neplacute care au aparut si ii sustin in organizarea oricaror tabere educationale de acest fel pe viitor!

Iolanda Popa
Mesaj personalYahoo
hawasakigirl
Trimis: 14 Mar 2011, 06:52 AM

La prima intervenție

Un locatar inchide balconul si face o mica streasina din tabla pentru a nu se scurge reufele vecinilor de sus pe geamurile sale. Deasupra locuieste o batranica ce l-a actionat in instanta pentru desfiintarea streasinii intrucat o deranjeaza zgomotul picaturilor de ploaie ce cad pe tabla. Castiga batranica si vine executorul sa puna hotararea in aplicare. Constata ca nu poate executa deoarece in hotarare e trecuta adresa batranei si nu a celui ce trebuie sa desfiinteze streasina. Ce urmeaza? Se corecteaza hotararea sau se da o noua hotarare? Ce demersuri se fac si cine trebuie sa le faca?
Multumesc anticipat.

--------------------
Hi I'm newbee
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved